معرفی خانه‌های تاریخی کاشان

کاشان شهری با قدمت ۷۰۰۰ ساله است که خانه‌های تاریخی زیادی را از زمان زندیه و سپس قاجاریه در خود جای داده. این خانه‌ها همچون الماسی ارزشمند به حساب می‌آیند که بیانگر معماری باشکوه و بی‌نظیر بناهای  ایرانی و هنر معماران توانا و خوش‌ذوق ایران است. کاشان دارای خانه‌های تاریخی زیادی است که حتی با گذر زمان زیبایی و هویت تاریخی خود را حفظ کرده‌اند و جزو جاذبه‌های گردشگری کاشان محسوب می‌شوند. در ادامه ما شما را با چند نمونه از خانه‌های تاریخی کاشان آشنا خواهیم کرد.

 

۱. خانه تاریخی عادل

خانه تاریخی عادل خانه‌ای سنتی است که همجواری‌اش با جاذبه‌های تاریخی کاشان به محبوبیت آن افزوده. این بنا یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های تاریخی کاشان است که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد و به دست معماران ایرانی ساخته شده که نشان دهنده زیبایی و شکوه هنر آن زمان است. این بنا که امروزه کاربری هتل پیدا کرده و اسم آن به هتل خانه مروارید تغییر کرده، در خیابان فاضل نراقی، فرهنگ ششم واقع شده است.

خانه تاریخی عادل

۲. خانه تاریخی عامری‌ها

بزرگترین خانه تاریخی کاشان با مساحتی بالغ بر ۷۰۰۰ مترمربع که از ۳  خانه و ۵ حیات مجزا تشکیل شده خانه تاریخی عامری‌ها می‌باشد. قدمت این خانه به دوران زندیه بر‌می‌گردد و در دوران قاجار توسط سهام السلطنه عامری بازسازی شد و توسعه یافت. این خانه شامل 7حیات اندرونی و بیرونی، شاه‌نشین ۷ دری و چند اتاق 3دری و حوضخانه است. در سال‌های اخیر، این مجموعه که توسط سازمان میراث فرهنگی اداره میشد، مرمت و بازسازی شده و اکنون به عنوان هتلی 5 ستاره مورد استفاده گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد. خانه‌ی عامری‌ها در محله‌ی سلطان میراحمد کاشان، در خیابان علوی و در کنار حمام سلطان میراحمد قرار دارد.

خانه تاریخی عامری ها

۳. خانه تاریخی بروجردی‌ها

این بنای تاریخی در سال  ۱۲۷۵ قمری در دوره قاجاریه به دست یکی از نوابغ معماری کاشان به نام استاد علی مریم طراحی شده است. داستان عاشقانه این بنا این است که پسر آقای بروجردی عاشق دختر آقای طباطبایی می‌شود و شرط آقای طباطبایی برای قبول این ازدواج ساخت خانه‌ای برای دخترش شبیه به خانه‌ی خودشان است که این شرط باعث می‌شود آقای بروجردی از همان معمار معروف که خانه‌ی طباطبایی را طراحی کرده، بخواهد بنای زیبای بروجردی را نیز بسازد. ساخت این مجموعه که از ۲ بخش بیرونی و اندرونی تشکیل شده، ۱۸ سال طول کشید. خانه بروجردی‌ها در خیابان علوی و محله تاریخی سلطان امیراحمد واقع شده است.

خانه تاریخی بروجردی ها

۴. خانه تاریخی طباطبایی‌ها

اولین خانه ی تاریخی با معماری با شکوه کاشان، خانه‌ی تاریخی طباطبایی هاست. این خانه که در محله ی سلطان امیر احمد در سال ۱۲۵۰ قمری در دوره قاجار ساخته شده یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین بناهای کاشان است که به دست معمار چیره دست آن زمان استاد علی مریم ساخته شده. این بنا با مساحتی ۴۷۰۰ مترمربع، متشکل از ۳ بخش بیرونی، اندرونی، قسمت مخصوص خدمه و دارای ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب، ۳ بادگیر و ۲ قنات است.

خانه تاریخی طباطبایی ها

۵. خانه تاریخی مرشدی

خانه تاریخی مرشدی که قدمتی ۲۵۰ ساله دارد در سال ۱۳۹۵ شمسی با حفظ فضای سنتی خود، مرمت و تبدیل به هتلی باشکوه برای میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی شده است. این بنا دارای ۱حیاط اصلی، یک حیاط حوض خانه و ۸ باب اتاق است، که ۵ باب اتاق در حیاط اصلی و ۳ باب در طبقه پایین این مجموعه واقع شده. خانه تاریخی مرشدی در میدان کمال الملک، خیابان دروازه اصفهان، کوچه بوستانی قرار دارد.

خانه تاریخی مرشدی

معرفی خانه‌های تاریخی کاشان
5 (100%) 4 votes

درباره‌ی سارا شادمهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجاره آنلاین ویلا و اقامتگاه