جاهای دیدنی

جاهای دیدنی لواسان

به جرات می توان گفت یکی از محبوب‌ترین، زیباترین و خوش آب و هوا‌ترین ییلاقات استان تهران، لواسان است. به همین منظور دیدنی‌های لواسان در میان گردشگران شهرت بسیاری دارند. اغلب گردشگرانی که به لواسان سفر می‌کنند، از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و فرهنگی این شهر دیدن می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی معروف‌ترین و زیبا‌ترین جاهای دیدنی لواسان بپردازیم.

برای آشنایی بیشتر مقاله لواسان کجاست؟ را مطالعه کنید.

جاذبه­های گردشگری لواسان

با اینکه جاذبه‌های گردشگری لواسان منحصر به جاذبه‌های طبیعی نمی‌شود، اما گردشگران این شهر دیدنی‌های طبیعی لواسان را بسیار می‌پسند و در بسیاری از تعطیلات به این جاذبه‌ها سر می‌زنند. برخی از جاذبه‌های دیدنی لواسان به دلیل کوهستانی بودن این شهر ایجاد شده است و همین امر باعث شده تا گردشگران در روزهای گرم تابستان به این مکان پناه ببرند.

دریاچه­ سد لتیان لواسان

دریاچه ای که اطراف ان کوه و درختان دیده می شوندیکی از معروف‌ترین سدهای اطراف تهران، سد لتیان است. این سد در جنوب لواسان و در مسیر رود جاجرود قرار دارد. سد لتیان یکی از منابع تامین آب آشامیدنی تهران محسوب می‌شود که از ارتفاعات کوه‌های دربندسر، گرمابدر، ایگل، زایگان و قسمت جنوبی توچال سرچشمه می‌گیرد. دریاچه سدلتیان را باید یکی از دیدنی‌های لواسان دانست که همه ساله در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی را به واسطه زیبایی خیره‌کننده‌اش، به خود جذب می‌کند. با اجاره ویلا در لواسان می‌توانید از چشم‌انداز زیبای سدلتیان استفاده کنید.

آبشار ناران

آب در حال جاری شدن از آبشاری کوچک در طبیعتیکی از جاذبه‌های گردشگری لواسان، آبشارهای اطراف آن است. با توجه به کوهستانی بودن لواسان، آبشارهای متعددی در اطراف آن تشکیل شده و برای محیط عالی برای تفریح ایجاد کرده‌اند. یکی از آبشارهای دائمی و مرتفع لواسان، آبشار ناران است. این آبشار در ناران لواسان کوچک قرار دارد. آبشار ناران در میان سبزه‌زارهای زیبای ناران قرار گرفته و به صورت دائمی در تمامی طول سال  جریان است.

روستای برگ جهان

نمایی از پاییز و درختان رنگارنگ و شیروانی ها در روستای برگ جهانیکی از روستاهای بکر و زیبای شهر لواسان، روستای برگ جهان است. این روستا در ۱۳کیلومتری شهر لواسان قرار دارد و جزو روستاهای تاریخی لواسان به حساب می‌آید. در روستای برگ جهان، رودخانه و آبشار زیبایی قرار دارد که برای تفریح و سفرهای یک‌روزه بسیار مکان عالی است. رودخانه روستا از کوه‌های اطراف سرچشمه می‌گیرد و سپس وارد سد لتیان می‌شود.

در روستای برگ جهان لواسان چشم‌اندازهای زیبا، کوچه‌­ باغ و آثار قدیمی و تاریخی بسیاری دارد. همچنین  آب‌و‌هوای معتدل و مطبوع این روستا در فصل‌های بهار و تابستان، موجب تبدیل شدن این روستا به یکی از مقاصد گردشگران شده است.

اجاره ویلا و خانه در لواسان

کلیک کنید

 

آبشار برگ جهان

آبشاری در کوهستان و درختان سبز رنگ در اطراف انهمانطور که گفته شد، در روستای برگ جهان آبشار زیبایی جاری است. آبشار برگ جهان یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای کوهنوردی محسوب می‌شود. همچنین طبیعت‌گردانی که مسیرهای ترکینگ طولانی را دوست دارند، آبشار برگ جهان می‌تواند انتخاب عالی برای آنها باشد.

روستای افجه لواسان

یک الاغ دارای خورچین رنگی که زیر یک درخت پاییزی بر روی بک پل که برگ های نارنجی رنگ روی آن ریخته است ایستاده.یکی از معروف‌ترین و زیباترین روستاهای لواسان، روستای افجه است. افجه در پنج کیلومتری شهرستان لواسان قرار دارد و در اطراف این روستا مکان‌های گردشگری متعددی وجود دارد. یکی از زیباترین و البته معروف‌ترین دیدنی‌های روستای افجه، دشت هویج است. در گذشته کشاورزان روستای افجه در این دشت، هویج برداشت می‌کردند اما امروزه تنها نام هویج بر روی آن باقی مانده است. به غیر از دشت هویج، آبشار و رودخانه معروف افجه، سقاخانه و حمام قدیمی افجه از جاذبه‌های دیگر این روستا به حساب می‌آیند.

روستای سینک لواسان

منظره طبیعت و درختان شکوفه زده و کوه هایی که از دور مشخص هستند

یکی از خوش آب و هوا‌ترین روستاهای اطراف شهر لواسان، روستای سینک است. روستای سینک لواسان در 20 کیلومتری شمال شرقی شهر تهران قرار دارد. از میان روستا، رودخانه افجه عبور می‌کند و همین باعث شده مناظر و چشم‌اندازهای زیبایی در اطراف رودخانه ایجاد شود.

تپه­ حصارک لواسان

تپه ای تنها در طبیعت و آسمان آبی بدون ابر در حصارک لواسان
عکس از حسین فتاحی

یکی از نقاط تاریخی و طبیعی لواسان، تپه­ حصارک لواسان است. تپه حصارک در گلندوک لواسان قرار دارد و در سال 1361 به ثبت ملی رسید. تاریخچه تپه حصارک لواسان به دوران بعد از اسلام بازمی‌گردد. بقایایی قلعه‌ای در این تپه دیده می‌شود که به گفته برخی کارشناسان به منظور دفاع و محافظت از شهر ساخته شده بود. اما برخی کارشناسان اعتقاد دارند این قلعه کاربری جنگی داشته است.

قلعه­ باستانی باغ دره لواسان

یکی دیگر از بناهای تاریخی لواسان، قلعه باستانی باغ دره لواسان است. قدمت این قلعه باستانی به اواخر دوران هخامنشیان یا اوایل دوران ساسانیان باز می‌گردد. قلعه در محله ناران لواسان قرار دارد و در سال 1382 به ثبت ملی رسید. با اینکه قلعه به ثبت ملی رسیده اما مسئولین توجه‌ای به بنا ندارند و هر روز به دلیل فرسایش و عدم رسیدگی ویران‌تر می‌گردد. با این‌حال هنوز قلعه باغ‌دره یکی از دیدنی‌های لواسان محسوب می‌شود.

غار هملون لواسان

غار هملون یکی دیگر از دیدنی‌های لواسان است. این غار در میان راه میگون به شمشک قرار دارد و از دو غار به نام‌های هملون کوچک و عملون بزرگ تشکیل می‌شود. دهانه دهملون بزرگ، یک و نیم متر ارتفاع و دو و نیم متر عرض دارد. طول این غار در حدود صد متر است و در آستانه ورود به آن یک در بزرگ آهنین دیده می‌شود. غار کوچک در زیر یک طاق سنگی قرار دارد و طول آن حدودا پنجاه متر است. ارتفاع غار هملون کوچک یک متر و عرض آن، سه متر می‌باشد. برای دیدن غارهای هملون باید تجهیزات غارنوردی دشاته باشید، زیرا کف غار از سنگ و گل پوشیده شده و امکان لغزش بسیار زیاد است.

غار موزه وزیری

مجسمه های فلزی ساخته شده با مواد بازیافتی در غار موزه وزیریغار موزه وزیری یکی از جاذبه‌های فرهنگی لواسان محسوب می‌شود. این موزه متفاوت توسط مجسمه‌سازی معروف ایرانی، دکتر ناصر هوشمند وزیری تاسیس شده است. غار موزه وزیری جزو اولین موزه‌های خصوصی ایران است. در غار موزه آثار هنری متفاوت از هنرمندان و خود دکتر وزیری دیده می‌شود. مجسمه‌های این موزه، داستان‌های شاهنامه فردوسی، فولکلور ایران و فرهنگ اصیل ایرانی نشان می‌دهد. این غارموزه تاریخی شامل بخش‌های نمایشگاهی، کارگاهی، صنایع دستی، آموزشی، نگارخانه و سالن اجتماعات است. در غار موزه وزیری همچنین افراد می‌توانند به صورت آزادانه عکاسی نمایند و از آثار موجود در آن ایده‌برداری کنید.

کاروان‌سرای چشمه دو برار

دالان های داخلی کاروانسرایقدیمی و سنگی چشمه دوبرار این کاروان‌سار از دیگر جاذبه‌های تاریخی لواسان است. کاروانسرای دوبرار از کاروانسراهای دوران صفوی محسوب می‌شود و در سال 1382 به ثبت ملی رسید. مصالح اصلی بنا، لاشه سنگ است و به نظر یکی از کاروانسراهای پررونق دوران صفوی بوده است.

حمام سبو کوچک

حمام سبو کوچک جزو آثار برجای مانده از دوران قاجار در این منطقه است. این حمام تاریخی در محله سبو کوچک شهر لواسان قرار دارد و در سال 1382 به‌ثبت‌ ملی رسیده است. البته به دلیل بی‌توجه، سقف حمام در قسمت‌های مختلف تخریب شده و عدم رسیدگی به این بنای تاریخی باعث فراموشی و نابودی آن می‌گردد.

روستای تاریخی کند علیا

خانه ها و درختان روستایی در کوهپایهکند علیا یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین روستاهای شهر لواسان است. این روستای تاریخی جاذبه‌های گردشگری بسیاری از جمله قلعه پیرزن، تپه گوشواره و جوهک دارد. همچنین مناظر سرسبز و دیدنی کند‌علیا موجب شده تا این روستا به یکی از مقاصد گردشگری پایتخت‌نشینان در اوقات فراغت تبدیل شود.

حمام راحت‌آباد

حمام راحت آباد یکی دیگر از حمام‌های تاریخی لواسان می‌باشد که از دوران صفوی برجای مانده است. الگوی حمام راحت‌آباد به مانند حمام‌های تاریخی ایران بوده و در ورودی حمام رختکن قرار داشته است. رختکن به وسیله یک راهرو و یک در به گرم‌خانه می‌رسید. همچنین حمام راحت‌آباد خزینه داشته که در ضلع شمالی گرمخانه قرار دارد. یکی از ویژگی‌های جالب حمام راحت‌آباد، سیستم گرداننده آب گرم محسوب می‌شود که به وسیله جوی‌های آب تعبیه شده در پیرامون حمام انجام می‌شده است.

امامزاده فضل‌علی

یکی از جاذبه‌های مذهبی لواسان امامزاده‌های آن است. لواسان 34 امامزاده تاریخی دارد که در میان امامزاده‌های لواسان، امامزاده فضل علی ناران محبوبیت بیشتر در میان گردشگران کسب کرده است. قدمت این امامزاده به قرن‌­های 7 و 8 هجری قمری برمی­‌گردد. امام‌زاده فضل‌علی در سال 1382 به ثبت ملی رسید و از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی لواسان محسوب می‌شود.

امامزاده اسماعیل

گنبد طلایی و یک گل دسته از امامزاده اسماعیل برگ جهاناز دیگر امامزاده‌های معروف لواسان، امامزاده اسماعیل روستای برگ جهان است. این امامزاده نیز به مانند امامزاده فضل‌علی، در میان گردشگران محبوبیت بسیاری کسب کرده است. در حال حاضر، یکی از خیرین روستا گنبد و بخش داخلی امامزاده را با هزینه شخصی خود مرمت و بازسازی می‌کند.

اقامت در لواسان

روستایی میان دو کوه و سرسبزی درختانن و سقف رنگی خانه های روستابرای اقامت در لواسان می‌توانید به سراغ اقامتگاه‌های بومی و ویلاهای مدرن شهر بروید. به علت شهرت لواسان در میان گردشگران، مردم محلی خانه‌های خود را به گردشگران اجاره می‌دهند و همچنین برخی از ساکنان ویلاها و خانه‌های زیبایی در لواسان ساخته‌اند و به علت اینکه از لواسان مهاجرت کرده‌اند، خانه را در بیشتر روزهای سال اجاره می‌دهند. برای اجاره ویلا یا خانه مبله در لواسان می‌توانید از وب‌سایت یا اپلیکیشن‌های رزرو آنلاین کمک بگیرید. اتاقک در این مسیر کنار شماست.

سخن نهایی

لواسان یکی از زیباترین و محبوب‌ترین ییلاقات تهران است که گردشگران و طبیعت‌گردان بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. جاذبه‌های لواسان بسیار متنوع هستند و برای هر سلیقه می‌تواند در این شهر جاذبه گردشگری یافت. در این مقاله ما به معرفی مهم‌ترین  جاذبه‌های گردشگری لواسان پرداختیم.

5/5 - (1 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا