آثار طبیعی ایران

آثار طبیعی ایران

اثر طبیعی ملی چیست؟ | معرفی آثار طبیعی ایران

آثار طبیعی ایران

عکس از گوگل

آثار طبیعی پدیده‌هایی‌اند که معمولا کم‌نظیرند و برای آن‌ها جایگزینی وجود ندارد و از نظر تاریخی، علمی و طبیعی ارزش زیادی دارند. این آثار در طبیعت و گاهی اوقات در گیاهان و جانوران هم دیده می‌شود و به جهت حفاظت از آن‌ها به عنوان اثر طبیعی ملی ثبت می‌شوند.

در ایران در حدود ۲۰ آثار طبیعی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های جالب و خاصی دارند. در ادامه این مطلب درباره تعدادی از آن‌ها به‌صورت مختصر توضیح می‌دهیم. 

اثر ملی طبیعی

عکس از گوگل

۱. گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک که در استان بوشهر قرار دارد پدیده‌ای طبیعی است و به‌عنوان بزرگ‌ترین گنبد نمکی خاورمیانه شناخته می‌شود. این گنبد‌های زیبا در حدود ۶۰۰ میلیون سال عمر دارند. دره گل کلم، رنگ‌های خیره‌کننده این گنبد‌ها، چشمه‌ها و آبشارهای نمکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های این منطقه‌اند.

شاید دوست داشته باشید ارزان ترین آپارتمان‌های بوشهر را ببینید.

اثر ملی طبیعی

عکس از گوگل

۲. لاله واژگون

گل لاله‌ واژگون گیاهی از خانواده سوسن‌سانان است و پیاز و عمری چندین ساله دارد. در بعضی از منطقه‌های ایران این گیاه به لاله اشک یا اشک مریم هم معروف است. تا کنون در دنیا ۶۰ گونه و در ایران ۱۵ گونه از این گیاه شناسایی شده است که در بیشتر کشورها از خواص دارویی آن استفاده می‌کنند و فقط در کشور چین برای پختن غذا هم از آن استفاده می‌شود. این گل در شهرهای ملایر، میاندشت، چادگان، الیگودرز، خمین، سپیدان، فریدون‌شهر، کوهرنگ . خوانسار می‌روید.

لاله واژگون

عکس از گوگل

۳. سرو ابرکوه

سرو ابرکوه یکی از کهنسال‌ترین موجودات زنده روی کره زمین است که بعضی از دانشمندان عمر آن را در حدود ۴۰۰۰ سال تخمین زده‌اند. عده‌ای می‌گویند این درخت به دست زرتشت کاشته شده است و عده‌ای دیگر عقیده دارند پسر نوح آن را کاشته. قطر این درخت یازده متر و نیم و طول آن حدود ۲۸ متر است.

ابرکوه شهری به قدمت تاریخ

سرو ابرکوه

عکس از گوگل

۴. باداب سورت

چشمه‌های پلکانی تراورتنی که باداب سورت نام دارد در جهان و ایران کم‌نظیر است. این چشمه‌ها در شهرستان چهاردانگه، از توابع ساری قرار دارد و به‌عنوان دومین اثر طبیعی ملی ثبت شده است. در این باداب چندین چشمه وجود دارد که هر کدام از آن‌ها از لحاظ رنگ، بو و مزه با دیگری متفاوت است.

اقامت در ساری نزدیک به باداب سورت

باداب سورت

عکس از گوگل

۵. چنار سوخته

چنار سوخته روستای صح دامغان نزدیک به ۶۵۰ سال قدمت دارد. این درخت به دلیل سوختگی تنه داخلی‌اش به چنار سوخته معروف شده است. 

۶. سوسن چلچراغ

سوسن چلچراغ یکی از آثار طبیعی ایران است که ثبت شده و از آن برای بهره‌برداری غیر مصرفی محافظت می‌کنند. این گیاه زیبا در شهرهای داماش و تالش استان گیلان می‌روید و در خارج از ایران فقط در شهر لنکران در کشور آذربایجان دیده شده است. ارتفاع این گل از ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر است و زمان رویش آن خرداد‌ماه است.

سوسن چلچراغ

عکس از گوگل

۷. چشمه وقت و ساعت

چشمه وقت و ساعت در شهر دورود قرار دارد و یکی از پدیده‌های طبیعی استان لرستان است. آب این چشمه در طول روز به‌مدت ۲ تا ۳ ساعت قطع می‌شود به‌طوری‌که اثری از آب در دهانه آن دیده نمی‌شود و بعد از گذشت زمان باز به جوشش می‌افتد. 

اجاره هتل آپارتمان ارزان و تمیز در دورود

آثار ملی چیست؟

عکس از گوگل

۸. چنار کهنسال طاق بستان

درخت رحمت همان درخت چنار طاق بستان است که بیشتر از ۷۰۰ سال از عمرش می‌گذرد و عده‌ای می‌گویند این درخت را فرهاد برای شیرین کاشته است. این درخت نزدیک ۳۸ متر ارتفاع و ۸ متر عرض دارد. 

درباره طاق بستان بیشتر بدانید

چنار طاق بستان

عکس از گوگل

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای اتاقک

من عکاسم و می‌نویسم چون همیشه دلم می‌خواست دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم. توی رویاهام به همه شهرها سفر می‌کردم و با مردم و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شدم و ازشون عکاسی می‌کردم. اما یک روز تصمیم گرفتم هم دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم و هم جور دیگه‌ای به بقیه نشون بدم. برای همین شروع کردم به عکاسی کردن که خیلی‌ چیزهای جالب رو از دریچه دوربینم به همه معرفی کنم و بعد از اون قلم به دست گرفتم و نوشتن رو شروع کردم. این طوری من و همه کسانی‌ که نوشته‌هام رو می‌خونند به همه شهرها سفر می‌کنیم و با دیدنی‌ها و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.