چگونه در سفرهای ضروری از ویروس کرونا در امان باشیم؟

سفر کردن یکی از بزرگ‌ترین سرگرمی‌های ماست. با وجود ویروس کرونا سفر یکی از رفتارهای پرخطر به شمار می‌آید. در این مطلب توصیه‌های مهمی برای کسانی که سفرهای ضروری پیش رو دارند بیان کرده‌ایم.

در ایام کرونا چگونه سفر کنیم؟

عکس از گوگل

آیا سفر کردن در ایام کرونا امن است؟

متاسفانه هیچ تضمینی برای یک سفر امن در این دوران وجود ندارد. هنگام سفر در این روزها باید به شرایط سنی، سلامتی و وضعیت سلامتی شهر مقصدتان توجه کنید. این واقعیت که ویروس کرونا تلفات کمی دارد نمی‌تواند تضمین خوبی برای حفظ سلامت شما باشد. اگر سنتان از ۶۰ سال بیشتر است، بیماری زمینه‌ای دارید و یا مقصدتان شهری با آمار بالای بیماران مبتلا به کروناست، بهتر است خطر نکنید و این روزها در خانه بمانید.

افراد آسیب‌پذیر در برابر کرونا

عکس از گوگل

ویروس کرونا روی برنامه‌های سفر ما تاثیر می‌گذارد؟

همان‌طور که می‌دانید در نوروز امسال سفرها، عبورومرورها و فعالیت هتل‌ها و اقامتگاه‌ها محدود شد. با تمام شدن نوروز تعدادی از اقامتگاه‌ها مجوز دریافت کردند و توانستند با تضمین رعایت نکات بهداشتی فعالیت خود را ادامه دهند. پاسخ این سوال که آیا ویروس کرونا روی برنامه‌های سفر ما تاثیر می‌گذارد به طور حتم مثبت است. سفرهای غیرضروری و تفریحی را تا حد امکان لغو کنید و آن‌ها را به دوران بعد از رهایی از این بیماری موکول کنید. در صورتی که مقصدتان شهرهای شلوغ و با آمار ابتلای بالاست، حتی در صورت ضرورت سعی کنید مدت سفر را کوتاه کنید و بیشتر از همیشه نکات بهداشتی را رعایت کنید.
در ادامه این مطلب چند مورد مهم که باید در سفرهای ضروریتان رعایت کنید را با هم مرور می‌کنیم.

نکات ضروری سفر در روزهای کرونایی

عکس از گوگل

دست‌های خود را مرتب بشورید

یکی از راه‌های انتقال ویروس کرونا تماس با سطوح آلوده است. ما در طول روز سطوح مختلفی را لمس می‌کنیم، از دستگیره ماشین تا دستگاه خودپرداز. این اشیاء در صورتی که توسط فرد مبتلا به ویروس لمس شده باشند یا ذرات آلوده به ویروس از طریق سرفه یا عطسه یک بیمار روی آن‌ها نشسته باشد، ناقل بیماری هستند. اگر شما با این سطوح تماس داشته باشید امکان آلودگی‌تان به ویروس بسیار بالاست. با توجه به این موارد شستشوی مکرر دست‌ها با‌ آب‌وصابون بسیار مهم و ضروریست. می‌توانید در صورتی که به آب‌وصابون دسترسی نداشتید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید و به محض رسیدن به خانه یا اقامتگاه دستتان را به خوبی با آب‌وصابون بشویید.

شستن دست‌ها برای در امان ماندن از کرونا

عکس از گوگل

با دست شسته نشده صورت خود را لمس نکنید

در صورتی که در فضاهای عمومی قرار دارید تا قبل از شستشوی کامل دست‌ها، صورتتان را لمس نکنید. این ویروس می‌تواند پس از تماس با یک فرد مبتلا به کرونا تا ساعت‌ها روی سطوح مختلف زنده بماند و در صورتی که شما دست خود را بعد از تماس با این سطوح به صورتتان بزنید ممکن است این ویروس را از طریق بینی، دهان یا چشم‌ها وارد بدنتان کنید.

انتقال ویروس کرونا از طریق تماس

عکس از گوگل

فاصله اجتماعی خود را رعایت کنید

در تمام فضاهای عمومی سعی کنید فاصله حداقل یک متر را با تمام افراد حاضر در آن مکان رعایت کنید. در صورتی که فردی ناقل در فضای عمومی عطسه یا سرفه کند می‌تواند شما را با قطرات تنفسی خود آلوده به بیماری کند.

رعایت فاصله اجتماعی

عکس از گوگل

سطوحی که با آن‌ها در تماسید را مرتبا ضدعفونی کنید

سعی کنید از اقامتگاه‌های پاک، که قبل از ورود شما کاملا ضدعفونی می‌شوند استفاده کنید. در این واحدها می‌توانید با خیال آسوده‌تری اقامت داشته‌باشید اما لازم است برای احتیاط بیشتر سطوحی که با آن‌ها در تماس مستقیم هستید مثل دستگیره درها یا شیرهای آب را با مواد ضدعفونی تمیز کنید.

ضدعفونی کردن سطوح در برابر کرونا

عکس از گوگل

از حضور در میان جمعیت مخصوصا در مکان‌های سربسته دوری کنید

از جمعیت‌های متراکم دوری کنید. در فضاهای سربسته‌ای که افراد زیادی در آنجا وجود دارند توقف نکنید و در صورت ضرورت، فاصله اجتماعی خود را رعایت کنید. قبل از سفر در مورد شهر مقصدتان تحقیق کنید و از حضور در مناطق پر خطر خودداری کنید.

انتقال کرونا در جمعیت متراکم

عکس از گوگل

از ماسک استفاده کنید و در صورت بروز علائم به پزشک مراجعه کنید

استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی را فراموش نکنید. در صورتی که در طول سفر احساس کردید که علائم سرماخوردگی دارید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید و مسائل بهداشتی را با جدیت بیشتری رعایت کنید.

استفاده از ماسک و دستکش برای کرونا

عکس از گوگل

در نهایت بهترین و ایمن‌ترین راه برای حفظ سلامتی در این روزها در خانه ماندن و موکول کردن سفرهای غیرضروری به روزهای بعد از شکست کروناست. اگر به هر دلیلی مجبور به سفر شدید سعی کنید اقامتگاهی مناسب و مطمئن را انتخاب کنید. اتاقک با وسواس در انتخاب اقامتگاه‌های پاک، تلاش کرده است سفر شما را با آرامش بیشتری همراه کند.

سفر ایمن و کرونا

عکس از گوگل

با رعایت این نکات و پرهیز از سفرهای غیرضروری:
#مراقب_هم_باشیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.