راهکارهایی برای داشتن سفر مسئولانه

درست زمانی که سفر را آغاز کردی و یا برای دیگری از داستان و تجربه هایت در بازدید از جنگل، کوهستان و یا روستایی گفتی، در برابر حفاظت از طبیعت و فرهنگ آن منطقه مسئولی. سفر برایت بالاترین تجربه‌ها را کنار گذاشته است، پختگی که از دل سختی‌ها و شرایط غیر منتظره انتظارت را می کشد به همان اندازه باارزش است که تماشای منظره‌ای پنهان شده در دل مه و شادی غیر قابل‌ وصف تو از رفتن و راهی شدن. طبیعت، مردم و فرهنگ‌های مختلف تو و باورهایت را هر روز از نو می سازند تا جایی که در سفر عمری چندین هزارساله را زندگی می کنی. در جواب تمام این‌ها اما، مسئولیتی بر عهده توست که در ادامه بیشتر درباره‌اش می گوییم.

سفر مسئولانه

احترام گذاشتن به فرهنگ و باور افراد

یکی از بزرگ‌ترین درس‌هایی که سفر برایمان کنار گذاشته است پذیرفتن افراد همراه با تفاوت‌ها و باورهایشان است، قضاوت نکردن و تلاش برای احترام گذاشتن به آن‌ها.
بنابراین برای داشتن سفر مسئولانه باید در برخورد با افراد محلی رفتاری محترمانه و صمیمی داشته باشید. به نوع گفتار و پوشش آن‌ها احترام بگذارید. درباره فرهنگ و معیشت آن‌ها سوال کنید و علاقه خود را به سبک زندگی‌شان نشان دهید.
سعی کنید تا جایی که ممکن است از نظر پوشش هم‌رنگ و نزدیک به آن‌ها باشید تا تأثیر منفی در فرهنگشان به جای نگذارید.
به باورهای مذهبی، اعتقادی و مناسبت‌های آن‌ها احترام بگذارید و رفتاری متناسب با شرایط داشته باشید.
به هیچ‌عنوان بدون اجازه از محلی‌ها و خانه آن‌ها عکس نگیرید.
برای جبران راهنمایی و پذیرایی آن‌ها سعی کنید از محصولات و صنایع دستی‌شان خرید کنید.
بدون اجاه وارد مزرعه‌های کشاوری و زمین‌های شخصی منطقه نشوید و به دام‌ها آسیب نزنید.

سفر مسئولانه 01

باعث نفع اقتصادی اهالی بومی شوید

یکی از راهکارهای سفر مسئولانه و ساده‌ترین راه برای رساندن منفعت اقتصادی به افراد محلی می‌تواند خرید کردن از مغازه‌های محلی باشد؛ خریدهایی مانند آب معدنی، کنسرو، مواد خوراکی خشک و … را قبل از سفر و در شهرهای بزرگ انجام ندهید.
خرید محصولات محلی مانند محصولات دامی، گیاهی و صنایع دستی نیز می‌تواند کمک بزرگی به حفظ فرهنگ و شغل‌های سنتی باشد.
به یاد داشته باشید که به هنگام خرید پس از رسیدن به قیمتی منصفانه برای گرفتن تخفیف بیشتر چانه نزنید. کمی سود بیشتر برای آن‌ها ضرر بزرگی برای شما نخواهد بود.
اقامت در خانه های روستایی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز می‌تواند هم تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای شما باشد و هم منبع درآمدی برای محلی‌ها.

سفر مسئولانه 03

حفاظت از طبیعت

به یاد داشته باشید که در سفر مسئولانه باید هنگام بازدید از منطقه‌ای طبیعی، کمترین اثر و ردپا را از خودتان بر جای بگذارید.
کیسه زباله یکی از مواردی است که همیشه باید همراهتان باشد تا هم زباله‌های تولید شده توسط خودتان و هم زباله‌های به جا مانده در طبیعت را جمع آوری کنید.
همراه داشتن قمقمه، ظرف غذا و لیوانی که یک‌بارمصرف نباشد می‌تواند در کم شدن زباله تولیدی تأثیر زیادی داشته باشد. در غیر این صورت از ظرف‌های گیاهی یا ظروف نشاسته‌ای که فاسد نمی‌شوند و تجزیه پذیرند استفاده کنید.
به هیچ‌عنوان باطری‌های غیر قابل شارژ  و فیلتر سیگار خود را بر روی زمین رها نکنید.
مواد شوینده را وارد آب رودخانه و دریاچه نکنید.
تا جایی که ممکن است با خودرو از داخل آب، رودخانه‌ها و مکانهایی که ردی از خودرو بر روی آن‌ها نیست حرکت نکنید.

سفر مسئولانه 04

حفاظت از حیوانات با داشتن سفر مسئولانه

درصورت مشاهده حیوانات وحشی در اطرافتان با رفتاری محتاطانه از به وجود آمدن برخورد و در نتیجه آسیب رساندن به آن‌ها و آسیب دیدن خودتان جلوگیری کنید.
هیچ‌گاه به لانه حشرات، پرندگان و پستانداران صدمه نزنید.
برای درست کردن آتش از شاخه‌های جوان و زنده استفاده نکنید. آتش را در نزدیکی لانه حیوانات و حشرات برپا نکنید و بعد از خاموش کردن آن، روی کنده‌ها و چوب‌ها آب و خاک بریزید تا از خاموش شدن آن‌ها مطمئن شوید.
به خاطر داشته باشید که استفاده از حیوانات در صنعت گردشگری یک نوع حیوان‌آزاری محسوب می‌شود. برای مثال اسب‌سواری در کنار ساحل، فیل‌سواری، تماشای اجرای نمایش حیوانات دست‌آموز، عکس انداختن با پرندگان، بازدید از باغ وحش‌ها و … همگی نتیجه گرفتن حق حیات آزادانه از موجودی زنده و آسیب رساندن به آن برای کسب درآمد است. بنابراین قبل از انجام فعالیت‌های تفریحی این چنین کمی تأمل کنید.

سفر مسئولانه 05

راهکارهایی برای داشتن سفر مسئولانه
5 (100%) 3 votes

درباره‌ی مینا جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجاره آنلاین ویلا و اقامتگاه