جاهای دیدنی

دریاچه چورت، هنر دست طبیعت و شاهکار زلزله

چورت، دریاچه ای حیات یافته از مرگ

دریاچه چورت، جاذبه طبیعی باشکوهی ست که از مرگ حیات گرفته، از زلزله متولد شده و این روزها آرامش را به مسافران هدیه می کند. دریاچه ای که ثابت می کند، طبیعت در همه حال بخشنده است. دریاچه میانشه یا همان دریاچه چورت، در سال ۱۳۱۸ پدید آمده است. زلزله ای رخ داد و رانش زمین، راه چشمه ای را بست تا تجمع آب، دریاچه و زیستگاهی جدید برای حیوانات پدید بیاورد و تکه ای از بهشت را برای ما.
دریاچه چورت در استان مازندران و بین دو شهر ساری و کیاسر قرار دارد و این روزها به یکی از شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری مازندران تبدیل شده. بنابراین با ما همراه باشید در گذر از میان جنگل های انبوه تا رسیدن به پیش پای دریاچه چورت، یکی از جاذبه های طبیعی تازه متولد شده …

چورت، دریاچه ای حیات یافته از مرگ

دریاچه چورت، هنر دست طبیعت

اولین برخوردتان با دریاچه چورت، می تواند یکی از فراموش نشدنی ترین لحظات زندگی شما را رقم بزند. آن هنگامی که از میان درختان انبوه و در میان فضای مه آلود، برق دریاچه ای چشمت را می گیرد، پیش می آیی و درختان را میبینی که سر از آب بیرون آورده اند. درختان شکسته ای که بازمانده های زلزله هستند. گوش هایت که به صداهای عجیب و غریب و بلند شهر عادت دارند، چند دقیقه اول تنها سکوتی سنگین را تشخیص می دهند و سپس صدای باد، پرندگان و زندگی که در جنگل جریان دارد را. حیات وحش و طبیعت بکری که قدم در آن گذاشته ای، به تو خوشامد می گوید.
با تمامی این اوصاف، باید گفت بی دلیل نیست که دریاچه میانشه، یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری مازندران است. از دور که دریاچه را تماشا کنید، متوجه ظاهر بیضی شکل آن خواهید شد، عمق و ابعاد دریاچه نیز در فصول مختلف متفاوت است اما به طور کلی می توان گفت که دریاچه چورت، حدود ۳۸۰ متر طول و ۱۴۰ متر عرض دارد.
ناگفته نماند که هرچند نام اصلی دریاچه، میانشه است اما به علت نزدیکی به روستای چورت، آن را با نام چورت نیز می شناسند.

دریاچه چورت مازندران

زندگی در کنار دریاچه چورت

حیات را در نزدیکی دریاچه چورت می توان نفس کشید، بویید، لمس کرد و به چشم دل دید.
درختان شکسته ای که سر از آب بیرون آورده اند، همان هایی هستند که بعد از زلزله و بسته شدن راه چشمه، به زیر آب رفتند اما هنوز هم پابرجایند.
تصویر دریاچه ای پنهان شده در مه با درختانی تنومند در اطراف و درختانی غرق شده در میان خود، می تواند بهترین قاب برای عکسی بی نظیر باشد. به همین خاطر هم، عکاسی یکی از تفریحاتی ست که مسافران از آن غافل نمی شوند.
جنگل نوردی نیز گزینه خوبی برای گذران وقت است، برای لمس کردن طبیعت. در میان درختان که قدم میزنید، بوی نعنا و پونه را به راحتی حس می شود و اگر مهر ماه باشد و شانس همراهتان، می توانید از درختان ولیک و ازگیل هم میوه بچینید.
کمپینگ نیز هدف بسیاری از مسافرانی ست که با تجهیزات کامل راهی دریاچه می شوند، قایق سواری و شنا در دریاچه را اما به عنوان تفریح، پیشنهاد نمی کنیم زیرا با وجود تنه درختان شکسته شده، بی نهایت خطرناک است.

زندگی در کنار دریاچه چورت

دریاچه میانشه مازندران

بهترین فصل سفر

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه چورت، بهار و ابتدای تابستان است. هرچند که بسیاری پاییز را بهترین زمان برای سفر می دانند، یعنی همان زمانی که طبیعت زیباترین لباس خود را بر تن کرده و می توانید رنگ های سرخ، زرد و نارنجی را بر تن دریاچه و امواج آن تماشا کنید. زیبایی زمستانِ دریاچه و سکوت باشکوه اش را اما تنها عاشقان واقعی طبیعت درک می کنند. یعنی همان زمانی که دریاچه دست نیافتنی می شود، سخت و سرد و لخت و عور، همانند درختان اطرافش و تنها آسمان را دارد، دانه های برفی که با آن یکی می شوند و صدای گاه و بی گاه پرندگانی که از لانه گرم خود، تن نقره فام دریاچه را تماشا می کنند.

دریاچه میانشه 02

دریاچه چورت زمستان

اقامت

از آنجایی که مسیر دسترسی به دریاچه دشوار است، عده ای همراه با ماشین های دو دیفرانسیل و مناسب آفرود، با تجهیزات کامل برای کمپینگ خودشان را به چورت می رسانند. بعضی دیگر نیز مهمان خانه های روستایی اطراف می شوند. همان طور که گفتیم، دریاچه چورت بین دو شهر ساری و کیاسر قرار دارد، بنابراین اقامتگاه های ساری و اقامتگاه های کیاسر، می توانند بهترین انتخاب شما برای شب مانی باشند.

دریاچه چورت کمپینگ

مسیر دسترسی دریاچه چورت

برای رسیدن به دریاچه میانشه باید در جاده کیاسر-ساری به دنبال تابلوی روستای چورت باشید. از روستا تا دریاچه نیز، ۱۰ کیلومتر فاصله و جاده خاکی پیش روی شماست که عده ای آن را با ماشین های مناسب برای آفرود، بعضی سوار بر وانت محلی ها و بعضی با پای پیاده می پیمایند. اگر با وسیله نقلیه خودتان را از روستا به دریاچه برسانید، مسیر ۲۰ دقیقه  طول می کشد و اگر پیاده راهی شوید حدود ۲ ساعت.

مسیر دریاچه چورت

سخن آخر

هرچند که دریاچه میانشه در برابر سایر جاذبه های طبیعی سن کمتری دارد، اما باز هم احترام آن واجب است. طبیعت هر روز و هر ثانیه در حال مرگ و تولد یافتن به شکلی جدید است و وظیفه ما محافظت از آن. بنابراین در لیست وسایلی که با خودتان همراهتان دارید، کیسه زباله را هم فراموش نکنید و چند دقیقه ای از روز آخر را به پاکسازی محیط اطرافتان اختصاص دهید.

5/5 - (4 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا