شهرها

جزیره هرمز کجاست | رنگین کمان خلیج فارس

برای اینکه بدانیم هرمز کجاست، باید به سرزمینی رنگین و شگفت‌انگیز که روی آب‌های آرام خلیج فارس نمایان شده است، سفر کنیم. جایی که به خاک سرخش شناخته می‌شود اما خاک‌هایی به رنگ نقره‌ای، طلایی، سبز و سفید نیز در آن وجود دارد که در کمتر جایی می‌توانید ببینید. جزیره‌ای زیبا با ساحلی آرامش‌بخش، مردمانی صمیمی، دریایی که سودای خروشان شدن در سر دارد و پرندگانی که دوستان دیرینه‌ی آن هستند. اما همه جذابیت سفر به جزیره هرمز در شگفتی‌های طبیعی آن خلاصه نمی‌شود، تاریخ غنی این سرزمین نیز پر از فراز و نشیب‌هایی بوده است که ردپای رخدادهای آن هنوز هم بر پیکره آن به چشم می‌خورد.

قصد سفر به این جزیره بکر و اسرارآمیز را دارید؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی هرمز، رنگین کمان خلیج فارس بپردازیم

هرمز کجاست؟

جزیره هرمز کجاست

نقشه را باز می‌کنیم و مستقیم به جنوب ایران و خلیج فارس می‌رویم. جایی در نزدیکی بندرعباس، جزیره‌‌‌ای رنگی با خاکی زرافشان را پیدا خواهیم کرد که مقصدی بی‌نظیر برای سفر است. این جزیره رویایی و بکر در نزدیکی تنگه هرمز قرار دارد و در حوالی جزیره قشم و بندرعباس واقع شده است. از تهران تا فرودگاه بندرعباس یا قشم با هواپیما حدود دو ساعت طول می‌کشد و از آن‌جا با شناور یا اتوبوس دریایی می‌توانید به مقصد برسید. از اسکله حقانی بندرعباس تا جزیره هرمز نیز حدود ۴۰ دقیقه‌ و از اسکله ذاکری قشم تا جزیره هرمز نیم ساعت زمان لازم است. حال که متوجه شدیم جزیره هرمز کجاست و چگونه می‌شود به آن جا رفت، باید بدانیم که بهترین زمان برای سفر به این جزیره‌ی زیبا چه فصلی است.

آب‌ و‌ هوای هرمز

ساحل جزیره هرمز

دور تا دور هرمز را دریای نیلگون خلیج فارس فرا گرفته است و به همین خاطر تابستان‌هایی گرم و شرجی دارد. اما پاییز و زمستان هوا معتدل می‌شود و می‌توانید از خنکای باد در سواحل لذت ببرید. همچنین در ابتدای بهار می‌توانید از ته‌مانده هوای معتدل برای سفری دلپذیر استفاده کنید.

بهترین فصل سفر به جزیره هرمز

اگر اهل حمام آفتاب هستید، تابستان را برای سفر به جزیره هرمز انتخاب کنید. اما اگر تاب گرما و رطوبت زیاد را ندارید، دور سفر به هرمز در ماه‌های خرداد تا شهریور را خط بکشید. چراکه این جزیره در تابستان بسیار گرم می‌شود و دمایی ۴۶ درجه سانتیگرادی در انتظارتان خواهد بود. اما اوایل بهار و پاییز بهترین زمان سفر به جزیره هرمز است. در این موقع از سال هوا معتدل می‌شود و جزیره جلوه‌ای بهشتی و آرام به خود می‌گیرد. البته فصل زمستان نیز زمان مناسبی برای سفر به هرمز است اما شب‌های سرد دور از انتظار نخواهند بود.

دیدنی‌های هرمز

در هر نقطه از خاک جزیره هرمز، گنجی از شگفتی‌های طبیعت نهفته شده است. از غارهای دریایی و سواحل بی‌نظیر آن گرفته تا دره رنگین کمان و جنگل حرا، همه و همه این جزیره را همانند یک تابلوی نقاشی زیبا و فاخر نشان می‌دهند. هنگام قدم زدن در این تابلوی نقاشی غرق صدای امواج و پرندگان خواهید شد و در آرامشی ژرف فرو خواهید رفت. گرچه که کلمات در وصف راز خلقت هنرمندانه‌ی هرمز ناتوانند، اما در این مطلب سعی کرده‌ایم چند مورد از بکرترین دیدنی‌های آن را به زبانی ساده معرفی کنیم. با این حال، شنیدن کِی بُود مانند دیدن!

دره مجسمه‌ها

دره مجسمه‌های هرمز

از جاده اصلی شهر به سمت ماسه‌های نقره‌ای حرکت کنید و چشم‌های‌تان را به روی زیبایی خلقت بگشایید. به پیاده‌روی در این دره‌ی زیبا ادامه دهید و مجسمه‌هایی که به دست باد و آب به خوبی تراشیده شده‌اند را تماشا کنید. یکی از آن‌ها شبیه یک گوسفند است و آن دیگری به خروس شباهت دارید. اما صورت اژدهایی که به دست طبیعت بر دیواره کوه نقش بسته است؛ وهم‌انگیزترین مجسمه‌ی این دره عجیب و بی‌نظیر محسوب می‌شود!

قلعه پرتغالی‌ها

قلعه پرتغالیهای هرمز

در طول تاریخ جزیره هرمز خواهان زیادی داشته است. چراکه نزدیکی آن به تنگه هرمز موقعیتی ایده‌آل برای تجارت و بازرگانی دریایی را به‌وجود می‌آورد. این جزیره مدتی تحت سلطه پرتغالی‌ها بوده و یادگار دوران استعمار این روزها تبدیل به جاذبه‌‌ای تاریخی در هرمز شده است. قلعه پرتغالی‌ها در شمال شرقی جزیره و رو به دریای نیلگون خلیج‌فارس قرار دارد. بنایی که دارای ستون‌های مستحکمی است و یکی از قوی‌ترین دژ‌های به جا مانده در کشور محسوب می‌شود. در قلب این قلعه کلیسایی حیرت‌انگیز با سقفی مرجانی و ستون‌هایی رنگی قرار دارد که تاریخ ناگوار ایران را روایت می‌کند. خوب است بدانید که شاه عباس صفوی، شخصی بود که توانست دست پرتغالی‌ها را از هرمز و بندرعباس کوتاه کند.

غار الهه نمک فیروزه‌ای

غار مراقبه در جزیره هرمز

غار الهه نمک فیروزه‌ای دالانی اسرارآمیز در دلِ جزیره هرمز است. این غار، با نام مراقبه نیز شناخته می‌شود و بسیاری از گردشگران برای آرامش و مدیتیشن از آن بازدید می‌کنند. جایی که دیواره‌های آن مزین به نمک‌هایی رنگین و درخشان است و طبیعت زیبای جزیره را در دالان‌های تو در تو به رخ جهانیان می‌کشاند. به گفته بومیان منطقه، این غار انرژی مثبت زیادی دارد و یکی از بهترین دیدنی‌های هرمز به حساب می‌آید.

موزه دکتر احمد نادعلیان

موزه دکتر نادعلیان

در موزه دکتر احمد نادعلیان، آثار محیطی و الهام‌بخش این هنرمند شناخته‌شده کشور در کنار آثاری از هنرمندان بومی به نمایش درآمده‌اند. دست‌سازه‌های دکتر نادعلیان با ایده‌هایی خلاقانه و سازگار با محیط‌زیست طراحی شده‌اند و برخی از آن‌ها با هنر زنان محلی تلفیق شده و آثاری بی‌همتا را شکل داده‌اند. از طرفی در این موزه می‌توانید استخوان‌های موجودات دریایی را نیز تماشا کنید و در بخش دیگر آن نقاشی با خاک‌های رنگین جزیره هرمز را یاد بگیرید!

فرش خاکی قرمز

فرش رنگی در هرمز

مگر می‌شود به جزیره هرمز سفر کنیم و فرش عظیمی را که با خاک‌های رنگی منطقه به دست هنرمندان بومی ساخته شده است، نبینیم؟ فرش خاکی قرمز بر بستر ساحل پهن شده تا قدمت و تاریخ این سرزمین را یادآور شود. در نقش و نگار این فرش، از طرحِ سازهای محلی الهام گرفته شده و رنگ‌های آن شبیه به لباس‌های محلی بومیان منطقه است. این جاذبه تماشایی یکی دیگر از دیدنی‌های جذاب جزیره هرمز محسوب می‌شود.

غارهای دریایی

غارهای دریایی هرمز

شگفتی‌های طبیعت دست از سر این جزیره برنمی‌دارند! غارهای دریایی جاذبه‌ای شگرف و طبیعی هستند که به شکل حفره‌هایی کوچک و بزرگ در خطوط ساحلی قد برافراشته‌اند. این غارهای دریایی در هنگام مد دریا در آب‌ فرو می‌روند و در هنگام جزر، سر از آب درمیاورند تا سوژه‌ای بی‌نظیر برای عکاسی شوند. برای اینکه بدانید غارهای دریایی هرمز کجاست، باید به سمت جنوب و جنوب غربی جزیره بروید.

دره رنگین کمان

دره رنگین کمان هرمز

رنگی‌ترین منطقه جزیره هرمز، دره رنگین کمان است. مناظر زیبایی از خاک و کوه‌هایی به رنگ‌های سبز، قرمز، سفید، طلایی و… که همانند یک پالت نقاشی جلوه‌گری می‌کنند. با بازدید از این دره، به جایی جادویی و رویایی پا می‌گذارید. پس آرام آرام به میانه دره بروید و دو دست رو به آسمان را تماشا کنید. این سنگ تماشایی که فرسایش باد و آب، آن را مانند یک فرد درآورده که دستانش رو به آسمان است، سِحر و زیبایی‌ِ دره را چند برابر می‌کند. در هنگام بارش باران، آب‌ از روی این دو دست رو به آسمان به چاهی در زیر تخته سنگ جاری می‌شود و تا مدت‌ها درآن محفوظ می‌ماند.

جنگل حرا

جنگل حرا هرمز

خودتان را برای روبه‌رو شدن با شگفتی دیگری از جزیره هرمز آماده کنید. جنگل‌ حرا، جایی که زندگی مسالمت‌آمیزی با آب شور دریا دارد و زیستگاه پرندگان، آبزیان و دوزیستان منطقه است. گیاهان این جنگل نیز مثل خود جزیره، منحصربه‌فرد هستند. درختان جنگل حرا، آب شور دریا را جذب کرده و سپس با دفع نمک آن، آب شیرین و گوارایی را در تنه خود می‌کنند! درختچه‌های حرا را مانگرو نیز می‌نامند. برای اینکه بدانید جنگل حرای هرمز کجاست، به سمت شمال شرقی جزیره حرکت کنید.

سواحل جزیره

هرمز کجاست

سواحل جذاب این منطقه از دیگر جاذبه های دیدنی جزیره هرمز هستند که پیشنهاد میکنیم برای گردش در این سواحل و تماشای غروب آفتاب، اول از همه به دیدن ساحل شن‌های نقره‌ای بروید. هنگام قدم زدن در این ساحل، شن‌ها همانند الماس و کریستال‌ زیر پایتان نمایان می‌شوند و درخشش آن‌ها جلوه‌ای دیگر از طبیعت منطقه را به شما نشان می‌دهد. پس از آن به ساحل سرخ سر بزنید و پیوند دریای فیروزه‌ای با خاک سرخ جزیره را به تماشا بنشینید. سپس رهسپار یکی دیگر از زیباترین سواحل جزیره به نام سنگ مرغان شوید. این ساحل دارای سنگی بزرگ و برآمده از دریا است که محل زندگی مرغان دریایی محسوب می‌شود. از دیگر سواحل زیبا و خارق‌العاده‌‌ی لاک‌پشت‌ها، روزنه دریا، چند درخت، تک درخت، کمپ و مفنق نیز غافل نشوید، چراکه هر کدام از آن‌ها رویایی و بی‌همتا هستند. علاوه بر تماشای خطوط ساحلی و لذت بردن از آوای پرندگان و صدای امواج، امکانات تفریحی برای شنا، غواصی، جت‌اسکی، ساحل نوردی، قایق‌سواری، موتور سواری و تماشای پرندگان و دلفین‌ها نیز در اختیارتان قرار دارند. پس حسابی خوش بگذرانید!

راه‌های دسترسی به هرمز

برای اینکه به جزیره افسانه‌ای و رنگارنگ هرمز پا بگذارید، دو راه پیش روی شما است. در اولین راه باید خودتان را از شهری که هستید به بندرعباس برسانید و از آن‌جا با استفاده از شناورها یا اتوبوس‌های دریایی راهی مقصد شوید. اما در دومین روش می‌توانید به جزیره قشم بروید و از آن‌جا به سمت هرمز حرکت کنید.

دسترسی به هرمز

سفر هوایی به هرمز

جزیره هرمز فرودگاه ندارد. در نتیجه اگر تهران را مبدا سفر فرض کنیم، باید از مهرآباد به فرودگاه بندرعباس یا فرودگاه قشم بروید که حدود ۲ ساعت طول می‌کشد. همچنین مسیر بندرعباس تا مقصد ۴۰ دقیقه زمان می‌برد و فاصله جزیره قشم تا هرمز نیز چیزی حدود نیم ساعت است.

سفر ریلی به هرمز

اگر سفر با قطار برایتان جذاب است و راه رسیدن به مقصد را به اندازه خود مقصد دوست دارید، بهترین گزینه برای شما سفر ریلی است. مسیر تهران تا بندرعباس با قطار چیزی حدود ۲۰ ساعت زمان می‌برد.

سفر با اتوبوس به هرمز

اگر به دنبال سفری اقتصادی و بدون نیاز به رانندگی هستید، اتوبوس‌‌های بندرعباس را انتخاب کنید. کافی است به یکی از پایانه‌های بین‌شهری بروید و سوار اتوبوس‌های بندرعباس شوید تا ۱۶ ساعت بعد به مقصد برسید.

سوغات و صنایع دستی هرمز

جزیره هرمز کجاست

حیف است که از این سرزمین اعجاب‌آور دستِ خالی برگردید. در گوشه و کنار جزیره هرمز مردمانی زندگی می‌کنند که ذوق هنری بی‌نظیری دارند و مهارتشان در خلق آثار هنری ستودنی است. این آثار که اغلب با استفاده از صدف، مروارید و سنگ‌های تزئینی ساخته می‌شوند؛ هویت جزیره هرمز هستند و سوغات این منطقه به شمار می‌روند. لباس محلی سوزن‌دوزی‌شده نیز از دیگر سوغاتی‌های این جزیره است که شناسنامه زنان جنوب ایران را روایت می‌کند. همچنین سوغاتی‌های جذابی مثل نقاب (برقع) سوزن‌دوزی شده، بادبزن و شیشه‌های نقاشی‌شده با خاک رنگی جزیره نیز در بازار محلی یافت می‌شوند. علاوه بر صنایع دستی، خوراکی‌های جزیره نیز پرطرفدارند و همانند آثار هنری آن خاص و منحصربه‌فرد هستند. یکی از این سوغاتی‌های خوشمزه تموشی یا نان محلی هرمز است که در سفر به این جزیره حتما باید آن را امتحان کنید. از سوی دیگر ادویه محلی هرمز نیز طرفداران بسیاری دارد و استفاده از آن، طعم غذاهای جنوبی را برایتان تداعی می‌کند.

مراکز خرید هرمز

مراکز خرید هرمز

بازارهای جزایر خلیج‌ فارس از محبوبیت بالایی برخوردارند و یکی از جاذبه‌های گردشگری منطقه به شمار می‌روند. چراکه در جنوب کشور، صنایع دستی بی‌نظیری خلق می‌شود که مانند آن را در هیچ کجای دیگر نمی‌توان تهیه کرد.

حال برای اینکه بدانید بازار جزیره هرمز کجاست، می‌بایست به سمت قلعه پرتغالی‌ها بروید و در جوار این قلعه این بازار سنتی را پیدا کنید. سوغات و صنایع دستی هرمز توسط زنان محلی در این بازار به فروش می‌رسند و از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. این مرکز خرید محبوب و پرطرفدار با نام بازار ساحلی نیز شناخته می‌شود. از این بازار می‌توانید شیشه‌هایی با خاک‌های رنگی جزیره، گردنبند، دستبند، لباس‌های محلی و سوزن‌دوزی شده بخرید، با مردم محلی معاشرت کنید و خاطره سفر به هرمز را برای همیشه در گوشه قلبتان به ثبت برسانید.

غذاهای محلی هرمز

غذاهای محلی هرمز

پس از گردش در شگفتی‌های طبیعت و قدم زدن در سواحل تاریخی جزیره هرمز، برای خوردن یک غذای حسابی آماده می‌شویم. اگر اهل غذاهای دریایی باشید به خوب جایی آمده‌اید! در این جزیره اغلب غذاها با انواع ماهی‌های جنوبی و با استفاده از ادویه‌های محلی پخته می‌شوند. یکی از این غذاهای محلی موفلک نام دارد که ترکیبی از گندم و ماهی بوده و بسیار خوش‌طعم است. دیگری هواری نام دارد که با استفاده از ماهی، ادویه‌هایی تند و سبزیجات معطر تهیه می‌شود و فقط باید مراقب باشید که در هنگام نوش جان کردن آن انگشتانتان را نبلعید! از دیگر غذاهای محلی جزیره هرمز می‌توان به دوپیازه میگو، قلیه ماهی و میگو، برنج دیشو، زیبون، ماهی سنگسر شکم‌پر، گبولی گوشت، کلمبا، عنکاس و سوراغ اشاره کرد که هر کدام از آن‌ها ارزش امتحان کردن دارند و به واسطه ادویه‌جات محلی بسیار خوشمزه هستند.

رستوران‌های هرمز

در جزیره هرمز رستورانی مانند آن‌ها که در شهر می‌بینید، وجود ندارد. اما در خانه‌های محلی غذاهایی کاملا سنتی و خانگی پخته می‌شوند که گردشگران نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. یکی از این خانه‌های محلی، آشپزخانه خنجی‌زاده است که میزبان آن با میگو و ماهی بهترین غذاها را خلق می‌کند. یکی دیگر از این خانه یا رستوران‌های محلی، غذاخوری خاله فاطمه و خالو شهریار نام دارد که در حال و هوایی سنتی غذاهایی مثل میگو پلو و ماهی شیر را سرو می‌کند. اگر دلتان دسر خواست نیز می‌توانید به یکی از کافه‌های گلک، رونگ یا صبورا بروید.

معرفی هرمز
منبع: سایت ویرگول

اقامت در هرمز

خوشبختانه درِ خانه‌ی بومیان جزیره هرمز به روی همه گردشگران باز است و در این جزیره انواع و اقسام اقامتگاه‌ها وجود دارد. اقامتگاه‌های بومگردی جزیره هرمز شامل خانه‌هایی یک طبقه هستند که با سبک معماری جزیره تناسب دارند. علاوه بر این، اقامتگاه‌هایی گنبدی شکل و رنگارنگ در این جزیره ساخته شده‌اند که شکل و شمایل جذاب آن‌ها مسافران بسیاری را جذب این جزیره کرده است. با این حال سوئیت‌های ارزان و هتل‌هایی با امکانات مطلوب نیز در اختیارتان قرار دارند، تنها کافی است قصد سفر کنید به دنبال اجاره سوئیت در جزیره هرمز باشید. اما خبر خوش اینجاست که پیش از سفر، با استفاده از سایت‌های معتبر اجاره خانه مثل اتاقک، می‌توانید اقامتگاه‌های مختلف موجود در جزیره هرمز را ببینید و با خیالی آسوده یکی از آن‌ها را که با بودجه و سلیقه‌تان سازگار است، رزرو کنید. به این ترتیب در هنگام رسیدن به مقصد نگران جا و مکان نخواهید بود.

 

5/5 - (1 امتیاز)
اتاقک

نازنین زارع

صنایع خوندم، چون قرار بود مهندس بشم. اما غرق شدن تو دنیای ادبیات باعث شد از کارخونه و خط تولید دل بِکنم و سر از نوشتن دربیارم. نوشتن از تجربیات سفر، گردش و اقامت از جذاب‌ترین کارهاییه که آدم می‌تونه انجام بده. مارگریت دوراس راست گفته که نوشتن هم‌ردیف آواز خوندنه. همونقدر موزونه و آدم رو غرق در رویای بی‌انتها می‌کنه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا