کجا سفر برم؟اقامتگاه

اقامتگاه بومگردی مزداگرد همدان | گزارش اختصاصی اتاقک

اقامتگاه بومگردی مزداگرد

همدان یکی از استان‌های شناخته‌شده و توریستی ایران است. طبیعت و تاریخ منحصربه‌فرد این منطقه هر سال مسافران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. روستای امزاجرد یکی از روستاهای زیبا و دیدنی همدان است که این روزها مورد توجه علاقه‌مندان به بوم‌گردی قرار گرفته. مرجان، یکی از بوم‌گردانِ اتاقک، در سفری که به این منطقه داشته است از اقامتگاه بومگردی مزداگرد گزارشی تهیه کرده که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

«در آخرین روزهای پاییز وقتی که همه درگیر تفریح و بازدید از جنوب کشور بودند ما عقربه معکوس را برگزیدیم و به سمت استان همدان حرکت کردیم. جاده بارانی بود و باد سردی می‌وزید. مقصد ما روستای توریستی امزاجرد بود،‌ روستایی که از طبیعتی زیبا و تاریخی پر‌بار بهره‌مند است.»

اقامتگاه بومگردی مزداگرد

آشنایی بیشتر با اقامتگاه مزداگرد

روستای امزاجرد، که مردم بومی منطقه به آن مزداگرد یا امزاگرد هم می‌گویند، آب‌و‌هوایی کوهستانی و طبیعتی زیبا و دیدنی دارد. حدوداً نزدیک ساعت ۳ بعد از ظهر به روستای امزاجرد رسیدیم، روستایی آرام با یک چهارراه اصلی و فروشگاه‌هایی که در اطراف یک خیابان بنا شده‌اند. اقامتگاه مزداگرد در انتهای کوچه‌ای باریک قرار داشت؛ خانه‌ای روستایی با میزبانی که با گرمی و محبت از ما استقبال کرد.

اقامتگاه مزداگرد

اقامتگاه مزداگرد

نگاه کلی به اقامتگاه مزداگرد

اجاره اقامتگاه بوم‌ گردی مزداگرد با ۹۰ نفر ظرفیت، ۱۱ اتاق دارد که دو عدد از آن‌ها تختخواب دارند. سرویس بهداشتی و حمام مشترک مجموعه نیز در حیاط قرار گرفته‌اند. دکوراسیون اتاق‌ها به‌صورت سنتی است و رختخواب‌های تمیز و راحت و سیستم‌ سرمایشی و گرمایشی مناسبی دارد. امکانات آشپزخانه عمومی برای آشپزی کردن اقامتگاه کامل است، هرچند که امکان سفارش دادن غذاهای محلی و حتی گیاهی هم وجود دارد. جذاب‌ترین قسمت اقامتگاه تخت‌هایی است که در کنار چاه آب قدیمی و باغچه قرار گرفته است تا در هوای مطبوع منطقه از تماشای آسمان پرستاره شب لذت ببرید. چایخانه اقامتگاه هم مانند حیاطش باصفا و دلنشین است، می‌توانید زیر سقف هلالی‌اش بنشینید و چای قندپهلو بنوشید و به گفتگو بپردازید.

اقامتگاه مزداگرد

اقامتگاه مزداگرد

اقامتگاه مزداگرد

تجربه سفر

اولین حس خوب را مدیون ملاقات شوکا، سگ نگهبان، اقامتگاهیم و بعد از گذشتن از در در چوبیِ آبی رنگ مجموعه همسر و دختر آقای اسماعیل زاده، مسئول اقامتگاه، از ما به گرمی استقبال کردند. به سمت اتاق شاه‌نشین در طبقه بالا حرکت کردیم،‌ اتاقی که برای چند روز خانه کوچک ما در این گوشه از ایران بود. اقامتگاه هیچ چیزی از خانه‌های روستایی کم نداشت،‌ حتی جیر جیر پله ها را. داخل اتاقمان با صنایع‌ دستی تزیین شده بود، نور از پنجره بزرگ روی قالی می‌تابید و به رنگ‌ها جان می‌داد. با رسیدن شب هم زیر کرسی رفتیم و از تجربه زندگی در خانه‌ روستایی با ذوق فراوان صحبت کردیم. با رسیدن صبح و بعد از خوردن صبحانه به دیدن موزه اقامتگاه که اتاقی پر از وسایل قدیمی خانواده خان اسبق امزاجرد تا الک‌های ساخته شده از روده گوسفند با دوامی چند صد ساله بود رفتیم.

اقامتگاه مزداگرد

اقامتگاه مزداگرد

امکانات اقامتگاه

اقامتگاه مزداگرد علاوه‌بر اتاق‌های راحت و امکانات رفاهی مورد نیاز برای زندگی در خانه‌ای روستایی،‌ اینترنت،‌ پارکینگ و کارگاه صنایع‌ دستی، مخصوص خرید سوغات، هم دارد. در این مجموعه برای آشنایی بیشتر مسافران با فرهنگ منطقه نقالی، موسیقی زنده، تور طبیعت‌گردی و چیدن گیاهان دارویی و عرق‌گیری از این گیاهان انجام می‌شود. سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی، آشپزخانه عمومی، حمام مشترک، رخت‌شور‌خانه و پرسنل مسلط به زبان انگلیسی نیز از امکانات و ویژگی‌های دیگر این مجموعه است. صبحانه در اقامتگاه مزداگرد رایگان است و در صورتی که مایل باشید با هماهنگی قبلی می‌توانید از رستوران مجموعه غذاهای محلی و گیاهی سفارش بدهید. آشپزخانه مجهز اقامتگاه مزداگرد هم مکان خوبی برای تهیه غذا و تجربه آشپزی در خانه‌ای روستایی است.

اقامتگاه مزداگرد

اقامتگاه مزداگرد

پیشنهاد سفر به امزاجرد

اگر به امزاجرد سفر کردید بازدید از تپه خندان، حمام قدیمی،‌ تپه گورستان، پل نارنجی و روستای لالجین را از دست ندهید. فراموش نکنید که در طبیعت دل‌انگیز روستا گشت‌وگذار کنید و از تماشای رودهای خروشان آن لذت ببرید.

اقامتگاه مزداگرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا