کجا سفر برم؟معرفی شهر

از رامسر تا مریخ | چیزهایی که درباره رامسر نمی دانستید!

رامسر همان شهری است که لقب عروس شهرهای ایران را به خودش اختصاص داده است. جایی که انگار درخت های جنگل یکی یکی قدم زنان وارد فضای شهری شده اند و همه جا را سرسبز و تازه کرده اند. در رامسر به هرکجا که بروید سرسبز و خنک و دلربا است. نقشه رامسر را اگر ببینید مثل دایره ای سبز رنگ است که در کنار دریا قرار گرفته! اگر اهل پیک نیک رفتن باشید در گوشه گوشه شهر رامسر می توانید زیراندازتان را پهن کنید و از طبیعت زیبای شهر رامسر لذت ببرید.

نسیمی خنک و با طراوت همیشه در این شهر جریان دارد. این نسیم از برکت وجود درختان سبز و شاداب شهر رامسر به وجود می آید. خنکای این شهر در فصل تابستان برای کسانی که از مناطق گرمسیر به رامسر سفر می کنند باورکردنی نیست!

اما این تمام چیزی نیست که درباره رامسر باید بدانید. اگر تا به حال تعطیلاتتان را برای سفر به رامسر برنامه ریزی می کردید و عجایب مربوط به این شهر را نمیدانستید حتما خواندن این مقاله برای شما جالب خواهد بود.

حقایقی جالب درباره رامسر

  • تا به حال به این فکر کرده اید که اولین بار میوه کیوی از کجا وارد ایران شده است؟ سال 1347 اولین نهال کیوی کشورمان در شهر رامسر کاشته شد. به مرور پای این نهال به سایر شهرهای شمالی ایران هم باز شد. حالا امروز ایران چهارمین کشور دنیا در حوزه تولید کیوی و هشتمین کشور برای صادرات این میوه است.
  • گل گاو زبان را چه حتما می شناسید؛ اما می دانید این گیاه در کدام استان کشورمان بیشتر کشت می شود؟ روستای جنت آباد رامسر قطب تولید گل گاو زبان در ایران است. در این روستا هر سال حدود 30 تا 40 تن گل گاو زبان کشت و برداشت می شود.
  • اگر اهل رامسر باشید برای سفر به مریخ آماده هستید!! تا به حال به این فکر کرده اید که شرایط جغرافیایی شهرتان شبیه کدام یک از سیاره های دیگر است؟ باوتان می شود که رامسر شبیه به مریخ باشد؟؟! باور این که یک شهر سرتاسر سرسبز، شرایطی شبیه به مریخ قرمز رنگ و خالی داشته باشد سخت است. اما حقیقتی که ناسا از آن پرده برداشته این است که مردم شهر رامسر بهترین گزینه برای سفر به مریخ و تحمل شرایط محیطی آن هستند. جمعیت رامسر بر اساس سرشماری سال 1395، 74179 نفر است؛ پس این تعداد نفر برای زندگی در مریخ آماده هستند!!

دلیل آن نیز به شرایط مشابه رامسر با شرایط مریخ از لحاظ شدت پرتوهای تابش بر می گردد. مریخ سیاره ای ست که پرتوهای تابشی فراوانی را از سوی خورشید به سوی خود جذب می کند و از آنجایی که سطح قرمز رنگی دارد، شدت انعکاس این پرتوهای کیهانی در آن بیشتر می شود. از طرفی دیگر مردم رامسر 80 برابر بیش از میانگین جهانی پرتوهای تابش را تحمل می کنند.

این شرایط باعث می شود که سطح تولید گلبول های سفید خون در بدن اهالی این شهر بیشتر باشد. به همین دلیل هم آمار ابتلای مردم این شهر به سرطان ریه نسبت به سایر شهرها بسیار کمتر است. همه این عوامل دست به دست هم داده اند تا اهالی رامسر را به ایده آل ترین گزینه برای سفر به مریخ تبدیل کنند. به غیر از رامسر شهر دیگری به نام گوتاراپاری در برزیل هم شرایطی مشابه رامسر دارد.

درباره رامسر

  • نکته جالب بعدی در مورد نام این شهر است. رامسر فقط نام یکی از شهرهای ایران نیست. یکی از بزرگترین و مهمترین قراردادهای حفاطت از محیط زیست دنیا کنوانسیون رامسر نام دارد. به به واسطه این کنوانسیون، نام شهر رامسر برای بسیاری از گردشگران خارجی آشناست. سال 1971 میلادی این کنوانسیون در شهر رامسر تصویب شد و به اسم همین شهر هم نام گرفت.

بر اساس کنوانسیون رامسر کشورهای مختلف جهان از تالاب های مهم که محل زندگی پرندگان آبزی هستند، محافظت می کنند و برای حمایت از آن ها  تحقیقات و مطالعه های لازم را انجام می دهند.

  • پنجمین مورد از حقایق جالب در مورد رامسر شاید خیلی خوشحال کننده نباشد! همانطور که گفتیم میزان دریافت پرتوهای خورشیدی در رامسر بیشتر از سایر شهرهاست. به همین دلیل هم مردم رامسر بیشتر از دیگران در معرض تابش مواد رادیواکتیوی مثل گاما و استنشاق گازی به نام رادن قرار دارند.

گفته می شود آلودگی رادیواکتیویته این شهر روی بعضی از چشمه های آبگرم آن اثر گذاشته و میزان آلودگی رادیواکتیو آن ها را تا چندین برابر میانگین جهانی بالا برده است.

جاذبه های دیدنی رامسر

تله کابین رامسر یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این شهر است که در تمام کشورمان نظیر ندارد. حتی اگر اولین باری باشد که به شهر رامسر سفر می کنید به احتمال زیاد از دوستان و آشنایانتان تعریف هایی درباره تله کابین رامسر شنیده اید. تصور کنید معلق بین زمین و هوا باشید و از دل جنگل به ساحل دریا برسید. چنین طبیعتی را در هر جایی از دنیا پیدا نمی کنید! پس اگر راهی رامسر شدید حتما سری هم به تله کابین معروفش بزنید.

در واقع با کمک تله کابین رامسر به اکثر تفریحات موجود در این شهر دسترسی پیدا می کنید. انگار با یک تیر چند نشان می زنید. وقتی به پایانه ساحلی تله کابین می رسید، به راحتی می توانید تفریحات ساحلی را در همان اطراف پیدا کنید. اگر اهل تفریح و هیجان باشید کارتینگ، اسکی روی آب، قایق سواری و باگی از جمله تفریحاتی هستند که در این قسمت از سواحل رامسر در اختیار گردشگران قرار گرفته اند.

درباره رامسر

اما اگر اهل این نوع از هیجانات نیستید و طبیعتگردی را ترجیح می دهید، باید بدانید که رامسر و روستاهای زیبایش برای شما مثل بهشت می مانند. از روستای جواهرده هر چه بگوییم کم گفته ایم. جواهرده به عنوان یکی از توریستی ترین روستاهای ایران، در فاصله ۲۶ کیلومتری از رامسر قرار دارد. پینشهاد ما به شما این است که با اجاره ویلا در رامسر، چند شب را در فضای شهری وقت بگذرانید اما حتی برای چند ساعت هم که شده وقتتان را برای سر زدن به این روستاهای بکر و زیبا اختصاص دهید. نه تنها در رامسر، بلکه برای اجاره ویلا در شمال (شهرهای مخالف استان های مازندران، گیلان، گلستان و…) می توانید به صورت آنلاین اقدام کنید و همه چیز را از قبل برنامه ریزی کنید.

آب تنی کردن در آبگرم های معدنی هم می تواند یکی دیگر از تفریحاتی باشد که به امتحان کردنش میارزد. املاح موجود در این آب ها برای درمان بیماری های پوستی، درد مفاصل و استخوان درد اثر زیادی دارد. اگر شانس با شما یار باشد و روزهای خلوت به آبگرم سادات محله یا دیگر آبگرم های رامسر برسید حتما از آب تنی حسابی بذت می برید. خرید کردن از بازار روزهای این شهر را هم امتحان کنید. پیدا کردن سوغات رامسر و خریدن یکی از صنایع دستی که اهالی این شهر و روستاهایش، با دستان هنرمندشان خلق کرده اند خالی از لطف نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا