گلاب گیری کاشان

اردیبهشت فصل گلاب گیری در کاشان

مراسم گلاب گیری چگونه برگزار می‌شود؟

کاشان یکی از شهرهای کویری ایران است که در فصل بهار و تابستان آب‌و‌هوای گرم و خشکی دارد اما باغ‌های گل محمدی و مراسم گلاب گیری باعث شده‌اند میلیون‌ها گردشگر ایرانی و خارجی حتی با وجود گرمای هوا روانه کاشان شوند تا در این مراسم شرکت کنند.

رایحه خوب گل سرخ فضای این شهر را عطرآگین می‌کند و کاشی‌ها با صبر و اشتیاق مراحل گلاب گیری را برای بازدیدکنندگان توضیح می‌دهند و از مهمانان خود با شربت‌های خنک گلاب پذیرایی می‌کنند. گردشگران هم با اشتیاق در مراسم گلاب گیری همکاری می‌کنند؛ عده‌ای برای چیدن گل کمک می‌کنند، بعضی‌ها سراغ گلاب‌های دوآتشه و خوشبو را می‌گیرند و بعضی‌های دیگر در حال خرید سوغاتی‌اند.

در گذشته این مراسم با آداب خاصی برگزار می‌شد که با گذشت زمان تقریباً بیشتر آن‌ها منسوخ شده‌اند؛ مثلا در آن زمان با نواختن ساز و دهل گل‌های چیده شده را بارِ حیوانات باربر می‌کردند و آن‌ها را به کارگاه گلاب‌ گیری می‌بردند. البته هنوز هم در قمصر طی یک مراسم گل‌های این شهر را با شتر به کارگاه می‌برند و جشن گلاب گیری را شروع می‌کنند.

جالب است بدانید که در کاشان به مراسم گلاب گیری «لتان» می‌گویند.

جاذبه های گردشگری کاشان

عکس از گوگل

تاریخچه گلاب گیری

در گذشته‌های دور ایرانی‌ها و یونانی‌ها به تولید اسانس شهرت داشتند اما بر اساس مدارک به دست آمده اولین کسانی‌ که به فکر تقطیر مایعات و ساخت دستگاه برای تولید گلاب افتادند ایرانی‌ها بودند و یونانی‌ها درباره تقطیر مایعات اطلاعاتی نداشتند. روی بسیاری از سفالینه‌های کشف شده در تپه‌ سیلک نیز نقش و نگار مراسم چیدن گل حک شده است و این موضوع نشان‌ می‌دهد که مراسم گلاب‌گیری بیش از هزاران سال قدمت دارد.

تاریخچه گلابگیری

عکس از گوگل

گلاب گیری از چه زمانی شروع می شود؟

اردیبهشت فصل سفر به کاشان و گلاب‌گیری است. تقریباً به مدت سه تا چهار هفته کاشانی‌ها میزبان گردشگرانی‌اند که برای شرکت در مراسم کارگاه‌های گلاب‌گیری به این شهر سفر می‌کنند. اما گلاب‌گیری در روستا‌ها و شهرهای اطراف کاشان براساس میزان رشد گل‌ها و به اصطلاح رسیدنِ‌ آن‌ها از ۱۵ اردیبهشت تا ۳۱ خرداد ادامه دارد.

در طول مدت برگزاری این مراسم علاوه‌بر گردشگران، گزارشگران و مسئولین نیز در کاشان حضور دارند و گل‌کاران نمونه را معرفی می‌کنند. اگر شما نیز در این مدت به کاشان سفر کنید می‌توانید از نزدیک شاهد مراسم عطرافشانی مکان‌های متبرکه و غلتاندن کودکان در گل باشید.

اگر به چیدن گل‌ها علاقه دارید می‌توانید قبل از طلوع خورشید همراه گل‌‌چین‌ها به گلستان‌ها بروید چون در این زمان عطر و بوی گل‌ها خیلی بیشتر از زمان‌های دیگر است.

گل چینی کاشان

عکس از گوگل

آشنایی با مراحل گلاب گیری

با پیشرفت تکنولوژی گلاب‌گیری از حالت سنتی خارج شده و در حال حاضر با استفاده از دستگاه‌های مدرن اقدام به تهیه گلاب می‌کنند. اما روش سنتی هنوز در بعضی از کارگاه‌های قمصر و نیاسر برای علاقه‌مندان برپا می‌شود.

برای شروع گلاب‌گیری گلچین‌ها قبل از طلوع خورشید برای چیدن‌ گل‌ها به باغ می‌روند. گل‌ها بعد از رسیدن به کارگاه همراه با آب به داخل دیگ‌های بزرگ تقطیر ریخته می‌شوند و روی آتش هیزمی قرار می‌گیرند و گلاب، بعد از طی کردن مراحل تقطیر، به دست می‌آید.

مراحل گلاب گیری

عکس از گوگل

معرفی بهترین منطقه‌ های گلاب گیری

اگرچه در شهر کاشان کارگاه‌های گلاب‌گیری زیادی وجود دارد اما شهرهای قمصر و نیاسر نیز برای شرکت در این مراسم مناسب‌اند و آب‌و‌هوای خنک‌تری هم نسبت به شهر کاشان دارند.

نیاسر

عکس از گوگل

اگر در اواسط اردیبهشت در کوچه‌های قمصر قدم بزنید کارگاه‌های باصفایی را می‌بینید که در آن‌ها جوی‌های باریک آب جاری اند و دل گردشگران را می‌برند و مسئولینِ خوش‌روی کارگاه‌ها هم با لبخند از ورود آن‌ها استقبال می‌کنند تا خاطره خوشی برایشان بسازند.

به جز کاشان، قمصر و نیاسر و بعضی از روستاهای اطراف آن‌ها مثل جوشقان کامو، برزک، سده و ون نیز در اردیبهشت و خرداد مشغول گلاب‌گیری‌اند.

اگر برای شرکت در مراسم گلاب‌گیری به نیاسر رفتید از  آبشار نیاسر، که یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه است، نیز دیدن کنید.

قمصر کاشان

عکس از گوگل

سخن آخر

شاید شما خواننده عزیز هم از شرکت در مراسم گلاب‌گیری خاطرات خوشی داشته باشید، منتظر خواندن خاطرات شما هستیم.

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای اتاقک

من عکاسم و می‌نویسم چون همیشه دلم می‌خواست دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم. توی رویاهام به همه شهرها سفر می‌کردم و با مردم و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شدم و ازشون عکاسی می‌کردم. اما یک روز تصمیم گرفتم هم دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم و هم جور دیگه‌ای به بقیه نشون بدم. برای همین شروع کردم به عکاسی کردن که خیلی‌ چیزهای جالب رو از دریچه دوربینم به همه معرفی کنم و بعد از اون قلم به دست گرفتم و نوشتن رو شروع کردم. این طوری من و همه کسانی‌ که نوشته‌هام رو می‌خونند به همه شهرها سفر می‌کنیم و با دیدنی‌ها و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شیم.

یک نظر

  1. zohreh پاسخ

    بنظر من بهترین نوشیدنی دنیا شربتیه که عطر گلابش رو حس میکنی
    و یاد دستان زحمت کش روستاییانی میفتی که دونه دونه گل ها رو با چ زحمتی چیدن تا دست ما برسه و لذت ببریم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.