معرفی جاذبه های گردشگری خرم آباد سرزمین تاریخ و طبیعت

آشنایی با جاذبه های گردشگری خرم آباد

شهر بزرگ و لر‌نشین خرم‌آباد در استان لرستان قرار دارد و مرکز این استان است. این شهر به دلیل قرار گرفتن در مسیر تهران-جنوب و آزاد‌راه پنجم ایران از نظر ارتباطی و راهبردی اهمیت زیادی دارد. بیشتر بناهای تاریخی خرم‌آباد در دوران ساسانیان ساخته شده‌اند اما قدمت این شهر به خیلی پیش‌تر بازمی‌گردد و در تاریخ از آن به‌عنوان یکی از اولین شهرهای مسکونی ایران نام برده شده است. این شهر کوهستانی آب‌و‌هوایی معتدل و مرطوب دارد و در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی است. سفر به شهر خرم‌آباد فرصت مناسبی برای آشنایی با آداب‌و‌رسوم این شهر است. در ادامه از جاذبه های گردشگری خرم آباد و جاهای دیدنی خرم آباد برایتان بیشتر می‌گوییم.

خرم آباد

عکس از گوگل

دریاچه کیو یکی از جاهای دیدنی خرم آباد

دریاچه کیو یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های طبیعی داخل شهری ایران است که در قسمت شمالی غربی شهر خرم‌آباد قرار دارد. در زبان محلی کیو به معنی کبود و نیلی است و چون در قسمت‌های عمیق آب این دریاچه به رنگ کبود دیده می‌شود این نام را برای آن انتخاب کرده‌اند. وسعت این دریاچه ۷ هکتار و عمق آن بین ۳ تا ۷ متر است و آب آن از چشمه دائمی گلستان، در زیر قلعه فلک‌الافلاک، و سراب کیو تأمین می‌شود. این دریاچه مکان مناسبی برای استراحت و تفریح است و به همین دلیل امکانات رفاهی و تفریحی گوناگونی مانند محل مناسب برای نشستن، رستوران، بوفه و سرویس‌های بهداشتی، پارکینگ، قایق‌سواری، جت‌اسکی، اسکی روی آب، شاتل، شهربازی کودکان برای گردشگران فراهم شده است.

شما می‌توانید برای رزرو ویلا و سوئیت در خرم‌آباد و نزدیک به دریاچه کیو در صفحه اصلی سایت ما نام این شهر را جستجو کنید و اقامتگاه‌های منطقه را ببینید.

جاذبه توریستی قلعه فلک الافلاک

فلک‌الافلاک قلعه‌ای قدیمی است که در دوران ساسانیان بالای تپه‌ای در شهر خرم‌آباد ساخته شد و در ابتدا دژ شاپور‌خواست نام داشت و نام آن در دوره قاجار به فلک‌الافلاک تغییر پیدا کرد. این قلعه، که به‌عنوان نماد استان لرستان و شهر خرم‌آباد شناخته می‌شود، در حدود پنج‌هزار متر مربع وسعت دارد. این دژ تاریخی در گذشته ۱۲ برج داشت که به مرور زمان ۴ عدد از برج‌ها از بین رفتند و در حال حاضر ۸ برج باقی‌مانده‌‌ است. دژ شاپورخواست در دوره ساسانیان کاربرد نظامی داشت، در دوره آل حسنویه مقر حکومتی بود و در زمان آل بویه به‌عنوان خزانه استفاده می‌شد. در سال ۱۳۴۹ ارتش ایران این بنا را به وزارت فرهنگ واگذار کرد و در همان سال به‌عنوان آثار ملی ایران ثبت شد.

قلعه فلک الافلاک

عکس از گوگل

جاذبه توریستی و تفریحی آبشار نوژیان

آبشار نوژیان با ارتفاعی نزدیک به ۹۵ متر یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که در شهر خرم‌آباد قرار دارد. این آبشار از بین دو کوه تاف و هشتاد پهلو سرازیر می‌شود و در فصل بهار نسبت به تابستان پر‌آب‌تر است. نزدیک به این منطقه رودخانه‌های کوچکی وجود دارد که بعد از یکی شدن با آب این آبشار به سمت رودخانه سزار حرکت می‌کنند. حوضچه‌های پرورش ماهی قزل‌آلا و گیاهان دارویی، که در اطراف این آبشار رشد می‌کنند، گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کنند.

آبشار نوژیان

عکس از گوگل

جاذبه تاریخی خانه آخوند ابو

خانه آخوند ابو متعلق به شخصی به نام میرزا محسن قاضی قاضی‌القضات شهر بود که در اواخر دوران قاجار ساخته شد. این خانه دو قسمت شمالی و جنوبی دارد که بخش شمالی آن در دو طبقه ساخته شده و دو ورودی به مهمان‌خانه دارد. این خانه در گذشته کاربرد مسکونی داشت و قاضی شهر در آن به کار قضاوت مشغول بود و بعد از واگذاری به میراث فرهنگی به خانه جهانگردی و یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر خرم‌آباد تبدیل شد.

خانه آخوند ابو

عکس از گوگل

راهنمای اجاره ویلا، سوئیت و اتاق برای اقامت در شهر خرم آباد

برای شما پیشنهاد ویژه‌ای داریم.

برای اجاره ویلا در خرم آباد و یا اقامتگاه، سوئیت و اتاق می‌توانید از طریق سایت اتاقک اقدام کنید و با گذراندن چند مرحله ساده اتاقک مناسب را در تاریخ مورد نظرتان، با قیمتی مناسب، رزرو کنید.

اقامت دلچسبی برای شما آرزو می‌کنیم.

اشتراک‌گذاری

من عکاسم و می‌نویسم چون همیشه دلم می‌خواست دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم. توی رویاهام به همه شهرها سفر می‌کردم و با مردم و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شدم و ازشون عکاسی می‌کردم. اما یک روز تصمیم گرفتم هم دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم و هم جور دیگه‌ای به بقیه نشون بدم. برای همین شروع کردم به عکاسی کردن که خیلی‌ چیزهای جالب رو از دریچه دوربینم به همه معرفی کنم و بعد از اون قلم به دست گرفتم و نوشتن رو شروع کردم. این طوری من و همه کسانی‌ که نوشته‌هام رو می‌خونند به همه شهرها سفر می‌کنیم و با دیدنی‌ها و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.