رسم های عجیب ایرانی ها

رسم‌ های عجیب ایرانی ها

رسم‌ های عجیب ایرانی ها در مناسبت‌های مختلف

رسم های عجیب ایرانی ها

عکس از گوگل

فرهنگ مردم ایران به سنت‌های قدیمی گره خورده است و بعضی از این رسم‌ها هنوز هم اجرا می‌شود. بین همه رسم‌های قدیمی سنت‌های عجیبی هم دیده می‌شود که بعضی از آن‌ها منسوخ شده‌اند و بعضی دیگر هنوز در شهرهای ایران وجود دارند و پابرجا هستند. رسم های عجیب ایرانی ها هم مثل خیلی از رسم‌های کشورهای جهان ریشه در اعتقاد، باور و احساس مردم دارد.

شاید تعدادی از آن‌ها خرافات باشند و امروزه دیگر جایی در زندگی مردم نداشته باشند اما هنوز مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها به‌عنوان بخشی از خاطراتشان آن‌ها را تعریف می‌کنند. در ادامه این متن می‌خواهیم بعضی از رسم‌های عجیب مردم ایران در مناسبت‌های مختلف را به شما معرفی کنیم که آشنایی با آن‌ها خالی از لطف نیست.

رسم های عجیب ایرانی ها

عکس از گوگل

رسم‌های عجیب چهارشنبه سوری

در گذشته چهارشنبه‌سوری شبیه به میدان جنگ نبود. روزی شاد بود که ایرانی‌ها قبل از شروع شدن سال جدید دور هم جمع می‌شدند و آخرین سه‌ شنبه سال را جشن می‌گرفتند. خوردن آجیل، پریدن از روی آتش و بگو و بخند از جمله کارهایی است که هنوز هم رواج دارد. اما بعضی از رسم‌های عجیب چهارشنبه‌سوری مثل فال‌گوش ایستادن و قاشق‌زنی رفتن این روزها منسوخ شده و کمتر دیده می‌شود.

فالگوش ایستادن یکی از کارهای جالبی بود که عقیده داشتند باید از کنار دو نفر که در حال گفتگو‌ بودند رد می‌شدند و به صحبت‌هایشان گوش می‌دادند و هر مطلبی که از صحبت‌های آن‌ها به گوششان می‌رسید به سرنوشتشان در سال آینده ربط داشت و به فال نیک می‌گرفتند. 

در قاشق‌زنی هم جوان‌ها روی سرشان چادر می‌کشیدند و با قاشق و یک کاسه به در خانه همسایه‌ها می‌رفتند و با ضربه‌زدن قاشق به کاسه سر و صدای جالبی به راه می‌انداختند و صاحب خانه هم کاسه آن‌ها را می‌گرفت و با شکلات و آجیل چهارشنبه‌سوری پر می‌کرد.

قاشق زنی

عکس از گوگل

آش ابودردا

شیرازی‌ها رسمی داشتند که برای سلامتی و رسیدن به خواسته‌هایشان آشی به نام ابودردا می‌پختند. بعد از اینکه آش را می‌پختند بین افراد فقیر و نیازمند پخش می‌کردند.

اگر فکر کنید که این رسم اصلا عجیب نیست، کاملا حق دارید. تا این قسمت اصلا کار عجیبی نیست اما اگر بگوییم مخلفات این آش باید از طریق گدایی جمع می‌شد حتما تعجب می‌کنید و برایتان غیر‌قابل باور است.

آش ابودردا

عکس از گوگل

گره‌زدن سبزه عید

این رسم جالب و عجیب هنوز پابرجاست. در روز طبیعت و سیزدهمین روز بهار ایرانی‌ها به طبیعت‌گردی می‌روند و افراد خانواده و فامیل کنار همدیگر روز پرخاطره‌ای می‌سازند. جوان‌های جمع هم برای باز شدن بختشان و رسیدن به آرزو‌هایشان سبزه‌های عید را گره می‌زنند و آرزو می‌کنند تا سال دیگر به خانه بخت رفته باشند و سیزه‌ بعدی را همراه با همسرشان به‌در کنند.

سبزه عید

عکس از گوگل

رسم‌های عجیب شب یلدا

مراسم شب یلدا در بیشتر شهرهای ایران تقریبا شبیه به هم برگزار می‌شود. میوه‌های فصل زمستان، آجیل شب یلدا، دورهمی‌های خانوادگی و تفال به دیوان لسان‌الغیب از کارهایی است که بیشتر خانواده‌های ایرانی در این شب انجام می‌دهند. البته در این شب کارهای عجیبی هم می‌کنند مثلا بعضی از خانواده‌های برای شام رشته‌پلو می‌پزند که عمرشان طولانی شود یا در اصفهان چله زمستان را به «چله زری» و «عمو چله» تقسیم می‌کردند و همه اشیا خانه را به مونث و مذکر دسته‌بندی می‌کردند و این شب را جشن می‌گرفتند.

رسم های شب یلدا

عکس از گوگل

سخن آخر

با کدام‌یک از این رسم‌ها آشنا بودید؟‌ کدام‌یک از آن‌ها را هنوز انجام می‌دهید؟ در شهر یا خانواده شما چه رسم‌هایی متداول است که از نظر دیگران جالب  و عجیب است؟

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای اتاقک

من عکاسم و می‌نویسم چون همیشه دلم می‌خواست دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم. توی رویاهام به همه شهرها سفر می‌کردم و با مردم و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شدم و ازشون عکاسی می‌کردم. اما یک روز تصمیم گرفتم هم دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم و هم جور دیگه‌ای به بقیه نشون بدم. برای همین شروع کردم به عکاسی کردن که خیلی‌ چیزهای جالب رو از دریچه دوربینم به همه معرفی کنم و بعد از اون قلم به دست گرفتم و نوشتن رو شروع کردم. این طوری من و همه کسانی‌ که نوشته‌هام رو می‌خونند به همه شهرها سفر می‌کنیم و با دیدنی‌ها و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شیم.

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.