جاهای دیدنیشهرها

معرفی جاذبه های گردشگری شهر همدان

معرفی جاهای دیدنی همدان

شهر همدان یا هگمتانه، اولین پایتخت ایران، در استان همدان و در دامنه کوه الوند قرار دارد. این شهر به دلیل قدمت تاریخی‌اش به‌عنوان پایتخت تاریخ و تمدن نیز شناخته می‌شود. همدان به‌واسطه بافت شهری قدیمی، آداب‌و‌رسوم کهن و همچنین جاذبه‌های توریستی بین‌المللی مثل غار علیصدر، کتیبه‌های گنج‌نامه و اسکلت‌های  کشف شده مربوط به حدود ۲۰۰۰ سال قبل به‌‌عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی ایران انتخاب شده است. همدان به‌علت قرار گرفتن در اقلیمی کوهستانی دارای آب‌و‌هوایی متنوع است؛ زمستان‌هایی سرد و پر از برف‌ و‌ باران دارد و تابستان‌های معتدلش بهترین زمان برای سفر به این شهر است. در ادامه مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری همدان را با هم بررسی می‌کنیم.

جاذبه های گردشگری همدان
عکس از گوگل

روستاهای همدان

همدان یکی از استان‌های تاریخی ایران به حساب می‌آید. این استان در دوره‌ای از تاریخ پایتخت امپراطوری‌های بزرگ بوده است. به همین جهت جاذبه‌های تاریخی بسیاری در این شهر دیده می‌شود. علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، همدان به دلیل قرار گرفتن در دامنه رشته کوه‌های زاگرس از طبیعت بی‌نظیری برخوردار است. این شهر جاذبه‌های طبیعی بکر و دست‌نخورده فراوانی دارد که هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. یکی از جاذبه‌های طبیعی استان همدان، روستاهای همدان است. برخی از روستاهای همدان به لحاظ تاریخی نیز اهمیت دارند اما اغلب آنها به لحاظ طبیعی بسیار دیدنی هستند.

روستای ورکانه یکی از جاذبه های گردشگری همدان

روستای ورکانه با سنگ ساخته شده است و بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد. نام دیگر روستا، روستای رنسانس می‌باشد. این روستا ارتباطی با دوران رنسانس اروپا ندارد و تنها به دلیل ساختار و ساختمان‌های سنگی یادآور دوران رنسانس است به این نام مشهور می‌باشد. ورکانه از مهم‌ترین روستاهای همدان است که در فهرست آثار ملی ثبت شده است. پیاده‌روی در کوچه‌های سنگ‌فرش‌ شده با منظره‌های طبیعی اوقات خوشی را برای گردشگران روستای ورکانه به ارمغان می‌آورد.

شما می‌توانید برای رزرو ویلا و سوئیت در همدان و نزدیک به روستای رنسانس در صفحه اصلی سایت ما نام این شهر را جستجو کنید و اقامتگاه‌های منطقه را ببینید.

روستای ورکانه در همدان
عکس از گوگل

روستای سیمین

روستای سیمین یا سیمین‌ابر یکی دیگر از روستاهای گردشگری همدان است. این روستا در 15 کیلومتری همدان قرار دارد. بافت قدیمی به همراه طبیعت زیبای روستا هر ساله گردشگران بسیاری به سوی خود جذب می‌کند. معماری این روستا پله‌ای و از سنگ می‌باشد که همین بر زیبایی روستا افزوده است.

روستای علیصدر همدان

روستای علیصدر یکی از معروف‌ترین روستاهای همدان به حساب می‌آید. این روستا در شهرستان کبودرآهنگ  و در میان کوه‌های زاگرس قرار دارد.وجود غارعلیصدر در این روستا، باعث شهرت جهانی روستا شده است. غار علیصدر از بزرگ‌ترین غارهای آبی دنیاست. قدمت سنگ‌هایش به دوره ژوراسیک باز‌می‌گردد و صدها میلیون سال از عمر آن می‌گذرد. غار علیصدر مکانی مناسب برای قایق‌سواری در آب‌های زلال غار است که در بعضی قسمت‌ها عمق آن به بیش از ۱۴ متر می‌رسد و از بی‌نظیرترین و دیدنی‌ترین غارهای آبی جهان به شمار می‌رود. این غار هم اکنون نیز جاذبه‌های ناشناخته بسیاری دارد.

غار علیصدر همدان
عکس از گوگل

آتار تاریخی همدان

شهر همدان اولین پایتخت پادشاهی مادها و جزو کهن‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌رود. همین امر باعث شده آثار تاریخی بسیاری از این دوران در همدان برجای مانده باشد.

مجموعه گنج‌‌نامه همدان

مجموعه گنج‌نامه با داشتن آبشارها و کتیبه‌های تاریخی یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری همدان است. این کتیبه‌ها به دستور داریوش اول در دوران هخامنشی ساخته شد. کتیبه‌های گنج‌نامه به سبب قدمت و اهمیت تاریخی در سال ۱۳۹۲ در فهرست آثار ملی ثبت شدند. یکی از کتیبه‌ها متعلق به داریوش و یکی دیگر از آن‌ها متعلق به خشایار‌شاه است که در آن به معرفی خود و اجدادشان پرداخته‌اند. آبشار گنجنامه نیز در کنار کتیبه‌ها به این منطقه زیبای بیشتری بخشیده است، ارتفاع این آبشارِ دائمی ۱۲ متر است و در زمستان قندیل‌های کنار آبشار بسیار دیدنی است.

مجموعه گنج‌ نامه همدان
عکس از گوگل

تپه هگمتانه

تپه هگمتانه در بافت قدیمی شهر همدان قرار دارد. طبق بررسی‌های کارشناسان این تپه قدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد. شهری باستانی داخل تپه‌ها قرار دارد که یکی از جذاب‌ترین مکان‌های تاریخی همدان برای گردشگران داخلی و خارجی است. اشیاء کشف شده در این تپه‌ها متعلق به دوران ماد‌ها، هخامنشیان و اشکانیان است. تپه هگمتانه بزرگ‌ترین تپه باستانی ایران است که در حدود ۴۰ هکتار وسعت دارد. این شهر باستانی در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

تپه هگمتانه
عکس از گوگل

مراکز خرید همدان

خرید کردن یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر است. تجربه داشتن یک خرید لذت‌بخش به شناخت و آگاهی کافی از مراکز خرید شهر بستگی دارد. شهر همدان به دلیل گستردگی که دارد، مراکز خرید و بازارهای سنتی بسیاری در خود جای داده است. بازار سنتی بهترین مرکر خرید همدان برای خرید سوغاتی و صنایع دستی شهر است. بخش‌های زیادی از بازار متعلق به دوران قاجار می‌باشد، در برخی قسمت‌ها سقف گنبدی شکل دارد. از دیگر مراکز خرید همدان می‌توان به پاساژ مهستان، برج زاگرس، برج پاستور، مرکز خرید شهرآرا و مرکز خرید میلاد اشاره کنیم.

آرامگاه‌های همدان

همدان روزگاری محل زندگی بزرگان بسیاری در زمینه‌های مختلف بوده است. همین امر باعث شده آرامگاه‌های همدان متعلق به بزرگان متفاوت از دوره‌های مختلف تاریخ باشد. در زیر به برخی از آرامگاه‌های معروف همدان اشاره خواهیم کرد.

آرامگاه ابوعلی سینا

یکی از معروف‌ترین آرامگاه‌های همدان، آرامگاه بوعلی سینا است. این بنا متعلق به دوره قاجار می‌باشد و طرح و نقشه بنا به سبک معماری دوره ابوعلی سینا و از روی قدیمی‌ترین بنای تاریخ‌دار اسلام یعنی برج قابوس اقتباس شده است. در تالار جنوبی این بنا موزه‌ای قرار دارد. در این موزه سکه، سفال، برنز و سایر اشیاء کشف شده مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد و دوره اسلامی به نمایش گذاشته شده است. در سالن شمالی کتاب‌های خطی و چاپی ایرانی و خارجی قرار دارد.

آرامگاه استر و مردخای

یکی از مهم‌ترین زیارتگاه‌های یهودیان ایران و جهان، آرمگاه استر و مردخای همدان است. این آرامگاه در قرن هفت هجری بر روی بنای قدیمی متعلق به قرن سوم هجری بنا شد. به همین دلیل معماری بنا متعلق به دوره اسلامی است. در این آرامگاه یک جلد کتاب تورات با قدمت بسیار زیاد وجود دارد که بر روی پوست آهو نوشته شده بود، کشف شد.

آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر در میدانی مستطیل شکل در میان شهر همدان قرار دارد. این بنا با گنبد فیروزه‌ای منشوری شکل است که بر قاعده‌ای هشت ضلعی بر بالای تپه‌ای کم ارتفاع قرار گرفته است. در سقف آرامگاه کاشی‌ معرق کار شده و برای ساخت ستون‌ها بنا نیز از سنگ گرانیت حجاری شده، استفاده گردیده است.

گنبد علویان

گنبد علویان یکی شاهکارهای معماری بعد از اسلام در همدان است. این بنا در ابتدا به عنوان مسجد خاندان علویان بنا شد اما بعد از گذشت سال‌ها و اضافه شدن سرداب به بنا، گنبد علویان به مقبره خانوادگی علویان تبدیل گردید. این بنا امروزه گنبدی ندارد اما نام آن از گنبدی گرفته شده که در زمان سلجوقیان بر روی بنا ساخته شده بود. زیباترین قسمت‌های گنبد علویان گچ‌بری‌ها و طاق‌نما‌ها و تزئینات داخلی و همچنین کتیبه‌های کوفی آن است.

برج قربان

از برج قربان باید به عنوان یکی دیگر آرامگاه‌های همدان نام برد. این برج در گذشته مجموعه‌ای عظیم شامل مدرسه، مسجد، کتابحانه و خانقاه بوده است. برج قربان ارتفاع 16 متری دارد و قدمت آن را به قرن ششم و هشتم هجری نسبت می‌دهند. چون بنا هیچ کتبه‌ای ندارد، سال ساخت و نام سازنده آن مشخص نیست. برج قربان محل دفن شیخ الاسلام حسن بن عطا حافظ ابوالعلا همدانی از بزرگان سلجوقیان است. نام برج قربان روایت‌های متعددی دارد. برخی می‌گویند در زمان حمله افغان‌ها به ایران فردی به نام قربان از این برج به عنوان سنگرگاه خود استفاده کرد و عده‌ای اعتقاد دارند که در روزگار قدیم، در روز معینی شتری در این محل قربانی می‌شده است.

پارک‌های همدان

در سفر به همدان از پارک‌های همدان غافل نباشید. همدان به دلیل طبیعت بی‌نظیر پارک‌های تفریحی بسیاری دارد. پارک می‌تواند با فضای سبز خود خستگی شما را رفع کند. از مهم‌ترین پارک‌های همدان می‌توان به پارک مینی‌ورلد، پارک مردم، پارک ملت و پارک جنگلی اسدآبادی همدان اشاره کرد.

کوهستان‌های همدان

همدان به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود کوه‌ها و قله‌های مرتفع بسیاری دارد. این کوه‌ها در طول سال مورد بازدید کوهنوردان، صخره‌نوردان و دوستان طبیعت قرار می‌گیرد. از مهم‌ترین کوهستان‌های همدان می‌توان به قله الوند اشاره کرد که ارتفاع آن 3475 متر از سطح دریا است. الوند بلند‌ترین قله استان همدان به حساب می‌آید. کوه گرین یا گرو که در جنوب نهاوند قرار دارد با ارتفاع 3316 متر، کوه لشگر با ارتفاع 2928 متر در ملایر، کوه خانگرمز با ارتفاع 2868 متر و سیاه کوه‌دره در تویسرکان با ارتفاع 2818 از مهم‌ترین کوهستان‌های همدان می‌باشند.

راهنمای اجاره ویلا، سوئیت و اتاق برای اقامت در شهر همدان

برای شما پیشنهاد ویژه‌ای داریم.

برای اجاره ویلا در همدان و یا اقامتگاه، سوئیت و اتاق می‌توانید از طریق سایت اتاقک اقدام کنید و با گذراندن چند مرحله ساده اتاقک مناسب را در تاریخ مورد نظرتان، با قیمتی مناسب، رزرو کنید.

اقامت دلچسبی برای شما آرزو می‌کنیم.

5/5 - (3 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا