کجا سفر برم؟اقامتگاه

اقامتگاه بوم گردی انار در شهر عقدا | گزارش اختصاصی اتاقک

اقامتگاه بوم گردی انار در شهر عقدا

در فاصله ۴۳ کیلومتری اردکان، در استان یزد، شهری کوچک و قدیمی به نام عقدا وجود دارد که شاید افراد زیادی آن را نمی‌شناسند. شهری با کوچه‌پس‌کوچه‌‌های بسیار قدیمی و اقامتگاه بوم‌گردی انار که تجربه زندگی به سبک ساکنان این منطقه را برایمان امکان‌پذیر کرده است. سروش، یکی از بوم‌گردانِ اتاقک، برای ما از تجربه سفرش به عقدا و اقامتگاه انار نوشته است.

اقامتگاه بوم گردی انار

آشنایی با اقامتگاه انار

بعد از ۵ ساعت رانندگی در جاده‌های کویری به شهر عقدا رسیدیم. اولین تصویری که از اقامتگاه انار در چشم ما نقش بست گلدان کاکتوس بزرگی در وسط کوچه بود. در همان نگاه اول ساختمان قدیمی اقامتگاه با فضای تو‌درتو و معماری خاصش ما را هیجان‌زده کرد. قدم زدن در اقامتگاه انار، که قدمت آن به دوره صفویه برمی‌گردد، مانند سفر کردن در زمان است. از دالان‌ها و راهرو‌های کاهگلی اقامتگاه که گذشتیم به پشت‌بام و بادگیرهایش رسیدیم و همه شهر را در مقابل چشمان خود دیدیم.

اقامتگاه بوم گردی انار

اقامتگاه بوم گردی انار

اقامتگاه بوم گردی انار

نگاه کلی به اقامتگاه انار

اقامتگاه انار، این کنج دنج و گوشه امن، ۱۵ اتاق مجزا دارد؛ اتاق‌هایی تمیز و دلباز با وسائلی سنتی و حال‌و‌هوای زندگی در شهری تاریخی. حیاط اقامتگاه با حوض و گلدان‌های اطرافش و تخت‌های سنتی، که برای تماشای آسمان آبی و نفس کشیدن در هوای پاک اقامتگاه گذاشته شده‌اند، یکی از بهترین مکان‌ها برای نوشیدن چای و استراحت است. جزئیاتی که در گوشه‌و‌کنار اقامتگاه و برای تزیین فضا به کار رفته به‌قدری هنرمندانه و مناسب است می‌توانیم لحظه‌های طولانی روبه‌رویشان بایستیم و بدون توجه به گذر زمان تماشایشان کنیم.

اقامتگاه بوم گردی انار

اقامتگاه بوم گردی انار

اقامتگاه بوم گردی انار

تجربه سفر به اقامتگاه انار

محل اقامت ما یک اتاق ۲ تخته با همه امکانات رفاهی و ملحفه‌های سفید بود که خیال همسرم را از بابت تمیزی راحت کرد. کف اتاق با موکت پوشیده شده بود و بخاری گازی به‌تنهایی گرمش می‌کرد و سرویس بهداشتی و حمام مجهزی هم داشت. بعد از جابه‌جا کردن وسایل برای تهیه گزارش به باقی اتاق‌ها سر زدم، همگی مرتب و تمیز بودند. تمام اتاق‌ها هر روز بررسی می‌شوند و اگر مشکلی در نظافتشان وجود داشته باشد قبل از ورود مسافر برطرف می‌شود.

اقامتگاه بوم گردی انار

اقامتگاه بوم گردی انار

اقامتگاه بوم گردی انار

خدمات رفاهی اقامتگاه انار

روی هر کدام از اتاق‌های اقامتگاه نام نوعی انار گذاشته شده است؛ یکی ملس، دیگری شاه‌توتی و آن یکی یاقوتی. همه اتاق‌های اقامتگاه سرویس بهداشتی، حمام و امکانات رفاهی مورد نیاز مانند لوازم سرمایشی و گرمایشی‌ را دارند ‌و تفاوتشان در تعداد تخت‌ها، داشتن کف‌خواب، کرسی و VIP بودن است. ناگفته نماند که سیستم سرمایشی اتاق‌ها به‌صورت کولر گازی و سیستم گرمایشی آن‌‌ها بخاری گازی و رادیاتور است و یخچال فقط در اتاق‌هایی که تخت دارند موجود است. یکی از ایوان‌های اقامتگاه به چایخانه تبدیل شده است که منقل آتشی و تخت‌هایی برای نشستن دارد و با حال خوبش مسافران را از اتاق‌هایشان به سمت خود جذب می‌کند. درباره وعده‌های غذایی نیز جای نگرانی وجود ندارد زیرا اقامتگاه با غذاهای محلی و گیاهی آماده پذیرایی از شماست.

اقامتگاه بوم گردی انار

اقامتگاه بوم گردی انار

اقامتگاه بوم گردی انار

توصیه هایی برای سفر و اقامت در اقامتگاه بومگردی انار

شهر عقدا بافتی تاریخی و قدیمی دارد که  از چند سال گذشته با تلاش‌های سازمان میراث فرهنگی در حال بازسازی و احیاء است. اگر چند روزی را مهمان عقدا بودید می‌توانید بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن مانند برج چاه ریگ، قلعه سامه، چاپارخانه و مسجد هلاکو را در برنامه‌تان قرار دهید.

اقامتگاه بوم گردی انار

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. فضای اقامتگاه بسیار زیبا و دلنشین ،امکانات هم بسیار مناسب برخورد پرسنل دوستانه و صمیمی و کاملا لذت بردیم غذای محلی خورشت اسفناج بسیـــــــــــار عالی برای صبحانه هم نان محلی در کل خیلی خوووب بود به همه توصیه میکنم در راه سفر به یزد یا کرمان حداقل یک شب د انا عقدا اقامت داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا