خانه / چطور سفر بریم / راهنمای سفر جاده

راهنمای سفر جاده

چگونه برای رفتن به سفر جاده ای آماده شویم؟

بسیاری از افراد سفر جاده ای را بهترین انتخاب برای رسیدن به مقصد می دانند. تماشای طلوع، غروب و آسمان پر ستاره شب در جاده ها، توقف های کوتاه در بین راه و لمس طبیعت، هم صحبتی و ماجراجویی گروهی، حرکت شهر به شهر و آشنا شدن با فرهنگ مردم هر منطقه و حتی روستاگردی، همگی می تواند تجربه ای فراموش نشدنی را برایتان رقم بزند.
هرچند این تجربه دوست داشتنی قابلیت تبدیل شدن به خاطره ای نه چندان دلچسب و یا حتی ناراحت کننده را هم دارد.
سفر جاده همان قدر که می تواند تجربه و ماجراجویی هیجان انگیز و شاد باشد می تواند خطرناک هم باشد. نقص فنی، خواب آلودگی، بی حوصلگی، خستگی، احتمال مسموم شدن با غذاهای بین راهی و … از مشکلات سفر جاده ای هستند. مشکلاتی که در ادامه با گفتن راهکارهایی ساده، سعی در برطرف کردن آن داریم. بنابراین با ما همراه باشید در راهنمای سفر جاده ای …

سفر جاده ای

تعیین مسیر حرکت و آشنایی با شرایط جاده

مشخص کردن مسیر حرکت شما می تواند کمک بسیاری در برنامه ریزی، زمان بندی و گرفتن اطلاعات درباره راه ها قبل از سفر کند. از طرفی با خیال راحت و با توجه کافی به رانندگی مسیر را ادامه دادن بهتر از نگرانی و عدم تمرکز برای یافتن مسیر است.

سفر جاده ای 1

ایمنی خودرو

چک کردن ایمنی خودرو توسط یک مکانیک و رفع نقص فنی احتمالی باید اولین اقدام شما برای سفر جاده ای باشد. علاوه بر این، تعویض چرخ پنچر شده، وصل کردن زنجیر چرخ و چک کردن ابتدایی موتور برای تشخیص نقص فنی از مهارت هایی ست که هر راننده ای قبل از سفر جاده ای باید بدست آورد.
نکته ای کوچک اما کاربردی ای که نباید فراموش شود نیز، همراه داشتن کلید های زاپاس ماشین است تا در صورت گم شدن کلیدهای اصلی، پشت در خودرو و در جاده نمانید.

ایمنی خودرو

هوشیار بودن در حین رانندگی

به عنوان راننده، وظیفه شما حفظ سلامت سرنشینان خودرو است، بنابراین شب قبل و یا چند ساعت قبل از حرکت استراحت کافی داشته باشید. در حین رانندگی نیز در صورتی که احساس خواب آلودگی و یا اسپاسم در ماهیچه های بدنتان داشتید، توقفی طولانی برای استراحت عاقلانه ترین کار است. تعویض راننده نیز می تواند بهترین راه برای جلوگیری از حادثه و همین طور لذت بردن تمامی افراد از سفر باشد.

رانندگی در جاده

استراحت های کوتاه

برخلاف باور عمومی، سفر جاده ای تنها برای راننده خسته کننده نیست بلکه تمامی مسافران به علت ثابت نشستن و عدم تحرک در طولانی مدت، اذیت و کسل می شوند.
بنابراین بهترین کار این است که در مکان های زیبا و البته ایمن برای توقف، چند دقیقه ای را به استراحت، عکاسی و صرف میان وعده بپردازید تا لذت سفر جاده ای را هم تجربه کنید. از طرفی این کار باعث استراحت، بدست آوردن تمرکز و انرژي دوباره راننده می شود.

سفر جاده‌ای 02

خودتان را سرگرم کنید

آماده کردن موسیقی مناسب سلیقه تمامی مسافرین خودرو می تواند باعث سرحال و شاد بودن شما در طول مسیر باشد. هرچند که بازی های کلامی در ماشین ( بدون بازی دادن راننده ! ) می تواند موقعیت های جالب و خنده داری را برایتان بوجود بیاورد و  از خستگی راه کم کند.
کودکان را هم نباید فراموش کرد، همراه داشتن داستان صوتی، بالشت کوچک برای استراحت و وسیله اسباب بازی مورد علاقه آن ها می تواند سفر را برایشان راحت تر کند. فراموش نکنید که خاطرات کودکی آن ها از سفر می تواند در علاقه مند شدنشان به سفر در بزرگسالی تاثیر بسیاری داشته باشد.

سفر

همراه داشتن وسایل الکترونیک

هرچند که پیشنهاد ما لذت بردن از سکوت و آرامش جاده، تماشای مناظر اطراف و هم صحبتی است اما طولانی شدن مسیر می تواند باعث خستگی و بی حوصلی شما شود. به همین خاطر همراه داشتن وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ، تبلت، گوشی تلفن همراه و … می تواند برای ساعاتی شما را سرگرم کند.

سفر جاده ای 04

رژیم غذایی سالم

انتخاب شما در سفرهای جاده ای برای مواد غذایی که مصرف می کنید، به مدت زمانی که تا رسیدن به مقصد در راه هستید، بستگی دارد.
برای مثال اگر سفر شما یک روزه است بهترین تصمیم تهیه غذایی فاسد نشدنی می باشد. اما درصورتی که بیش از یک روز در جاده باشید و کلمن یخ هم همراهتان نباشد، با توجه به احتمال فاسد شدن وعده های غذایی، میل کردن نهار و شام در رستوران و یا مصرف کنسرو انتخاب عاقلانه تری است.
بهترین انتخاب شما برای صرف غذا در رستوران هم می تواند مرکز شهرهای بین راه و یا رستوران های جاده ای شلوغ و شناخته شده به پیشنهاد محلی ها باشد. درضمن خوردن غذاهای سنگین، ناسالم و چرب را هم فراموش کنید.
همراه داشتن تنقلات فاسد نشدنی مانند میوه های خشک، خشکبار، بیسکوییت و … را هم فراموش نکنید. مصرف مقدار مناسبی از آب در روز هم کمک زیادی به حفظ انرژی شما می کند.

وعده غذایی در سفر

برنامه سفر جاده ای مناسب برای همه

یکی از مهم ترین نکات در راهنمای سفر جاده ای این است که در هنگام برنامه ریزی برای مسیر حرکت، تعداد دفعاتی که توقف خواهید داشت و … توان و روحیه تمامی افراد را در نظر بگیرید. کودکان و سالمندان به دفعات بیشتری برای توقف و استفاده از سرویس های بهداشتی بین راهی نیاز دارند. زمان صرف وعده های غذایی را هم با آن ها تنظیم کنید تا کمی زودتر، به دنبال مکانی مناسب برای توقف باشید و از بین رستوران ها حق انتخاب داشته باشید. همراه داشتن وسایل مورد نیاز سالمندان و اسباب بازی کودکان نیز می تواند سفر را برای آن ها راحت تر کند.
در این بین توان راننده را هم باید در نظر گرفت. توقف های کوتاه برای راننده می تواند آرامش بخش باشد و تمرکز لازم برای ادامه رانندگی را به او برگرداند.

سفر خانوادگی

ماشین زدگی

همان قدر که سفر جاده ای برای بسیاری از ما دلچسب است، مدت زمان طولانی در خودرو بودن برای افرادی که دچار ماشین زدگی می شوند سخت و ناراحت کننده است. هرچند که بیشتر کودکان با این مساله درگیر هستند اما بزرگسالان نیز با نشستن طولانی مدت در خودرو، دچار سرگیجه، سردرد و حالت تهوع می شوند. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است دو ساعت قبل از حرکت غذای سنگین، چرب یا شیرین نخورید. بر روی صندلی کنار راننده بنشینید و پنجره را باز بگذارید. هنگام حرکت به پشت سر و طرفین نگاه نکنید و به هیچ عنوان سر خود را پایین نیاورید. مصرف کردن داروی تجویزی توسط پزشک، برای جلوگیری از علائم ماشین زدگی هم می تواند مفید باشد.

ماشین زدگی

لوازم مورد نیاز برای سفر جاده ای

همان طور که گفتیم، سفر جاده ای نیازمند برنامه ریزی های خاصی است علاوه بر این، همراه داشتن لوازم مورد نیاز برای مقابله با شرایط گوناگون ضروری است. برای مثال در فصول سرد سال باید آماده مقابله با شرایط جاه ای خاص مانند بارش برف باشید، بنابراین همراه داشتن زنجیر چرخ، لباس گرم و خوراکی خشک و پر انرژي را نباید فراموش کرد. در ادامه نیز تعدادی از این وسایل را عنوان کرده ایم.

۱) نقشه یا نرم افزارهای جهت یابی
۲) جعبه کمک های اولیه
۳) جعبه ابزار خودرو
۴) لاستیک زاپاس
۵) مدارک خودرو
۶) پول نقد
۷) چراغ قوه
۸) زنجیر چرخ در فصول سر
۹) آب، ضد یخ و …

سفر جاده ای با خودرو شخصی

راهنمای سفر جاده
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

درباره‌ی مینا جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه