اطلاعات عمومی

روش های آبیاری گیاهان در مسافرت

چقدر با روش‌های آبیاری گیاهان در مسافرت آشنا هستید؟ احتمالا برای شما پیش آمده باشد، که مجبور به مسافرت باشید و نگران گلدان‌ها و گیاهان خود باشید. در این زمان شاید اولین راهی که به ذهن هر کس برسد، این باشد که از شخصی درخواست کند تا نبود صاحب خانه به گلدان‌ها رسیدگی کند. اما این راه حل مورد پسند همه افراد نیست و ممکن است چنین فردی در دسترس همگان نباشد. در این صورت چاره چیست؟ در این زمان است که آشنایی با روش‌های آبیاری گیاهان در مسافرت می‌تواند برگ برنده شما باشد. در این مقاله قصد داریم تعدادی از ساده‌ترین روش‌های آبیاری گیاهان در مسافرت را با هم مرور کنیم، با ما همراه باشید.

استفاده از بطری آب

یک روش بسیار ساده، در دسترس و کاربردی برای آبیاری گیاهان این است که از یک بطری پلاستیکی برای آبیاری گیاهان استفاده نمایید. تنها کافیست که یک بطری را پر از آب کنید و سپس درپوش آن را کمی‌ شل نمایید و یا چند سوراخ روی درپوش ایجاد نمایید و بطری را به صورت وارونه در خاک گلدان فرو کنید. به این صورت آب قطره قطره خارج شده و گلدان را آبیاری می‌کند.

استفاده از بطری آب برای آبیاری

استفاده از روش آبیاری گیاهان علاوه بر اینکه یکی از مناسب‌ترین روش‌های آبیاری گیاهان در مسافرت است، یکی از روش‌های ساده برای آبیاری روزانه گیاهان نیز است و می‌توانید در صورت تمایل به صورت مداوم از این روش استفاده نمایید. در نظر داشته باشید که استفاده از این روش برای گیاهانی که به آبیاری روانه نیاز دارند، مناسب است و هر بطری به طور متوسط برای 5 روز آبیاری کافی است.

بزرگترین مزیت این روش آبیاری بعد از ساده بودن آن، این است که با این روش به محیط زیست نیز کمک کرده‌اید، و با استفاده مجدد از بطری‌های پلاستیکی مانع از ورود آن به دامن طبیعت شده‌اید. همچنین می‌توانید با ذوق و سلیقه خود بطری‌ها را با مواد ساده و در دسترس تزئین نمایید و یا رنگ آمیزی نمایید تا ظاهر زیباتری به گلدان‌هایتان ببخشید.

حوله و ظرف آب

روشی که اکنون میخواهیم به شما معرفی کنیم، برای گیاهانی کاربرد دارد که آب زیادی نیاز دارند مانند گیاهان مناطق جنگلی و مرطوب. این روش آبیاری در عین کاربردی بودن بسیار ساده است و کافی است که یک لگن بزرگ و یا وان حمام را تا نیمه آب کنید و کف آن را با تعدادی حوله بپوشانید، سپس گلدان‌ها را روی حوله‌ها قرار دهید.

قرار دادن گلدان در ظرف آب

در این روش آب از کف وارد گلدان می‌شود و ریشه گیاه آن را جذب می‌کند. فقط باید حتما مطمئن شوید که کف گلدان‌ها سوراخ است و آب می‌تواند وارد گلدان شود. با این روش حدودا برای یک هفته خیال شما از بابت آبیاری گلدان‌ها آسوده خواهد بود.

همچنین در صورت استفاده از این روش بایستی که نیاز گلدان‌ها به نور را هم در نظر داشته باشید و به خصوص در صورتی که از وان استفاده می‌کنید، اطمنیان حاصل کنید که گیاهان شما از دسته‌ای که به نور زیاد و مستقیم احتیاج دارند، نباشند که در این صورت به خاطر کمبود نور از بین خواهند رفت.

فیتیله گذاری

اکنون می‌خواهیم یکی از روش‌های آبیاری گیاهان در مسافرت را به شما معرفی کنیم که برای مدت طولانی می‌تواند خیال شما را از بابت آبیاری گلدان‌ها آسوده کند. برای این روش کافی است که یک لگن به عنوان مخزن آب در نظر بگیرید و آن را پر از آب کنید. سپس یک رشته نخ پنبه ای یا نخ کانوا از مخزن به هر گلدان بکشید، به این صورت که چند سانتی متر از یک انتهای نخ در ظرف آب باشد و سمت دیگر در خاک گلدان فرو رفته باشد. به این صورت گلدان‌ها به صورت قطره ای آبیاری خواهند شد.

از مزایای این روش این است که به این صورت همزمان چند گلدان را می‌توانید آبیاری نمایید و همچنین در نظر داشته باشید که اندازه مخزن آن بسته به نیاز شما می‌تواند متغیر باشد و هر چقدر که غیبت شما طولانی تر باشد بایستی از مخزن آب بزرگتری استفاده نمایید. بهتر است پس از قرار دادن نخ‌ها یا به اصطلاح فیتیله گذاری، به گلدان‌ها آب دهید تا جریان آب بهتر در نخ برقرار شود. در نظر داشته باشید که این روش برای گیاهانی مناسب است که حدودا یک روز در میان به آبیاری نیاز دارند.

فیتیله گزاری برای آبیاری
فیتیله گزاری برای آبیاری

زیرگلدانی

یک روش بسیار ساده و سریع برای آبیاری گیاهانی که آب زیادی نیاز ندارند مانند انواع ساکولنت و کاکتوس این است که یک زیر گلدانی را از ماسه و آب پر کنید و گلدان را داخل آن قرار دهید. این روش بسیار آسان است اما در نظر داشته باشید که برای گیاهان حساس به کمبود آب مناسب نیست. همچنین خوب است بدانید که این روش برای غیبت حدودا 3 روزه می‌تواند از گلدان شما حفاظت کند و یک روش بلندمدت نیست.

زیرگلدانی برای آبیاری
زیرگلدانی برای آبیاری

ایجاد پوشش پلاستیکی (یا روش تراریوم)

یکی دیگر از روش‌های آبیاری گیاهان در مسافرت‌های طولانی ایجاد یک پوشش پلاستیکی مانند گلخانه است. البته در این روش نیازی نیست که یک گلخانه واقعی بسازید و تنها یک پوشش پلاستیکی ساده کفایت می‌کند. نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که این پوشش را زیر نور مستقیم ایجاد نکنید و به خاطر داشته باشید که این روش مناسب نگهداری از انواع ساکولنت و کاکتوس نمی‌باشد.

برای ساخت این پوشش کافی است تا چهار میله چوبی در چهار گوشه گلدان فرو کنید و پس از آبیاری گلدان (نیازی نیست که بیش از حد معمول به گلدان اب دهید) پلاستیک روی گیاه و پایه‌ها بکشید و آن را زیر گلدان جمع کنید تا تکان نخورد. دقت کنید که پوشش پلاستیکی نباید برگ یا شاخه‌ها را تحت فشار قرار داده باشد.

به همین سادگی گلخانه شما آماده است. در نظر داشته باشید که گلدان در نور غیرمستقیم باشد. به این صورت آب بخار شده و پس از برخورد به پوشش پلاستیکی مجدد به صورت مایع درآمده و به گلدان باز می‌گردد. این روش برای گیاهانی که محیط مرطوب را می‌پسندند مناسب است و با روش حتی تا ماه‌ها از بابت آبیاری گلدان نگرانی نخواهید داشت.

استفاده از پوشش پلاستیکی
استفاده از پوشش پلاستیکی

بطری آب در گلدان

قصد داریم یکی دیگر از روش‌های آبیاری گیاهان در مسافرت که از بطری پلاستیکی استفاده می‌کند را به شما آموزش دهیم. در نظر داشته باشید که این روش برای گیاهانی که مرتب به آبیاری نیاز دارند مناسب است و با استفاده از هر بطری برای حدود 4 روز می‌توانید گلدان را آبیاری نمایید.

کافیست چند سوراخ روی بدنه و کف یک بطری پلاستیکی ایجاد نمایید، پس از آبیاری گلدان، بطری را در گوشه ای از خاک گلدان فرو کنید به صورتی که تنها چند سانتی متر آن بیرون باشد. حال بطری را پر از آب کرده و درب آن را ببندید. به این صورت خاک گلدان برای حدود 4 روز مرطوب خواهد ماند.

بطری آب در گلدان
بطری آب در گلدان

استفاده از مواد جاذب آب و ژل‌های نگهداری آب

مواد جاذب آب و ژل‌های نگهدارنده آب را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم باغبانی خریداری نمایید. استفاده از این ژل‌ها آسان است و کافیست مقداری از آن روی سطح خاک ریخته و آبیاری نمایید تا از آب اشباع شوند؛ سپس کمی‌خاک روی آن بریزید. به این صورت گلدان شما برای چند روز آب کافی در اختیار خواهد داشت.

ژل نگهدارنده آب
ژل نگهدارنده آب

استفاده از مالچ برای حفظ رطوبت گیاهان

مالچ که به پوششی از برگ، خاشاک، سنگریزه، پوکه معدنی، خاک اره و خزه گفته می‌شود، می‌تواند برای حفظ رطوبت خاک گلدان به کار رود. به این صورت که با این مواد، روی سطح گلدان را می‌پوشاند و به این صورت رطوبت در خاک حفظ می‌شود.

کافیست که گلدان‌ها را آبیاری نمایید و سپس سطح خاک را حدودا به قطر 5 سانتی متر با مالچ بپوشانید. لازم است در نظر داشته باشید که این روش تنها برای چند روز رطوبت خاک گلدان را حفظ می‌کند و برای غیبت طولانی مدت مناسب نیست.

استفاده از مالچ
استفاده از مالچ

کلام آخر

روش‌هایی که گفته شد تنها چند مورد از روش‌های آبیاری گیاهان در مسافرت است. ما سعی کردیم که روش‌های ساده، کم هزینه و کاربردی را با هم مرور نماییم. در صورتی که شما روش‌های کم هزینه و آسان دیگری برای مراقبت از گیاهان در هنگام مسافرت می‌شناسید، می‌توانید آن را با ما و سایر دوستانتان به اشتراک بگذارید. منتظر دریافت تجربیات شما در بخش نظرات هستیم.

4.5/5 - (10 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *