کجا سفر برم؟جاذبه

گشتی در محله های قدیمی تهران | گذری در تهران قدیم

تهران یکی از آن شهرهای تاریخی کشورمان است که به سبب پایتخت شدنش حوادث تاریخی زیادی را تاکنون از سر گذرانده. پادشاهان و حکومت های مختلفی در کاخ ها و ساختمان های تاریخی تهران زندگی کرده اند و هر کدام هم یادگاری هایی از خود به جای گذاشته اند. حالا امروز این ما هستیم که باید از این یادگاری های تاریخی نگهداری کنیم و حواسمان به سالم ماندن آن ها باشد. امروز قرار است با هم در محله های قدیمی تهران گشتی بزنیم؛ اگر به شهرگردی و قدم زدن در محله های قدیمی و تاریخی علاقه مندید با ما در این مقاله همراه باشید:

کوچه لولاگر، کوچه ای که همه چیزش قرینه شده

کوچه لولاگر را همه به واسطه ساختمان های قرینه اش می شناسند. خانه ها، بالکن‌ها، پنجره‌ها و حتی درخت هایی که در حیاط کاشته شده اند، همه به شکل قرینه و موازی یکدیگر هستند. همان لحظه ای که وارد این کوچه می شوید، این قرینه بودن را در دوطرف کوچه احساس می کنید. خانه ها و ساختمان های این کوچه با این که قدیمی هستند اما هنوز هم سالم و سرپا هستند.

صاحبخانه ها هم با حفظ ظاهر قدیمی و قرینه این کوچه موافقند و همه چیز را به همان حالت قدیمی نگهداری می کنند. کوچه لولاگر امروزه به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است. این قرینه بودن برای همه جالب است اما برای شما سوال پیش نیامده که چرا کوچه لولاگر قرینه شد؟!

کوچه لولاگر، کوچه ای که همه چیزش قرینه شده

این قرینه بودن داستانی دارد که از سال 1317 نشات می گیرد. خانواده لولاگرها که چندین نسلشان در این کوچه و محله زندگی کرده اند، سال ها پیش ملکی که همین کوچه لولاگر کنونی است را خریداری می کنند. دو برادری که این ملک را خریده اند، زمان ساخت و ساز تصمیم می گیرند هر دو طرف را عینا مشابه هم بسازند. استاد حسن بنا این ساختمان ها را ساخته که تا امروز هنوز هم به حیات خود ادامه می دهند.

این خانواده یک مسجد و یک بیمارستان هم در تهران ساخته اند که با نام مسجد جامع و بیمارستان لولاگر شناخته می شود. قدیمی های این محله، کوچه لولاگرها را به نام کوچه «دیواره دوقلوها» نیز می شناسند.

بیشتر بخوانید: معرفی جاذبه های تاریخی تهران | ترکیب تهرانگردی و تاریخگردی

بازار و کاخ گلستان، قلب تپنده تهران قدیم

از معروف ترین محله های قدیمی تهران که همه آن را می شناسند، می توانیم محدوده بازار را به شما معرفی کنیم. این همان جایی است که بیشترین رفت و آمد را دارد و نشانه های زیادی از تهران قدیم در دل خود دارد. کاخ گلستان که یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی تاریخی تهران است در همین محله قرار دارد. البته کاخ های تهران همه دیدنی و تاریخی هستند و هر کدام در نوع خودشان خاص و بینظیرند.

شمس العماره، مدرسه دارالفنون، سرای روشن، کوچه مروی و میدان توپ خانه یا همان میدان امام خمینی امروز نشانه هایی هستند که قدمت این محله را به رخ می کشند. شکل و شمایل کوچه های تهران قدیم، درست مثل کوچه های باریک نزدیک به بازار است. در واقع این کوچه ها آخرین مثال از نوع خودشان هستند که در حال نوسازی هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین پارک‌های تهران؛ در سفر به تهران به کدام پارک‌ها برویم؟

لاله زار، پاتوق شیک پوش های قدیم

لاله زار هم از دیگر محله های قدیمی تهران است که دیدنش شما را به یاد فیلم های تاریخی میاندازد. در دوران قاجار و پهلوی، کاربری این خیابان و مغازه هایش با امروز تفاوت زیادی داشته است. لاله زار نمادی از نوگرایی در تهران بوده و در زمان خودش نوعی ساختارشکنی در بافت قدیمی تهران محسوب می شده است.

ناصرالدین شاه وقتی از اولین سفرش به فرنگستان برمیگردد، دستور ساخت خیابانی شبیه به شانزلیزه پاریس را در تهران می دهد. بر اساس دستور ناصرالدین شاه خیابانی از میان باغ باصفای لاله زار  ساخته شد و کم کم بخش های مختلفی به آن اضافه شد. تماشاخانه، گراند هتل، رستوران های به سبک فرنگی، خیاط خانه، بوتیک فرنگی و … همه از اولین مواردی بودند که به تهران قدم می گذاشتند و در خیابان لاله زار ساخته شدند.

سینما رکس و تئاتر نصر از قدیمی ترین مکان های فرهنگی تهران بودند که در همین خیابان لاله زار فعالیتشان را آغاز کردند.

لاله زار، پاتوق شیک پوش های قدیم

خیابان سی تیر، میزبان دین های مختلف

می دانستید خیابان سی تیر در گذشته خیابان مریض خانه نام داشته؟! البته بعدها به خاطر حضور خانه نخست وزیر قوام السلطنه در این خیابان، نام آن به قوام السلطنه تغییر داده شد. بعد از انقلاب اسلامی به یادبود قیام سی تیر ۱۳۳۱ مردم علیه قوام السلطنه نام این خیابان به سی تیر تغییر نام داد. خیابان سی تیر میزبان یک آتشکده، یک کنیسه و یک کلیسا شده و به همین دلیل هم آن را به چهارراه ادیان تبدیل کرده است.

رستورانی به نام گل رضائیه در خیابان سی تیر قرار دارد که بین مردم شهرت زیادی پیدا کرده. علاوه بر آن موزه ملی ایران هم در این خیابان قرار دارد. اخیرا خیابان سی تیر پر از رستوران های سیار شده و به همین دلیل هم از محبوب ترین محله های قدیمی تهران برای شکم گردی به شمار می رود.

خیابان سی تیر

 

خیابان منیریه، محله اعیانی تهران قدیم

عمارت منیریه همان جایی است که منیر السلطنه (یکی از همسران ناصرالدین شاه) در آن ساکن بوده است. شاید امروز منیریه از محله های قدیمی تهران محسوب شود اما در گذشته جزو محله های اعیان نشین تهران بوده. افراد ثروتمند و اعضای خانواده های سلطنتی در این محله زندگی می کردند. به همین دلیل هم خانه های قدیمی و تاریخی زیبایی از آن دوره در محله منیریه به جا مانده است.

خیابان منیریه

چهارراه استانبول، خیابانی قدیمی با ردپای اولین ها در پایتخت

شنیدن اسم چهار راه استانبول امروزه ما را به یاد حادثه تلخ فروریختن ساختمان پلاسکو میاندازد. اما در تا قبل از این ماجرا محدوده چهار راه استانبول به عنوان یکی از محله های قدیمی تهران ، حرف ها و خاطره های زیادی برای گفتن داشته؛ مثلا همین کافه نادری مشهور که در فیلم و سریال هایی مثل شهرزاد از آن یاد شده، در همین چهار راه استانبول قرار دارد. یا اولین پیراشکی فروشی و اولین ساندویچ فروشی تهران هم در این خیابان آغاز به کار کردند.

اما پارکینگ پروانه از دیگر نمادهایی است که نام چهارراه استانبول آن را به خاطر می آورد. میدان فردوسی و خیابان نوقل لوشاتو از دیگر خیابان ها و محله های قدیمی تهران هستند که در نزدیکی این چهارراه قرار دارند.

چهارراه استانبول

اجاره خانه در تهران و محله های قدیمی اش

برای اجاره روزانه خانه در تهران و البته سایر شهرهای کشورمان می توانید از لیست اقامتگاه های اتاقک استفاده کنید. با کمک اتاقک حتی اجاره روزانه خانه در تهران هم امکانپذیر است؛ فقط کافیست وارد سایت شوید و با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید، به دنبال اقامتگاه مورد نظرتان بگردید. با چند کلیک ساده می توانید بهترین گزینه ها را برای اجاره سوئیت در تهران پیدا کنید. در نظر داشته باشید که برای رفاه حال خود و میزبانتان، شرایط اجاره روزانه خانه در تهران که برای هر اقامتگاه ذکر شده است را رعایت کنید.

اتاقک سفر و اقامت خوشی را برای شما آرزو می کند.

چهارراه استانبول تهران

5/5 - (1 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا