برنامه سفرچه جوری سفر برم؟

فاصله تهران تا مشهد

حرکت، دیدار و اقامت از تهران تا مشهد

در چند روز گذشته مقاله‌ای با موضوع سفر فقط مقصد نیست نوشتیم و درباره مزایای توقف و استراحت در طول مسیر صحبت کردیم.
حالا می‌خواهیم ببینیم اگر سفرمان را از تهران به سمت مشهد و از طریق استان سمنان شروع کنیم، از چه شهرهایی می‌گذریم و از چه مناطق گردشگری می‌توانیم دیدن کنیم و اقامتگاه‌های اتاقک که در طول این مسیر هستند را معرفی کنیم.

از چه شهرهایی در طول مسیر می‌گذریم؟

تهران، گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، میامی، داورزن، سبزوار، نیشابور، ملک آباد و بالاخره مشهد

مشهد 03 فاصله تهران تا مشهد

از کدام از مناطق دیدنی و گردشگری شهرهای مسیر دیدن کنیم

دروازه ارگ سمنان: دروازه‌ ارگ‌ در تقاطع‌ خيابان‌ آيت‌الله‌ طالقانی‌ و شيخ‌ فضل‌الله‌ نوری‌ سمنان‌ قرار دارد، یکی‌ از شاهكارهای‌ اين‌ بناي‌ تاريخی‌، سر در جالب‌ توجهی‌ است‌ كه‌ در آن‌ تصوير تاريخی نبرد رستم‌ و ديو سپيد به‌ طرز خيره‌ كننده‌ای‌ بر روی‌ كاشی‌ هفت‌ رنگ‌ نقش‌ بسته است.

مشهد 02 مسافت تهران تا مشهد

جاذبه‌های گردشگری سمنان :

حمام پهنه و گرمابه سمنان: اين‌ حمام‌ که مابين‌ مسجد جامع‌ و امامزاده‌ يحيی‌ در سمنان‌ قرار دارد، ساختمان‌ حمام‌ مشتمل‌ بر سه‌ قسمت‌ رختكن‌ ياسر بينه‌، گرمخانه‌ و خزانه‌ است‌.

جاذبه‌های گردشگری دامغان :

عمارت چشمه علی دامغان: عمارت‌ چشمه‌ علی‌ شامل‌ دو قسمته است؛ ابتدا عمارت‌ قراول‌ خانه‌ كه‌ بنايی‌ خشتی‌‌ و معماری ‌صفوی دارد و ديگري بنايی‌ دو طبقه‌ و آجری‌‌ست‌ كه‌شالوده‌ سنگی داره و داخل‌ يك‌ درياچه‌ طبيعی‌ قرار گرفته‌.
گنبد چهل دختران دامغان: اين‌ برج‌ در خيابان‌ فلاحی‌ دامغان‌ قرار دارد، نزديك‌ گنبد اين‌ برج‌، كتيبه‌ای‌ به‌ خط‌ كوفی‌ با تزئينات‌ زيبای‌ آجری و قطار بندی‌های جالب‌ كار شده‌‌. بالای‌ در چوبی ‌اين‌ برج‌ كتيبه‌ دیگهر به‌ خط‌ كوفی‌ وجود دارد.

اجاره خانه در شاهرود و جاذبه‌های گردشگری آن :

برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری این شهر به شما پیشنهاد می‌کنیم با اجاره اقامتگاه بوم گردی در شاهرود با خیال راحت از حضور در این مکان‌های دیدنی لذت ببرید و دغدغه‌ای برای اقامت و گردش نداشته باشید.

جنگل ابر شاهرود: قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی‌ست با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر که یکی از زیباترین نقاط ایران و شمال شرق کشور است .
آرامگاه ابن یمین فریومدی شاهرود: آرامگاه‌ ابن‌ يمين‌ فريومدی‌، شاعر معروف‌ در روستای فرومد شاهرود قرار دارد. اين‌ ساختمان‌ شش‌ گوش‌ است‌ و سنگ‌ قبر به شکل شش ضلعی است .
آرامگاه شیخ الحسن خرقانی شاهرود: آرامگاه‌ عارف‌ نامی‌ شيخ‌ ابوالحسن‌ خرقانی‌ در قصبه‌ خرقان‌ در ۲۴ كيلومتريی شاهرود واقع شده است. بر روی‌ قبرشيخ‌، يك‌ قطعه‌ سنگ‌ مرمر قرار دارد كه‌ اشعاری‌ بر روی آن حك‌ شده است .

جاذبه‌های گردشگری نیشابور :

آرامگاه حکیم خیام نیشابوری : يكی از ديدنی‌ترين‌ باغ‌های‌ ايرانی، باغ‌ آرامگاه‌ حكيم‌ عمرخيام‌ است. اين‌ باغ‌ به ‌خود اون‌ تعلق‌ داشته‌‌ است.
آرامگاه عطار نیشابوری: مقبره‌ عطار نيشابوری ‌در فاصله‌ ۶ كيلومتری‌ شرق‌ نيشابور، در نزديكی‌ امامزاده‌ محروق و آرامگاه‌ خيام‌‌ است‌.
آرامگاه کمال‌الملک نیشابور: بنایی در شهر نیشابور که مدفن کمال‌الملک است. موقعیت این بنا در نزدیکی آرامگاه عطار نیشابوری در محله شادیاخ در نیشابور (شهر کهن) و موقعیت کنونی در خیابان عرفان (نیشابور) است.

اقامتگاه‌های در طول مسیر:

۱– اقامتگاه بوم گردی ده‌نمک گرمسار: اقامتگاه بوم گردی ده نمک با کلیه امکانات در فضایی آرام و خانوادگی، اقامت در خانه‌های آجر خشتی و سالن پذیرایی بزرگ. این اقامتگاه بومگردی در موقعیت ییلاقی کوهستان است و آب و هوای بسیار مطلوب و آسمان پرستاره ای دارد .

۲– اقامتگاه بوم گردی کلوت شاهرود: اگر قصد اجاره خانه در شاهرود را داشته باشید اقامتگاه بوم گردی کلوت با اتاق‌های طاق دار و گنبدی شکل در دل کویر با چشم انداز بافت روستایی انتخاب جذابی برایتان خواهد بود.

۳– اقامتگاه بوم گردی نورخونه شاهرود: اقامتگاه بوم گردی نورخونه در فضایی دنج و آرام در بافت تاریخی با معماری آجر و کاه‌گل که از فرش‌ها و پارچه‌های رنگی و شاد برای چیدمان اتاق‌ها استفاده شده، در این اقامتگاه با صرف صبحانه، ناهار و شام از شما پذیرایی می‌شود و یک بافت روستایی زیبا را در چشم‌انداز خودتان خواهید داشت.

۴– اقامتگاه بوم گردی قیچ قلعه شاهرود: اقامتگاه بوم گردی قیچ قلعه که با صبحانه، ناهار و شام از شما پذیرایی می‌شود، هم اتاق‌های کاه‌گلی دارد و هم اتاق‌های ساده که در آنها از پارچه‌های رنگی، شاد و گلدوزی شده و همینطور از وسایل و ادوات سنتی برای تزئین و  زیباتر شدن اتاق و یادآوری حس نوستالژی استفاده شده است .

5– اقامتگاه بوم گردی امیرخان شاهرود: اقامتگاه بوم گردی امیر خان که بنایی با سنگ و آجر و کاهگل دارد و با فرش‌های رنگی، پارچه‌های گلدوزی شده، و وسایل قدیمی و سنتی تزئین شده است.

6– اقامتگاه بوم گردی بی‌بی شریفه شاهرود: اقامتگاه بوم گردی بی‌بی شریفه با نمای کاه‌گلی و اتاق‌های گنبدی شکل که حیاط بزرگ با تخت‌های گلی و چوبی و همینطور اجاق ذغالی دارد. در داخل اتاق‌ها از وسایل سنتی و پارچه‌های گلدوزی استفاده شده و در این اقامتگاه از شما با وعده‌های مختلف غذایی پذیرایی می‌شود. برای اجاره خانه در شاهرود رزرو اتاق‌های این مجموعه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

7– اقامتگاه بوم گردی توران‌گشت شاهرود: اقامتگاه بوم گردی بسیار جالب و متفاوت توران گشت با نمایی چوبی و کاه‌گلی است. برای رسیدن به اتاق‌های اقامتگاه باید از پله‌های چوبی استفاده کنید، اتاق‌ها بالکن‌های بزرگ با میز و صندلی‌های چوبی که از فضای بام اتاق‌های پایین‌تر برای این کار استفاده شده است. در داخل اتاق‌ها بالشت و پشتی‌های رنگی، پارچه‌های گلدوزی، گلیم و فرش و وسایل سنتی و قدیمی استفاده می‌شود.

8– اقامتگاه بوم گردی جاده ابریشم نیشابور: اقامتگاه بوم گردی جاده ابریشم که در نمای بیرونی آن از کاه‌گل و چوب استفاده شده، حیاط با باغچه کوچکی از گلهای متنوع و حوض آبی، فضای دلنشینی را ساخته است. می‌توانید در بالکن آن که از میز و تخت چوبی و تکه‌های کنده درخت پر شده استراحت کنید. در اتاق‌ها از پشتی‌های رنگی و سنتی و پارچه‌های گلدوزی استفاده شده و در فصل‌های سرد می‌توانید از کرسی در اتاق‌ها استفاده کنید تا تجربه خاطره انگیزی را داشته باشید.

مشهد 01

جاذبه های گردشگری مشهد مقدس

بعد از رسیدن به مشهد و یک زیارت مفصل شاید دوست داشته باشید در شهر بگردید و از جذابیت‌های این شهر دیدن کنید. ما با معرفی جاذبه های گردشگری مشهد مقدس برایتان پیشنهادهای جذابی داریم. امیدواریم سفر دلچسبی به مشهد داشته باشید.

4.5/5 - (8 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا