قوانین و راهنمای میزبان

چرا میزبان اتاقک شوم؟

چند سالی است که فرهنگ سفر تغییر کرده و مردم سفرهای ارزان با تجربه‌های جدید را ترجیح می‌دهند. اتاقک با فراهم آوردن بستری فنی و قانونی تلاش کرده است فاصله بین مهمان و میزبان را کم کند تا اجاره آنلاین اقامتگاه در کوتاه‌ترین زمان ممکن با بهترین کیفیت، امکان‌پذیر باشد. پس اگر شما هم واحد اقامتی دارید که می‌توانید آن را اجاره دهید به جمع میزبان‌های ما بپیوندید و خیلی راحت کسب درآمد کنید.

 

چطور میزبان اتاقک شوم؟

برای این کار کافی است در سایت اتاقک از منوی بالا سمت چپ روی گزینه میزبان شوید کلیک کنید و سپس در صفحه‌ای که باز می‌شود با استفاده از دکمه ثبت‌نام، مشخصات و شماره تماس خود را وارد کرده و گزینه ارسال را بزنید.

کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس می‌گیرند و روش ارسال اطلاعات و عکس‌های واحد اقامتی را برای شما توضیح می‌دهند. در صورت تایید اطلاعات و عکس‌ها اقامتگاه شما در سایت ثبت و برای رزرو توسط مهمان‌ها فعال می‌شود.

 

قوانین رزرو و نحوه پرداخت اتاقک به میزبان‌ها چگونه است؟

نرخ اجاره ی واحدها از طرف میزبان تعیین می‌شود و درصدی از آن به عنوان کارمزد اتاقک محاسبه می‌شود.

بعد از ثبت رزرو اقامتگاه اطلاعات کاملِ رزرو و مهمان‌ها در اختیار میزبان قرار خواهد گرفت و هزینه اقامت آن‌ها در روز ورودشان به حساب میزبان از طریق سامانه پایا واریز می‌شود.

در صورتی که بین زمان لغو رزرو تا تاریخ ورود مهمان به اقامتگاه بیش از ۷۲ ساعت باقی مانده باشد، ۲۰ درصد هزینه‌ی پرداخت شده توسط مهمان/مسافر کسر شده و به حساب میزبان منظور می‌شود و در روز ورود رزرو به حساب بانکی میزبان واریز خواهد شد.

در صورتی که بین زمان لغو رزرو تا تاریخ ورود مهمان ،کمتر از ۷۲ ساعت باقی مانده باشد، پس از کسر حق الزحمه ی اتاقک، تمامی مبلغ متعلق به میزبان به حساب اتاقکی ایشان منظور و در روز ورود مسافر به حساب بانکی وی واریز خواهد شد.

در صورت لغو رزرو در روزهای اوج سفر توسط مهمان، هیچ مبلغی به وی بازگشت داده نمی‌شود (روزهای اوج سفر؛ تعطیلات نوروز، تعطیلات نیمه خرداد، تعطیلات ۲۲بهمن و روزهایی از تقویم است که دو یا چند روز تعطیلی متوالی وجود دارد).

 

اقامتگاهی که ثبت می‌کنم چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

رعایت کردن موارد زیر باعث ایجاد حس رضایت در طول مدت زمان اقامت مهمان و در نتیجه ثبت امتیاز بالا برای اقامتگاه شما می‌شود:

مهمان همیشه انتظار دارد در اقامتگاهی پاکیزه و با شرایط بهداشتی مناسب سکونت داشته باشد. تمیز بودن تمام قسمت‌های اقامتگاه و نظافت همیشگی وسایل خواب باعث ایجاد حس اطمینان و رضایت در مهمان می‌شود.

سالم و کاربردی بودن وسایل سرمایش و گرمایش، آب گرم و قابل کنترل بودن دمای آن‌، در دسترس بودن دستورالعمل خاموش و روشن کردن سیستم‌های سرمایش و گرمایش و همچنین وجود توری برای پنجره‌ها، به‌خصوص در هنگام استفاده از تهویه طبیعی، از جمله موارد ضروری برای واحدهای اقامتی‌ است.

سالم بودن وسایل، بی‌صدا بودن لوازم برقی مثل یخچال و کولر و همچنین سالم و بی‌خطر بودن کلید، پریز و چراغ‌ها الزامی است.

در فضای نشیمن وجود مبلمان راحت با چیدمان ساده و مناسب با فضای خانه، تلویزیون متصل به آنتن و همچنین وجود بالکن می‌تواند احساس راحتی بیشتری به مهمان القا کند.

الزامی است باید برای اتاق‌های خواب وسایل خواب سبک و راحت و متناسب با تعداد نفرات در اختیار مهمانان قرار گیرد. کیفیت تشک‌ها و تخت‌ها باید مناسب باشد و هر تخت ملحفه، پتو، بالش و روتختی تمیز و ضدعفونی‌شده جداگانه داشته باشد.

الزامی است در آشپزخانه وسایل تهیه چای، لیوان، قاشق، چنگال و کارد به تعداد کافی وجود داشته باشد. همچنین باید مایع ظرف‌شویی، ابر و اسکاچ برای شست‌وشوی ظرف‌ها وجود داشته باشد.

الزامی است سرویس بهداشتی و حمام تمیز و ضدعفونی‌شده به مهمان تحویل داده شود. درها باید سالم باشند و کامل بسته شوند. وجود صابون، شامپو و حوله تمیز و ضدعفونی‌شده، آینه سالم و سطل زباله ضروری است. هواکش باید سالم باشد و نور کافی نیز در محل وجود داشته باشد.

فضای بیرونی اقامتگاه باید روشنایی مناسب داشته باشد. راهروها، پله‌ها و نرده‌ها تمیز و سالم باشند. در صورت وجود آسانسور حتما باید بیمه شده باشد و محل پارکینگ برای مهمانان مشخص شده باشد.

 

میزبان چه تعهدهایی نسبت به اتاقک دارد؟ 

میزبان، به عنوان کاربر وب‌سایت اتاقک، موظف است قوانین را به صورت کامل مطالعه کند و در صورت تمایل به همکاری آن‌ها را بپذیرد.

تکمیل پروفایل

شناختن میزبانی که مهمان قرار است با او در ارتباط باشد و اقامتگاهش را رزرو کند باعث ایجاد حس اعتماد بین طرفین می‌شود. بنابراین میزبان باید اطلاعات کاربری خود را کامل و در حساب کاربری‌اش منتشر کند.

به‌روز رسانی و اصلاح اطلاعات واحدها

مهمان بر اساس اطلاعات و عکس‌های ثبت شده در بخش اطلاعات اقامتگاه نسبت به رزرو آن اقدام می‌کند. پس اگر تغییراتی در آن پیش آمد حتما اطلاعات اقامتگاه را اصلاح کنید و یا به همکاران ما در واحد پشتیبانی اطلاع دهید تا مغایرت ایجاد شده را برطرف کنند.

تغییر و به‌روز رسانی قیمت‌ها

قیمت اعلام شده برای اجاره اقامتگاه باید متناسب با کیفیت قابل ارائه به مهمان باشد. شما این امکان را دارید که همیشه قیمت‌ها را تغییر دهید. پس ضروری است که همیشه قیمت‌های مربوط به اجاره اقامتگاه به‌روز باشند.

در صورت دریافت هرگونه مبلغ اضافی از مهمان یا لغو رزرو توسط مهمان، به دلیل مغایرت قیمت، اتاقک این حق را دارد که اقامتگاه شما را غیرفعال کند.

به‌روز رسانی پر و خالی بودن واحدها

اگر به هر دلیلی قادر به ارائه واحد اقامتی در تاریخ خاصی نیستید، باید در قسمت اتاقک‌های من وضعیت واحد خود را در آن تاریخ به «پُر» تغییر دهید تا امکان رزرو آن برای تاریخ مورد نظر وجود نداشته باشد. در صورت عدم به‌روز رسانی وضعیت واحد و لغو کردن رزرو مهمانان به دلیل پر بودن واحد شما غیر فعال خواهد شد.

 

میزبان چه تعهدهایی نسبت به مهمان‌ها دارد؟

 

تعهد به رزرو

هنگامی که شما میزبانی کسی را به عهده می‌گیرید آن‌ها به برآورده شدن نیازهای خود توسط شما اعتماد می‌کنند. چه مهمانانی که به صورت خانوادگی به تعطیلات آمده باشند و چه آن‌هایی که یک سفر کاری داشته باشند. یک تغییر غیرمنتظره در محل اقامت رزرو شده اتفاقی ناخوشایند برای مهمانان است. ضروری است در صورت پیش‌آمدن تغییر در شرایط اقامتگاه یا سکونت حتما موضوع را به مهمان یا اتاقک اطلاع دهید.

اطلاعات واحدهای شما

اگر سکونت در اقامتگاه شما شرایط خاصی دارد مثلا امکان پذیرش مهمان بیشتر از تعداد خاصی وجود ندارد، سیگار کشیدن در ساختمان ممنوع است و یا امکان پذیرش مهمان با حیوان خانگی را ندارید حتما در اطلاعات اقامتگاه به این موضوع اشاره کنید.

اگر استفاده از قسمت‌هایی از اقامتگاه ممنوع است حتما در اطلاعات اقامتگاه به آن اشاره کنید.

در مورد موضوعات غیرمنتظره که اقامت مهمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد صادق باشید. مثلاً اگر در همسایگی شما یک پروژه ساخت‌وساز پر سر و صدا وجود دارد، تعداد پله‌هایی که برای رسیدن به ساختمان وجود دارد زیاد است و یا مشکلی برای تامین همیشگی آب گرم وجود دارد حتما در اطلاعات اقامتگاه به آن اشاره کنید.

مسیرهای رسیدن به محل اقامت را با جزئیات برای مهمان بیان کنید. اگر برای رسیدن به واحد باید از جاده خاکی یا مسیری ییلاقی عبور کند حتما آن را بیان کنید. بهتر است برای صرفه‌جویی در زمان آن را در اطلاعات واحد اقامتی خود قرار دهید.

خدماتی مثل پذیرایی وعده‌های غذایی، خشکشویی و سرویس رفت و آمد که با هزینه جداگانه در اختیار مهمان قرار می‌گیرد را در اطلاعات مربوط به اقامتگاه بیان کنید.

ارتباط با مهمان

سرعت و کیفیت بالا در پاسخگویی به مهمان نشانه حضور میزبانی دقیق، خوش‌فکر و مهمان‌نواز است. برای مهمانهای خود مهمان‌نواز باشید.

سرعت عکس‌العمل شما به رزرو، پاسخگویی به سوال مهمان یا پیگیری یک موضوع خاص امتیاز ویژه‌ای برای یک میزبان است. ضروری است درخواست‌های رزروی را که برای واحدهای شما ثبت می‌شود در سریعترین زمان ممکن پاسخ دهید.

پسندیده است در طول مدت زمان سکونت مهمان در اقامتگاه شما پاسخگوی او باشید. حضورتان و دسترسی راحت به شما احساس اطمینان خاطر را در مهمان ایجاد می‌کند.

فهرستی از شماره‌ تماس‌های ضروری محلی برای مهمان تهیه کنید و در دسترس ایشان قرار دهید.

به مهمان اطلاعات کافی را درباره نحوه و زمان تحویل کلید و ورود به اقامتگاه ارائه دهید.

اگر مهمان شما تجربه خوب یا خاصی از اقامت خود ثبت کند باعث می‌شود که مهمانهای دیگر با خواندن نظر او برای سکونت در اقامتگاه شما تشویق شوند و آن را برای رزرو انتخاب کنند.

 

چطور می‌توانم میزبان برگزیده شوم و چه مزیتی برای من دارد؟

میزبان برگزیده امتیاز ویژه‌ای است که از سوی اتاقک و با نظارت ویژه بر عملکرد میزبان‌ها به ایشان اعطا می‌شود. وجود مدال میزبان برگزیده روی پروفایل هر میزبان به معنای آن است که او فردی متعهد، پاسخگو و قابل اعتماد است و این اطمینان را به مهمان‌های اتاقک می‌دهد که با خیال راحت رزرو خود را انجام دهند؛ در نتیجه تعداد رزرو میزبان‌های برگزیده نسبت به دیگر میزبان‌ها رشد قابل توجهی خواهد داشت. همچنین اتاقک به پاس همراهی میزبان‌های برگزیده به صورت دوره‌ای امکانات ویژه‌ای در اختیار ایشان قرار می‌دهد.

میزبان‌های اتاقک می‌توانند با رعایت چند نکته به عنوان میزبان برگزیده انتخاب شود. برای عضویت در باشگاه برگزیده‌ها کافی است شرایط زیر را رعایت کنید:

اطلاعات، عکس‌ها، قیمت‌ها و «پُر» و «خالی» بودن واحدهای شما همیشه باید به روز باشد. پس همیشه پنل کاربری خود را بررسی کنید و تغییرات مورد نظرتان را برای ارائه‌ی خدمات بهتر به مهمان ایجاد کنید. دقت داشته باشید در هر رزرو  باید دقیقا همان واحد با همان امکاناتی به مهمان تحویل داده شود که اطلاعات آن در سایت نمایش داده شده است.

متوسط امتیاز دریافت شده میزبان از هر مهمان حداقل  3.5 ستاره باشد.

هیچ کدام از رزروهای میزبان به دلیل «نداشتن جای خالی» یا «تفاوت قیمت» رد نشود.

لغو رزرو از سمت مهمان به دلیل «مغایرت اطلاعات»، «عدم رضایت مهمان از میزبان یا اقامتگاه» و یا « لغو رزرو از سمت میزبان» در ۳ ماه گذشته را نداشته باشد.

حداقل  8 رزرو موفق داشته باشد. برای جلوگیری از این موضوع باید اطلاعات مربوط به قیمت و وضعیت «پُر» و «خالی» بودن اقامتگاه همیشه در سایت به روز رسانی شود.

زمان پاسخگویی میزبان از زمان ارسال درخواست کمتر از 20 دقیقه باشد.

 

اتاقک به عنوان بزرگترین سامانه رزرو و اجاره آنلاین محل اقامت در سفر افتخار می‌کند که شما را به عنوان میزبان در کنار خود دارد. این همراهی برای ما ارزشمند است.