کجا سفر برم؟معرفی شهر

درباره محله‌های تهران؛ از نی‌آوران تا نازآباد!

محله‌های تهران را چه‌قدر می‌شناسید؟! تاکنون از خود پرسیده‌اید محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید یا مرکز رفت‌وآمدها و تفریحات شماست، در گذشته چه نامی داشته‌ است و اصلا دلیل نام‌گذاری آن چیست؟! جالب است بگوییم هیچ‌کدام از اسامی محله‌های تهران بی‌دلیل انتخاب نشده‌اند! پشت هر نام، یک شخص، رویداد یا پیشینه‌ای‌ تاریخی‌ست.

نیاوران؛ از مرفه‌نشین‌ترین محله‌های تهران!

محله نیاوران تهران

نیاوران را می‌توان یکی از مرفه‌نشین‌ترین محله‌های تهران دانست. روایات مختلفی در مورد علت نام‌گذاری محله نیاوران وجود دارد. عده‌ای می‌گویند وجود برکه و نیزارهای فراوان در این محله باعث شده آن را «نی‌آوران» بنامند، برخی دیگر عقیده دارند به علت وجود درختان انار زیاد، این محله به «نارون» معروف بوده است. برخی هم معتقدند به علت وجود درختان گردوی فراوان، نیاوران را به نام «گردوی» می‌شناختند. در زمان ناصر‌الدین شاه، نام این محله به نیاوران تغییر کرد. کلمه نیاوران از «نیا» به معنی قدرت و عظمت، «ور» به معنی صاحب و «ان» علامت نسبت تشکیل شده و در مجموع معنی «کاخ دارای عظمت» را می‌دهد.

جماران؛ محله‌ای با سه روایت متفاوت!

محله جماران تهران

روایات متفاوتی در رابطه با دلیل نام‌گذاری این محله وجود دارد. به عقیده برخی، زمین‌های این منطقه متعلق به سید محمدباقر جمارانی از روحانیون دوره ناصرالدین‌شاه قاجار بوده. عده‌ای دیگر معتقدند در قدیم کوه‌های جماران محل زندگی مارهای زیادی بوده که مارگیرها به آن جا می‌آمدند و جماران مخفف «جمع ماران» است. روایت دیگری هم می‌گوید که جمر و کمر به معنی سنگ بزرگ است. چون از کوه‌های این منطقه سنگ‌های بزرگ به دست می‌آمده، پس نام این محله را جماران یعنی محل به دست آمدن جمر نامیده‌اند.

فرمانیه؛ از اموال خانواده‌ای ثروتمند!

محله فرمانیه تهران

محله فرمانیه هم یکی دیگر از محله‌های تهران واقع در شمال شهر است که در عین داشتن بافتی مدرن، قدمتی طولانی دارد. اما نام فرمانیه از کجا آمده است؟! می‌گویند زمین‌های فرمانیه متعلق به شاهزاده عبدالحسین میرزا فرمان‌فرما؛ نخست وزیر سال‌های پایانی سلطنت قاجار بوده است. این محله تا مدتها جزء اموال خانواده پرنفوذ و ثروتمند فرمان‌فرمائیان بود که به مرور به «فرمانیه» معروف شد. به دلیل ساخت‌وسازهای زیاد در سال‌های اخیر، تعداد زیادی از باغ‌های این منطقه تخریب شده و به آپارتمان‌های گران قیمت تبدیل شده‌اند.

محمودیه امروز، عباسیه قدیم!

محله محمودیه تهران

محمودیه را هم می‌توان در لیست یکی از اصیل‌ترین محله‌های تهران به حساب آورد. البته زمانی نام این محله عباسیه بود، پس چرا نام آن محمودیه را روی آن گذاشته‌اند؟! گفته می‌شود در منطقه محمودیه کنونی باغی متعلق به حاج میرزا عباس آقاسی وزیر محمدشاه قاجار وجود داشته و نام عباسیه هم از نام این شخص گرفته شده بود. بعدها فردی به نام علاء‌الدوله این باغ را از میرزا عباس آقاسی خرید و آن را به نام پسرش محمود علاءالدوله، محمودیه نامید!

 اقدسیه؛ نام‌گرفته از همسر ناصر‌الدین شاه!

محله اقدسیه تهران

جالب است بگوییم محله اقدسیه که گویا نام آن تا قبل از سال 1290 قمری حصارملا بوده، نام امروز خود را از یکی از همسران ناصر‌الدین شاه گرفته است! ناصر‌الدین شاه زمین‌های این منطقه را به باغ تبدیل کرد و برای یکی از همسران خود به نام امینه اقدس یا همان اقدس‌الدوله کاخی ساخت و به همین خاطر است که ما امروز این محله را به نام اقدسیه می‌شناسیم!  شماری از بهترین مراکز خرید، بیمارستان‌ها، مجموعه‌های ورزشی و خانه‌ها را می‌توان در اقدسیه پیدا کرد.

گیشا یا کیشا؟

محله گیشا تهران

گیشا یکی از محله‌های اصیل و قدیمی تهران است که به دلیل وجود بازار نصر، بوستان گفت‌وگو و نزدیکی به برج میلاد، اکثرا شلوغ و پررفت‌وآمد است. گفته می‌شود گیشا در اوایل دهه چهل، میدان تیر ارتش بوده است. سپس دو فرد به نام‌های کیخسرو و شاپوریان این منطقه را از ارتش خریداری کردند و با تقسیم آن به چندین قواره، آن را فروختند. با ترکیب ابتدای نام این افراد (کی+شا) نام آن کیشا شد و با گذشت زمان گیشا نام گرفت. در سال‌های بعد از انقلاب، این محله کوی نصر نام گرفت؛ اما نام گیشا همچنان روی آن پابرجا مانده!

تهرانپارس؛ شهرک زرتشتی‌های قدیم!

محله تهرانپارس تهران

در مورد علت نام‌گذاری این محله قدیمی گفته‌اند شخصی به نام ارباب هرمز که از بزرگ‌ترین سرمایه‌داران زرتشتی بوده، در شمال شرقی تهران شهرکی ساخت و نام تهرانپارس را روی این شهرک گذاشت. بعدها شمار زیادی از زرتشتیان در این محله سکونت کردند. ارباب هرمز با کمک مهندسانی خبره، جدول‌کشی و خیابان‌بندی تهرانپارس را انجام داد. تهرانپارس را هنوز هم می‌توان یکی از بهترین طرح‌های شهری و از بهترین محله‌های شرق تهران دانست و لازم به ذکر است ساختار شهرسازی این محله، بر پایه اصول شهرسازی مدرن است.

یوسف‌آباد؛ محله‌ای مدرن اما پرقدمت!

کتابخانه و فرهنگسرای شفق محله یوسف آباد تهران

محله‌ یوسف آباد واقع در منطقه شش تهران را هم می‌توان در زمره یکی از محبوب‌ترین و اصیل‌ترین محله‌های مرکزی تهران دانست. گفته می‌شود یوسف‌آباد در قدیم خارج از تهران و در شمال غربی دارالخلافه ناصری قرار داشته که متعلق به میرزا یوسف آشتیانی مستوفی‌الممالک؛ از مردان سیاسی دوره ناصرالدین شاه بوده است. میرزا یوسف پس از احداث این منطقه، آن را به نام خود نامید. فرهنگسرای شفق، پارک شفق و… از مهم‌ترین مراکز یوسف‌آباد هستند.

نازی‌آباد نازی‌ها!

محله نازی‌آباد تهران

نازی‌آباد یکی از محله‌های مدرن جنوب شهر تهران است. این محله پس از انقلاب به پایتخت سیاسی تهران معروف شد و بدون شک یکی از مهم‌ترین محلات در حوادث تاریخی تهران بوده است! در مورد نام‌گذاری این محله دو روایت وجود دارد؛ از یک طرف می‌گویند طی جنگ جهانی دوم، آلمانی‌های نازی بخشی از این محله را به نام چهارصد دستگاه ساختند و چون مردم به آلمان‌ها، نازی می‌گفتند، این محله نازی‌آباد نام گرفت! از طرف دیگر گفته می‌شود زمین‌های این منطقه متعلق به یکی از زنان قاجار به نام «نازخاتون» بوده و رفته رفته به نازآباد و بعد نازی‌آباد معروف شده است!

اقامتی دلچسب در قلب تهران با اتاقک

تهران شهر دیدنی‌هاست! از محله‌های مدرن با برج‌هایی لوکس گرفته تا کوچه پس کوچه‌هایی با بافت سنتی. از موزه‌ها، پارک‌ها و رستوران‌هایش گرفته تا بی‌شمار مراکز دیدنی در جای جای آن. برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های دیدنی و تاریخی تهران می‌توانید به مطلب معرفی جاذبه های تاریخی تهران | ترکیب تهرانگردی و تاریخگردی هم سری بزنید. با اجاره روزانه خانه در تهران از طریق وبسایت یا اپلیکیشن اتاقک، سکونتی راحت در سفر به تهران را تجربه خواهید کرد.

4/5 - (2 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا