جاهای دیدنی

شیطان کوه لاهیجان | جاذبه گردشگری یا قلمرو شیطان؟

شیطان در کوه لاهیجان،‌ داستانی پرفریب یا واقعیتی انکار شده؟

در این مطلب درباره یکی از جاذبه‌های گردشگری لاهیجان برایتان می‌گوییم. کوهی که هرچند زیبا و رویایی است اما سنگینی نامی نامتعارف بر آن حس می‌شود؛ شیطان کوه!

شیطان‌کوه با داشتن آبشاری زیبا، تله‌کابینی که شما را بر بلندای بام سبز می‌برد و منظره‌ای فراموش‌نشدنی از استخر لاهیجان، یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است. با این‌حال اولین سوالی که پیش می‌آید، علت انتخاب این نام برای آن است.

سوالی که برای آن جواب‌های متفاوتی وجود دارد. داستان‌ها و باورهای محلی را برای شما روایت می‌کنیم و نتیجه‌گیری را به عهده خودتان می‌گذاریم.

اگر دوست دارید این جاذبه را از نزدیک ببینید کافی است با اجاره سوئیت در لاهیجان با قیمت مناسب از اتاقک راهی یک سفر ماجراجویانه و لذت‌بخش شوید.

شیطان در کوه لاهیجان،‌ داستانی پرفریب یا واقعیتی انکار شده؟

جاذبه‌ گردشگری لاهیجان یا قلمرو شیطان؟

با شنیدن نام شیطان‌کوه ناخودآگاه در ذهنمان سناریوی ترسناکی شکل می‌گیرد؛ کوهستانی که توسط شیطان تسخیر شده و گذشته‌ای مخوف دارد. هرچند این حدس می‌تواند غیر منطقی و خرافه‌گویی به نظر برسد اما داستان و باروهای محلی، چیز دیگری می‌گویند.

داستان اول ریشه در حوادثی دارد که برای افراد محلی رخ داده. از آنجایی که شیب شدید کوه به دلیل وجود بوته گیاهان قابل تشخیص نیست، بسیاری تصور می‌کنند با یک دویدن نرم می‌توانند به دامنه برسند. درحالی که بعد از چند قدم سقوط خواهند کرد. قدیمی ها دراین‌باره می‌گفتند: «شیطان عقل و هوش و چشم فرد را نظر و اغفال کرده است.»

داستان دوم را هم می‌توان نتیجه ترس همیشگی انسان از ناشناخته‌ها و تاریکی دانست. شیطان‌کوه به علت پوشش گیاهی متراکم، مخصوصا در دامنه، از گذشته تا  امروز بهترین گزینه برای شاخ‌و‌برگ دادن به داستان‌های ترسناک به حساب می‌آید.

جاذبه‌ گردشگری لاهیجان یا قلمرو شیطان؟

ریشه نام شیطان‌ کوه

نام شیطان‌کوه ریشه در داستان‌های تاریخی و منطقی دیگری نیز دارد. شیطان‌کوه از دو کوه نزدیک به هم تشکیل شده. افراد محلی می‌گویند در گذشته، غاری مخفی بین کوه‌ها وجود داشته که مسیر حرکت شیخان و بزرگان بوده تا تردد امن‌تر و سریع‌تری برای رسیدن به شکارگاه  و تفرجگاه خود داشته باشند.

از آنجایی که دسترسی به این غار برای افراد عادی ممنوع بوده است، نام شیخان را برای آن انتخاب کردند؛ نامی که با گذشت زمان به شیطان‌کوه تبدیل شده است.

عده‌ای هم می‌گویند ریشه نام شیطان‌کوه به شاه‌نشین شاه عباس صفوی، که بالای کوه قرار داشته برمی‌گردد. در آن زمان به این منطقه  شاه‌نشین کوه می‌گفتند که در طول زمان تلفظ آن به شیطان‌کوه تغییر پیدا کرده است.

درنهایت می‌توان گفت ریشه نام شیطان‌کوه هرچه باشد، طبیعتِ  بی‌نظیر و آرامش‌بخش آن باعث شده برای اهالی لاهیجان، مسافران ایرانی و در بین گردش‌گران خارجی شناخته شده باشد.

ریشه نام شیطان‌ کوه

گشت‌ و‌ گذار و تفریح در شیطان‌ کوه

برای بازدید از شیطان‌کوه باید از کنار استخر لاهیجان، راهی جاده‌ای شوید که شما را به تله کابین می‌رساند. البته مسیر پیاده‌روی سرسبزی با 750 پله برای رسیدن به بالای کوه نیز وجود دارد.

پیاده روی کنار استخر لاهیجان و حتی قایق‌سواری در آن، کوه پیمایی سبک تا بام‌سبز لاهیجان، بازدید از آبشار شیطان‌کوه، عکاسی در مسیر و یا انتخاب مسیر تله‌کابین برای تماشای مناظر اطراف و شهر از بالا، همگی گزینه‌های پیش روی شما برای گشت‌و‌گذار در منطقه شیطان‌کوه هستند.

البته جاذبه‌های گردشگری لاهیجان هم انتخاب‌های فوق‌العاده‌ای برای گردش‌اند که می‌توانید برای بازدید از آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

گشت‌ و‌ گذار و تفریح در شیطان‌ کوه

آبشار شیطان کوه

برای رسیدن به بام‌سبز اگر پله‌کان و مسیر سرسبز کوهپایه را انتخاب کنید صدای آبشار توجه‌تان را جلب می‌کند.آبشار شیطان‌کوه، با ۲۴ متر ارتفاع، منظره زیبا و چشم‌نوازی دارد. البته این آبشار طبیعی نیست و آب آن از استخر لاهیجان تامین می‌شود. این آبشار با سنگ‌های تیره رنگ که از میان حرکت ابریشمی آب سر بیرون آورده‌اند، می‌تواند سوژه عالی برای عکاسی باشد.

آبشار شیطان کوه

تله‌ کابین شیطان‌ کوه

اگر توان‌ بدنی بالا رفتن از 750 پله مسیر شیطان‌کوه را ندارید، برای شما تله‌کابین بهترین گزینه است. مسیر تله‌کابین شیطان‌کوه از میان درختان سرسبز جنگل، بر فراز دشت‌های پوشیده از بوته‌های چای و خانه‌های روستایی می‌گذرد با چشم‌اندازی فراموش‌نشدنی از شهر لاهیجان تصاویر زیبایی را پیش روی شما قرار می‌دهد..

زمانی که در ایستگاه اول سوار تله‌کابین می‌شوید از شما و همراهانتان یک عکس می‌گیرند که در ایستگاه آخر، با پرداخت هزینه، می توانید نسخه چاپی آن را دریافت کنید.

در انتهای مسیر تله‌کابین منطقه‌ای وسیع و سرسبز وجود دارد که در آن رستوران، مغازه‌های فروش صنایع دستی و سوغاتی مانند چای تازه  و مربای خانگی و البته آلاچیق برای استراحت بازدید‌کنندگان و پارک بازی برای کودکان قرار دارد.

برای اینکه انتخاب بین بالا رفتن از 750 پله و یا سوار تله‌کابین شدن را برایتان راحت‌تر کنیم باید بگوییم که انتخاب بسیاری از افراد سوار تله‌کابین شدن است. بنابراین اگر آمادگی جسمانی بالا و یا توان پیاده روی طولانی را ندارید، راه آسان‌تر و لذت بردن از مناظر اطراف را انتخاب کنید.

تله‌ کابین شیطان‌ کوه

استخر لاهیجان

هرچند قایق‌سواری در استخر لاهیجان و قدم زدن در کنارش لطف خود را دارد اما تماشای آن از بالای شیطان‌کوه با پس‌زمینه شهر و سایه ابرها روی آب، منظره‌ای فراموش‌نشدنی را در خاطرتان ثبت می‌کند. استخر لاهیجان، با ۱۷ هکتار مساحت، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری لاهیجان است؛ قلب تپنده شهر و بهترین مکان برای گشت و گذار.

اما جذاب‌ترین قسمت استخر لاهیجان را می‌توان جزیره‌ای در میان آب دانست که توسط یک پل به حاشیه جنوبی آن متصل شده است. جزیره‌ای با یک رستوران باصفا و دنج که تجربه‌ای متفاوت از شکم‌گردی را برایتان رقم می‌زند.

ناگفته نماند که این استخر درگذشته برکه‌ای با ۷۰ متر طول و ۲۰۰ متر عرض بوده که برای انبار کردن آب استفاده می‌شده است و این روزها به دریاچه‌ای مصنوعی و یکی از تفرجگاه‌های شهر لاهیجان تبدیل شده است.

استخر لاهیجان

اجاره ویلا در لاهیجان گیلان و اقامتگاه شیطان کوه

برای اجاره ویلا در لاهیجان گیلان فرصت را از دست ندهید.

شما می توانید برای اقامت در این منطقه شهر لاهیجان را سرچ کنید. در بالای صفحه اطلاعات مربوط به اقامت مثل تاریخ ورود و تعداد مسافران را وارد کنید. سپس از بین اتاقک‌های پیشنهاد شده اتاقکی که برای شما مناسب‌تر است را انتخاب کنید. در این صفحه اطلاعات مربوط به اتاقک همراه با هزینه اقامت شما، بر اساس تاریخ و تعداد مسافران، به شما نمایش داده می‌شود. در صورت مناسب بودن شرایط و هزینه، کلید رزرو را بزنید. لازم است قبل از پرداخت هزینه رزرو میزبان درخوایت شما را تایید کند و شما کد ملی خود را وارد کنید. سپس درگاه بانکی مورد نظرتان را انتخاب کنید و هزینه اقامت را پرداخت کنید. بعد از پرداخت هزینه رزرو، در زمان مشخص شده، اتاقک در اختیار شما قرار دارد.

اقامت دلچسبی برای شما آرزو می‌کنیم.

5/5 - (2 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. شیطان ،واقعا دارای جا و مکانی مشهور به کعبه شیطان است که پنهان و مورد توجه شیطان پرستان بوده و نام دیگر آن فولون گلو است،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا