کاروانسرای ده نمک گرمسار | گزارش اختصاصی اتاقک

کاروانسرای ده نمک گرمسار

در فاصله ۱۶۴ کیلومتری تهران، در جاده سمنان، و حدود ۴۵ کیلومتری گرمسار روستای کوچکی به نام ده نمک قرار دارد. در ابتدای این روستا به تابلوی بزرگی که روی آن نوشته شده است: «به کاروا‌نسرای عباسی ده نمک خوش آمدید» بر می‌خورید. کاروانسرای ده نمک یکی از کاروا‌‌ن‌سراهای دوران حکومت عباسی است که امروزه به اقامتگاه بوم‌گردی تبدیل شده. سروش، یکی از بوم‌گردانِ اتاقک، در این گزارش از تجربه اقامت در کاروانسرای ده نمک برای ما نوشته است.

کاروانسرای ده نمک

آشنایی بیشتر با کاروانسرای ده نمک

نکته مهمی که راجع‌به کاروا‌نسرای عباسی ده نمک وجود دارد قرار گرفتن آن در مسیر راه ابریشم است. کاروان‌سرای عباسی ده نمک در گذشته یکی از مهم‌ترین کاروا‌‌ن‌سراهای این مسیر تاریخی بوده است. فضای کلی این کاروان‌سرا مثل بقیه کاروان‌سراهای دوره عباسی شامل یک حیاط مرکزی بزرگ و حجره‌هایی که دورتادور حیاط کنار هم قرار گرفته‌اند است. پشت‌بام مجموعه این روزها میزبان علاقه‌مندان به تماشای آسمان شب و رصد ستارگان است.

کاروانسرای ده نمک

نگاه کلی به کاروانسرای ده نمک

این کاروان‌سرا ۲۴ حجره دارد که ۲۲ عدد از آن‌ها دو تخته و یکی از حجره‌ها ۳ تخته است. یک حجره به اسم سوئیت VIP نیز تمامی تجهیزات و امکانات رفاهی لازم برای یک سکونت دلچسب را دارد. در مجموع ۲۰سرویس بهداشتی و ۴حمام مشترک برای استفاده مسافران، به صورت مشترک،  وجود دارد. بعد از گذشتن از حیاط مرکزیِ اقامتگاه اولین چیزی که توجهمان را جلب کرد نام اتاق‌ها بود. هر کدام از آن‌ها نام یکی از شاعران ایرانی نام‌گذاری شده‌اند. حجره‌ای که قرار بود شب را در آن بگذرانیم حجره مولانا بود و همین موضوع حسابی ما را سر ذوق آورد. کاروا‌‌‌ن‌سرا یک سالن غذاخوری نسبتاً بزرگ و سنتی هم دارد که تمام وعده‌های غذایی در آن سرو می‌شوند.

کاروانسرای ده نمک گرمسار

کاروانسرای ده نمک گرمسار

تجربه سفر به کاروانسرای ده نمک

این سفر نیز مانند تمامی سفر‌ها برایمان پر از خاطره و تجربه‌های فراموش‌نشدنی بود. ناگفته نماند که اقامت در یک کاروان‌سرای قدیمی در مسیر راه ابریشم نیز ماجراها و حس عجیب مخصوص خود را داشت. جالب‌ترین قسمت اقامت در کاروان‌سرا را می‌توان غرفه فروش صنایع‌ دستی دانست که مسئول آن آقایی به اسم خواجی گلدی بود. خواجی گلدی ترکمن است و بیشتر روز را مشغول نواختن سازی بود که ۲۰ سال از عمرش می‌گذشت. او به همراه خانواده‌اش در یکی از حجره‌های کاروان‌سرا زندگی می‌کند. وقتی از خاطرات جوانی‌اش با آن لهجه شیرین ترکمنی صحبت می‌کرد لذت عجیبی تمام وجودمان را فرا می‌گرفت و دوتار زدنش هم این لذت را کامل می‌کرد. شاید باورتان نشود اما صدای سازش ما را از اقامتگاه به ییلاقات ترکمن صحرا برد.

کاروانسرای ده نمک گرمسار

خدمات رفاهی کاروانسرای ده نمک

حجره‌های کاروان‌سرا دارای تختخواب،‌ روکش‌های تمیز و وسایل سرمایشی و گرمایشی‌اند. اتاق ما دو تختخواب یک نفره داشت. کاروا‌ن‌سرا یک سالن غذاخوری دارد که در گذشته هم از آن به همین منظور استفاده می‌کرند. میز و صندلی‌های غذاخوری هم به ترتیب در فرورفتگی‌های دیوارها چیده شده‌اند. یکی از مهم‌ترین امکانات این کاروان‌سرا تلسکوپ مجهزی است که از آن در تور‌های ستاره‌شناسی استفاده می‌شود وامکان استفاده از آن به‌صورت فردی وجود ندارد.

کاروانسرای ده نمک گرمسار

کاروان‌سرای ده نمک گرمسار

هزینه مسیر و اقامتگاه

اگر از تهران راهیِ روستای ده نمک شوید هزینه سفر با اتوبوس و قطار در حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان خواهد شد. هزینه یک شب اقامت در کاروان‌سرا نیز باتوجه به نوع حجره‌ای که انتخاب می‌کنید و سفارش غذا از رستورانِ مجموعه متفاوت است. در مجموع هزینه سفر به این روستا و اقامت در کاروان‌سرای تاریخی برای سفر چند روزه و بازدید از جاذبه های گردشگری گرمسار مناسب است.

کاروانسرای ده نمک گرمسار

نکات سفر و اقامت در روستای ده نمک

این روستا با شهر تهران ۱۴۴ کیلومتر، با سمنان ۷۵، با گرمسار ۳۵ و با آرادان ۲۳ کیلومتر فاصله دارد. برای رسیدن به روستا، ۴۵ کیلومتر بعد از سمنان باید به دنبال تابلوی روستا باشید. بعد از آن یک پمپ بنزین می‌بینید که اقامتگاه پشت آن قرار دارد. ناگفته نماند غار نمکی گرمسار، کوه کلرز، قصر حرمسرا، بنه کوه و … جاذبه های گردشگری گرمسار هستند که بازدیدشان را نباید از دست داد.

کاروانسرای ده نمک گرمسار

کاروانسرای ده نمک گرمسار | گزارش اختصاصی اتاقک
3 (60%) 2 votes

درباره‌ی سروش موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجاره آنلاین ویلا و اقامتگاه