کجا سفر برم؟اقامتگاه

اقامتگاه توران گشت روستا قلعه بالا | گزارش اختصاصی اتاقک

اقامتگاه توران گشت

در ۱۵۰ کیلومتری شهرستان شاهرود پارک حفاظت‌شده‌ای به نام توران وجود دارد که یکی از مهم‌ترین زیست‌بوم‌های یوز ایرانی است  و در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از گردشگران و طبیعت‌دوستان قرار گرفته. در ابتدای این منطقه حفاظت‌شده روستایی به‌ نام قلعه بالاست که اقامتگاه توران گشت در آن قرار دارد، روستایی با حال‌و‌هوای کویری که در این سال‌ها جذب گردشگر تغییرات زیادی در معماری و نوع میزبانی کرده است. سروش، یکی از بوم‌گردانِ اتاقک، از تجربه سفر به روستای قلعه بالا در نزدیکی شهرستان شاهرود نوشته است.

اقامتگاه توران گشت

آشنایی بیشتر با اقامتگاه توران گشت

بازدید از روستای قلعه بالا یکی از پر‌خاطره‌ترین سفرهای ما بود. روستایی پلکانی که دیوارهایش بوی خوش کاهگل می‌داد و در کوچه‌پس‌کوچه‌های سنگ‌فرش‌شده‌اش آب قناتی قدیمی جریان داشت. اولین تصویری که از اقامتگاه توران گشت در خاطر ما حک شد چهره مهربان عمو حسین، مالک مجموعه، بود. عمو حسین جزو اولین کسانی بود که ایده ساخت اقامتگاه بوم‌گردی در قلعه بالا به ذهنش رسید. فضای اقامتگاه با جزئیات حساب‌شده‌ای که در معماری‌ آن به کار رفته شما را به گذشته و تجربه زندگی روستایی می‌برد. در حیاط اقامتگاه پله‌هایی وجود دارد که هر پاگرد آن به یک اتاق می‌رسد. اتاق‌هایی با ایوان و پنجره‌هایی رو به منظره روستا و طبیعت اطراف.

اقامتگاه توران گشت

نگاه کلی به اقامتگاه توران گشت

فضای کلی اقامتگاه توران گشت به‌واسطه پله‌های چوبی زیاد و فضای تو‌در‌تویی که دارد شما را از یک حال‌وهوا به حال‌وهوای دیگری می‌برد. اتاق کرسی قدیمی‌ترین و اولین اتاق اقامتگاه است که قدمتش به ۳۵۰ سال می‌رسد؛ اتاقی با کرسی بزرگ، دیوارهای کاهگلی و  تزئیناتی سنتی. اتاق مهمان‌خانه روی پشت‌بام قرار دارد با تراسی رو به آسمان زیبای روستا. اتاق غذاخوری هم نزدیک آشپزخانه قرار دارد و با پنجره‌ای کوچک به غذاخوری ارتباط دارد.

اقامتگاه توران گشت

اقامتگاه توران گشت

تجربه سفر

برای ما که در گیلان زندگی می‌کنیم و بوی نم، رطوبت و باران بخش جدانشدنی از زندگی‌مان شده تجربه سفر به روستایی با حال‌‌و‌هوای کویری جدید و جذاب  است. یکی از مهم‌ترین اتفاق‌هایی که در این سفر برایمان افتاد آشنا شدن با پارک ملی توران بود. برای بازدید کامل از این منطقه حداقل به یک هفته زمان نیاز است. هوای تمیز منطقه و کم بودن آلودگی‌های نوری این روستا را برای رصد ستارگان، تماشا و عکاسی از آسمان شب مناسب کرده است. البته چند شبی که ما در روستای قلعه بالا اقامت داشتیم هوا ابری بود و نتوانستیم از آسمان عکاسی کنیم، اما عمو حسین عکس‌هایی که مسافران از آسمان شب آنجا گرفته بودند را نشانمان داد.

اقامتگاه توران گشت

خدمات رفاهی اقامتگاه

این اقامتگاه ۳ اتاق و ظرفیت پذیرایی از حداکثر ۳۶ نفر را دارد. چیدمان تمام اتاق‌ها سنتی است و برای حفظ حال‌و‌هوای روستایی  در این اقامتگاه خبری از تختخواب نیست. رختخواب‌ها همگی تمیز و راحت‌اند و لوازم سرمایشی و گرمایشی مانند کولر، پنکه و بخاری نفتی در تمام اتاق‌ها وجود دارد. سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی و حمام هم برای اتاق‌ها مشترک است. اقامتگاه توران گشت یک آشپزخانه عمومی برای تهیه غذا توسط مسافران دارد و برای استفاده از آن باید از قبل با میزبان هماهنگ شده باشد. در این اقامتگاه یک ایوان عمومی هم وجود دارد که مسافران می‌توانند از آن به صورت مشترک استفاده کنند. به شما اطمینان می‌دهم که تماشای منظره طلوع و غروب خورشید از این مکان تصویر زیبایی در خاطرتان ثبت می‌کند. علاوه‌بر تمام این امکانات اقامتگاه توران گشت تورهای یک روزه برای گشت‌و‌گذار در روستای رضاآباد و بازدید از بلندترین رمل شنی ایران را هم دارد.

اقامتگاه توران گشت

هزینه مسیر و اقامتگاه

اگر از تهران با اتوبوس و یا قطار راهی شاهرود شوید،‌ هزینه رفت‌و‌آمد شما مبلغی  بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان می‌شود. از شاهرود هم ماشین‌سواری و مینی‌بوس برای قلعه‌ بالا هست که هزینه‌اش‌ بین ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان می‌شود. البته اگر این اعداد را با هزینه یک شب اقامت و غذای محلی جمع کنید، هزینه سفرتان به نقطه‌ای ناشناخته عددی نسبتاً مناسب و معقول است.

اقامتگاه توران گشت

توصیه برای سفر و اقامت در اقامتگاه توران گشت

بهترین فصل برای سفر به قلعه بالا پاییز و بهار است. اگر بتوانید با برنامه‌ریزی درست و وقت کافی به این منطقه سفر کنید امکان گشت‌و‌گذار و بازدید از پارک ملی توران را هم خواهید داشت.. بازدید از بلند‌ترین رمل شنی ایران در روستای رضا‌آباد و یوز ایرانی را هم نباید از دست بدهید.

پارک ملی توران

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام

    جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون 1 ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

    هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

    سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا