کجا سفر برم؟معرفی شهر

معرفی تالش | طبیعت شگفت‌انگیز گیلان

طبیعت بکر و ناشناخته‌ی تالش همان جایی است که از تماشایش انگشت به دهان می‌مانید! این سرزمین شگفت‌انگیز آن قدر دلفریب است که گویی خواب می‌بینید یا در رویا به سر می‌برید. اما تالش کجاست؟ بیایید با هم گردشی کوتاه در این سرزمین سرسبز و بکر داشته باشیم و نفسی تازه کنیم!

تالش کجاست؟

تالش کجاست

برای شروع گشت و گذارمان اول از همه باید بدانیم تالش کجاست؟ پس در نقشه‌ی ایران به سراغ غرب استان گیلان می‌رویم تا نرسیده به آستارا، این شهر سرسبز را مابین کوه و دشت و دریا پیدا کنیم! بله؛ تالش یک شهر شمالی تمام‌عیار است. جایی که از شرق به دریا، از غرب به کوهستان و ییلاق‌های خلخال، از جنوب با رضوانشهر و از شمال به آستارا راه دارد. اگر تهران را مبدا سفر در نظر بگیریم، از اتوبان قزوین به رشت می‌توانید ۶ ساعته به تالش زیبا برسید و روح و جان‌تان را از عشق به طبیعت لبریز کنید!

ناگفته نماند که در روزگاران گذشته منطقه تالش از شمال قفقاز تا شرق امتداد داشته است. برای همین هم در حال حاضر بسیاری از مردمان تالشی در آذربایجان و بخش‌هایی از روسیه به سر می‌برند. اهالی تالش امروزی نیز به زبان‌های مختلفی از جمله تالشی، ترکی آذری و گیلکی صحبت می‌کنند.

آب‌و‌هوای تالش

تالش دارای آب‌و‌هوایی مرطوب و معتدل خزری است. جایی که خنکای هوا در ییلاقات آن حال‌تان را جا می‌آورد و باران‌های گاه و بیگاه آن در بهار و پاییز مرهمی است برای ریه‌های‌تان! اما در زمستان ییلاقات تالش پر از برف می‌شوند و کوه‌ها یکدست لباس سفید زمستانی به تن می‌کنند.

ییلاق سوباتان تالش

بهترین فصل سفر به تالش

اگر از عشاق سینه‌چاک باران هستید، بهار و پاییز را برای سفر به تالش انتخاب کنید. در این دو فصل بارش‌های فراوان، طراوتی وصف‌ناپذیر به طبیعت منطقه می‌دهند و تصویری رویایی از گیلان زیبا در ذهنتان ثبت می‌کنند. برای اقامت در ییلاقات مشهور تالش مثل سوباتان، فصل بهار و تابستان بهترین زمان است. چراکه در دیگر مواقع سال هوا بسیار سرد و برفی می‌شود.

دیدنی‌های تالش

تالش شهری در میان جنگل، دشت و دریا است. شهری شمالی که هر چه از طبیعت بخواهید، برای‌تان دارد. صبح‌تان را با جنگل گردی شروع کنید، ظهر را در ییلاق، میهمان روستاییان باصفای تالش باشید و ناهارتان را در رستوران‌های محلی نوش‌جان کنید. پس از آن تنی به آب بزنید و لذت بازی در سواحل را به کوچولوهای‌تان هدیه دهید. حال اگر می‌خواهید بدانید دیدنی‌های تالش کجاست، در ادامه همراه ما باشید تا گشت‌و‌گذارمان را در این شهر شمالی شروع کنیم!

منطقه ییلاقی سوباتان

زیبایی های تالش

اگر یک جا در تالش باشد که حتما باید آن را ببینید، ییلاق سوباتان است. جایی شبیه به یک تابلوی نقاشی که مه‌آلودی هوا، کلبه‌های چوبی روی دامنه کوه و دام‌های محلیان در گوشه و کنار آن، این منطقه را دلفریب‌تر از آن چه هست، جلوه می‌دهند. مسیر دسترسی به این بهشت ثانی آسان نیست. باید از مسیری خاکی گذر کنید و اگر هوا بارانی باشد، عبور از این جاده دشوار می‌شود. ناگفته نماند که بهترین موقع برای سفر به سوباتان اردیبهشت تا شهریورماه است. در دیگر مواقع سال، هوای این ییلاق به‌شدت سرد می‌شود و برف و بوران اجازه تردد به شما نمی‌دهند!

این ییلاق در ۲۲ کیلومتری غرب منطقه لیسار تالش قرار دارد. سوباتان از غرب به ییلاقات اردبیل و دریاچه نئور می‌رسد و از شرق به جنگل‌های انبوه و بکر تالش محدود می‌شود. رود خروشان لیسار نیز از بالای سر سوباتان می‌گذرد و ییلاقات خطبه‌سرا در شمال این منطقه قرار دارند. همچنین از جنوب به ییلاقات دیگری به نام آسبومار جوکندان متصل می‌شود تا شگفتی سوباتان به اوج زیبایی برسد!

غار سوباتان

ابشارهای تالش

در شمال شرق سوباتان، غاری با همین نام وجود دارد که برای دیدن آن باید ۱۵ دقیقه پیاده‌روی کنید. برخی از مردم محلی معتقدند این غار طلسم شده است و هرکس وارد آن شود قطعا آسیب می‌بیند! برای همین هم کمتر کسی جرات می‌کند وارد این جاذبه‌ی مرموز شود. اما در مسیر رسیدن به دهانه این غار، منظره‌ای بی‌نظیر از گل‌ها و دشتی سرسبز را می‌بینید که دل و جان‌تان را صفا می‌بخشد. این غار را با نام گنج خانه نیز می‌شناسند.

دریاچه سراگاه

دریاچه تالش

یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری تالش، دریاچه‌ی طبیعی سراگاه است. این دریاچه از چشمه‌های زیرزمینی متعدد تغذیه می‌کند و آبی بسیار شفاف و زلال دارد. ماهی‌هایی نیز در این دریاچه زندگی می‌کنند که بر زیبایی آن می‌افزایند. اتراق کردن در حوالی دریاچه لذتی وصف‌ناپذیر را به شما هدیه می‌کند و امکان اقامت در نزدیکی دریاچه نیز وجود دارد.

برای رسیدن به دریاچه از میدان هشتپر به سمت کوه‌های تالش و یادبود شهیدان گمنام حرکت کنید. به روستای نعلبند بروید و وارد جاده‌ای که به سمت روستای سراگاه می‌رود، شوید تا دریاچه پیش چشمتان نمایان شود!

رودخانه کرگان رود

رودخانه کرگان رود تالش

کرگان‌رود یکی از پرآب‌ترین رودخانه‌های گیلان است که از پیوستن سه رود آق‌اولر، وزنه سر و رزه‌چای تشکیل می‌شود. این رود پس از گذر از میان شهر در ۶ کیلومتری شرق تالش و در روستای قروق به دریای خزر می‌ریزد. ناگفته نماند که ماهی سفید و ماهی آزاد را در این رودخانه می‌توانید ببینید!

پارک جنگلی گیسوم و ساحل دریا

جنگل گیسوم

تونلی جنگلی را تصور کنید که پر از درختان سر به فلک کشیده است و نسیم خنک کوهستان تالش از لابه‌لای درختان صورتتان را نوازش می‌کند. همینطور پیش بروید تا دریای بزرگ خزر را پیش روی‌تان ببینید. گیسوم جایی است که جنگل و دریا را به هم پیوند می‌دهد. اگر بهار را برای سفر به این جاذبه گردشگری تالش انتخاب کنید، با صحنه‌ای بهشتی از جنگل روبه‌رو خواهید شد. اما دالان جنگلی گیسوم در پاییز و زمستان نیز بسیار دیدنی است. زمانی که پوشش گیاهی منطقه سفیدپوش از برف می‌شود، سکوتی لذت‌بخش شکل می‌گیرد که مرهمی برای رسیدن به آرامش خواهد بود.

اگر می‌خواهید بدانید جنگل گیسوم تالش کجاست، کافی است به جاده رشت به آستارا بروید و در ۱۰ کیلومتری جاده اسالم به خلخال، گیسوم بهشتی را پیدا کنید. این تفرجگاه دیدنی امکانات رفاهی بسیاری شامل رستوران، بازار و آلاچیق دارد. همچنین دارای امکانات تفریحی مناسبی برای جت اسکی، قایق سواری، دوچرخه‌سواری، پاراگلایدر، اسب‌سواری و زمین بازی برای کودکان است.

آبشار ورزان

جاذبه های دیدنی تالش

اگر ۳۶ کیلومتر از شمال غرب تالش دور شوید به روستایی باصفا به نام ورزان خواهید رسید. این روستا تنها ۴ کیلومتر با ییلاق سوباتان فاصله دارد و همانند این منطقه دارای آب‌و‌هوای کوهستانی و مطبوع است.

از طرفی آبشاری از صخره‌های عظیم‌الجثه این روستا جاری است که ارتفاع آن به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد! این آبشار دیدنی منظره‌ای خارق‌العاده در روستای ورزان ایجاد کرده است و در میان پرطرفدارترین جاهای دیدنی تالش قرار دارد.

روستای شیله‌ وشت

روستاهای تالش

در ۲۸ کیلومتری تالش یکی از زیباترین روستاهای ایران، شیله وشت قرار گرفته است که مردمان آن به مهربانی و مهمان‌نوازی مشهورند. ییلاقی بکر و سرسبز که همیشه پوشیده از مه است و آبشار سه‌ طبقه‌ی آن روح‌تان را به آرامشی ژرف می‌کشاند. این روستای زیبا از بهترین محل‌های تالش برای اقامت و اجاره کردن ویلا و سوئیت است.

پارک جنگلی سیاه‌داران

جنگل های تالش

دلتان می‌خواهد در دل جنگلی بکر سورتمه‌سواری کنید؟ منطقه سیاه‌داران بهترین انتخاب برای عاشقان جنگل است. جایی که آهو و غزال را در طبیعت بکر آن خواهید دید و کافه و رستوران‌های فراوان آن خستگی را از تنتان می‌گیرند. هیجان‌انگیزترین قسمت سفرتان را هم با سورتمه ریلی آن می‌توانید تجربه کنید. حتی تصور حرکتی سریع در دل جنگل هم بسیار لذتبخش است. چه برسد که واقعی شود!

برای اینکه بدانید پارک جنگلی تالش کجاست به سمت جنوب غربی شهر بروید تا تابلوهای راهنما به سمت سیاه‌داران را ببینید.

منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش

ییلاق زیبایی تالش

یکی دیگر از ییلاقات زیبای تالش، دوخاله کوه نام دارد. آب‌‌وهوای پاک و چشم‌انداز زیبای کوهستانی مه‌گرفته و سرسبز بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید از طبیعت تالش دریافت کنید! برای اقامت در ییلاقات تالش می‌توانید از سایت اتاقک به‌راحتی و تنها با چند کلیک اقامتگاه موردنظرتان را رزرو کنید. به این ترتیب از شهرتان مستقیم عازم خانه‌‌ای روستایی در دامنه کوهستانی سرسبز خواهید شد!

راه‌های دسترسی به تالش

دسترسی به تالش

تالش شهری در ۴۲۴ کیلومتری تهران است و با رشت ۱۱۵ کیلومتر فاصله دارد. برای رسیدن به تالش علاوه بر خودروی شخصی؛ تاکسی، اتوبوس و حتی قطار و هواپیما در اختیارتان قرار دارند. تنها فرودگاه گیلان، در رشت است. پس اگر پرواز را برای سفر انتخاب کنید باید از رشت تا تالش را با تاکسی یا اتوبوس طی کنید. از طرفی برای سفری اقتصادی و ارزان‌تر، اتوبوس‌های بین‌شهری گزینه مناسبی هستند تا شما را یک‌راست تا مقصد برسانند. اگر از سمت شهرهای مرزی به تالش می‌روید نیز از خط‌آهن باکو به آستارا می‌توانید استفاده کنید. همچنین در صورت استفاده از خودروی شخصی می‌توانید از پایتخت با حدود ۶ ساعت رانندگی در اتوبان قزوین-رشت به تالش برسید.

سوغات و صنایع دستی تالش

سوغات تالش

در سفر به تالش فرصت خرید خوراکی‌های خوشمزه شمالی را غنیمت شمرید که در جای دیگر این چیزها را پیدا نخواهید کرد. انواع لبنیات مثل پنیر و کره محلی که طعمی بی‌نظیر دارند را تهیه کنید تا مزه واقعی محصولات دامی روستایی را درک کنید! عسل طبیعی تالش نیز یکی دیگر از سوغاتی‌های این شهر است. از طرفی برنج، مرکبات، چای، سبزیجات تازه و ماهی را هم از بازارهای محلی این شهر می‌توانید خریداری کنید.

اما برای تهیه یک سوغاتی زیبا و ماندگار، صنایع دستی تالش بهترین گزینه است. عروسک‌های پارچه‌ای، گلیم، قالی، دست‌بافته‌های پشمی که همگی آن‌ها توسط هنرمندان روستایی منطقه بافته می‌شوند، بهترین هدیه برای عزیزانتان خواهند بود.

مراکز خرید تالش

جذاب‌ترین قسمت یک سفر شمالی، بازارگردی است. یکی از بهترین بازارهای تالش، بازار هفتگی هشتپر نام دارد. محصولات تر و تازه توسط مردان و زنان بومی در این بازار به فروش می‌رسند. اول صبح روز پنجشنبه را برای بازارگردی و خرید در هشتپر انتخاب کنید، چراکه اجناس مرغوب این بازار طرفداران زیادی دارند و به‌سرعت فروش می‌روند! سبزیجات تازه، برنج گیلان، میوه‌هایی مثل ازگیل، انار و گیلاس جنگلی را از پنجشنبه بازار سرزنده و پرهیاهوی تالش خریداری کنید. این بازار در نزدیکی پل تالش است و هر هفته برپا می‌شود. یکی از مراکز خرید مدرن این منطقه نیز  پردیس تالش نام دارد. در این مجتمع تجاری می‌توانید انواع اجناس و کالاهای موردنیازتان را تهیه کنید.

غذاهای محلی تالش

غذاهای محلی تالش

کافیست یک بار غذاهای محلی تالش را امتحان کنید تا متوجه منحصربه‌فرد بودن طعم این غذاها شوید. از آن پس دیگر سفرتان را به قصد خوردن غذاهای محلی این خطه آغاز خواهید کرد و هر فرصتی پیدا کنید به رستوران‌های محلی تالش خواهید آمد! یکی از خوش‌طعم‌ترین غذاهای محلی تالش، گوزلی بریان یا همان بره بریان است. در این غذای تشریفاتی شکم بره را با سبزیجات مخصوص گیلانی و گردو و ادویه‌ها پر می‌کنند و سپس می‌پزند.

از دیگر غذاهای خوشمزه این خطه می‌توان به آش تالشی، اناردون، قورتماج، سیرجینه، بادمجان شکم‌پر، سوجا دیله، کوکوی گردو و دوآش یا آش دوغ اشاره کرد.

رستوران‌های تالش

جاذبه های تالش

مگر می‌شود به شهرهای گیلانی برویم و وسوسه خوردن غذاهای محلی دست از سرمان بردارد؟ برای امتحان کردن طعم‌های به‌یادماندنی غذاهای گیلانی، باید بدانیم که رستوران‌های تالش کجاست و بهترین‌ جا برای یک وعده شام یا ناهار کجاست! در ادامه بهترین رستوران‌های این شهر را معرفی می‌کنیم.

رستوران آق‌اولر

دلتان می‌خواهد کباب‌ ترش، کته‌ کباب و میرزاقاسمی خوش‌طعم را امتحان کنید؟ به رستوران آق‌اولر تالش بروید و از آلاچیق‌های آن در فضای باز لذت ببرید.

رستوران خانه با کرم

کباب بره، ماهی کبابی و اکبرجوجه‌ی رستوران خانه با کرم تالش را امتحان کنید تا لذت سفر به شمال به جان‌تان بنشیند! این رستوران بیش از ۳۵ سال قدمت دارد!

رستوران شاطرعباس

به‌دنبال غذای اصل تالشی هستید؟ رستوران شاطرعباس بهترین انتخاب است. در این غذاخوری انواع غذاهای محلی گیلانی و تالشی با کیفیتی بسیار بالا سرو می‌شوند.

رستوران خوش‌پزان

اگر می‌خواهید هنگام خوردن غذا هم طبیعت تالش را نظاره کنید به رستوران خوش‌پزان بروید‌. جایی که هنگام نوش‌جان کردن میرزاقاسمی یا انواع کباب‌های بی‌نظیرش می‌توانید دامنه‌ی سرسبز کوهستان را نیز تماشا کنید!

اقامت در تالش

اقامت در تالش
سوباتان بهشت زیبای ایران}4@zhU

بی‌شک سفر به تالش، یکی از خاطره‌انگیز‌ترین سفرهای‌ عمرتان خواهد شد. مگر می‌شود به این شهر سرسبز رفت و زود از آن دل کند؟ حداقل باید یک شب را در طبیعت بکر تالش بگذرانید و خوابی عمیق را در هوایی رویایی تجربه کنید. صبح با صدای آواز پرندگان، زنگوله ببعی‌ها و موسیقی آبشار و رودخانه از خواب برخیزید و خستگی زندگی شهری را با صبحانه‌ای محلی دور بریزید. برای اقامت در تالش انواع اقامتگاه‌های مختلف مثل ویلاهای لوکس، سوئیت‌های ارزان و تمیز، کلبه‌های چوبی و آپارتمان‌های مبله در اختیارتان قرار دارند. کافیست پیش از سفر یک اقامتگاه متناسب با جیب و سلیقه‌تان در سایت اتاقک انتخاب کنید تا سفری بی‌دردسر را به این شهر بهشتی گیلان آغاز کنید. خوش بگذرد!

4.5/5 - (2 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا