کجا سفر برم؟اقامتگاه

اقامتگاه بومگردی لوتکا | گزارش اختصاصی اتاقک

خاطرات خوش و خدماتی خودمانی | اقامتگاه بومگردی لوتکا

درست نمی­‌دانستم کجا می‌روم. فقط می­‌دانستم وارد یک جاده­‌ی فرعی از حوالی خمام شده­‌ام و مقصدم اقامتگاهی است به نام لوتکا. باقی را سپرده بودم به نقشه و خودم جاده را زیر نظر گرفته بودم. البته در آن مسیر خلوت نیازی به نگاه نگران نبود. از مسیر سبزی که از میان آبادی­‌های کوچک می­ گذشت مشخص بود قرار است در اعماق بافت روستایی گیلان تجربه‌ی آرام دلپذیری داشته باشم. البته منصف که باشم، فکر نمی­‌کردم تجربه‌ی اقامت در لوتکا چنان باشد که با لبخندی به روایت‌اش بپردازم. همراه من بخوانید تا بدانید چرا.

اقامتگاه بومگردی لوتکا

هم­گام با جاده‌­های جلگه­‌ای گیلان

در شهرهای شمالی هر چه از جاده‌ای که به موازات دریای کاسپین پیش می­‌رود دور شویم، به عمق متفاوتی از روستاها می‌­رسیم. نشانه­‌ی چنین نفوذی در گیلان، ناپدید شدن عوامل آلودگی مرتبط با شهر و پدیدار شدن کافه­‌های کوچکی است که پیرمردان در آنها گرم چای نوشیدن، گپ و گفت و بازی کردنند. برای رسیدن به لوتکا، راه دلپذیری را از لابه ­لای سبزی طبیعت گذراندم که گاهی شکل زمین‌­های کشاورزی به خود می­‌گرفت و گاهی جنگل­‌هایی تنک. در نهایت لازم بود از فرعی هم فرعی ­تر بروم که به دروازه‌های چوبی با ابهت اقامتگاه برسم.

اقامتگاه بومگردی لوتکا 01

پناه بردن به مهمان­‌نوازی

آقا کاوه از همان اول با گرمی ورودم را خوشامد گفت. ماشین را که در حیاط پارک کردم، چینش کلی مجموعه را برایم شرح داد تا راحت راهم را پیدا کنم. مختصری درباره­ ی لوتکا صحبت کردیم و بعد من را به سمت ساختمان اصلی اقامتگاه هدایت کرد تا استراحتی کنم. من که از گرمای ظهر مرداد به تنگ آمده بودم، به سایه‌ی اتاق پناه بردم که کمی بنشینم. اما خنکای درون اتاق و آرامش مطلق محیط کافی بود که چرتی بزنم. وقتی بیدار شدم، دیگر طاقتِ به تعویق انداختنِ کشف داستانِ لوتکا را نداشتم. وقتش بود دست به کشف بزنم.

اقامتگاه بومگردی

اقامتگاه بومگردی لوتکا در نگاه اول

برگشتم تا شناختن فضا را از نقطه­‌ی ورودم آغاز کنم. در بدو ورود به اقامتگاه بومگردی لوتکا، چشمگیرترین نکته خانه‌­ای گیلانی در انتهای محوطه بود. از حیث اصالت معماری، بی­ شباهت به خانه­‌های گیلانیِ موجود در موزه‌ی میراث روستایی گیلان نبود. کمی دیرتر فهمیدم که اتفاقا به واسطه­‌ی مشورت با مهندسان موزه بوده که آن خانه خریداری شده و به این مجموعه اضافه شده. مشابه فرآیندی که در موزه­ ی میراث روستایی طی شده، مرحله اول شناسایی یک خانه‌ی قدیمی اصیل گیلانی و شماره‌گذاری اجزای آن به قصد از هم جدا کردن ساختمان بود. پس از این مرحله که واچینی نام داشت، اجزا جداگانه به محل جدید خود منتقل شده و مطابق با نقشه­‌ی ترسیم شده با اعداد، مجددا سر هم می­‌شوند. البته در این میان گاهی نیاز به تعویض برخی قسمت­‌های فرسوده و نو کردن ملاط هم هست. این گونه شد که لوتکا که زمانی خانه­ ای رو به فراموشی حوالی لاهیجان بوده به همت صاحبان جدیدش، نقل مکان کرده و خانه‌ای جدید پیدا کرده.

اقامتگاه بومگردی لوتکا بندرانزلی

اقامتگاه بومگردی لوتکا 03

مروری بر محوطه‌ی اقامتگاه بومگردی لوتکا

اما قبل از رسیدن به پای خانه، باید از کنار بخش‌های جذاب دیگری بگذرید که انصاف نیست از آنها نگویم. وقتی وارد می‌شوید، دست چپ‌تان فضای باز مسقفی می‌­بینید که انواع صنایع دستی در جای ­جایش شما را به خود می‌خوانند. از دستگاه بافندگی چوبی بزرگی بگیر که معلوم است سال‌ها چادرشب بافته که از منسوجات متداول منطقه است تا حصیرهایی که در هم تنیده‌اند تا کیف و کلاه و سفره به وجود آورند. این قسمت محل عرضه­‌ی صنایع دستی روستاییان اطراف است که برای کمک به اقتصاد محلی و زنده نگه داشتن سنت­‌های مردم واجب است. مشرف به این بخش، چهار آلاچیق قرار گرفته­ که سقفِ گالی­پوش‌شان هم از باران و هم از آفتاب در امان نگه‌‌تان می­‌دارند. شاید سازه‌ی پنجمی را هم جزو آلاچیق­‌ها به شمار بیاورید چون سقفی و ساختاری مشابه دارد. اما از باز بودنش از همه طرف و پایه‌های قطور چوبی‌­اش می ­توان به این نکته پی برد که کارکرد آن چیز دیگریست. نام این سازه کندوج است که در مناطق گیلان و مازندران محل انبار و نگهداری ساقه­‌های شالی بوده.

اقامتگاه بومگردی لوتکا 04

اقامتگاه بومگردی لوتکا 05

ابزار ارتزاق: قایق و باغچه اقامتگاه بومگردی لوتکا

پیش از آنکه مسیر خانه را پیش بگیریم و از کنار آلاچیق‌ها بگذریم، خوب است نگاهی دوباره بیاندازیم به حوض کوچک و قایقی که به چشم می­‌خورد. اگر از نزدیک این قایق چوبی کشیده را بررسی کنید، متوجه تفاوت آن با قایق‌های موتوری امروزی می­‌شوید. این قایق اجازه‌ی ورود بی ­سر و صدا به عمق­‌های کمتری از رودخانه یا تالاب را فراهم می­‌کرده که برای مردمان صیاد این مناطق، حائز اهمیت بوده. نقش کلیدی این نوع قایق باعث شده تا نام آن را برای همین مجموعه‌ی اقامتگاهی استفاده کنند: لوتکا.
حال که کارمان با حیاط تمام شده، می­‌توانیم کندوج را پشت سر بگذاریم و از کنار باغچه بگذریم. البته آن‌چنان ساده هم نباید گذشت چون بعدا از محصولات متنوعی که این باغچه تولید می­کند، لذت خواهید برد. در راستای استفاده از محصولات محلی و طبیعی، مسئولان لوتکا توانسته‌­اند از همین باغچه سبزیجات، خیار، گوجه و غیره عمل آورند.

اقامتگاه بومگردی لوتکا 06

خیره به خانه‌ی دیرینه

بالاخره می­‌توانیم نگاهی دقیق ­تر به بنای اقامتگاه بومگردی لوتکا بیاندازیم که محل اصلی اقامت مسافران است. اولین چیزی که توجه را جلب می­‌کند، الوار عظیم چوبی است که خانه روی آنها قرار گرفته. فاصله داشتن خانه با زمین علاوه بر اینکه در مقابل سیلاب مصونیت ایجاد می‌کند، تاثیری نسبی هم در خنثی کردن اثر زلزله دارد. دو راه ­پله­‌ی مجزای چوبی شما را به دو طبقه‌ی خانه هدایت می­‌کنند که در طبقه‌­ی اول یک اتاق و در طبقه­‌ی دوم، دو اتاق آماده‌ی پذیرایی‌تان هستند. دور تا دور هر دو طبقه را ایوانی رو باز با نرده ­های چوبی احاطه کرده که جزئی جدایی­ ناپذیر از معماری گیلان است و تلار نام دارد. دیگر ویژگی که از گیلانی بودن حکایت دارد، در و پنجره­‌های آبی رنگ هستند که در کنار زیبایی، دفع ­کننده حشراتی مانند پشه هستند. همچنین در طبقه‌ی فوقانی می­‌توانید از نزدیک ظرافت و پیچیدگی سازه­‌های چوبی سقف را ببینید که رویشان با گالی پوشیده شده است.

اقامتگاه بومگردی لوتکا 08

اتاق­‌ها و امکانات اقامتگاه بومگردی لوتکا

داخل اتاق‌­ها حس زندگی در روستایی از روستاهای گیلان را تمام و کمال منتقل می‌کند. فرش قرمزی که زیر پایتان گسترده است، سفره­‌ی حصیری و فانوس و دست­بافت‌­هایی که در گوشه کنار اتاق آویزان­‌اند و لحاف و تشک و بالشی که خیلی مرتب در کنج جا گرفته‌اند. برای خنک کردن می­‌توانید از پنکه­‌ی نوستالژیک استفاده کنید و برای گرمایش، بخاری­‌های نفتی و هیزمی در نظر گرفته شده. می‌توانید خوراکی‌هایتان را در یخچال کوچکی که روی تلار (ایوان) است بگذارید و در عین حال، از منظره­‌ی مجموعه و ظروف سفالی آویزان از سقف لذت ببرید. طبیعی‌ست که در چنین فضایی نباید انتظار سرویس بهداشتی در اتاق‌تان داشته باشید. اما به فاصله­‌ی اندکی، دو سرویس حمام و دستشویی فرنگی پشت ساختمان واقع شده‌­اند.

اقامتگاه بومگردی لوتکا 09

اقامتگاه بومگردی لوتکا چگونه جان گرفت؟

پس از آنکه در مجموعه گشتی زدم، دوباره با کاوه هم­کلام شدم. خواندن درباره‌ی تاریخچه و اطلاعات یک مکان در بروشور یک چیز است و شنیدن همان‌­ها با جزییات بیشتر از دهان یکی از مدیران‌اش یک چیز دیگر. خوشبختانه کاوه هم فرصت کافی برای توضیح دادن داشت و هم هنوز در صحبت­‌هایش شوق و اشتیاق موج می­زد. گویا دو زوج بوده‌اند که در تصمیمی مشترک زندگی را در تهران رها می­‌کنند و به اینجا می­‌آیند تا جنس جدیدی از آرامش را تجربه کنند. از آلاچیق‌­ها آغاز کردند و کم­ک‌ام از فضایی برای آسایش خودشان به فضایی برای پذیرایی رسیدند. وقتی خانه را به آنجا منتقل کردند، دیگر می‌دانستند می‌خواهند وارد صنعت مهمان­ نوازی شوند. در این مدت هم حسابی با همسایه‌­شان در روستا گرم گرفته‌­اند و علاوه بر فراهم کردن فرصت کار و فروش صنایع دستی، اطلاعات مفصلی درباره آداب و سنت­‌هایی جمع‌­آوری کرده‌­اند که رو به فراموشی می­رفته. با وجود اینکه پشه­‌ها در هوای شرجیِ پس از غروب بیداد می­‌کردند، مکالمه­‌مان شیرین ­تر از آن بود که بخواهم تمام شود.

اقامتگاه بومگردی لوتکا 10

کار و کباب و پشه­ بند

در نهایت که تصمیم گرفتم به اتاقم برگردم و به کارهایم برسم، پیشنهادی کارساز برای گرما بهم دادند. توصیه کردند از اتاق به تلار منتقل شوم که حالا برعکس روز، خنک ­تر از درون بود. به کمک‌ام آمدند تا پشه­‌بندی را از تیرک­‌های سقف آویزان کنیم که از مزاحمت حشرات در امان باشم. با تشک راحتی زیرم و بادِ پنکه روی پشتم توانستم به همان حال ساعت­‌ها کار کنم و از سکوت شب لذت ببرم. برای شام یک سینی پر غذا و مخلفات آوردند که یادآور محبت مادربزرگ­‌ها بود: کباب چنجه، یک پارچ دوغ، گوجه و پیاز و خیارشور باغچه و …

اقامتگاه بومگردی لوتکا 11

اقامتگاه بومگردی لوتکا 12

صبح بخیر و خداحافظ

صبح با صدای خروس‌های محل و آفتاب ملایمی که سر میزد بیدار شدم. وسایل‌ام را جمع و جور کردم و شروع کردم به گرفتن عکس‌هایی که دیروز فرصتی برایشان نداشتم. کمی بعد، همان سینی آمد اما این بار با بساط صبجانه. داخل آلاچیق نشستم و با آرامش نان و پنیر و خیار و گوجه‌­ام را خوردم و چایم را سر کشیدم. کمی دیرتر، با همراهی آقا کاوه به باقی اتاق­‌ها سرک کشیدم. اتاق طبقه‌­ی پایین شاید هم­ان اندازه­‌ی دو اتاق طبقه­‌ی بالا با هم بود، اما از بقیه نظرها مشابه بود. نگاه دقیق‌تری به صندوقچه­‌های چوبی روی ایوان انداختم و درباره جزییات چوب­ه‌ای بکار رفته در قسمت­‌های مختلف ساختمان و کارکردشان چیزهایی یاد گرفتم. به انتهای دیگر حیاط رفتم که بار دیگر محصولات قابل خرید را وارسی کنم. نگاهی هم به سرویس‌های بهداشتی مشترک آن سر انداختم که مثل بقیه تمیز و بی ­نقص می‌نمود.

غذای محلی اقامتگاه بومگردی لوتکا

بهترین فصل سفر به اقامتگاه بومگردی لوتکا

تابستان گیلان به شرجی بودن معروف است و کمتر کسی می‌تواند بدون کولر و دوش گرفتن‌های مکرر آن را تاب بیاورد. حتی برای من که سال‌ها در این اقلیم زندگی کرده‌­ام، تحمل عرقی که خشک نمی‌شود و پشه­‌هایی که بی­‌وقفه حمله می­‌کنند، سخت بود. هر چند برای همه­‌ی این­ها راه چاره­‌ای هست، اما توصیه­‌ی من برای سفر به لوتکا در دیگر فصول است. می­‌توانید در پاییز بیایید که طبیعت با رنگ‌هایش غوغا می­‌کند. اگر طرفدار باران­‌های جانانه و سرمای معتدل باشید، زمستان گیلان در لوتکا خاطره­‌ساز می­‌شود. حتی اوایل تا اواسط بهار که هوا رو به گرمی می­رود، این منطقه و سرسبزی­‌اش چشم و دلتان را سیر می‌کند.

اقامتگاه بومگردی لوتکا 12

مسیر دسترسی به اقامتگاه بومگردی لوتکا

همانطور که اشاره کردم، اقامتگاه بومگردی لوتکا در استان گیلان و حوالی شهر خمام واقع است که خود میان رشت و انزلی است. از لحاظ موقعیت تقریبی در فاصله ۲۶ کیلومتری شمال­ شرقی رشت و ۳۰ کیلومتری شرقی بندر انزلی واقع است. از دو سمت اصلی می­توان به آن دسترسی پیدا کرد. اولی پیچیدن از جاده‌ی بین چپرپرد پایین و چپرپرد زمان به داخل جاده‌ی فرعیِ سرخشکی است. راه دیگر اما از میدانی در کمربندی شهر خمام است که وارد جاده­ ی سیم­بر شده و در نهایت به چپرپرد می‌رسد. با توجه به فراوانی آبادی­‌های گیلان، می­‌توانید مثل من دست به دامن نقشه­ ی گوگل شوید تا با جستجوی Lotka Ecolodge کارتان را راحت‌تر کنید.

اقامتگاه بومگردی لوتکا 14

جاذبه­ های دیدنی اطراف اقامتگاه بومگردی لوتکا

هر چند که من فرصت پیدا نکردم، اما به فاصله ­ی کوتاهی پشت اقامتگاه، اسکله­‌ی کوچکی هست که می­توان از آنجا قایق­ سواری کرد. طبق اوصاف رودخانه آرام و بکر است و حتی می­توان از آنجا به تالاب انزلی راه یافت. چه با قایق به انزلی رفتید، چه با ماشین، حتما سری به بلوار ساحلی بزنید تا ببینید این بندر علاوه بر توان تجاری، از زیبایی بصری بالایی برخوردار است. اگر در همان بلوار قدمی زدید، سعی کنید مسیرتان را به سمت موج­‌شکن کج کنید تا تفاوت خروش موج‌ها را در دو سوی آن از نزدیک ببینید. البته از یاد نبرید که جاذبه­‌های نزدیک تر به اقامتگاه هنوز تمام نشده‌اند. آن حوالی جنگل هم هست و کافیست از میزبان خود بخواهید تا راهش را نشانتان دهند.

صفحه رزرو اقامتگاه بومگردی لوتکا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا