گنبد سلطانیه بزرگ‌ترین گنبد خشتی ایران

همه چیزهایی که قبلا از رفتن به گنبد سلطانیه باید بدانید

گنبد سلطانیه بزرگ ترین گنبد آجری جهان

عکس از گوگل

ایران کشور بزرگی است که تاریخ و تمدنش بیشتر از هزاران سال قدمت دارد. در طول تاریخ حاکم‌ها و فرمانرواهای متعددی به خود دیده است و شاهد جنگ‌ها و رشادت‌های زیادی بوده. بسیاری از شهرهای ایران در دوره‌های مختلف پایتخت حاکمان و پادشاهان بوده‌اند.

یکی از شهرهایی که زمانی پایتخت حاکمان مغول، یعنی سلسله ایلخانان، بود زنجان است. الجایتو یکی از فرمانرواهای مغول است که حاکم زنجان بود و بعد از اینکه به دین اسلام مشرف شد سلطان محمد خدابنده نام گرفت. گنبد سلطانیه که به دستور او ساخته شد یکی از بزرگ‌ترین گنبدهای آجری و دو جداره جهان است. این بنا بعد از کلیسای سانتا ماریا در ایتالیا و مسجد ایاصوفیه در ترکیه سومین گنبد بلند دنیا است.

یکی از عجایب این بنا وزن همین گنبد است که با گذشت ۷۰۰ سال از عمرش و با تحمل وزنی نزدیک به ۱۶۰۰ تن هیچ آسیبی ندیده و فقط در حدود ۸ سانتی‌متر نشست کرده. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری از گنبد سلطانیه داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این متن را بخوانید.

تاریخچه گنبد

در قسمت قبل گفتیم که گنبد سلطانیه به دستور محمد سلطان خدابنده، حاکم مغول زنجان، ساخته شد. ساختن این گنبد از سال ۷۰۲ یا ۷۰۳ شروع شد و تا سال ۷۱۲ هجری‌قمری ادامه پیدا کرد و خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی وظیفه نظارت بر ساخت آن را بر عهده داشت.

سلطان محمد این بنا را به‌عنوان آرامگاهش و قبل از اینکه به دین اسلام مشرف شود ساخت. اما بعد از اینکه به اسلام روی آورد و به زیارت حضرت علی (ع) رفت تصمیم گرفت قبر این امام را از نجف به زنجان انتقال دهد. مخالفت علما باعث شد فکر او عملی نشود و در نهایت از این بنا به‌عنوان آرامگاه سلطان محمد استفاده شد. بعد از مرگ سلطان محمد شهر زنجان دیگر پایتخت ایلخانان نبود اما معماری بی‌نظیر این گنبد هشت‌ضلعی و فیروزه‌ای رنگ باعث شد تا از سراسر ایران و جهان به شهر سلطانیه سفر کنند.

شما هم می‌توانید با اجاره ویلا به استان زنجان سفر کنید و از دیدن این بنای ارزشمند و تاریخی لذت ببرید.

تاریخچه

عکس از گوگل

معماری

این گنبد هشت ضلعی یکی از شاهکارهای معماری ایرانی و اسلامی است. گنبد این بنا ۵۴ متر ارتفاع و ۲۵ متر قطر دارد و از فاصله‌ای دور مثل یک نگین فیروزه‌ای در دشتی سبز می‌درخشد. این بنای تاریخی در هشت ضلع ساخته شده است و روی هر ضلع آن یک مناره قرار دارد. گنبد سلطانیه سه طبقه دارد و سبک معماری آن شبیه به معماری دوران سلجوقی است.

عده‌ای می‌گویند این مناره‌ها برای این است که بتوانند از هر طرف گنبد اذان بگویند اما عده‌ای دیگر معتقدند که این مناره‌های برای این ساخته شده‌اند که در زمان زلزله از آسیب رسیدن به بنا و گنبد جلوگیری کنند. 

گنبدی دو جداره و با شکوه، کاشی‌کاری‌هایی هنرمندانه،‌قوس‌ها و گچ‌بری‌هایی ظریف با رنگ‌های طلایی و فیروزه‌ای دست‌به‌دست هم داده‌اند تا معماری این اثر تاریخی در جهان شناخته شود و گردشگران زیادی از کشورهای جهان برای دیدن آن به شهر سلطانیه بیایند. به شما پیشنهاد می‌کنیم وقت را از دست ندهید و بعد از رزرو آنلاین آپارتمان در زنجان به دیدن سلطانیه بروید و غرق در تماشای معماری هنرمندانه این گنبد شوید.

نمای داخلی گنبد سلطانیه

عکس از گوگل

بخش های اصلی بزرگ ترین گنبد آجری جهان

  • تربت خانه
  • سردابه
  • گنبد خانه
  • کتیبه‌های گنبد
  • ساعت آفتابی

از اصلی‌ترین بخش‌های آرامگاه اولجایتو‌ به شمار می‌روند که در زمان بازدید از آن می‌توانید آن‌ها را ببینید.

عکس از گوگل

راه‌های دسترسی و هزینه و روزهای بازدید

برای بازدید از گنبد اولجایتو باید به زنجان بروید و از آن‌جا به سمت شهر سلطانیه حرکت کنید. این بنا در خیابانی به نام اریباد قرار دارد. در همه روزهای سال به جز روزهای سوگواری امکان بازدید از آن وجود دارد. قیمت بلیط هر نفر برای ورود به محوطه این گنبد نفری ۳۰۰۰ تومان برای ایرانی‌هاست.

عکس از گوگل

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای اتاقک

من عکاسم و می‌نویسم چون همیشه دلم می‌خواست دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم. توی رویاهام به همه شهرها سفر می‌کردم و با مردم و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شدم و ازشون عکاسی می‌کردم. اما یک روز تصمیم گرفتم هم دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم و هم جور دیگه‌ای به بقیه نشون بدم. برای همین شروع کردم به عکاسی کردن که خیلی‌ چیزهای جالب رو از دریچه دوربینم به همه معرفی کنم و بعد از اون قلم به دست گرفتم و نوشتن رو شروع کردم. این طوری من و همه کسانی‌ که نوشته‌هام رو می‌خونند به همه شهرها سفر می‌کنیم و با دیدنی‌ها و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.