شهرها

بندر گناوه کجاست | بازار بزرگ جنوب ایران

بندر گناوه کجاست ؟ موقعیت جغرافیایی بندرگناوه

گناوه یکی از شهرهای شمالی استان بوشهر است که مابین بوشهر و بندر دیلم، در 160 کیلومتری شمال بوشهر قرار گرفته است. بندر گناوه از شمال غربی با شهرستان دیلم، از شمال شرقی با استان فارس، از شرق با شهرستان دشتستان، از جنوب با بوشهر و از غرب با خلیج فارس همسایه است.

شهر بندری گناوه که از قدیمی‌ترین بندرهای کشور به حساب ‌می‌آید، در طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۳۱ دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی ۲۹ درجه و ۳۴ دقیقه شمالی واقع شده است. این بندر در فاصله 18كيلومتري شرق خور امام حسن قرار گرفته است.

چطور به گناوه برویم

برای سفر به گناوه بایستی ابتدا به استان بوشهر برسید و سپس به سمت گناوه حرکت کنید. برای سفر به گناوه از سمت تهران شما دو مسیر پیش روی خود دارید، مسیر اول شما به این صورت خواهد بود: تهران، قم، اراک، بروجرد، خرم آباد، دزفول، اهواز، ماهشهر، گناوه. این مسافرت حدودا 11 ساعت زمان خواهد بود. مسیر دوم نیز تهران، قم، اصفهان، شهررضا، سمیرم، گچساران، گناوه است.

آب و هوای بندر گناوه

مطابق انتظاری که از شرایط جغرافیایی بندر گناوه و نزدیکی آن به جنوب ایران و خلیج فارس داریم، آب و هوای بندر گناوه گرم و مرطوب است. متوسط میزان بارانی که در این شهر۱۵۰ میلی متر است و میانگین دما در این منطقه ۲۵ درجه سانتیگراد است که در ماه‌های گرم سال به ۵۰ درجه سانتی گراد ‌می‌رسد.

اگر خواستید به منظور تفریح به این منطقه ی جنوبی ایران سفر کنید بهترین زمان سفر به گناوه از اواسط آبان ماه تا فرودین ماه است. در این زمان دشت‌های اطراف شهر نیز با گل‌های رنگارنگ پوشیده ‌می‌شود، که زیبایی کم نظیری به این منطقه ‌می‌بخشد.

[button color=”primary” size=”big” link=”https://www.otaghak.com/city/genaveh” icon=”” target=”true” nofollow=”true”]برای رزرو اقامتگاه در بندر گناوه کلیک کنید.[/button]

بازارهای گناوه

بازار بزرگ و سنتی بندر گناوه
بازارهای بندر گناوه

بازارهای بندر گناوه یکی از اصلی ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند. نزدیکی این بندر به کشورهای عربی سبب شده است تا بسیاری از برندهای معروف در بازار گناوه با قیمتی نسبتا مناسب در دسترس باشند. به همین جهت گناوه را «دبی» ایران نامیده‌اند.

بیشتر اجناسی که در این منطقه به فروش ‌می‌رسند خارجی هستند و اصطلاحاً به آنها ته لنجی می‌گویند. تنوع زیاد، قیمت مناسب و برندهای معتبر ارائه شده در این بازارها از جمله مهم‌ ترین دلایل استقبال چشمگیر مردم از بندر گناوه است.

بازارهای بوشهر از جذاب‌ترین بازارهای جنوب کشور است، که در زمان مسافرت به گناوه یا سایر شهر های بوشهر می توانید از آن ها بازدید فرمایید. همچنین برای اجاره روزانه خانه در بوشهر و همچنین اجاره سوئیت در بوشهر می توانید از سایت اتاقک استفاده کنید و با خیال راحت و به صورت آنلاین اقامتگاه مورد نظر خود را رزرو کنید.

بازار سیف

مشهورترین بازار گناوه، بازار سیف است. این بازار در میدان امام خمینی واقع شده است و مرکز خرید وسایل برقی است. البته باید توجه داشت که اکثرا کالاها بدون ضمانت نامه هستند. به همین خاطر توصیه ‌می‌شود که قبل از خرید تمام جوانب را بررسی نمایید.

بازار اصلی بندر گناوه

بندر گناوه یک بازار اصلی دارد که در آن ‌می‌توانید تقریبا هر محصولی را پیدا نمایید. همچنین تعداد زیادی دست ‌فروش در گوشه و کنار بازار گناوه دیده ‌می‌شوند، که مشاهده محصولات آنان نیز خالی از لطف نیست؛ زیرا گاهی اوقات از این افراد نیز ‌می‌‌توانید کالاهای بسیار مناسبی خریداری کنید.

بازار بندر دیلم

یکی دیگر از بازارهای بندر گناوه، بازار بندر دیلم است که در فاصله ی ۶۸ کیلومتری غرب این بندر قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید حدود ۵۰ دقیقه رانندگی کنید. این بندر در فاصله ک‌می ‌از کشورهایی مثل کویت و عمارات قرار دارد. اجناسی از کشورهای سنگاپور، تایلند و چین به راحتی در این بندر پیدا ‌می‌شود، که برتری آن نسبت به دیگر مناطق کشور قیمت مناسب این محصولات با کیفیت است.

بازار ماهی فروشان

بازار ماهی فروشان
بازار ماهی فروشان بندر گناوه

بازار ماهی فروشان یکی دیگر از بازارهای معروف گناوه در بلوار ملوان است که در آن انواع ماهی از ماهی‌های جنوب تا خرچنگ و کوسه و مرکب ماهی یافت ‌می‌شود. بازار ماهی فروشان بندر گناوه با توجه به کیفیت و تازه بودن ماهی همیشه خیل عظیمی ‌از مسافران را به سمت خود ‌می‌کشاند.

اقتصاد بندر گناوه

اقتصاد گناوه بیشتر بر پایه ماهی گیری، کشاورزی، دامداری و تجارت با کشور‌های حوزه ی خلیج فارس است. تجارت و ماهی گیری که مهم ترین درآمد بیش تر اهالی این شهر را تشکیل ‌می‌دهند، مهم ترین رشته اقتصادی بخش گناوه را به وجود آورده‌اند.

کشاورزی به علت کمبود آب کشاورزی، منحصر به هرس و نگه داری درختان خرما و کشت دیمی ‌گندم و جو است. همچنین در نظر داشته باشید که خرما جزواقلام صادراتی این بخش محسوب می‌شود. دام داری شامل گاو و بز نیز با بهره اندک در بعضی نقاط رایج است.

از گناوه چه بخریم

گبه بافی در گناوه بسیار رایج است و کارگاه‌های گبه و گلیم بافی زیادی در سطح شهر وجود دارد. از دیگر سوغاتی‌های گناوه ‌می‌توان به حصیر و سفال اشاره کرد. همچینین در نظر داشته باشید که مرغوبترین میگوی دنیا در این منطقه صید می‌شود. صید ماهی‌هایی مانند حلوا، شوریده، سرخو و‌هامور نیز در این منطقه رواج دارد.

مروارید خلیج فارس

همانطور که گفتیم بندر گناوه در ساحل خلیج فارس واقع شده و به همین جهت زمانی که شما برای خرید به بندر گناوه سفر کردید، ‌می‌توانید به سمت آب‌های نیلگون خلیج فارس بروید و از تماشای امواج آرامش بخش خلیج فارس نهایت لذت را ببرید.

تپه‌های باستانی گناوه

تپه های باستانی کنار ساحل دریای جنوب
تپه های باستانی گناوه

در اطراف منطقه بندر گناوه درجنوب ایران ناحیه ای یافت شده است که به ما ‌می‌گویند تاریخ تمدن در گناوه به دوران ایران باستان بر ‌می‌گردد. تپه‌ها عبارتند از تپه‌ ی شاه ناصری که در شرق روستا به فاصله‌ی ۲۰۰ متری روستای فعلی قرار گرفته و تپه ‌ی معروف به تل محمد حیدر در شمال روستا به فاصله‌ی ۱۰۰ متری روستای فعلی واقع شده است.  تپه ‌ی معروف به قلعه‌‌ی کلات در جنوب روستای فعلی در فاصله ۱۰۰ متری قرار دارد. در ضمن تپه‌ ی چهار‌می ‌نیز وجود دارد که که به عقاید تعدادی باید به این سه تپه اضافه شود اما آنجا اکنون آرامگاه مردمان روستای مجاورش است.

مطابق با اسناد موجود در این تپه‌هایی که از آن‌ها نام بردیم اشیایی نظیر سفال، کوزه، بوپال و ده‌ها شی با ارزش دیگر پیدا شده است که به همین خاطر باستان شناسان زیادی به این منطقه جذب شده اند. مطابق با شواهدی که در دست است، از زمان افشاریه تا به امروز این منطقه دارای سکنه بوده است.

امامزاده سلیمان بن علی

امامزاده سلیمان بن علی
عکس از خبرگزاری مهر

زیارتگاهی در بندر گناوه وجود دارد که به امامزاده سلیمان بن علی معروف است. این امامزاده دارای معماری با طرح پلکانی بوده و نمای بسیار زیبایی دارد که در حاشیه جاده گناوه به دیلم قرار گرفته است. گنبد این بنا با کاشی‌‌های آبی فیروزه‌ای ‌رنگ پوشیده شده و در بخش ساقه گنبد تزئینات کاشی کاری لوزی‌ شکل سفید و لاجوردی دیده می‌شود.

تالاب حله

تالاب حله در بند گناوهتالاب حله، از مناطق حفاظت شده گناوه است که از رود حله سرچشمه ‌می‌گیرد و زیستگاه پرندگان مهاجر و جانوارانی مانند گراز، شغال، گرگ و خرگوش است. وسعت این منطقه حدود ۴۰هزار هکتار است. مزارع سرسبز اطراف این تالاب و حیات وحش بکر آن مکانی دیدنی برای علاقمندان به طبیعت است.

بندر ریگ

ساحل بندر ریگ
بندر ریگ

بندر ریگ، از لحاظ تاریخی دارای اهمیت بسیاری است. این بندر از زمان صفویان به علت موقعیت استراتژیک خود محل نزاع ایرانیان و انگلیسی‌ها و پرتغال‌ها بوده است. یکی از قهرمانان ملی ایران به نام میرمهنا در این منطقه زندگی ‌می‌کرده است . او موفق شد به سلطه پرتغال‌ها در خلیج فارس خاتمه دهد.  در سالهای اخیر خدمات گردشگری در این روستا بسیار بهبود یافته و جاده‌های آن اصلاح شده اند و آماده خدمات رسانی به گردشگران عزیز ‌می‌باشد.

دیدنی های بندر گناوه

عکس از گوگل

بندر گناوه یکی از شهرهای قدیمی است که در استان بوشهر قرار دارد. شما می‌توانید با اجاره خانه در بوشهر برای مسافر از اتاقک محل اقامت باب میلتان را رزرو کنید و به‌راحتی به بندر گناوه دسترسی داشته باشید. قسمت زیادی از اقتصاد این شهر بر پایه ماهیگیری است و به همین علت در سفر به شهر گناوه بیشترین صحنه‌ای که دیده می‌شود تصویر ماهیگیرانی است که مشغول صید ماهی‌اند. همچنین بازارهای خرید و فروش کالا باعث شده‌اند که این شهر بندری به دبی ایران معروف شود. آب‌و‌هوای این شهر گرم و مرطوب است و بهترین زمان بازدید از آن پاییز، زمستان و روزهای اول بهار است. با ما همراه باشید تا با بخشی از جاذبه‌های گردشگری بندر گناوه آشنا شوید.

رودخانه دره گچی یکی از جاذبه های گردشگری بندر گناوه

رودخانه دره‌ گچی با ۲۲ متر طول یکی از رودهای فصلی استان بوشهر است که از بندر گناوه عبور می‌کند و به خلیج فارس و دریای عمان می‌ریزد. این رود از کوه پونه گز، در قسمت شمال شرقی گناوه، سرچشمه می‌گیرد و پس از رسیدن به روستای گاو‌ سفید به دو شاخه تقسیم می‌شود. یکی از شاخه‌ها به سمت رود دره گیجک می‌رود و از بندر گناوه عبور می‌کند و شاخه دیگر هم پس از عبور از روستای پوزه‌گاه و بندر ریگ وارد خلیج فارس می‌شود.

به جنوب ایران که سفر می‌کنید جاذبه‌های فوق‌العاده‌ای در انتظارتان است. یکی از این جذابیت‌ها چشیدن طعم خوش غذاهای محلی استان بوشهر است که در سفر به جنوب نباید آن را از دست داد.

شهر باستانی گناوه

کانال ورودی اسکله به دریا
عکس از گوگل

تاریخ‌نویسان قدمت شهر باستانی گناوه را متعلق به دوران ساسانیان می‌دانند. این شهر در گذشته نام‌های گوناگونی مانند گنابا، گنفه، جنابه و جنابا داشت و دریانوردان و ملوانان زیادی به آن سفر می‌کردند و بعد از بازگشت به شهر خود درباره ساحل و مروارید‌های زیبای دریای بندر گناوه سخن می‌گفتند و همین موضوع باعث شهرت بندر گناوه در بین شهرهای دیگر بوشهر شده بود. از شهر باستانی گناوه چندین تل به‌ نام‌های تل گوری، گنبد، مناره و تل امامزاده باقی‌ مانده است که همه‌شان نزدیک به شهر جدید گناوه قرار دارند. از این تپه‌های تاریخی سفالینه‌های قدیمی به‌ دست آمده و هنوز هم در حین کاوش‌های باستان‌شناسان سکه‌ها و اشیاء قدیمی پیدا می‌شود.

ساحل خلیج فارس

ساحل خلیج فارس در غروب آفتاب
عکس از گوگل

ساحل خلیج فارس یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی بندر گناوه است. روستاهای چهک و کشویی، که بین بندر گناوه و ریگ قرار دارند، یکی از زیباترین منطقه‌های ساحلی این شهرند. نزدیک به ساحل خلیج فارس باغ‌های شول، گمارون، چاهبردی و بنکی قرار دارند که مکان مناسبی برای تفریح و استراحت به‌ شمار می‌روند. پیاده‌روی در ساحلی  پوشیده از صدف‌ و تماشای بازی کودکان با شن‌های طلایی خاطراتی ماندگار را در ذهن مسافران این شهر بندری حک می‌کند.

برای آشنایی بیشتر مقاله جاهای دیدنی بندرگناوه را مطالعه کنید.

دسترسی به بندر گناوه

برای رفتن به بندر گناوه راه‌های متعددی وجود دارد که براساس زمان و بودجه خود می‌توانید یکی از این راه‌ها را انتخاب کنید. اولین راه که شاید ارزان‌ترین راه رسیدن به بندر گناوه باشد، سفر با اتوبوس است. از اغلب شهرهای ایران و به ویژه تهران برای بندر گناوه اتوبوس وجود دارد. فاصله تهران تا بندر گناوه در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر می‌باشد که با اتوبوس در حدود ۱۶ ساعت زمان می‌برد.

اگر بودجه سفر کافی دارید، یکی از سریع‌ترین راه‌های دسترسی به بندر گناوه از طریق هوایی است. فرودگاه بندر گناوه سال‌هاست که تعطیل می‌باشد اما می‌توانید ابتدا خود را به فرودگاه بوشهر برساند و از آنجا به صورت زمینی به بندر گناوه بروید. فاصله بوشهر تا بندر گناوه یک ساعت و نیم می‌باشد. یکی دیگر از راه‌های دسترسی به بندر گناوه، سفر با خودرو شخصی است. شما می‌توانید از سمت بوشهر تا کارزون وارد بندر گناوه شوید.

برای آشنایی بیشتر مقاله سوغات و صنایع دستی بندرگناوه را مطالعه کنید.

اجاره روزانه خانه در بندر گناوه و راهنمای اجاره سوئیت ارزان و آپارتمان مبله برای اقامت

برای شما پیشنهاد ویژه‌ای داریم.

برای اجاره روزانه خانه در بندر گناوه یا اجاره سوئیت ارزان و آپارتمان مبله می‌توانید از طریق سایت اتاقک اقدام کنید و با گذراندن چند مرحله ساده اتاقک مناسب را در تاریخ مورد نظرتان، با قیمتی مناسب، رزرو کنید.

اقامت دلچسبی برای شما آرزو می‌کنیم.

سوالات متداول درباره بندر گناوه

بندر گناوه کجاست؟

بندر گناوه یکی از شهرهای شمال استان بوشهر است و در 160 کیلومتری بوشهر قرار دارد.

بهترین زمان سفر به بندر گناوه کی است؟

بهترین زمان سفر به بندر گناوه، از اوایل آبان ماه تا آخر فروردین است.

معروفترین جاهای دیدنی  بندر گناوه کدامند؟

بازار اصلی بندر گناوه، تپه‌های باستانی گناوه، تالاب حله، بندر ریگ، رودخانه دره گچی، ساحل خلیج فارس

معروف ترین رستوران های بندر گناوه کدامند؟

رستوران گلستان، رستوران موج، رستوران سلطانیه، رستوران دارچین.

چطور به بندر گناوه برویم؟

اگر با خودروی شخصی به بندر گناوه سفر کنید، ابتدا خود را به بوشهر و سپس به کازرون برسانید. با اتوبوس و قطار هم می‌توانید خود را به بوشهر برسانید و سپس به صورت زمینی به بندر گناوه بروید.

اجاره ویلا و اجاره سوئیت از اتاقک

4.4/5 - (11 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

 1. بندرگناو در تابستان هوای شجری دارد
  من بندر گناوه را دوست دارم مردمانی خوب مهربان و دریای پراز نمک وبرای شنا کردن خوب است بندر گناوه را به شما پیشنهاد میکنم که بروید واز آنجا لذت ببرید
  ولی حتما با خودتان باد بزن ببرید ♡

 2. من تا حالا ۲بار رفتم گناوه.هم برای تفریح عالیه و هم برای خرید.فقط چون هوای خیلی گرمی داره بهترین زمان برای سفر به این شهر؛از آبان ماه تا اردیبهشت است

 3. سلام
  برای دیدن و رفتن به بندر گناوه خیلی عالیه و میشه بهترین جا برای دیدن و شنا کردن رفت

 4. سلام
  بندر گناوه خوبه برای تجارت – و من تجربه بدی داشتم از بندر گناوه وای جاهای خوبی داره برای سفر – اما هتل هاش خوب نیستن

 5. آیا بندر گناوه جا های یا هتل های پنج ستاره داره برای مسافرت
  حال میده برای شنا کردن
  و جدیدن اقتساطش خیلی عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا