برای سفر در ایام کرونا کجا بریم؟

۵ توصیه برای داشتن سفری مطمئن در ایام کرونا

این روزها که مهمان ناخوانده‌ای به نام کووید-۱۹ پا به تمام شهرها و کشورهای جهان گذاشته، سفر رفتن برای همه ما ممنوع اعلام شده است. روی تمام در و دیوارهای شهر عبارت «در خانه می‌مانیم» را می‌بینید که به شما یادآوری می‌کند، حالا وقت مسافرت رفتن نیست. اما اگر بخواهیم تا پایان این ماجرا هم کنج اتاقمان بمانیم از آن طرف بوم افتاده‌ایم! برای سفر در ایام کرونا می‌توانیم با رعایت یک سری نکات مشخص هم از خودمان و هم از تمام اطرافیانمان محافظت کنیم.

اما بهتر است قبل از این که شما را با نکته‌های سفر کرونایی آشنا کنیم، تکلیف خودمان را در مورد مقصد این سفر روشن کنیم!

در ایام کرونا به کجا سفر کنیم؟

خب اجازه دهید اول یک بار پروتکل‌هایی که باید هر روز آن‌ها را اجرا کنیم، با هم مرور کنیم:

 • شستن دست‌ها
 • استفاده از ماسک
 • عدم حضور در نقاط پر جمعیت

در ایام کرونا به کجا سفر کنیم؟

حالا با در نظر گرفتن همین سه مورد اساسی، سراغ انتخاب یک مقصد خوب برای سفر در ایام کرونا می‌رویم:

۱.      سفرهای جاده‌ای با ماشین شخصی

شاید بهترین راه برای یک مسافرت کوتاه و راحت، یک سفر جاده‌ای یک روزه باشد. اگر با ماشین شخصی خودتان سفر کنید، کمترین میزان خطر ابتلا به بیماری کرونا برای شما و همراهانتان وجود دارد. البته به چند شرط:

 • شما باید تمام لوازم لازم را همراه خودتان داشته باشید. مثلاٌ خوراکی‌ها و ظروف تمیز و ضدعفونی شده را با خود به همراه ببرید؛ نه این که بعد از رسیدن تازه به فکر خرید کردن بیافتید.

1.	سفرهای جاده‌ای با ماشین شخصی در شرایط کرونایی

 • به غیر از خوراکی، همراه داشتن ماسک اضافی، محلول‌های ضدعفونی کننده، دستکش و دستمال کاغذی از آن دسته کارهاییست که به هیچ عنوان نباید فراموش شود.
 • قبل از راه افتادن حتماً فضای داخل ماشین و تمام دستگیره‌های آن را ضدعفونی کنید. از سالم بودن ماشینتان مطمئن شوید تا خدای نکرده بین راه نمانید.
 • اگر در مسیر به عوارضی برمیخورید، از روش پرداخت الکترونیکی برای آن استفاده کنید.

1.	سفرهای جاده‌ای با ماشین شخصی در شرایط کرونایی

اگر اهل تهران باشید، جاهای سرسبز و خوش آب و هوای زیادی در نزدیکی شما وجود دارد. فضاهای باز محدوده لواسان، جاده هراز، جاده چالوس و از این قبیل مکان‌ها جای خوبی برای چند ساعت وقت گذراندن در کنار خانواده به شمار می‌رود. البته باید مواظب باشید تا از جاهای شلوغ و پر از جمعیت دور بمانید. فراموش نکنید که آخر هفته‌ها، از لحاظ شلوغی زمان خوبی برای سفر در ایام کرونا نیست!

سفر به جاهای نزدیک در ایام کرونا

بیشتر بخوانید: ضرورت رعایت نکات بهداشتی در اماکن اقامتی

یکی از ویژگی‌های خوبی که سفر با ماشین شخصی در دوران کرونا دارد این است که هر موقع احساس خطر کنید، می‌توانید فرمان را بچرخانید و به خانه برگردید. اما یک لحظه تصور کنید در هواپیما نشسته‌اید و میان زمین و آسمان دلتان می‌خواهد از هواپیما پیاده شوید!

۲.      پارک‌های ملی

شاید شما هم جزو آن گروهی باشید که قبل از کرونا عادت داشتند حتماً تعطیلاتشان را در شهرهای خوش آب و هوایی مثل مناطق شمالی کشورمان سپری کنند. متاسفانه با توجه به شرایطی که این ویروس برای ما رقم زده، سفر به شهرهای دیگر در ایام کرونا اصلاً پیشنهاد نمی‌شود. مگر در مواردی که برای کارهای ضروری مجبور باشید به شهرهای دیگری بروید.

این مسئله باعث شده صنعت گردشگری افت شدیدی داشته باشد. اما سفر رفتن که به قیمت جانمان ارزش ندارد! بهتر است به جای ناراحتی به خاطر دوری از جنگل‌های سرسبز شمال و موج‌های لطیف دریای خزر، سراغ پارک‌های ملی داخل شهر برویم.

سفر در ایام کرونا

خوشبختانه شهرداری شهرهای مختلف ایران، به ایجاد فضای سبز در سطح شهر توجه ویژه‌ای داشته است. این را از وجود تعداد زیاد پارک‌ها در فضای شهری می‌شود فهمید. به غیر از پارک‌های کوچکی که در هر محله وجود دارد، پارک‌های ملی بزرگی هم در شهر ساخته شده که پوشش گیاهی جذابی هم دارند.

اگر این امکان برای شما وجود ندارد که با ماشین شخصی چند ساعتی را برای سفر به مناطق نزدیک شهرتان اختصاص دهید، می‌توانید پارک‌های ملی را جایگزین آن کنید. برای این نوع سفر در ایام کرونا هم باید تمام مواردی که بالاتر برای سفر با ماشین شخصی گفتیم، رعایت کنید.

سفر در ایام کرونا

۳.      فضاهای داخل شهر

تعریف سفر در ایام کرونا تغییرات زیادی پیدا کرده است. شاید قبلاً منظورمان از سفر رفتن، رسیدن به یک شهر یا کشور دیگر بوده است. اما امروزه برای خروج از در خانه هم باید کلی ریسک کنیم، چه برسد به کشورهای دیگر! به همین دلیل به جای سفر در دوران کرونا، به همان گشتن در شهر خودمان هم می‌توانیم قناعت کنیم.

در تمام شهرها محله‌های جذابی وجود دارد، که با همراهی طبیعت زیبای اطرافشان جای خوبی برای چند ساعت استراحت کردن هستند. اگر بخواهیم برای شهر تهران نمونه‌هایی را مثال بزنیم، باید توچال یا دربند و درکه را به شما یادآوری کنیم.

مسیرهای جذابی برای پیاده‌روی و کوهنوردی در این محدوده‌ها وجود دارد که از قدیم الایام طرفداران زیادی داشته‌اند. اگر اطرافتان شلوغ نباشد هم می‌توانید در یک جای مناسب، زیراندازی پهن کنید و چند ساعتی از هوای تازه لذت ببرید.

سفر در ایام کرونا

رستوران‌ها و کافه‌های زیادی هم در این اطراف خواهید دید که غذا خوردن در آن‌ها فعلاً پیشنهاد نمی‌شود. البته می‌توانید با رعایت پروتکل‌ها در این رستوران‌ها از خجالت شکمتان دربیایید. اما وقتی می‌توانید کمی خوراکی همراه خودتان ببرید، بهتر است روزه شک دار نگیرید!

اگر روزهای وسط هفته بتوانید به این مناطق سر بزنید، حتماً تجربه خوبی از گردش داخل شهر برای شما باقی می‌ماند.

اما این را هم به خاطر داشته باشید که اگر به هر دلیلی مجبور شدید به شهر دیگری سفر کنید، اتاقک همراه شماست. ما با دقت و وسواس زیاد، سعی می‌کنیم بهترین اقامتگاه‌ها را برای شما انتخاب کنیم تا در این شرایط کرونایی، با خیال راحت چند شب را دور از خانه بگذرانید.

۴.      سفرهای هوایی

اگر قبل از شیوع کرونا برای مهاجرت یا ویزاهای کاری و دانشجویی اقدام کرده باشید، احتمالاً مراحل کارتان کمی عقب افتاده است. تعطیل شدن سفارت‌ها یا کمتر شدن ساعات کاری آن‌ها، بسته شدن مرزها و هزار ویک دلیل دیگر دست به دست هم دادند تا این اتفاق بیافتد.

اما به مرور این مشکلات یکی یکی در حال برطرف شدن هستند. پس لازم است که شما هم برای انجام کارهای مربوط به ویزا اقدام کنید. تاکید میکنیم که سفر در ایام کرونا به کشورهای خارجی، برای تفریح و سرگرمی درست نیست. فقط در موارد ضروری، مثل موردی که برایتان مثال زدیم این کار را انجام دهید. اگر مجبور شدید سوار هواپیما شوید، حواستان به رعایت این نکات باشد:

 • شستن دست و ماسک زدن که نکته اصلی و همیشگی برای دور ماندن از کروناست.
 • با وجود این که خدمه هواپیما تمام سطوح داخل هواپیما را ضدعفونی می‌کنند، بهتر است شما هم قبل از دست زدن به لوازمی مثل مانیتور جلوی صندلی، دستگیره‌ها، کمربند، سینی، دریچه تهویه هوا و … آن‌ها را ضدعفونی کنید.

نکات سفر هوایی در دوران کرونا

 • سرویس‌های بهداشتی از دیگر مکان‌هایی هستند که امکان ابتلای شما به کرونا را بالا می‌برند. در چنین شرایطی بهتر است تا جای ممکن از رفتن به سرویس بهداشتی خودداری کنید.
 • اگر بتوانید در زمان خرید بلیط هواپیما، صندلی کناری را هم بخرید رعایت فاصله اجتماعی برایتان خیلی ساده‌تر می‌شود. اگر هزینه‌بر بودن این کار برای شما مسئله‌ای نیست، حتماً صندلی کناری را هم رزرو کنید.
 • از نشستن در کنار افرادی که سرفه‌های مشکوک می‌کنند خودداری کنید.
 • در مکان‌های پر جمعیت و پر از ازدحام حاضر نشوید.

بیشتر بخوانید : چگونه در سفرهای ضروری از ویروس کرونا در امان باشیم؟

۵.      تورهای مجازی

آخرین راهی که برای تجربه سفر در ایام کرونا می‌توانیم به شما پیشنهاد کنیم، استفاده از تورهای مجازی است. می‌توانید همزمان با دراز کشیدن روی کاناپه، در یکی از مجلل‌ترین کاخ‌های انگلستان باشید یا در از دانشگاه‌های آن بازدید کنید!

اگر به اینترنت دسترسی داشته باشید می‌توانید با استفاده از تور مجازی از فضای داخلی جاذبه‌های دیدنی شهرهای مختلف جهان بازدید کنید. این کار نه هزینه‌ای برای شما دارد و نه شما را در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار می‌دهد.

تورهای مجازی به جای سفر در ایام کرونا

لینک تعدادی از جاذبه‌های دیدنی که تور مجازی دارند را برای شما در ادامه آورده‌ایم:

 قصر ورسای در فرانسه

تاج محل در هند

دانشگاه آکسفورد در بریتانیا

کولوسیوم در رم

کاخ سفید در آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.