کجا سفر برم؟جاذبه

معرفی جاهای دیدنی کندوان | دیدنی‌های روستای صخره‌ای ایران

یکی از جاذبه های بسیار فوق العاده در شمال غربی کشورما ایران، روستای زیبا و حیرت‌انگیز کندوان است. معماری و طبیعت کندوان از مهم‌ترین دیدنی‌های روستا می‌باشد. امروز در این مطلب از اتاقک به معرفی مهم‌ترین و البته دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری روستای کندوان پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

تاریخچه روستای کندوان

روستای کندوان در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. این روستای یکی از اعجاب‌آورترین روستاهای صخره‌ای دنیا و ایران است که در صخره‌های کله قندی قرار دارد و در بین اهالی آذربایجان به روستای کله قندی شناخته می‌شود. روستای کندوان در پای دامنه‌های کوه آتشفشانی سهند قرار دارد.

دیدنی های کندوان
عکس از ایرنا

جاهای دیدنی روستای کندوان

روستای کندوان یکی از روستاهای ییلاقی اذربایجان شرقی است و آب‌وهوای آن در تابستان بسیار خنک و مطبوع می‌شود. اقلیم کوهستانی روستای کندوان، موجب ایجاد شدن جویبارهایی در سطح مناطق شیب‌دار روستا شده که این جویبارها معمولا به‌سمت دره‌ها حرکت می‌کنند و سرشاخه‌های اصلی رودخانه‌های مهم منطقه را تشکیل می‌دهند. در اطراف روستای کندوان نیز مراتع سرسبز فوق العاده و حیرت‌انگیزی قرار دارد که معمولا روستاییان دام‌های خود را برای چرا به این مراتع می‌برند. در ادامه به معرفی مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کندوان می‌پردازیم.

معماری خانه‌های روستای کندوان

یکی از علل اصلی شهرت روستای کندوان در ایران و حتی در دنیا، معماری صخره‌ای و منازل روستایی کندوان است. خانه‌ها با حفره‌هایی در کالبد سنگ‌های کله قندی با نام کران تشکیل شده‌اند. این صخره‌های کله قندی یا کران‌های روستای کندوان به صورت کاملا طبیعی و در اثر فعل و انفعالات آتش‌فشانی کوه‌های سهند به وجود آمده‌اند. توده‌ها و گدازه‌های مذاب آتشفشانی، به‌وسیله باد، برف و باران در طی هزاران سال طولانی ایجاد شده و به شکل کران‌های امروزی کندوان درآمده و چنین منظره اعجا‌ب‌آوری در یکی از خوش آب‌وهواترین نقاط ایران ایجاد کرده است.

معماری کندوان
عکس از ویکی‌پدیا

داخل کران‌های روستا

یکی از جاذبه‌های اصلی روستای کندوان فضای داخلی کران‌هاست. مردم روستا هنوز هم از کران‌ها برای زندگی استفاده می‌کنند، به همین منظور نوع معماری داخلی کران‌ها از دیدنی‌های عجیب این روستا محسوب می‌شود. فضای اصلی کران به عنوان فضای نشیمن استفاده می‌گردد و در برخی کران‌ها فضا مخصوص خواب با یک سکو از فضای نشیمن جدا کرده‌اند. مردم روستا داخل کران‌ها طاقچه‌های کنده‌اند که به یوک‌یری مشهور است. اکثر مردم از این مکان برای قرار دادن لحاف و تشک استفاده می‌کنند.

بخش جالب دیگر در معماری داخلی، آشپزخانه کران‌هاست. آشپرخانه‌ها در خارج از بخش اصلی قرار دارد و تنور خانه در کنار فضای اصلی قرار گرفته است. علت این امر، استفاده از گرمای تنور برای گرمایش اتاق نشیمن می‌باشد. تنور‌ها در دل کوه حفر شده‌اند اما سیستم تهویه مطبوعی دارند. برای نور داخل کران‌ها از پنجره استفاده شده که عمدتا پنجره‌ها چوبی و چهارگوش هستند.

داخل کران های کندوان
عکس از سایت بگردم

آبریزگاه در میانه کوچه‌های کندوان

مردم روستا با طبیعت بسیار مسالمت‌آمیز رفتار می‌کنند. با توجه به اینکه خاک منطقه کندوان آهکی بوده، دفع فاضلاب یکی از مهم‌ترین مشکلات مردم روستا محسوب می‌شده است. برای همین مردم در خارج از کران‌ها و در میانه کوچه، آبریزگاه‌های ساخته بودند. آبریزگاه‌ها که همان سرویس بهداشتی عمومی هستند، در دو طبقه بنا شده بود. زمانی که فضولات در یک طبقه جمع می‌شد، از طبقه دیگر برای خشک کردن فضولات و استفاده از آن به عنوان کود بهره می‌بردند. آبریزگاه‌ها امروز دیگر کاربرد ندارند اما هنوز بقایایی آن‌ها در کوچه‌های کندوان دیده می‌شود.

دیدنی های کندوان

کوچه‌های سنگی کندوان

یکی از دیدنی‌های روستای کندوان، کوچه‌های سنگی و پر شیب روستاست. کوچه‌های روستا در میان کران‌ها ایجاد شده و در میان کوچه نهر کوچکی دیده می‌شود. نهر در روزهای بارانی و در زمان آب‌شدن برف‌ها به کمک مردم روستا می‌آید و آب در آن جاری می‌گردد. در برخی از کوچه‌ها پله‌های سنگی دیده می‌شود که این پله‌ها در گذشته برای کاهش شیب‌ و راحتی رفت‌وآمد تعبیه شده بودند.

کوچه های سنگی کندوان
عکس از ویکی‌پدیا

مردم کندوان

مردم روستای کندوان به مانند تمامی روستاها و شهرهای استان آذربایجان شرقی به زبان آذری صحبت می‌کنند. مردم اغلب به شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند و زمین‌های آن‌ها در اطراف روستا پراکنده است. آن‌ها به شدت افراد مهماندوست و البته مهمان‌نواز هستند و این موضوع باعث شده که کندوان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری ایرانیان باشد.

طبیعت روستای کندوان

به غیر از معماری زیبای روستای کندوان، طبیعت سرسبز و زیبا با مناظر فوق العاده  این روستا باعث شده تا روستای کندوان یکی از مقاصد زیبای گردشگری استان آذربایجان به حساب بیاید. کندوان در روزهای اول بهار به رنگ سبز روشن در می‌آید که کران‌های قهوه‌ای رنگ در میان آن سربرآورده است و در روزهای آخر پاییز و زمستان روستا به رنگ سفید در می‌آید. باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی روستا در اطراف کران‌ها قرار گرفته و در روزهای برداشت محصول زیبایی خاصی به منطقه می‌دهد.

همچینن در میان دامنه کوه‌ سهند، گیاهان دارویی بسیاری وجود دارد که مردم روستا از آن‌ها برای تهیه غذا و داروهای خانگی استفاده می‌کنند.

طبیعت کندوان
عکس از Khadije mahdikhanlou

رودخانه کندوان

بخشی از طبیعت زیبای کندوان مدیون رودخانه پرآب خود است. رودخانه در حاشیه روستا قرار دارد و مناطق ییلاقی و باغات سرسبز منطقه نیز در حاشیه این رود قرار گرفته‌اند.

چشمه‌های آب معدنی کندوان

چشمه آب‌معدنی کندوان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری کندوان است که دارای خواص درمانی بسیاری می‌باشد و از دیگر بهانه‌های مسافران برای سفر به این روستای فوق العاده به حساب می‌آید. آب این چشمه‌ها، جزو آب‌های کربنات کلسیم سرد با دمای ۱۰ درجه است و کمترین میزان آهک را دارد. آب چشمه‌های آب معدنی کندوان برای بیماران کلیوی بسیار مفید است.

جاهای دیدنی کندوان
عکس از ویکی‌پدیا

بازارچه صنایع دستی کندوان

یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های روستا بازارچه صنایع دستی کندوان است. در بازارچه صنایع دستی، محصولات خانگی و محصولاتی که توسط روستاییان تهیه شده، به فروش می‌رسد. مهم‌ترین محصول روستای کندوان عسل کوهستان است. از سایر محصولات روستای کندوان می‌توان به لبنیات، آب‌معدنی، گردو، گیاهان دارویی، دوشاب یا شیره انگور، عسل و بادام اشاره کرد. از صنایع دستی روستای کندوان که در بازارچه به‌فروش می‌رسد می‌توان به گلیم، جاجیم و روسری‌های کلاقه‌ای اشاره کرد. یکی دیگر از محصولات اصلی روستای کندوان و روستاهای خطه آذربایجان، خشکبار است که به برکت آب‌و‌هوای مناسب در اکثر مناطق استان، محصولات خشکبار با کیفیت عالی عرضه می‌شود.

بهترین فصل سفر به کندوان

همانطور که می‌دانید روستای کندوان یکی از روستاهای سردسیری ایران محسوب می‌شود. برای همین روستای کندوان در پاییز و زمستان و البته اوایل بهار آب‌وهوای سردی دارد. میزان بارندگی در این فصول زیاد است. با سفر به این روستا در این فصل‌های سرد سال با بارش شدید برف و یخبندان مواجه خواهید شد. اما بهترین زمان برای سفر به روستای کندوان اواخر بهار و فصل تابستان است.

سفر به کندوان
عکس از ویکی‌پدیا انگلیسی

راهنمای اجاره ویلا، سوئیت و اتاق برای اقامت در کندوان

برای شما پیشنهاد ویژه‌ای داریم.

برای اجاره خانه در کندوان و یا اقامتگاه، سوئیت و اتاق می‌توانید از طریق سایت اتاقک اقدام کنید و با گذراندن چند مرحله ساده اتاقک مناسب را در تاریخ مورد نظرتان، با قیمتی مناسب، رزرو کنید.

اقامت دلچسبی برای شما آرزو می‌کنیم.

اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا