حافظیه شیراز

حافظیه شیراز | آرامگاه حافظ 

حافظیه شیراز | آرامگاه حافظ کجاست؟

حافظیه شیراز

عکس از گوگل

حافظ کیست؟‌ خواجه شمس الدین محمد بن بهاءالدین نام کامل حافظ شیرازی است که یکی از معروف‌ترین شاعرهای ایرانی است. او در سال ۷۲۷ هجری‌قمری به‌دنیا آمد و در سال ۷۹۲ هجری‌قمری از دنیا رفت. لسان‌الغیب و ترجمان الاسرار از لقب‌های حافظ است و دلیل این نام‌ها این است که عده‌ای عقیده دارند حافظ بسیاری از مسائل مهم را پیش‌بینی کرده و شعرهای دیوانش درباره همین موضوع‌هاست.

به‌ دلیل جایگاه ارزشمندی که حافظ در طول زندگی‌اش داشت حاکمان و پادشاهان زیادی به او علاقه داشتند. ۶۵ سال بعد از مرگش برای او آرامگاهی گنبدی به دستور محمد یغمایی، وزیر میرزا ابوالقاسم کورگانی (حاکم فارس) به‌عنوان یادبود برایش ساختند. در دوران زندیه این آرامگاه ظاهر باشکوه‌تری پیدا کرد و به مرور زمان به یکی از جاذبه‌های گردشگری شیراز تبدیل شد.

برای سفر و اقامت در شیراز می‌توانید با استفاده از موبایل و یا لپ تاپ خود وارد سایت اتاقک شوید و در قسمت جستجوی شهر، شیراز را وارد کنید و اقامتگاه های متنوع اتاقک را مشاهده کنید، ما به شما توصیه می‌کنیم برای سفر به این شهر، اجاره سوئیت در شیراز را امتحان کنید.

تاریخچه آرامگاه

بعد از فوت حافظ او را در خاک باغ مصلی که برای او محلی رسیدن به آرامش و آسایش بود دفن کردند و همان طور که در قسمت بالایی گفتیم بعد از ۶۵ سال، در سال ۸۵۶ هجری‌قمری، به دستور وزیر حاکم فارس برایش مقبره‌ای گنبدی بنا کردند و روبه‌روی آن هم حوض بزرگی ساختند که آب رکن آباد را تامین می‌کرد.

سال‌ها بعد در دوران شاه عباس صفوی این بنا مرمت شد. در زمان نادر شاه هم تعمیرات مختصری روی آن انجام گرفت اما تغییرات کاربردی در دوره کریم خان صورت گرفت.

در سال ۱۱۸۹ هجری‌قمری بنایی به شیوه معماری زندیه روی قبر حافظ ساخته شد. این بنا تالاری با چهار ستون سنگی بود. این تالار دو اتاق در دو طرفش داشت و از شمال و جنوب روباز بود؛ مقبره حافظ در شمال آن قرار داشت و جنوب آن نمایی رو به باغی بزرگ داشت. ستون‌های این تالار هنوز هم پابرجا هستند و زینت‌بخش بنای باشکوه حافظیه‌اند.

بعد از کریم خان و دوره زندیه این بنا باز هم تعمیر شد و در نهایت در سال ۱۳۱۴ خورشیدی با تلاش‌های علی اصغر حکمت شیرازی، وزیر فرهنگ، و علی ریاضی، رئیس فرهنگ، بنای این مقبره به شکل کنونی طراحی و با نظارت طراح بزرگ فرانسوی، آندره گدار، در سال ۱۳۱۶ خورشیدی ساخته شد.

معماری حافظیه

عکس از گوگل

معماری

آرامگاه حافظ در زمینی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع قرار گرفته است و از چهار طرف ورودی دارد. در اصلی در جنوب، در قسمت غربی دو در و یک در هم در شرق این مجموعه قرار دارد. این آرامگاه به دو صحن شمالی و جنوبی تقسیم شده که بین این دو صحن پله قرار دارد. 

بخش‌های اصلی این آرامگاه شامل قسمت‌های زیر می‌شود:

۱. صحن شمالی

این صحن حیاطی با ابعاد ۵۰ در ۶۰ متر است که در سال‌های گذشته قبرستان عمومی بود. قبر حافظ در این حیاط قرار دارد.

۲. تالار حافظیه

این تالار از دوران زندیه به یادگار مانده است. البته در حال حاضر شکل قبلی را ندارد چون اتاق‌های اطراف آن را برداشته‌اند و به تعداد ستون‌های اطرافش اضافه کرده‌اند. این تالار هم اکنون ۲۰ ستون با ارتفاع ۵ متر دارد و مساحت آن به طول ۵۶ متر در ۸ متر عرض است.

معماری حافظیه

عکس از گوگل

۳. صحن جنوبی

این حیاط نزدیک به تالار قرار دارد و به لحاظ ارتفاع ۴ متر از سطح تالار پایین‌تر است. در وسط این حیاط باغچه‌ای به شکل بلوار قرار دارد و دو طرفش درخت‌های سرو زیبایی کاشته شده است. 

پارکینگ حافظیه

عکس از گوگل

درباره قبر حافظ

زمانی که محوطه اطراف مقبره حافظ به دستور کریم خان زند ساخته شد برای قبر خواجه هم روی سنگ مرمر شعرهایش را تراشیدند و قبری زیبا ساختند. 

بر سر تربت ما چون گذری همت خواه              که زیارتگه رندان جهان خواهد بود

عده‌ای عقیده دارند که حافظ می‌دانسته روزی قبرش محل زیارت می‌شود و علاقه‌مندانش برای دیدن آرامگاهش می‌آیند و این غزل را به همین دلیل سروده است.

در قسمت‌های پایینی قبر هم این شعرها نوشته شده است.

چراغ اهل معنی خواجه حافظ                        بجو تاریخش از خاک مصلی

به حساب حروف ابجد خاک مصلی سال فوت حافظ را نشان می‌دهد.

شعر حافظیه

عکس از گوگل

راه‌های دسترسی و ساعت بازدید

حافظیه در شهر شیراز و مابین چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه قرار دارد. می‌توانید با تاکسی و اتوبوس‌های داخل شهری به آرامگاه بروید. تاکسی‌ها از فلکه گاز شما را به حافظیه می‌رسانند و به همین دلیل استفاده از تاکسی‌ بهتر از اتوبوس است.

اگر با خودروی شخصی به این مکان می‌روید باید به فکر جای پارک هم باشید چون این مجموعه پارکینگ ندارد.

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به مقبره حافظ ایستگاه زندیه است که ۳ کیلومتر با آن فاصله دارد و متاسفانه خیلی نزدیک نیست. 

همه روزهای هفته امکان بازدید از آرامگاه حافظ شیرازی وجود دارد و هزینه بازدید از این مجموعه نفری ۳۰۰۰ تومان است.

پارکینگ حافظیه

عکس از گوگل

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای اتاقک

من عکاسم و می‌نویسم چون همیشه دلم می‌خواست دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم. توی رویاهام به همه شهرها سفر می‌کردم و با مردم و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شدم و ازشون عکاسی می‌کردم. اما یک روز تصمیم گرفتم هم دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم و هم جور دیگه‌ای به بقیه نشون بدم. برای همین شروع کردم به عکاسی کردن که خیلی‌ چیزهای جالب رو از دریچه دوربینم به همه معرفی کنم و بعد از اون قلم به دست گرفتم و نوشتن رو شروع کردم. این طوری من و همه کسانی‌ که نوشته‌هام رو می‌خونند به همه شهرها سفر می‌کنیم و با دیدنی‌ها و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شیم.

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.