شهرها

معرفی شهر همدان | معرفی نخستین پایتخت ایران

همدان کجاست؟

همدان یکی از شهرهای تاریخی و زیبا در غرب ایران است. این شهر در دامنه کوه الوند و در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا قرار دارد. از همسایگان همدان می‌توان در جنوب به لرستان، در شمال به زنجان، در شرق به استان مرکزی و در غرب به استان‌های کرمانشاه و کردستان اشاره کرد. از مهم‌ترین و معروف‌ترین شهرهای همدان می‌توان به شهر‌های ملایر، تویسرکان، بهار، نهاوند، کبودر آهنگ، اسدآباد، بهار، سامن، سرکان، قروه در جزین، لالجین و مریانج اشاره کرد.

همدان در دوران مختلف تاریخی پایتخت سلسله‌های متعدد بوده و همین امر باعث شده که از دوران هخامنشیان، ساسانیان، آل‌بویه و سلجوقیان آثار متعددی در همدان دیده شود. در حال حاضر شهر همدان به علت دارا بودن مراکز تاریخی و دیدنی به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و گردشگری کشور شناخته می‌گردد.

تاریخچه همدان

تاریخچه همدان

همدان جزو شهرهای تاریخی و قدیمی ایران محسوب می‌شود. تپه‌های تاریخی متعدد در اطراف همدان یافت شده که آثار از دوران مختلف تاریخ در آنجا کشف شده است. تپه‌های گودین و سگاوی در نزدیکی کنگاور، تپه نوشیجان ملایر، تپه هگمتانه از مهمترین تپه‌های باستانی اطراف همدان به حساب می‌آید.

براساس نوشته‌های مورخ یونانی هردوت، مادها بعد از مهاجرت به ایران شهر دیاکو را به پایتختی خود انتخاب کردند. دیاکو نام قدیم همدان است و استحکاماتی نیز از این دوران برجای مانده است. بعد از انقراض ماده‌‌ها، همدان یکی از سه پایتخت هخامنشیان انتخاب شد. در اواخر دوران سلوکیان، همدان محل برخورد آنان با اشکانیان بود و سرانجام مهرداد اشکانی این شهر را تصرف کرد. از دوران سلوکیان و اشکانیان نیز آثاری در این شهر دیده می‌شود. همدان جزو شهرهای مهم در زمان حمله اعراب به ایران بود و زمانی که همدان فتح شد، بزرگ‌ترین پیروزی خود بر ساسانیان اعلام کردند. این فتح به «فتح نهاوند» معروف است. همدان در دوران اسلام نیز اهمیت خود را حفظ کرد و در زمان آل‌بویه بار دیگر پایتخت ایران شد. در دوران صفویه، رونق و شکوفایی به همدان بازگشت.

همدان کجاست
عکس از ویکی پدیا

آب و هوا همدان

آب و هوای همدان به دلیل قرار گیری در مجاورت رشته‌کوه‌های زاگرس، کوهستانی است. همدان بهاری خنک  و البته مطبوع دارد. در ماه‌های اولیه بهار، سوز و سرمای زمستان همچنان پابرجاست اما؛ با نزدیک شدن به تابستان، هوای گرم‌تر می‌شود. گرم‌ترین ماه‌های سال در همدان، فصل تابستان است. با شروع پاییز، بارش‌ها شروع می‌شود و به تدریج دمای هوا نیز کاهش می‌یابد. زمستان در همدان بسیار سرد و برفی شروع می‌شود. بیشتر روزهای زمستان در همدان هواابری، بارانی یا برفی است.

آب و هوای همدان

بهترین فصل سفر به همدان

برای سفر به همدان، نمی‌توان بهترین فصل سفر تعیین کرد. براساس سلیقه و سبک سفرتان می‌توانید فصل مناسب سفر را انتخاب کنید. اگر از سرما گریزانید و تحمل هوای برفی و بارانی را ندارید، فصل بهار و تابستان را برای سفر انتخاب کنید. اگر از باراش باران لذت می‌برید، پاییز بهترین انتخاب برای شماست. اما اگر با بارش برف و ورزش‌های زمستانی دلتان شاد می‌شود، زمستان مناسب سفر شماست. در هر فصلی به همدان سفر کنید می‌توانید با اجاره سوئیت در همدان، سفرتان را از پیش برنامه‌ریزی کنید.

بهترین فصل سفر به همدان

دیدنی‌های همدان

همانطور که گفته شد، همدان در دوران مختلف پایتخت ایران بوده است. این امر باعث شده تا آثار تاریخی و باستانی متعددی در همدان باقی مانده باشد. علاوه بر آثار تاریخی، زیبایی جاذبه‌های طبیعی همدان نیز بر کسی پوشیده نیست. بسیاری از جاذبه‌های طبیعی همدان در میان رشته کوه‌های زاگرس پنهان شده‌اند.

غار علیصدر

غار علیصدر از معدود غارهای آبی جهان محسوب می‌شود. در این غار، گردشگران طولانی‌ترین مسیر قایق‌رانی داخل غار را تجربه می‌کنند. غار علیصدر در ارتفاعات ساری‌قیه و در نزدیکی روستای علیصدر قرار دارد. غار دالان‌ها، دهلیزها و تالارهای منحصربه‌فردی دارد و طول آن 11 کیلومتر است. به علت صعب‌العبور بودن مسیر، تنها 3 کیلومتر آن کشف شده است.

غار علیصدر همدان

دهکده توریستی گنجنامه

یکی از معروف‌ترین دیدنی‌های همدان، دهکده توریسی گنجنامه‌ است. از سال 1378 شروع به ساخت دهکده گردشگری در کنار آبشار گنجنامه و کتیبه‌های هخامنشیان کردند و 16 سال ساخت دهکده زمان برد. در این دهکده شهربازی، تله‌کابین، سورتمه ریلی و غار آکواریوم وجود دارد که می‌تواند ساعات خوشی برای شما رقم بزند.

دهکده گردشگری گنجنامه

کتیبه‌های گنجنامه

کتیبه‌های گنجنامه یکی از مهم‌ترین کتیبه‌های برجای مانده از دوران هخامنشیان در ایران است. این کتیبه‌ها در سه ستون 20 سطری و به زبان پارسی باستان، بابلی و عیلامی نوشته شده‌اند. براساس نظر کارشناسان کتیبه‌های گنجنامه از دوران داریوش و خشایار شاه هخامنشی باقی مانده است و اطلاعات خوبی در مورد فرهنگ و نحوه اداره شهرها در دوران هخامنشیان ارائه می‌دهد.

کتیبه های گنجنامه

آبشار گنجنامه

آبشار گنجنامه با ارتفاع 12 متر، در میان دهکده گردشگری گنجنامه جاری است. بهترین فصل بازدید از آبشار گنجنامه، بهار و تابستان است. کمتر کسی در فصل زمستان علاقه به بازدید از آبشار گنجنامه دارد. اما این آبشار در زمستان‌های سرد همدان به تابلوی از قندیل‌های بزرگ و کوچک سفید رنگ تبدیل می‌شود و چشم‌اندازی بی‌نظیری ایجاد می‌کند. آبشار گنجنامه در مسیر صعود به قله الوند قرار دارد و کتیبه‌های گنجنامه هم در نزدیکی آبشار قرار گرفته‌اند.

آبشار گنجنامه

تپه هگمتانه

یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی همدان، هگمتانه است. به گفته بسیاری از کارشناسان و باستان‌شناسان تپه‌ باستانی هگمتانه ابتدا پایتخت مادها و بعدها پایتخت تابستانه هخامنشیان شد. به همین دلیل هگمتانه را باید قدیمی‌ترین و نخستین پایتخت ایران دانست. اکتشافات در این تپه باستانی همچنان ادامه دارد و تمام آثار و اشیاء بدست آمده از حفاری‌ها در موزه هگمتانه به نمایش گذاشته می‌شود.

تپه هگمتانه
عکس از ویکی‌پدیا

آرامگاه ابوعلی سینا

بسیاری از گردشگران نماد همدان را آرامگاه ابوعلی سینا می‌دانند. بنای ابتدایی آرامگاه در دوران قاجار ساخته شد. بنای آرامگاه در دوران پهلوی به بهانه هزارمین سالگرد تولد ابوعلی‌سینا، بازسازی شد. معمار بنا هوشنگ سیحون بود که در ساخت بنا از برج قابوس و باغ‌های ایرانی الهام گرفته است.

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر، شاعر و عارف بزرگ ایرانی نیز در همدان قرار دارد. آرامگاه در شمال غرب همدان و روی تپه‌ای ساخته شده است. ستون‌های بلند و گنبد فیروزه‌ای، المان اصلی آرامگاه هستند. قسمت داخلی گنبد، کاشی‌کاری‌های زیبایی دارد که گردشگران بسیاری از دیدن آن لذت می‌برند.

آرامگاه باباطاهر

کلیسای گریگوری استفان

در قسمت شرقی هگمتانه و در محله قدیم ارامنه کلیسای ساده و قدیمی دیده می‌شود. کلیسای گریگوری استفان متعلق به مذهب ارتدکس است و توسط ارامنه اصفهان، مهاجران و تجار روسی ساکن در همدان، ساخته شد. کلیسا تزیينات زیادی ندارد اما؛ قوس‌ها، ستون‌ها و طاق‌های زیبا در معماری بنا به کار رفته است. برج ناقوس کلیسا به شکل مدور با الهام از گنبد‌های رک بنا شده است.

کلیسای استفان گریگوری

گنبد علویان

گنبد علویان یکی از شاهکارهای معماری دوران سلجوقیان محسوب می‌شود. این بنا متعلق به خاندان علویان بوده و در ابتدا به عنوان مسجد ساخته شد. بعدها قسمت سرداب بنا به مقبره خانوادگی این خاندان تبدیل شد. گچبری‌های این بنا از نظر کارشناسان در اوج کمال و زیبایی ساخته شده‌اند.

گنبد علویان همدان

مجسمه‌ شیر سنگی

در همدان، مجسمه‌ سنگی دیده می‌شود که در میان گردشگران و مردم محلی به مجسمه شیر سنگی مشهور است. به گفته کارشناسان این شیر سنگی احتمالا قرینه‌ای داشته و بعدها به دلایل مختلف نابود شده است. در مورد قدمت مجسمه‌ شیر سنگی اختلاف نظر وجود دارد. با این‌حال، کارشناسان براساس کندکاری‌ها و همچنین پیدا شدن تابوت اشکانی در نزدیکی مجسمه، قدمت آن را به دوران اشکانیان نسبت می‌دهند.

مجسمه شیر سنگی همدان

پیست اسکی الوند یا تاریک‌دره

همانطور که گفته شد، همدان یکی از شهرهاس کوهستانی ایران محسوب می‌شود. روزهای زمستان در همدان اغلب برفی است و همین باعث شده در اطراف همدان پیست اسکی برای دوستداران ورزش‌های زمستانی ایجاد شود. در ده کیلومتری جنوب غربی جاده گنجنامه بر دامنه کوه‌های الوند، پیستی به نام پیست الوند یا تاریک‌دره وجود دارد. نام پیست از قله‌ای تاریک‌دره با ارتفاع 3413 متر که در نزدیکی این پست قرار دارد، گرفته شده است. این پیست اسکی امکانات متعددی دارد و ارتفاع پیست از 2450 متر شروع و حداکثر تا 3000 متر ادامه دارد. پیست الوند برای فصل تابستان پیست اسکی روی چمن نیز دارد.

پیست اسکی تاریک دره

سوغات و صنایع دستی همدان

صنایع دستی همدان در میان گردشگران شهرت بسیاری دارد. برخی از صنایع دستی همدان، نماد و سمبل این شهر محسوب می‌شوند. معروف‌ترین صنایع‌دستی همدان شامل قالی‌بافی، چرم‌دوزی، گلیم، مرواربافی و گیوه بافی می‌شود. در میان این صنایع اما صنعت سفالگری همدان شهرت بین‌المللی دارد. کمتر کسی در ایران نام سفال لالجین را نشنیده است. هنر سفال‌گری در همدان به حدود 700 سال پیش بازمی‌گردد و هنوز این هنر در همدان رایج است و گردشگران نیز به این هنر علاقه بساری دارند.

سفال لالجین

سوغات خوشمزه همدان

علاوه بر صنایع دستی، همدان سوغاتی‌های خوشمزه نیز دارد. گردشگران به عنوان رهاورد می‌توانند به سراغ این خوراکی‌ها بروند. از مهم‌ترین سوغاتی‌های همدان می‌توان به شیرینی باسلوق، شیره انگور، انگشت پیچ اشاره کرد.

سوغات همدان

مراکز خرید همدان

برای خرید سوغات و صنایع دستی همدان، بازارهای محلی و همچینن بازار تاریخی همدان بهترین انتخاب است. اما اگر عاشق خرید کردن هستید، می‌توانید به مراکز خرید همدان سر بزنید. همدان به دلیل گردشگرپذیر بودند، مراکز خرید متعددی دارد و برخی از آنها با ارائه امکانات و تجهیزات مدرنی، خرید را برای خریداران بسیار راحت کرده‌اند. از مهم‌ترین مراکز خرید همدان می‌توان به پاساژ شهرآرا، پاساژ مهستان، مرکز خرید وحدت، پاساژ پایتخت، پاساژ الماس و پاساژ چهلستون اشاره کرد.

معرفی غذاهای محلی همدان

مردم در همدان به دلیل هوای سرد و کوهستانی در روزهای کوتاه و سرد پاییز و زمستان، آش‌های متنوع طبخ می‌کنند. به همین دلیل معروف‌ترین غذاهای محلی همدان، انواع آش‌هاست. از معروف‌ترین آش‌های محلی شهر می‌توان به آش برنج همدان، آش بادمجان، آش آماج، آش هویج و جو، آبگوشت فلفل همدانی، آش خشکبار، آش میوه، آش سماق، آش شله، آش قیسی، آش ترشی، آش شل پتله و آش خیارچنبر اشاره کرد.

غذاهای محلی همدان

راه‌های دسترسی به همدان

برای رفتن به همدان سختی زیادی ندارید. اگر اهل سفرهای جاده‌ای هستید، بزرگراه ساوه به همدان می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. اگر از غرب وارد همدان می‌شوید باید از مسیر ملایر به همدان استفاده کنید. اما برخی افراد از رانندگی طولانی بی‌زارید. نگران نباشید. از بیشتر شهرهای ایران به همدان اتوبوس وجود دارد و همچینن راحت‌ترین و ارزان‌ترین راه رسیدن به همدان، مسیر ریلی است.

اما راحت‌ترین، سریع‌ترین و البته گران‌ترین راه‌های رسیدن به همدان، مسیر هوایی است. از بسیاری از فرودگاه‌های ایران به فرودگاه بین‌المللی همدان پرواز وجود دارد. البته پروازهای آخر هفته و تعطیلات بسیار گران هستند و ممکن است انتخاب خوبی برای سفر به همدان محسوب نشود.

دسترسی به همدان

اقامت در شهر همدان

برای اقامت در همدان گزینه‌‌های بسیاری از هتل‌‌های لوکس گرفته تا هتل ‌آپارتمان‌‌های مقرون‌به‌صرفه پیش‌روی شماست. اما اگر نیاز به اقامتگاه مستقل با امکانات مناسب دارید، پیشنهاد ما رزرو و اجاره آپارتمان مبله در همدان است. آپارتمان‌ها و سوئیت‌های مبله در نقاط مختلف همدان قرار دارند و برای رزرو آن‌ها تنها نیاز به جستجو در سایت‌های رزرو و اجاره اقامتگاه دارید.

 

3.3/5 - (24 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *