جاذبهکجا سفر برم؟

معرفی جاذبه های تاریخی تهران | ترکیب تهرانگردی و تاریخگردی

پشت آپارتمان‌های سر به فلک کشیده تهران، درکوچه پس کوچه‌های این شهر که بگردید خانه‌ها و ساختمان‌های دیدنی از دوران قدیم تهران را پیدا می‌کنید. خانه‌هایی که شاید زندگی در آن‌ها برای خیلی از ما آرزو باشد. تاریخ پر فراز و نشیب تهران و پایتخت شدنش باعث شده که این شهر میزبان پادشاهان زیادی هم شده باشد. همین مسئله دلیل ساخته شدن تعداد زیادی کاخ و عمارت‌های بی نظیر در شهر تهران شده است. در این مقاله قرار است با هم جاذبه های تاریخی تهران را از شمال تا جنوب شهر بگردیم و ببینیم:

کاخ گلستان، زیباترین کاشی‌کاری‌ها در دل بازار تهران

نمی‌دانم اهل خرید کردن از بازار تهران هستید یا نه؛ اما اگر اهلش باشید، کافی است یکی از روزهایی که برای خرید کردن راهی بازار می‌شوید، از روی کنجکاوی هم که شده مسیرتان را به سمت کاخ گلستان کج کنید. از میان شلوغی و همهمه بازار وقتی وارد کاخ گلستان می‌شوید، ناگهان همه چیز تغییر می‌کند و وارد فضایی سبز و آرام با کاشی‌های رنگارنگ می‌شوید. قدمت این کاخ به دوران شاه طهماسب صفوی برمی‌گردد اما تعداد زیادی از بخش‌های داخلی این کاخ در دوران قاجاریه ساخته شدند. بله این کاخ از بخش‌های متعددی تشکیل شده که هر کدام از آن‌ها کاربرد خاصی دارند:

1- شمس العماره:

شمس العماره که روزگاری بلندترین ساختمان تهران بوده تا قبل از ساخته شدن سردرباغ ملی نماد پایتخت هم بوده است. این ساختمان طبقه، ۳۵ متر ارتفاع دارد و از فلز ساخته شده. در آن دوره و زمانه استفاده از فلز برای ساختمان‌سازی عجیب بوده و تازگی داشته است. ساعتی که بر بلندی شمس العماره نصب شده، هدیه ملکه ویکتوریا به ناصرالدین شاه (کسی که فرمان ساخت این بنا را داده) بوده است.

2- ایوان تخت مرمر:

قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین بخش کاخ گلستان همین ایوان تخت مرمر است که از دوره کریمخان زند تا به حال در این کاخ پابرجاست. در گذشته از این ایوان برای برگزاری مراسم سلام و بار عام استفاده می‌شد. تخت مرمری که به دستور فتحعلی شاه ساخته شده، این ایوان را به یکی از خاص‌ترین دیدنی‌های تاریخی تهران تبدیل کرده است. ۶۵ قطعه مرمر بزرگ و کوچک در این تخت زرد رنگ استفاده شده.

3- خلوت کریمخانی:

داستان این بخش از کاخ گلستان کمی عجیب است! خلوت کریمخانی زمانی ساخته شد که آقامحمدخان دستور انتقال استخوان‌های کریمخان را از شیراز به تهران داد. او دستور داد این استخوان‌ها در زیر جایی که محل رفت و آمد همیشگی آقامحمدخان بوده، دفن شود تا بتواند هر روز از روی آن‌ها رد شود! زمانی که رضاشاه به تخت سلطنت نشست این استخوان‌ها به جای مناسب دیگری منتقل شدند.

4- تالار اصلی کاخ گلستان:

این بخش از کاخ خود زیر مجموعه‌هایی دارد. تالار سلام یا موزه همان جایی است که ناصرالدین شاه زمان زیادی را صرف چیدن اشیا و جواهرات داخل آن می‌کرد. تالار آینه هم اوایل محل نمایش تخت طاووس و تاج کیانی بود، اما این روزها به خاطر تابلوی رنگ و روغن کمال الملک معروف و محبوب شده است. تالار عاج و تالار ظروف هم برای نمایش هدایای سلاطین اروپایی به شاهان قاجار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تالار برلیان

5- تالار برلیان:

در دوران حکومت ناصرالدین شاه از تالار برلیان برای نگهداری هدایای شاهان غربی استفاده می‌شد. اما شاهان پهلوی از این تالار برای پذیرایی و برپایی مهمانی‌های رسمی دربار استفاده کردند.

6- عمارت بادگیر:

نقاشی‌ها، زرنگاری، آینه کاری، گچ بری، منبت کاری و مرمرهای زیادی در محیط داخل این عمارت می بینید. فتحعلی شاه دستور ساخت این عمارت را داده بود اما در زمان ناصرالدین شاه تغییرات در فضای آن شکل گرفت و به حالت امروزی‌اش درآمد.

7- حوضخانه تالار سلام،

موزه مردم‌شناسی و تالار الماس از دیگر بخش‌های کاخ گلستان هستند که دیدنشان خالی از لطف نیست

کاخ نیاوران، اقامتگاه محمدرضاشاه و خانواده‌اش

کاخ نیاوران و محوطه اطرافش را علاوه بر یک جاذبه تاریخی می‌توان یک جاذبه طبیعی برای شهر تهران هم دانست! ساختمان کاخ نیاوران از سال 1347 به عنوان محل زندگی محمدرضا پهلوی و خانواده‌اش مورد استفاده قرار گرفت.

عمارت کوشک احمدشاهی از دیگر ساختمان‌هایی است که در کاخ نیاوران می‌بینید. این عمارت به عنوان خوابگاه ییلاقی احمدشاه در میان باغ نیاوران با مساحت 800 متری با سقف شیروانی ساخته شد. تزئیناتی که به وسیله آجر روی دیوارهای این عمارت انجام شده، در کنار سقف شیروانی‌اش جذابیت آن را چند برابر کرده است.

کاخ صاحبقرانیه و موزه جهان‌نما هم دو قسمت جذاب دیگر از کاخ نیاوران هستند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که ناصرالدین شاه در سی و یکمین سال حکومتش خود را صاحب قرآن دانست و به همین دلیل هم نام این کاخ را صاحب قرآنیه نهاد که به مرور به آن صاحبقرانیه می‌گوییم.

موزه جهان نما هم همان بنایی است که باید سر به هوا واردش شوید! اما چرا؟ سقف زیبای این موزه قطعا شما را مجذوب خودش می‌کند. نقاشی‌های روی این سقف آن‌قدر زیباست که انگار به جای زیر پاهایتان، روی سقف را فرش کرده‌اند!

کاخ نیاوران

کاخ سعدآباد

از دیگر جاذبه های تاریخی شهر تهران که بازدید از آن را به همه پیشنهاد می‌کنیم، کاخ سعدآباد است. این کاخ با مساحت 300 هکتاری و باغ‌های سرسبزش، در یکی از بهترین نقاط شهر تهران قرار گرفته. معماران و مهندسان داخلی و خارجی زیادی برای ساخت این مجموعه تلاش کردند.

کاخ اختصاصی مجموعه سعد آباد، کاخ اصلی این مجموعه است که مورد استفاده رضاشاه و محمدرضاشاه و خانواده‌شان قرار می‌گرفته است. کاخ‌های متعدد ساخته شده در این مجموعه به اعضای خانواده رضاشاه تعلق داشتند. کاخ‌های مجموعه سعدآباد عبارتند از:

 • کاخ احمد شاهی
 • کاخ شهوند یا کاخ سبز
 • کاخ سفید یا کاخ ملت
 • کاخ اختصاصی سعد آباد
 • کاخ اسود یا سیاه
 • کاخ شمس
 • کاخ اشرف
 • کاخ ملکه مادر
 • کاخ بهمن (که در حال حاضر ساختمان مدیریت مجموعه سعد آباد است)
 • کاخ شهرام
 • کاخ ملکه عصمت دولتشاهی
 • کاخ قدیم ولیعهد رضا پهلوی
 • کاخ فرحناز و علیرضا
 • کاخ فرح پهلوی
 • کاخ ملکه توران امیر سلیمانی
 • کاخ لیلا پهلوی
 • موزه برادران امیدوار

کاخ سعدآباد

باغ موزه نگارستان از آرامشبخش‌ترین جاذبه های تاریخی تهران

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی تهران که آرامش خاصی را به شما هدیه می‌دهد، باغ موزه نگارستان است. باغ موزه نگارستان از دیگر یادگاری‌های به جا مانده از دوران قاجار و فتحعلی شاه است. باغ نگارستان در دوران خودش از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین باغ‌های قاجاری محسوب می‌شد اما به مرور زمان دستخوش ناملایمات زیادی شد. بر اساس اسناد تاریخی وسعت اولیه باغ نگارستان ۴۳,۲۰۰ متر مربع بود که در حال حاضر فقط ۱۱,۴۶۹ مترمربع از آن باقی مانده است.

روی دیوارها و تالارهای باغ نگارستان نقاشی‌های زیادی وجود داشته؛ اصلا دلیل اصلی نام‌گذاری این باغ هم وجود همین تابلوهای نقاشی بوده است. یکی از علاقه‌مندی‌های فتحعلی شاه هم نقاشی‌های شاهانه و چشم‌گیر بوده. به همین دلیل این کاخ را نگارستان نامیده و همه جای آن را پر از نقاشی‌های پر زرق و برق کرده بود. از مهم‌ترین نقاشی‌های باغ نگارستان تابلو صف سلام فتحعلی شاه است که در تالار سلام قرار دارد.

باغ موزه نگارستان

ساده‌ترین راه اجاره روزانه خانه و سوئیت در تهران

فرقی ندارد ساکن تهران هستید یا برای سفر راهی این شهر شده‌اید. بازدید از جاذبه های تاریخی تهران را در برنامه‌های سفرتان قرار دهید. برای اجاره روزانه خانه در تهران و مناطق مختلف آن می‌توانید از بین اقامتگاه‌های اتاقک گزینه مورد نظرتان را پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم سراغ اقامتگاه‌هایی بروید که در نزدیکی این جاذبه‌های تاریخی قرار دارند. به این ترتیب رفت و آمد ساده‌تری خواهید داشت.

 

5/5 - (3 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا