جاهای دیدنی

معرفی موزه‌های تهران | آدرس دقیق + هزینه بلیط موزه‌ها

یکی از جاذبه‌های گردشگری فرهنگی تهران، موزه‌هایی است که در قلب آن قرار دارد. بسیاری از افراد از شهرها و حتی کشورهای دیگر برای بازدید از موزه‌های تهران به پایتخت سفر می‌کنند. بسیاری از افرادی که در شهرهای دیگری زندگی می‌کنند با اجاره روزانه خانه در تهران به موزه‌گردی در پایتخت می‌پردازند.

همه‌ی ما می‌دانیم موزه‌های متنوع و متفاوتی در تهران وجود دارد که هر کدام از آنها یک تاریخ را در دل خود جای داده‌اند. در این مطلب قصد داریم به معرفی پررفت‌وآمد ترین موزه‌های تهران بپردازیم. پس اگر علاقمند به موزه‌گردی هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب جذاب را از دست ندهید.

1- موزه زمان؛ دنیایی از ساعت

یکی از محبوب‌ترین موزه‌هایی که در شمال تهران قرار دارد، موزه زمان است که به اسامی دیگری همچون موزه ساعت و موزه تماشاگه زمان نیز در بین شهروندان تهرانی شهرت دارد. موزه زمان درحقیقت خانه تاریخی حسین خداداد است که در آن مجموعه‌ای بی‌نظیر از ساعت‌ها، تاریخچه و سیر شکل‌گیری ساعت‌ها ارائه داده شده است. ساختمان موزه از دو طبقه تشکیل شده که در طبقه‌ی اول آن سیرتکاملی ساعت‌های سال‌های هفدهم تا بیستم میلادی به نمایش گذاشته شده است و در طبقه دوم موزه، ساعت‌های شخصیت‌های تاریخی و سیاسی به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر ساختمان موزه، در محوطه باز و فضای سبز موزه زمان نیز ساعت‌های نخستین در معرض بازدید عموم قرار گرفته شده است.موزه زمان در واقع یکی از خانه‌های تاریخی است که با تغییر کاربری به گنجینه‌ای با ارزش از اشیا تاریخی و موزه زمان تبدیل شده است. از جمله این اشیا می‌توان به ساعت‌های مشاهیر ایران مانند «پروفسور حسابی» ساعت آفتابی «ناصرالدین‌شاه»، ساعت‌های لوکس و دکوری قدیمی و همچنین اسناد و مدارکی مرتبط با موضوع زمان اشاره کرد.

آدرس موزه زمان: خیابان ولی‌عصر، خیابان زعفرانیه، نبش چهارراه پرزین بغدادی، پلاک ۱۲

بهای بلیط موزه زمان: بهای بلیط موزه برای بازدیدکنندگان داخلی چهارهزارتومان و برای بازدیدکنندگان خارجی سی‌هزارتومان است.

 

موزه زمان؛ دنیایی از ساعت

2- موزه ملی ایران؛ یکی از قدیمی‌ترین و جامع‌ترین موزه‌های تهران

یکی از مهم‌ترین و رسمی‌ترین موزه‌های باستان شناسی تهران و حتی ایران، موزه ملی ایران است. این موزه گنجینه‌ای از قدیمی‌ترین آثار کشف شده دوران پارینه سنگی تا آثاری از قرون اولیه اسلام تا عصر حاضر در قلب تهران است. موزه ملی ایران مجموعه‌ای از گنجینه آثار تاریخی ایران و شامل دو ساختمان مجزا به نام‌های موزه ایران باستان و موزه باستان‌شناسی است. موزه ملی ایران، درواقع مهم‌ترین موزه کشور در خصوص نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه‌های باستان‌شناسی ایران است. تنوع اشیا موجود در این موزه به گستردگی جغرافیایی کشور است. موزه ملی ایران قدمتی هشتاد ساله دارد.این موزه شامل بخش های پارینه سنگی، پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی، مهر و سکه، مرمت، کتیبه‌ها، سفال، استخوان‌شناسی و کتابخانه و مرکز اسناد است.

آدرس موزه ملی ایران: خیابان امام خمینی( توپ خانه)، ابتدای خیابان سی‌تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک

بهای بلیط موزه ملی ایران: بهای بلیط موزه برای بازدیدکنندگان داخلی۱۰ هزار تومان و بازدیدکنندگان خارجی ۱۰۰ هزار تومان است.

موزه ملی ایران

3- موزه رضا عباسی؛ موزه‌ای از جنس هنر

یکی از مجموعه‌های هنری پایتخت، موزه رضا عباسی است که این موزه به یاد رضا عباسی، نقاش معروف دوره صفویه تاسیس شده است. مجموعه‌های به نمایش درآمده در این موزه تنوع بسیار زیادی دارد؛ آثاری از هزاره دوم پیش از میلاد تا اوایل قرن بیستم. این آثار بر اساس ترتیب زمانی به نمایش درآمده و شما می‌توانید سیر تکامل هنر، تمدن و فرهنگ ایران را در این موزه مشاهده کنید. این چینش در میان موزه‌های دیگر ایران منحصر به فرد است. بخش مرمت و نگهداری موزه به مرمت و بازسازی نقاشی‌ها، اشیای فلزی و کتاب‌های خطی اختصاص دارد و از مهم‌ترین کارگاه‌های مرمت کشور است. این موزه به پنج بخش کلی تقسیم شده که بخش‌های آن شامل تالار دوره پیش از اسلام، تالار هنرهای اسلامی یک و دو، تالار نگارگری و تالار خوشنویسی است.

آدرس موزه رضا عباسی: خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، روبه‌روی دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، شماره ۹۸۲

بهای بلیط موزه رضا عباسی: بهای بلیط ورودی موزه رضا عباسی پنج هزارتومان است.

موزه رضا عباسی

4- موزه جواهرات ملی ایران؛ لوکس‌ترین موزه در قلب تهران

یکی از جذاب‌ترین موزه‌های پایتخت، موزه ملی جواهرات است که بانک مرکزی ایران آن را در سال 1339 در قلب تهران تاسیس کرد. این موزه گنجینه‌ای از جواهرات دوران صفوی تا پهلوی است که از مهم‌ترین آثار این گنجینه می‌توان به الماس معروف به دريای نور، تاج پهلوی متعلق به رضاشاه و محمدرضاشاه پهلوی، جقه نادری، تاج کيانی، کره جواهرنشان، تخت طاووس یا تخت خورشيد و… اشاره کرد.

آدرس موزه جواهرات ملی: میدان امام خمینی (ره)، خيابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، نبش کوچه بانک مرکزی، ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران

بهای بلیط موزه جواهرات ملی ایران: بهای بلیط این موزه برای بازدیدگنندگان داخلی ۶ هزار تومان و  بازدیدکنندگان خارجی: ۵۰ هزار تومان و برای دانشجویان و دانش‌آموزان 3 هزارتومان است.

موزه جواهرات ملی ایران

5-موزه آبگینه و سفالینه؛ موزه‌ای از جنس شیشه

موزه آبگینه و سفالینه‌ ایران، موزه ای تخصصی در زمینه آثار هنری شیشه ای و سفالی در تهران است. این موزه در  سال 1355 در ساختمان  محل کار قوام السلطنه تاسیس شد.

این موزه شامل شش بخش در دو طبقه برای نمایش اشیاء شیشه‌ای و سفالی است که در طبقه همکف آن اشیای تاریخی دوران پیش از تاریخ تا پیش از اسلام، تالارهای سمعی و بصری، مینا و بلور قرار دارد. در طبقه اول تالارهای صدف، زرین‌فام و لاجورد که مجموعه‌ای از اشیاء شیشه‌ای دوران اسلامی تا معاصر است، قراردارد.

آدرس موزه آبگینه و سفالینه: خیابان امام خمینی، خیابان سی‌تیر یا قوام‌السلطنه سابق، نرسیده به خیابان جمهوری، پلاک ۵۹

بهای بلیط موزه آبگینه و سفالینه: بهای بلیط موزه آبگینه برای بازدیدکنندگان داخلی 2500تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی 15هزارتومان است.

موزه آبگینه و سفالینه

6-موزه هنرهای معاصر تهران؛ گنجینه‌ای برای نمایش آثار هنری مدرن

یکی از جامع‌ترین گنجینه‌های هنر معاصر و مدرن در پایتخت، موزه هنرهای معاصراست. این موزه یکی از ۵ تا ۱۰ موزه در زمینه ی هنرهای معاصر در دنیا است که توسط کامران دیبا طراحی و اجرا شده است.

موزه هنرهای معاصر گنجینه‌ای از بیش از سه هزار اثر از آثار ۱۵۰ ساله امپرسیونیسم تا هنر مفهومی است. آثار جمع آوری شده در این موزه، آثاری از هنرمندان بزرگ جهان چون پابلو پیکاسو، کامی پیسارو کلود مونه پل گوگن و هنرمندان داخلی است.

آدرس موزه هنرهای معاصر تهران: خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله، موزه هنرهای معاصر

بهای بلیط موزه هنرهای معاصر: بهای بلیط موزه هنرهای معاصر برای هر نفر 20هزارتومان است که این مبلغ برای دانشجویان به 10 هزارتومان تغییر خواهد کرد.

موزه هنرهای معاصر تهران

7-موزه فرش؛ نمایش هویت ایرانی

در آخر می‌رسیم به معرفی موزه فرش تهران که یکی از گنجینه‌های هنر ایرانی یعنی فرش بافی و قالی بافی است. این موزه در سال ۱۳۵۶با تعداد اندکی قالی و گلیم تاسیس شد.

اکثر افراد معتقدند ساختمان موزه فرش شبیه به دستگاه دار قالی طراحی شده است و همین موضوع موجب افزایش جذابیت آن شده است.

ساختمان موزه فرش شامل دو تالار نمایش به وسعت ۳۴۰۰ متر مربع است. تالار طبقه همکف به نمایشگاه دائمی اختصاص دارد و تالار طبقه دوم جهت برگزاری نمایشگاه‌های موقت طراحی شده است.

آدرس موزه فرش ایران: تقاطع خیابان کارگر شمالی و فاطمی-جنب موزه هنرهای معاصر

بهای بلیط موزه فرش: بهای بلیط برای ورود به موزه فرش 5هزارتومان است.

موزه فرش؛ یکی از جذاب ترین موزه ‌های تهران

موزه گردی در تهران یکی کارهایی است که همه پایتخت‌نشینان و همه ایرانیان باید حداقل یک بار آن را تجربه کنند. اگر اهل شهر دیگری جز تهران هستید و قصد دارید از موزه‌های بازدید کنید، می‌توانید با اجاره روزانه خانه در تهران به راحتی موزه گردی در پایتخت را تجربه کنید. برای اجاره ویلا تنها کافی است به اتاقک سر بزنید و از شرایط اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران با خبر شوید.

5/5 - (4 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا