قوانین و راهنمای میزبان


ماده ۱-  تعریف واژگان

اتاقک: نام تجاری متعلق به شرکت گردشگر گستر خانه ما (سهامی خاص) به شماره ثبت ۵۱۲۲۴۶ است. اتاقک یک شرکت ثبت شده در جمهوری اسلامی ایران و تابع قوانین این کشور است.

سامانه اتاقک: وب‌سایت با آدرس اینترنتی www.otaghak.com و اپلیکیشن‌های موبایل معرفی شده در این آدرس است که تنها یک بستر و سکوی نرم‌افزاری است که ارتباط مستقیم بین میهمانان و میزبانان را جهت توافق بر انجام یک اقامت کوتاه مدت بصورت الکترونیکی فراهم و تسهیل می‌کند و حقوق مادی و معنوی آن متعلق به شرکت گردشگر گستر خانه ما است

اقامتگاه:  انواع مکان‌ و اقامتگاه‌های میزبان که برای اقامت حداقل یک شب توسط مهمان از طریق سامانه اتاقک اجاره/رزرو می‌شود.

کاربر: به شخص حقیقی یا حقوقی اطلاق می‌شود که در سایت اتاقک ثبت‌نام می‌کند یا اقامتگاه مورد نظر خود را از طریق اتاقک رزرو و اجاره می‌کند ( کاربر مهمان) و یا هر شخص حقیقی یا حقوقی (مالک یا اجاره‌دهنده اقامتگاه) که به‌واسطه تایید اتاقک به عنوان میزبان، امکان اجاره‌ی ملک و اقامتگاه مربوطه را به مهمانان از طریق سامانه اتاقک دارد ( کاربر میزبان). کاربر میزبان در صورتی که مالک اقامتگاه معرفی نشده باشد، بایستی از مالک اقامتگاه تاییدیه‌ی رسمی دریافت نموده و برای اتاقک ارسال نماید.

رزرو: به انجام فرآیند ثبت درخواست برای اجاره اقامتگاه در بازه‌ی زمانی مورد نظر توسط مهمان و پرداخت وجه مورد نیاز به صورت صحیح و کامل اطلاق می‌شود.

روزهای اوج سفر(ایام پیک): تعطیلات نوروز، تعطیلات نیمه خرداد، تعطیلات ۲۲بهمن و روزهایی از تقویم است که دو یا چند روز تعطیلی متوالی وجود دارد. همچنین روزهایی هم که بین ۲ تعطیلی قرار دارند (مثلا اگر یک روز چهارشنبه تعطیل رسمی باشد، روز پنجشنبه که بین دو روز تعطیل قرار گرفته از روزهای تعطیل است) جزو روزهای اوج سفر شناخته می‌شوند.

قرارداد: به مجموعه شرایط توافق شده به صورت الکترونیکی یا مکتوب فی مابین اتاقک و میزبان اطلاق می‌شود که مطابق آن، شرایط لازم برای فراهم آمدن امکان رزرو اقامتگاه در سامانه اتاقک به انجام می‌رسد و برای طرفین لازم الاجراست.

کمیسیون: معادل ریالی درصدی معین از قیمت رزرو هر یک از اقامتگاه‌های میزبان در سامانه اتاقک است.

پنل میزبان: نرم‌افزار و اپلیکیشنی که اتاقک جهت بارگذاری محتوا، مدیریت اتاقک‌ها، مدارک شناسایی و سایر متعلقات در اختیار میزبان قرار می‌‌دهد و برخی اطلاعات مربوط به میزبان در آن نمایش داده می‌شود و راه ارتباط اصلی و رسمی اتاقک و میزبان است.

حساب کاربری میزبان: حسابی است که با اختصاص شناسه و رمز عبور به میزبان تعلق گرفته‌است و میزبان توسط آن به پنل میزبان دسترسی خواهد‌‌ داشت.

حساب اعتباری میزبان: کیف پول الکترونیکی متصل به حساب کاربری میزبان است. میزبان می‌تواند درخواست برداشت معادل ریالی اعتبار قابل برداشت خود را بدهد. همچنین در صورت نیاز میزبان، امکان پرداخت هزینه خدمات اتاقک از این اعتبار نیز وجود دارد.

امتیاز میزبان: هر میزبان در اتاقک بر اساس فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد، امتیاز کسب یا از دست می‌دهد. این امتیاز مبنای اتاقک در بسیاری از تصمیم‌ها از جمله نمایش اقامتگاه‌های میزبان یا تغییر در کمیسیون اقامتگاه‌های وی است.


ماده ۲- موضوع خدمات

موضوع خدمات، اقدام اتاقک به بازاریابی برای رزرو اقامتگاه میزبان‌ها از طریق نمایش و ارائه اقامتگاه در سامانه اتاقک مطابق قانون تجارت الکترونیک است.


ماده ۳- کمیسیون و دریافتی میزبان

۳-۱- مبلغ کارمزد اتاقک، در حال حاضر معادل ۱5 درصد از کل صورت حساب رزرو است که از کاربر میزبان دریافت می‌گردد. این مبلغ در صورت نیاز و بر اساس تشخیص اتاقک قابل افزایش یا کاهش یا به‌صورت متغیر خواهد بود که به اطلاع میزبان‌ها می‌رسد. مبلغ کل قابل پرداخت به میزبان، شامل مبلغ کل اجاره بها منهای مبلغ کارمزد است. همچنین تا پیش از شروع فرایند درخواست رزرو، اتاقک هیچگونه کارمزدی از کاربران خود دریافت نمی‌کند.

۳-۲- اتاقک هزینه «رزروهای تایید شده» اقامتگاه را از مهمان‌ دریافت و پس از کسر مبلغ کمیسیون و سایر هزینه‌ها، سهم میزبان را حداکثر تا ۲۴ ساعت کاری بعد از تایید رزرو به کیف پول میزبان واریز می‌کند. مبلغ واریز شده به کیف پول ۲۴ ساعت بعد از ورود مهمان و به‌صورت خودکار به شماره حساب اعلامی میزبان‌ واریز می‌شود. لازم به ذکر است که در صورتی که مشکلاتی مثل عدم تطابق شماره حساب، مشکلات زیر ساختی یا ..... اتفاق بیفتد، واریز به حساب بانکی حداکثر تا ۲۴ ساعت کاری بعد از رفع مشکل واریز می‌شود.

۳-۳- پرداخت‌های اتاقک به میزبان از طریق سامانه پایا به شماره شبای حساب بانکی اعلام شده توسط میزبان در پنل میزبان اتاقک که به نام میزبان است، انجام خواهد شد. میزبان با ثبت اطلاعات حساب بانکی خود در پنل میزبان، انتساب شماره شبای مذکور به خود را تصدیق می‌‌کند. در غیر این صورت، اتاقک مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت. اسناد واریزی به حساب بانکی اعلام شده در پنل میزبان به منزله تسویه حساب اتاقک با میزبان خواهد بود. بدیهی است در صورت عدم ارائه اطلاعات حساب بانکی یا هرگونه مغایرت آن، کلیه مسئولیت‌ها شامل تاخیر یا عدم واریز وجه، بر عهده میزبان خواهد بود.

۳-۴- درصورت هرگونه تغییر در اطلاعات حساب بانکی میزبان، این موضوع باید در پنل میزبان و توسط میزبان به‌روزرسانی شده یا کتباً به ایمیل host@otaghak.com اطلاع داده شود. درصورت عدم اطلاع رسانی از تغییر اطلاعات حساب بانکی از طرف میزبان، اتاقک هیچ مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

۳-۵- تغییرات در کمیسیون، هزینه‌ها و جریمه‌ها، به میزبان اطلاع رسانی خواهد شد و اعمال تغییرات، به منزله پذیرش شرایط جدید توسط کاربر میزبان است و در حکم قرارداد همکاری است که خود به خود با ادامه روند رزرو مورد توافق طرفین قرار گرفته‌است و نیاز به تشریفات امضا و ابلاغ جداگانه‌ای برای لازم الاجرا بودن ندارد. همچنین در صورت اطلاع رسانی از سوی میزبان در رابطه با عدم پذیرش آن در مهلت مقرر، اتاقک می‌تواند علاوه بر تسویه حساب تا تاریخ مقرر، دسترسی وی به پنل میزبان را به حالت تعلیق درآورد.

۳-۶- در صورت اعمال تخفیف توسط میزبان، مبلغ تخفیفی از مبلغ متعلق به میزبان کسر شده و مابقی مبلغ به حساب اعتباری میزبان منظور خواهد شد. درصد حق‌الزحمه اتاقک روی مبلغ کسر شده پس از تخفیف اعمال خواهد شد.

۳-۷- در صورت اعمال تخفیف توسط اتاقک، مبلغ سهم به میزبان به حساب اعتباری ایشان منظور خواهد شد و هزینه‌ی تخفیف از سهم اتاقک کسر می‌شود.

۳-۸- مسئولیت مسائل مالیاتی هر یک از طرفین بر عهده همان طرف است.


ماده ۴- موارد عمومی و فرآیند رزرو

۴-۱- رزرو و تحویل اقامتگاه به مهمان و فراهم کردن امکانات مورد نیاز، صرفا توسط میزبان صورت می‌پذیرد و اتاقک تنها زیرساخت انجام رزرو را فراهم می‌کند.

۴-۲- میزبان آگاه است و تعهد می‌کند که تمام اطلاعات مربوط به ملک با قوانین محلی، شرایط صاحب‌خانه، شرایط ملک و قوانین آپارتمان مرتبط و غیره، مغایرت و تداخلی ندارد.

۴-۳- مسئولیت رعایت همۀ قوانین و مقررات جاری مرتبط با اجاره اقامتگاه‌ها، از جمله فراهم آوردن ملزومات ایمنی اقامتگاه، مالیات و عوارض و همچنین کسب مجوزهای لازم از نهادهای مربوطه مطابق قوانین کشوری و منطقه ای، بر عهده کاربر میزبان است.

۴-۴- میزبان می‌پذیرد، که عضویت ایشان در وبسایت اتاقک به‌عنوان یک عضو پیمانکار مستقل است و به‌معنای کارمندی یا نمایندگی اتاقک و یا شراکت با اتاقک نبوده و هیچ ادعایی مبنی بر شراکت یا نمایندگی با اتاقک ندارد و نخواهد داشت. 

۴-۵- میزبانی و اجاره اقامتگاه در اتاقک تنها با اطلاع و اجازه صاحب قانونی اقامتگاه مجاز است. مسئولیت هرگونه خلاف، خطا و یا اشتباه صورت گرفته در این ارتباط به عهده میزبان بوده و حق هرگونه پیگیری حقوقی در این ارتباط برای اتاقک محفوظ است.

۴-۶- میزبان متعهد می‌شود که اقامتگاه ارایه شده حداقل استانداردها را از نظر دسترسی، نظافت و امنیت دارا باشد. همچنین در زمان تحویل ملک میزبان یا نماینده او حضور داشته باشد.

۴-۷- میزبان متعهد می‌شود اطلاعات مربوط به احراز هویت شامل تصویر کارت ملی، یکی از قبض‌های ساختمان ... را به‌درستی وارد کند و هرگونه جعل یا تخلف در این موارد پیگرد قانونی دارد.

۴-۸- میزبان می‌تواند مدارک شناسایی اعم از کارت ملی، سند محرمیت و ... را تنها درصورتی که در صفحه اقامتگاه درج کرده است، از مهمان دریافت کند و اتاقک در این خصوص مسئولیتی ندارد.

۴-۹- میزبان می‌پذیرد که قیمت درج شده در اتاقک نهایی است و اخذ هرگونه هزینه اضافه از مهمان تحت هر عنوان اعم از حق کمیسیون، پورسانت، حق دلالی و غیره، مجاز نیست. 

 ۴-۱۰- میزبان متعهد است در صورت هرگونه تغییر در اطلاعات اقامتگاه یا تقویم اقامتگاه جهت تعیین پر یا خالی بودن، در اسرع وقت نسبت به اعمال تغییرات در پنل میزبان اقدام نماید. در غیر این صورت مسئولیت کلیه خسارت‌های وارده به اتاقک و مهمان، بر عهده میزبان است.

۴-۱۱- میزبان می‌پذیرد که نظافت اقامتگاه قبل از ورود و بعد از خروج مهمان برعهده او است.

۴-۱۲- در صورت اعمال هرگونه تغییر در رزرو جاری به درخواست کاربر، مسئولیت پرداخت هرگونه هزینه که در نتیجه اصلاحات اعمال شده در رزرو ایجاد می‌گردد به عهده مهمان یا میزبان مربوطه خواهد بود. شایان ذکر است، هرگونه تغییر در رزرو جاری، تنها از طریق تماس با پشتیبانی قابل انجام است.

۴-۱۳- دریافت وجه اضافی از مهمان در هیچ شرایطی از جانب میزبان ممکن نیست. در صورت درخواست مهمان برای تغییر شرایط رزرو مثل تعداد شب اقامت، تعداد نفرات و.... این موضوع حتما باید به اطلاع اتاقک رسیده و در صورت تایید اتاقک، مبلغ اضافی بایستی توسط مهمان به اتاقک واریز شود و اتاقک بر اساس قوانین خود تمام یا قسمتی از آن را به حساب قابل برداشت اعتباری میزبان منظور خواهد کرد. در صورتی که هر گونه توافقی بین مهمان و میزبان خارج از پلتفرم اتاقک صورت گیرد و پرداختی انجام شود، اتاقک هیچ‌گونه مسئولیتی را در برابر این توافق قبول نمی‌کند و تمامی مشکلات و خسارت‌های ناشی از این توافق مربوط به میزبان و مهمان خواهد بود.

۴-۱۴- درصورتی که ملک فردی بدون اجازه به عنوان میزبان در اتاقک ثبت شده باشد اتاقک در این خصوص هیچ مسئولیتی برعهده ندارد.

۴-۱۵- مسئولیت بررسی خانه بعد از خروج مهمان بر عهده میزبان است و اگر خسارتی از طرف مهمان به خانه وارد شود، میزبان باید خود این موضوع را پیگیری نماید.


ماده ۵- قوانین لغو و جریمه‌ها

۵-۱- در صورتی که در مدت زمان اقامت مهمان، اقامتگاه دچار مشکل اساسی شود به‌شکلی که غیر قابل اقامت شود ( مثل از کار افتادن برق ساختمان به دلیل مشکلات خود ساختمان، از کار افتادن سیستم سرمایشی گرمایشی به‌صورتی که غیر قابل تحمل باشد و....) مهمان می تواند با اطلاع دادن به مرکز تماس اتاقک درخواست لغو رزرو برای روزهای باقی‌مانده را نماید که این لغو به منزله لغو از سوی میزبان تلقی شده (قوانین جریمه و لغو رزرو از سوی میزبان اعمال می‌شود) و میزبان متهعد می‌گردد که  هزینه شب‌های سپری نشده به مهمان عودت داده شود و اتاقک تلاش خود را برای یافتن جایگزین برای مهمان انجام می‌دهد.

۵-۲- در صورت اشتباه میزبان و درج قیمت به بهای پایین‌تر از قیمت واقعی، اگر  میزبان مصر بر لغو رزرو باشد، مسئولیت لغو رزرو بر عهده میزبان خواهد بود و جریمه کنسلی مطابق قانون لغو رزرو از سوی میزبان اعمال می‌شود.

۵-۳- میزبان مسئول انجام کنترل کیفیت (همسان بودن اقامتگاه با اطلاعات درج شده توسط میزبان، نظافت و موارد مشابه) اقامتگاه خود است و اتاقک تنها در صورت بروز هرگونه ادعا از سوی مهمان‌ها مبنی بر نامناسب بودن اقامتگاه یا عدم تطابق آن با اطلاعات ثبت شده، نسبت به بررسی موضوع اقدام خواهد نمود و بر مبنای نظر کارشناس‌های اتاقک، رزرو لغو شده و اتاقک اقدامات لازم را بر اساس قوانین لغو رزرو از سوی میزبان (قوانین جریمه و لغو رزرو از سوی میزبان اعمال می‌شود) انجام خواهد داد. همچنین میزبان ملزم به به‌روز‌رسانی اطلاعات صحیح و در صورت تکرار این مورد، اقامتگاه از اتاقک حذف می گردد

۵-۴- در صورت بروز شرایط بحرانی و بلایای طبیعی بزرگ مانند وقوع سیل، زلزله و ... در شهر مقصد که موجب می‌شود سفر یا اقامت در آن شهر غیرممکن گردد، رزرو توسط اتاقک لغو می‌گردد، تمامی هزینه‌های دریافتی به مهمان بازپرداخت می‌شود. در این شرایط میهمان، میزبان و اتاقک هیچگونه مسئولیتی بابت لغو رزرو حادث شده به عهده نخواهند داشت.

۵-۵- میزبان متعهد می‌شود در صورت عدم مراجعه مهمان به اقامتگاه در تاریخ رزرو شده، اقامتگاه تا پایان مدت رزرو شده، برای میهمان خالی خواهد ماند و در صورتی که میزبان تمایل به لغو رزرو داشته باشید، تنها در صورت موافقت مهمان، امکان‌پذیر است.

در صورت وجود مغایرت در محاسبات، میزبان می‌تواند طی یک هفته پس از انجام پرداخت، مراتب را به اتاقک جهت بررسی، به‌صورت رسمی اعلام نماید. بدیهی است پس از این بازه زمانی، اتاقک در اعمال تغییرات با توجه به تبعات آن، مختار خواهد بود.

۵-۶- پس از نهایی شدن یک رزرو، در صورتی که میزبان برای تحویل اقامتگاه حاضر نشود، رزرو لغو می‌شودکه این لغو به منزله لغو از سوی میزبان تلقی شده (قوانین جریمه و لغو رزرو از سوی میزبان اعمال می‌شود) و میزبان مربوطه مسئول هرگونه ضرر و زیان وارده به مهمان بوده و همچنین اتاقک می‌تواند بعلت عدم رعایت مقررات اتاقک که منجر به بی اعتمادی سایر کاربران و مخدوش شدن شهرت و اعتبارکاری او خواهد شد، به تشخیص خود جریمه‌های نقدی یا غیر نقدی را بر اساس جدول لغو رزرو به حساب کاربری میزبان خاطی اختصاص دهد و حساب کاربری ایشان را تا حل و فصل موضوع به حالت تعلیق درآورد یا حذف کند.


۵-۷- قوانین لغو رزرو

میزبان باید یکی از سه شرایط لغو سهیل‌گیرانه، لغو متعادل و لغو سخت‌گیرانه را برای اعمال قوانین لغو رزرو و بر اساس شرایط زیر انتخاب کند. بدیهی است که هر چه میزبان قوانین سهل‌گیرانه‌تری برای رزرو خود انتخاب کند، مورد توجه مهمان‌های بیشتری قرار می‌گیرد.


در صورتی که رزرو توسط مهمان لغو شود، شرایط زیر برای رزرو لغو شده اعمال می‌شود:


-قوانین لغو سهل‌گیرانه رزرو 

مبالغی که از مهمان بابت لغو رزرو کسر می‌شود به‌شرح زیر است. دقت شود که منظور از زمان ورود، زمانی است که در قوانین اقامتگاه به عنوان زمان ورود تعیین شده است.

کنسلی پیش از اقامت:

لغو رزرو تا 24 ساعت مانده به زمان ورود روز کنسل شده:
2 درصد مبلغ رزرو کنسل شده

لغو رزرو در کمتر از 24 ساعت مانده به زمان ورود روز کنسل شده:
37 درصد از مبلغ روز کنسل شده

کنسلی در حین اقامت:

لغو رزرو پس از زمان ورود روز کنسل شده:
87 درصد مبلغ روز کنسل شده


-قوانین لغو متعادل رزرو 

مبالغی که از مهمان بابت لغو رزرو کسر می‌شود به‌شرح زیر است. دقت شود که منظور از زمان ورود، زمانی است که در قوانین اقامتگاه به عنوان زمان ورود تعیین شده است.

کنسلی پیش از اقامت:

لغو رزرو تا 48 ساعت مانده به زمان ورود روز کنسل شده:

2 درصد مبلغ رزرو کنسل شده

لغو رزرو در کمتر از 48 ساعت مانده به زمان ورود روز کنسل شده:
87 درصد مبلغ روز کنسل شده

کنسلی در حین اقامت:

لغو رزرو پس از زمان ورود روز کنسل شده:
87 درصد مبلغ روز کنسل شده


-قوانین لغو سخت‌گیرانه رزرو 

مبالغی که از مهمان بابت لغو رزرو کسر می‌شود به‌شرح زیر است. دقت شود که منظور از زمان ورود، زمانی است که در قوانین اقامتگاه به عنوان زمان ورود تعیین شده است.

کنسلی پیش از اقامت:

لغو رزرو تا 72 ساعت مانده به زمان ورود روز کنسل شده:
12 درصد از مبلغ روز کنسل شده

لغو رزرو در کمتر از 72 ساعت مانده به زمان ورود روز کنسل شده:
87 درصد مبلغ روز کنسل شده

کنسلی در حین اقامت:

لغو رزرو پس از زمان ورود روز کنسل شده:
87 درصد مبلغ روز کنسل شده


-قوانین لغو رزرو در ایام پیک

مبالغی که از مهمان بابت لغو رزرو کسر می‌شود به‌شرح زیر است. دقت شود که منظور از زمان ورود، زمانی است که در قوانین اقامتگاه به عنوان زمان ورود تعیین شده است.

کنسلی پیش از اقامت:

لغو رزرو تا 6 روز مانده به زمان ورود روز کنسل شده:
12 درصد از مبلغ روز کنسل شده

لغو رزرو در کمتر از 6 روز مانده به زمان ورود روز کنسل شده:
87 درصد مبلغ روز کنسل شده

کنسلی در حین اقامت:

لغو رزرو پس از زمان ورود روز کنسل شده:
87 درصد مبلغ روز کنسل شده


-قوانین لغو رزرو در ایام عید

مبالغی که از مهمان بابت لغو رزرو کسر می‌شود به‌شرح زیر است. دقت شود که منظور از زمان ورود، زمانی است که در قوانین اقامتگاه به عنوان زمان ورود تعیین شده است.

