صنایع دستی استان گلستان

صنایع دستی استان گلستان

معرفی زیباترین صنایع دستی استان گلستان

صنایع دستی استان گلستان

عکس از گوگل

ترکمن‌ها یکی از معروف‌ترین اقوام استان گلستان‌اند و بیشترین جمعیت آن را هم تشکیل می‌دهند. به همین دلیل صنایع‌ دستی بندرترکمن نسبت به شهرهای دیگر این استان شهرت بیشتری پیدا کرده است. با این حال در سراسر شهرهای این استان هنر دست استاد کارانی را می‌بینیم که با ظرافت و دقت ساخته شده‌اند و گویای سال‌ها فرهنگ و تمدن این منطقه است. در ادامه درباره تعدادی از صنایع دستی استان گلستان توضیح داده‌ایم تا بیشتر از قبل با آن‌ها آشنا شویم.

اقامت در خانه‌های ارزان استان گلستان و لذت گردش در بازارهای محلی

صنایع دستی استان گلستان

عکس از گوگل

قالی بافی

مهم‌ترین صنایع دستی گلستان قالی بافی است که از سال‌های دور تا به حال برجا مانده است. قالی‌ها به دست زنان هنرمند این استان بافته می‌شود و بیشتر طرح و نقش‌های ترکمنی دارد. 

اجاره ویلا در بندر ترکمن

قالی بافی ترکمن ها

عکس از گوگل

 سوزن دوزی

هنر زیبای سوزن‌دوزی را بیشتر روی عرق‌چین، دور یقه،سردست پیراهن و مچ شلوارها می‌بینیم. این هنر ظریف توسط زنان و دختران استان گلستان دوخته می‌شود. 

سوزن دوزی

عکس از گوگل

 نمد مالی

نمدمالی یکی از هنرهای زنان استان گلستان است که با زحمت و هنر طرح‌ها و رنگ‌ها را کنار هم قرار می‌دهند و اثری زیبا خلق می‌کنند. الیاف  نمد را از پشم گوسفندان که در بهار چیده‌اند تهیه می‌کنند. چشم شتری،‌ قوچ، عقرب زرد و تیرانا نام طرح و نقش‌های مختلف نمدها است.

خانه ارزان در گنبد کاووس

نمدمالی

عکس از گوگل

 زیور‌آلات سنتی

زنان و دختران گلستانی از کودکی تا بزرگسالی با زیورآلات سر‌و‌کار دارند و طلا و جواهر به جز جنبه زینتی از نظر اقتصادی هم اهمیت دارد. خیلی از آن‌ها لباس‌ها و وسایل خود را با زیورآلات ساخت دست تزیین می‌کنند تا جلوه‌ای دیدنی داشته باشد.

اقامت ارزان در آزادشهر

زیورآلات

عکس از گوگل

سخن آخر

در دوشنبه‌ بازارهای بندرترکمن می‌توانید انواع صنایع دستی این استان و شهر را ببینید و برای سوغات و یادگاری آن‌ها را بخرید. با خرید صنایع دستی از ساکنین شهرها مختلف به وضعیت اقتصادی آن‌ها هم کمک می‌کنید.

در شهر آق قلا هم پنج شنبه بازار وجود دارد و بومی‌های این شهر صنایع دستی شهرشان را به فروش می‌رسانند. 

پشتی‌های دستباف، قالی و قالیچه از معروف‌ترین صنایع دستی شهرهای استان گلستان است.

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای اتاقک

من عکاسم و می‌نویسم چون همیشه دلم می‌خواست دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم. توی رویاهام به همه شهرها سفر می‌کردم و با مردم و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شدم و ازشون عکاسی می‌کردم. اما یک روز تصمیم گرفتم هم دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم و هم جور دیگه‌ای به بقیه نشون بدم. برای همین شروع کردم به عکاسی کردن که خیلی‌ چیزهای جالب رو از دریچه دوربینم به همه معرفی کنم و بعد از اون قلم به دست گرفتم و نوشتن رو شروع کردم. این طوری من و همه کسانی‌ که نوشته‌هام رو می‌خونند به همه شهرها سفر می‌کنیم و با دیدنی‌ها و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.