غذاهای محلی استان گلستان

غذاهای محلی استان گلستان | سفره رنگین ترکمن‌ها

یک سفر خوشمزه با غذاهای محلی استان گلستان

غذاهای محلی استان گلستان

عکس از گوگل

سفر فقط برای استراحت یا گردش در جاذبه‌های دیدنی شهرها نیست. یکی از قسمت‌های مهم سفر آشنایی با فرهنگ‌های مختلف است. همچنین چشیدن طعم غذاهای محلی و سنتی لذت سفر را چند برابر می‌کند.

استان گلستان هم مثل خیلی از استان‌های ایران فرهنگی غنی و ریشه در تاریخ دارد و آداب‌و‌رسومش قدمتی چند صد ساله دارد. جاذبه‌های دیدنی‌اش بکر و کم‌نظیرند و غذاهای محلی‌اش طعمی لذیذ و خوشایند دارند. در این مطلب می‌خواهیم درباره خوشمزه‌ترین غذاهای محلی استان گلستان صحبت کنیم تا در هنگام سفر به شهرهای این استان با مواد اصلی این غذاها آشنا باشید.

ارزانترین ویلاهای گرگان

غذاهای سنتی ایران

عکس از گوگل

هلی آش

غذاهای آبکی که با حبوبات و سبزی درست می‌شوند به دلیل داشتن فیبر و پروتئین گیاهی طرفدارهای زیادی دارد. هلی آش که یکی از غذاهای سنتی استان گلستان است از ترکیب نخود، لوبیا و سبزی درست می‌شود. تا اینجا با خیلی از آش‌های دیگر تفاوتی ندارد اما تفاوت اساسی آن استفاده از گوجه سبز و شکر در این آش است که باعث می‌شود طعمی ملس داشته باشد. از  کدو، برنج و پیاز داغ هم برای پختن این آش استفاده می‌شوند.

اجاره خانه در بندرترکمن

هلی آش

عکس از گوگل

 ماش پلو

ماش پلو را با مخلوط کردن ماش، برنج، گوشت چرخ‌کرده، زعفران و پیاز درست می‌کنند. این غذا یکی از پلوهای سنتی خوشمزه گلستان است. قبل از مخلوط کردن این مواد ماش ها را با کمی زردچوبه بپزید تا در زمان دم کشیدن برنج نیازی به پخته شدن نداشته باشد.

دیدنی‌های بکر گرگان

ماش پلو

عکس از گوگل

 گوجه آش

گوجه آش یک غذای ساده، سبک و مقوی است. در این غذا از موادی مثل گوشت، گوجه فرنگی، برنج و پیاز استفاده می‌شود و برای اینکه طعم بهتری داشته باشد با نمک و ادویه طعم‌دارش می‌کنند. برای اینکه این غذا به خوبی جا بیفتد و خوشمزه‌تر شود به ۲ تا ۳ ساعت زمان نیاز دارد و باید روی شعله ملایم اجاق باشد تا به آرامی بپزد.

سفر ارزان به گنبد کاووس

گوجه آش

عکس از گوگل

 بولامه

بولامه غذایی شبیه به حلیم است که معمولا گلستانی‌ها در هفتمین روز تولد نوزاد‌شان می‌پزند و بین فامیل و همسایه‌ها پخش می‌کنند. درست است که بولامه به حلیم شباهت دارد اما با برنج پخته می‌شود و برای درست کردن آن از گندم استفاده نمی‌کنند. برنج را برای ساعت‌های طولانی روی گاز قرار می‌دهند تا داخل آب بجوشد و نرم شود و بعد از اینکه کامل جا افتاد با شکر می‌خورند.

بولامه اصیل ترکمنی

عکس از گوگل

 بوروک

بوروک که یکی دیگر از غذاهای استان گلستان است نوعی نان است که بیشتر در ماه رمضان پخته می‌شود. این غذا انواع مختلفی مثل بوروک اسفناج، گوشت و قاتقلی دارد.

بوروک

عکس از گوگل

 چکدرمه

چکدرمه را می‌توانیم به عنوان معروف‌ترین غذای این استان معرفی کنیم. این پلوس خوشمزه که شبیه به استامبولی‌پلو است بیشتر در بندرترکمن و آق‌قلا پخته می‌شود. گوشت، پیاز، برنج، رب، روغن و نمک مواد تشکیل دهنده این غذا هستند. گاهی اوقات به جای گوشت از ماهی هم برای درست کردن آن استفاده می‌کنند.

چکدرمه

عکس از گوگل

باسترمه

باسترمه از غذاهای اصیل و خوشمزه‌ای است که بیشتر در بندرترکمن پخته می‌شود. این غذای خوشمزه با ماهی، برنج، سیب‌زمینی، پیاز و انار درست می‌شود. در گذشته بیشتر از ماهی اوزون برون استفاده می‌شد اما امروزه از انواع ماهی‌ها برای پختن باسترمه استفاده می‌شود.

باسترمه ترکمنی

عکس از گوگل

 ترچین

اگر به غذای لذیذی مثل ته‌چین علاقه دارید چشیدن طعم لذیذ ترچین گلستانی را هم برایتان خوشایند خواهد بود. چون این غذا فقط نامشان با هم تفاوت دارد و از لحاظ مواد مصرفی شبیه به یکدیگرند. ترچین انواع مختلفی مثل ترچین گوشت، بادمجان و لوبیا دارد.

ترچین

عکس از گلستان

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای اتاقک

من عکاسم و می‌نویسم چون همیشه دلم می‌خواست دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم. توی رویاهام به همه شهرها سفر می‌کردم و با مردم و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شدم و ازشون عکاسی می‌کردم. اما یک روز تصمیم گرفتم هم دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم و هم جور دیگه‌ای به بقیه نشون بدم. برای همین شروع کردم به عکاسی کردن که خیلی‌ چیزهای جالب رو از دریچه دوربینم به همه معرفی کنم و بعد از اون قلم به دست گرفتم و نوشتن رو شروع کردم. این طوری من و همه کسانی‌ که نوشته‌هام رو می‌خونند به همه شهرها سفر می‌کنیم و با دیدنی‌ها و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.