کنسلی پیش از اقامت:

لغو رزرو تا 10 روز مانده به زمان ورود روز کنسل شده:
12 درصد از مبلغ روز کنسل شده

لغو رزرو در کمتر از 10 روز مانده به زمان ورود روز کنسل شده:
87 درصد مبلغ روز کنسل شده

کنسلی در حین اقامت:

لغو رزرو پس از زمان ورود روز کنسل شده:
87 درصد مبلغ روز کنسل شده


۵-۸- جریمه‌های ناشی از لغو رزرو از سوی میزبان

در صورت تخلف میزبان برای نهایی ساختن رزرو، لغو رزرو توسط میزبان یا عدم تحویل اقامتگاه به مهمان، شرایط و جریمه‌های زیر بر اساس نوع قوانین لغو رزروی که میزبان انتخاب کرده است، اعمال می‌شود:


قوانین لغو سهل‌گیرانه رزرو 

میزان جریمه‌ای که میزبان‌ پرداخت می‌کند به شرح زیر است:

-لغو رزرو پیش از روز ورود مهمان به اقامتگاه

جریمه معادل ۱۰ درصد از مبلغ رزرو

-لغو رزرو از روز ورود مهمان

جریمه معادل 20 درصد از مبلغ رزرو

تبصره: در صورتی که میزبان قبل از رزرو منجر به جریمه، حداقل 5 رزرو موفق داشته باشد، این جریمه برای او منظور نمی‌شود.


قوانین لغو متعادل رزرو 

میزان جریمه‌ای که میزبان‌ پرداخت می‌کند به شرح زیر است:

-لغو رزرو پیش از روز ورود مهمان به اقامتگاه

جریمه معادل ۱۰ درصد از مبلغ رزرو


-لغو رزرو از روز ورود مهمان

جریمه معادل 20 درصد از مبلغ رزرو

تبصره: در صورتی که میزبان قبل از رزرو منجر به جریمه، حداقل 10 رزرو موفق داشته باشد، این جریمه برای او منظور نمی‌شود.


قوانین لغو سخت‌گیرانه رزرو 

میزان جریمه‌ای که میزبان‌ پرداخت می‌کند به شرح زیر است:


-لغو رزرو پیش از روز ورود مهمان به اقامتگاه

جریمه معادل 15 درصد از مبلغ رزرو

تبصره: در صورتی که میزبان قبل از رزرو منجر به جریمه، حداقل 10 رزرو موفق داشته باشد، این جریمه برای او منظور نمی‌شود.


-لغو رزرو از روز ورود مهمان

جریمه معادل 25 درصد از مبلغ رزرو

در صورتی که میزبان قبل از رزرو منجر به جریمه، حداقل 10 رزرو موفق داشته باشد، این جریمه برای او منظور نمی‌شود.


قوانین لغو رزرو در ایام پیک

میزان جریمه‌ای که میزبان‌ پرداخت می‌کند به شرح زیر است:


-لغو رزرو پیش از روز ورود مهمان به اقامتگاه

جریمه معادل 20 درصد از مبلغ


-لغو رزرو از روز ورود مهمان

جریمه معادل 30 درصد از مبلغ

تبصره: در صورتی که میزبان قبل از رزرو منجر به جریمه، حداقل 10 رزرو موفق داشته باشد، این جریمه برای او منظور نمی‌شود.


قوانین لغو رزرو در ایام عید

میزان جریمه‌ای که میزبان‌ پرداخت می‌کند به شرح زیر است:


-لغو رزرو پیش از روز ورود مهمان به اقامتگاه

جریمه معادل 20 درصد از مبلغ


-لغو رزرو از روز ورود مهمان

جریمه معادل 30 درصد از مبلغ

تبصره: در صورتی که میزبان قبل از رزرو منجر به جریمه، حداقل ۲۰ رزرو موفق داشته باشد، این جریمه برای او منظور نمی‌شود.


 با توجه به تلاش اتاقک برای حفظ کیفیت خدمات خود از طریق کم‌تر شدن لغو رزروهای انجام شده، اتاقک به ازای هر لغو توسط میزبان، علاوه بر جریمه‌های ذکر شده در بندهای بالا از امتیاز میزبانی او کسر خواهد کرد و در صورتیکه امتیاز میزبان از میزان معینی کمتر شود، ادامه همکاری خود با میزبان را متوقف خواهد کرد.


ماده ۶- مدت همکاری و فسخ آن

۶-۱- قرارداد میزبان با اتاقک از زمان انعقاد تا زمان اعلام فسخ هر یک از طرفین اعتبار دارد. هر یک از طرفین می‌تواند با اعلام به طرف مقابل قرارداد را فسخ نماید و در این فاصله طرفین باید تعهدات جاری و تسویه حساب خود را به نحو کامل انجام داده یا برای انجام آن به نحوی که مقتضی می دانند با توافق یکدیگر مهلتی تعیین نمایند.

۶-۲- اتاقک می‌تواند در مدت اعتبار قرارداد بنا به تشخیص خود یا بروز تخلفات میزبان، قرارداد را خاتمه داده و با اخطار قبلی یا بدون آن دسترسی میزبان به پنل میزبانی را معلق نماید. در این صورت تمامی حقوق و امتیازات اعطا شده از جانب اتاقک به میزبان متوقف خواهد شد و حق اتاقک برای رد درخواست مجدد همکاری با میزبان محفوظ است.


ماده ۷- شرایط حاکم

۷-۱- طرفین موظفند کلیه اطلاعات محرمانه طرف دیگر از جمله اسناد حقوقی و توافق¬نامه همکاری فی مابین را در زمان همکاری و پس از آن محرمانه نگاه دارند، مگر با دستور مراجع ذیصلاح قانونی.

۲-۷- هیچ یک از مواد و مفاد قرارداد همکاری به معنای شراکت یا وجود رابطه کارگر و کارفرمائی فیمابین میزبان و اتاقک نیست.

۳-۷- رزرو‌های انجام شده توسط مهمان، با توجه به اعلام تاریخ مساعد توسط میزبان در پنل میزبان،  برای وی قابل رؤیت است و میزبان موظف است رزرو‌های ثبت و پرداخت شده را با توجه به ضوابط و زمان تعیین شده در پنل خود، به صورت صحیح و کامل به انجام برساند. 

۴-۷- در صورت بروز شرایط فورس ماژور (ماده ۱۳)، همکاری با میزبان به صورت موقت، متوقف می‌شود و رزروهای تایید شده، در صورت تمایل مهمان می‌تواند لغو شود و مبلغ آن به‌صورت کامل به وی عودت داده خواهد شد. لازم به ذکر است پس از رفع عوامل فورس ماژور، قرارداد به همان روال سابق ادامه می‌یابد.

۷-۵- کلیه ابلاغیه‌ها، اخطارها، پیام‌ها و مکاتبات اتاقک به میزبان از طریق پنل میزبانی و پیامک اطلاع‌رسانی می‌شود. اتاقک مسئولیتی در خصوص عدم توجه یا عدم مشاهده پیام‌ها توسط میزبان نخواهد داشت.

۶-۷- در صورتی که در خصوص هر یک از شروط عدم مسئولیت یا نقض هر یک از مقررات کشور در رابطه با اجاره‌ی اقامتگاه، مسئولیتی بر اتاقک تحمیل گردد، میزبان موظف است که کلیه خسارات مادی و معنوی وارده بر اتاقک را جبران نماید.


ماده ۸- حقوق  و تعهدات اتاقک

۸-۱- اتاقک مجاز است با عنایت به شرایط و سیاست‌های شرکت، در صورت نیاز شرایط و بندهای قرارداد را اصلاح نماید و تغییرات را اعلام نماید. ادامه همکاری میزبان به منزله پذیرش تغییرات خواهد بود.

۲-۸- اتاقک آموزش‌های لازم را به میزبان جهت به‌روزرسانی فهرست اقامتگاه‌ها و به‌روزرسانی تقویم پر یا خالی بودن واحد اقامتی ارائه خواهد داد. تغییراتی که در نتیجه اجاره‌ی اقامتگاه ایجاد می¬‌شود و هم‌چنین اطلاعات رزروهای انجام شده در هر لحظه برای میزبان از طریق پنل میزبان قابل مشاهده خواهد بود.

۳-۸- اتاقک می‌تواند محتوای ارائه شده توسط میزبان و محتوای پیوند داده شده با آن را به منظور ارزیابی و آزمایش مورد استفاده قرار داده و آن‌ها را در آرشیو خود نگهداری نماید.

۴-۸- اتاقک با عنایت به شرایط و سیاست‌های شرکت، اطلاعات میزبان و اقامتگاه‌های مربوطه را بررسی می‌کند. در صورت نیاز به تصحیح این اطلاعات از طریق میزبان، درخواست به اطلاع میزبان رسیده و اتاقک مسئولیتی به ازای عدم مشاهده‌ی این پیام توسط میزبان و عدم تصحیح اطلاعات نخواهد داشت. در صورت عدم تصحیح اطلاعات، امکان مشاهده‌ی اقامتگاه میزبان مربوطه در سامانه اتاقک میسر نخواهد بود.


ماده ۹- حقوق و تعهدات میزبان

۱-۹- میزبان موظف به ثبت اطلاعات و ارائه مدارک درخواستی اتاقک خواهد بود.

۲-۹- میزبان موظف به مطالعه و رعایت کلیه‌ی قوانین، آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و ابلاغیه‌هایی که اتاقک در اختیار ایشان قرار داده‌است خواهد بود.

۳-۹- چنانچه میزبان در نتیجه استفاده مهمان‌ها از اقامتگاه مربوطه به هرگونه اطلاعات شخصی مهمان‌ها از جمله نام یا سایر اطلاعات و داده‌های شخصی آنان دسترسی پیدا کند، متعهد است:

الف- کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران در رابطه با حریم خصوصی را رعایت نماید و در صورت نقض عواقب آن را بپذیرد.

ب- تنها برای مقاصدی که اتاقک مجاز دانسته‌است از این اطلاعات استفاده نماید.

ج- هرگونه گردآوری، استفاده و ذخیره اطلاعات مشتریان را تنها با اجازه اتاقک و به‌صورت آشکارا انجام دهد.

۴-۹- میزبان مسئول حفاظت از شناسه و رمز عبور پنل میزبانی اختصاص یافته به او است و مسئولیت تمامی فعالیت‌هایی را که با شناسه او انجام می‌شود از قبیل محتوا گذاری، پذیرش، رد یا لغو رزرو‌ها، ارسال اطلاعات، تعیین پر یا خالی بودن اقامتگاه‌ها و سایر موارد ارتباطی را بر عهده خواهد داشت.

۵-۹- میزبان متعهد است در صورت تغییر اطلاعات تماس خود، آن را فوری به اطلاع اتاقک برساند و در غیر این صورت مسئولیت کلیه عواقب آن به عهده میزبان است.


ماده ۱۰- خسارت‌ها

چنانچه از جانب میزبان خسارتی به اتاقک یا مهمان وارد آید، میزبان ضامن جبران خسارت است. بدیهی است شرایط این ماده، جدای از ماده جرایم این قرارداد است و قابل پیگیری در مراجع ذیصلاح جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.


ماده ۱۱- حل اختلاف

۱-۱۱- حل اختلاف بین مهمان و میزبان: در صورت بروز هرگونه اختلاف در رابطه‌ی بین مهمان و میزبان، مورد اختلاف توسط اتاقک به عنوان داور مورد رضایت طرفین بررسی و نتیجه برای طرفین لازم الاجرا است.

۲-۱۱- حل اختلاف در تفسیر:

الف) در صورت بروز هرگونه اختلاف در رابطه با تفسیر مفاد و اجرای قوانین حاضر ابتدا طرفین تلاش می‌¬نمایند تا از طریق مذاکره، صلح و سازش مورد را مرتفع نمایند. در صورت لاینحل ماندن مورد اختلاف، حق مراجعه به مراجع ذیصلاح قانونی شهر تهران برای طرفین محفوظ خواهد بود.

ب) در زمان بروز اختلاف، در صورت توافق طرفین دو طرف به انجام تعهدات اولیه خود بر اساس قوانین حاضر تا حل مناقشه ادامه می‌¬دهند، در غیر این صورت تا زمان حل و فصل کامل موضوع اختلاف، تعهدات طرفین متوقف خواهد شد.


ماده ۱۲- تفسیر قرارداد

۱-۱۲- در صورتی که به موجب حکم دادگاه یا قوانین جاری کشور هر یک از قوانین و مقررات حاضر نامعتبر شناخته شود، اول خدشه‌ای به سایر مفاد قوانین و مقررات حاضر وارد نشده و دوم پیشنهاد اتاقک در خصوص اجرای سایر مفاد به نحوی که بیشترین تطابق را با توافق اولیه طرفین داشته‌باشد، پذیرفته خواهد شد.

۲-۱۲- کلیه حقوق اتاقک (مطرح در قوانین و مقررات حاضر) در زمان قرارداد و پس از آن قابل پیگیری است.


ماده ۱۳- اقامتگاه قانونی طرفین

نشانی و اقامتگاه قانونی اتاقک در وب‌سایت رسمی آن قید گردیده و اقامتگاه میزبان نیز همان آدرس محل سکونت است که در فرم پنل میزبان توسط ایشان ثبت شده‌است و هرگونه تغییر در نشانی و اقامتگاه باید به اطلاع طرف دیگر برسد.

ارسال هرگونه اعلانات، مکاتبات، اوراق عادی و رسمی به این نشانی‌ها، ابلاغ شده واقعی تلقی می‌شود.


ماده ۱۴- فورس ماژور

به هنگام بروز حوادث فورس ماژور (غیر مترقبه) و سایر عوامل خارج از اختیار از قبیل (و نه محدود به) جنگ، اعتصاب، اغتشاش عمومی، صاعقه، آتش سوزی، زلزله، سیل، اثرات موضعی خورشید بر روی ماهواره‌ها، اشكالات ناشی از ماهواره‌ها، محدودیت صادرات و واردات، محدودیت تبادل ارزی با خارج، وضع قوانین و مقررات و دستورالعمل‌های دولتی و مانند این‌ها تا زمانی كه وضعیت فوق‌العاده و تبعات آن برطرف نشده باشد به گونه‌ای كه انجام تعهدات و خدمات را با اشكال مواجه كند، مسئولیتی متوجه اتاقک نخواهد بود.