اقامتگاه بوم‌گردی کاه گلی منزلاب | گزارش اختصاصی اتاقک

بوی بارون، بوی خاک | اقامتگاه بوم‌گردی کاه‌گلی منزلاب

سیستان‌و‌بلوچستان را می‌توان یکی از بکرترین استان‌های کشور دانست. استانی که طبیعتی چشم نواز و فرهنگی اصیل دارد. هرچند معمولا افراد با احتیاط درباره سفر به این استان صحبت می‌کنند اما جالب است بدانید گردشگران حرفه‌ای، مسافران نورزی و حتی گردش‌گران خارجی در سفر خود به  سیستان‌و‌بلوچستان، لحظات بی نظیری را تجربه کرده‌اند.

«سیستان‌و‌بلوچستان امن است» این صحبتِ کیمیا است؛ یکی از بوم‌گردان اتاقک که تنها به این استان سفر کرده است. کیمیا برای ما از تجربه سفرش به روستای منزلاب و اقامتش در اقامتگاه بوم گردی کاه‌گلی منزلاب نوشته است:

برخلاف نگرانی که داشتم دسترسی به زاهدان به دلیل وجود فرودگاه، خطوط ریلی و شرکت‌های اتوبوس‌رانی زیاد، بسیار راحت بود. هرچند زاهدان چندین هتل دو، سه و چهار ستاره داره اما انتخاب من اقامت در فضایی سنتی و تجربه چند روزی زندگی به سبک سیستان یعنی اقامتگاه بوم‌گردی کاه‌گلی منزلاب است.

اقامتگاه بوم‌گردی کاه گلی در منزلاب

در راه اقامتگاه بوم‌گردی کاه‌گلی منزلاب

برای رسیدن به اقامتگاه بوم‌گردی کاه‌گلی منزلاب باید پانزده کیلومتر از مرکز شهر فاصله بگیرید تا به روستای منزلاب برسید. البته اگر از ایرانشهر به سمت زاهدان حرکت می‌کنید روستای منزلاب در مسیر شما قرار دارد و حتی اگر مثل ما با اتوبوس و ماشین‌های گذری سفر کنید، می‌توانید در ابتدای جاده از ماشین پیاده شوید و قدم زنان خودتان را به روستا و اقامتگاه برسانید.
اقامتگاه بوم‌گردی کاه‌گلی منزلاب با فضای سه‌هزار متری در مرکز بافت سنتی روستا قرار گرفته است؛ روستایی که با همت اهالی به مرور تبدیل به یک شهرک شده،البته این روستا، با تمام تغییراتی که داشته، بافت سنتی خود را حفظ کرده است.اقامتگاه بوم گردی

اقامتگاه بوم‌گردی کاه گلی روستای منزلاب

کمی بیشتر درباره اقامتگاه بوم‌گردی کاه‌گلی منزلاب

اقامتگاه منزلاب با نمای خشتی و فضای سنتی از دو اتاق تو‌درتو تشکیل شده و مثل بیشتر اقامتگاه‌ها سرویس بهداشتی و حمام مشترک دارد. این اقامتگاه مناسب برای سفرهای خانوادگی و سفرهای گروهی تا ۱۵ نفر است.

البته به دلیل استقبال زیاد مسافران، گاهی قسمتی از باغ که منزل شخصی آقای شه‌بخش صاحب اقامتگاه است، در اختیار مسافرین قرار می‌گیرد. در این فضا هم دو اتاق تو در توی تمیز به همراه سرویس بهداشتی و حمام مشترک وجود دارد.اقامتگاه کاه گلی در روستای منزلاب

اقامتگاه بوم‌گردی کاه گلی منزلاب 01

شکم‌گردی در منزلاب

بعد از استراحت در سکوت و آرامش دلچسبِ اقاتگاه می‌توانید برای میل کردن غذا قدم زنان به سمت رستورانی که در ابتدای روستا قرار گرفته است بروید. یک رستوران نسبتا بزرگ با فضای باز و آلاچیق که غذاها و ترشی‌های محلی بسیار لذیذی دارد. ممکن است به نظرتان قیمت غذاها کمی زیاد باشد، اما قطعا حجم غذا و کیفیت آن ارزشش را دارد.
من «مرغ ترش منزلابی» و «کرایی گوشت» که یک نوغ خورشت است را به همراه ترشی لیموی سرباز با طعم تند و ترش را به شما پیشنهاد می‌کنم.

اقامتگاه بوم‌گردی کاه گلی منزلاب 03

اقامتگاه بوم‌گردی کاه گلی منزلاب 04

گشت‌و‌گذار در زاهدان

اگر کوه‌نورد یا صخره‌نورد هستید، با راهنمایی اهالی می‌توانید سری به کوه‌های منطقه بزنید و بعد از آن به سمت زاهدان حرکت کنید. این شهر پر از دیدنی‌های جذاب است و با یک جستجوی ساده می‌توان لیست تمام سایت‌های تاریخی آن را پیدا کرد.

از آنجایی‌ که من شیفته لباس‌های بلوچی شده بودم  در اولین فرصت خودم را به بازار مرکزی زاهدان، که پر از خیاطی‌های مردانه است، رساندم .اگر ابتدای روز سفارش لباس بدهید تا عصر آن را تحویل خواهید گرفت. اینجا اگر لباسی مخصوص شما دوخته شود خیلی بهتر و اندازه‌تر از لباس‌های آماده‌ای است که در همان بازار فروخته می‌شود. قیمت یک دست لباس با توجه به پارچه آن بین شصت تا دویست هزار تومان است. گشت‌و‌گذار در بازار روز خالی از لطف نیست و می‌توانید سری به راسته‌ی فلافلی‌ها هم بزنید.

در انتها از بازار مرکزی به سمت خیابان شریعتی که آمدم، به سمت کوه حرکت کردم تا به محله «باباییان» در زاهدان رسیدم. این محله همان‌جایی است  که عکس در و دیوار رنگارنگ و جذابش را چند وقتی است در صفحات اجتماعی زیاد می‌بینید. البته بد نیست بدانید تمام این محله آنقدر رنگی و قشنگ نیست، اما معاشرت با اهالی با صفای این منطقه و دیدن شهر از بالای کوه‌های محله خاطره فراموش‌نشدنی برای شما می‌سازد.. از محله باباییان راهی چهارراه رسولی شدیم. ما معتقدیم بهترین راه کشف یک منطقه پیاده‌روی در آن است، به همین دلیل برای گشت‌وگذار در زاهدان تقریبا یک ساعتی در راه بودیم اما شما می‌توانید با ماشین در عرض چند دقیقه  به مقصد برسید و از زاهدان‌گردی لذت ببرید.

کیمیا خسروی هستم،طی پنج سال اخیر تجربه کوهنوردی،طبیعت گردی و شهر گردی در هفده کشور و بیش از پانزده استان ایران را به صورت انفرادی و یا گروهی دارم.انگیزه اصلی سفرهای من دیدن اقلیم و فرهنگ های متفاوت و انتقالشون به علاقمندان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.