روز بزرگداشت حافظ شیرازی | بیستم مهر ماه

روز بزرگداشت حافظ شیرازی

بارها پیش آمده که با چشمانی بسته در دل نیت کردیم و انگشتان خود را بر صفحات دیوان حافظ لغزاندیم تا با خواندن اشعار این شاعر بزرگ، قلب و روح‌مان آرام گیرد.
دیوانی که چند دقیقه مانده به سال نو یا در بلندترین شب سال آن را می‌گشاییم تا از میان کلماتش، امید و نشانه‌ای بیابیم. بیست مهر ماه روز بزرگداشت حافظ شیرازی است و به همین بهانه کمی بیشتر درباره این شاعر نامی با هم گفت‌وگو می‌کنیم.

«خواجه شمس‌الدین محمد‌بن بهاءالدین محمد حافظ شیرازی»، ملقب به حافظ، در سال ۷۲۷ هجری قمری چشم به جهان گشود و در سال ۷۹۲ هجری قمری از دنیا رفت. به این دلیل او را حافظ می‌نامیدند که در نوجوانی حافظ کل قرآن بود. حاصل عمر او دیوانی  شامل ۵۰۰ غرل، چندین قصیده، رباعی و دو مثنوی است.

حافظ شهرتی جهانی دارد؛ اشعارش به زبان‌های مختلف ترجمه شده است و در دانشگاه‌های معتبر تدریس می‌شود.

اولین بار در سال ۱۳۷۵ بیستم مهر ماه به نام حافظ شیرازی نام‌گذاری شد. هر سال، در روز بزرگداشت حافظ، در حافظیه شیراز مراسم باشکوهی برای گرامیداشت مقام حافظ برگزار می‌شود. هم‌زمان با این مراسم در کشورهای مختلف نیز مراسم مشابهی به این مناسبت برگزار می‌شود.

در سال ۱۳۷۵ به منظور بزرگداشت مقام حافظ شیرازی برای اولین بار در تقویم ایران، یک روز با مناسبت فرهنگی ثبت شد. بدین ترتیب هرساله بیست مهرماه به این مناسبت، برنامه‌های بسیاری در سراسر ایران و خصوصا حافظیه شیراز برگزار می‌شود. انتخاب ماه مهر برای این مناسبت اما به هیچ عنوان تصادفی نبود. تکرار بالای کلمه مهر در اشعار حافظ و خوش آب و هوا بودن شیراز در این ماه، دو دلیل انتخاب مهر ماه است.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.