کجا سفر برم؟جاذبه

صنایع دستی و سوغاتی سهیلیه

سهیلیه یکی از مناطق غرب استان البرز محسوب می‌شود. این منطقه به تازگی مورد توجه گردشگران شهرهای اطراف استان البرز قرار گرفته است. زمانی که گردشگران وارد منطقه‌ای می‌شوند، خرید سوغاتی را به عنوان مهم‌ترین فعالیت وارد منطقه می‌کنند. در این مطلب از اتاقک به معرفی بهترین سوغاتی‌ها و صنایع دستی سهیلیه می‌پردازیم تا در سفر خود به این منطقه بتوانید تهیه کنید.

صنایع دستی سهیلیه

صنایع دستی لوازم کاربردی است که با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته می‌شود. با توجه که با کمک دست یا ابزارهای محلی ساخته می‌شوند، تولید انبوه نمی‌شوند و اغلب کاربرد خانگی دارند. صنایع دستی هر منطقه بخشی از فرهنگ و هویت آن منطقه است. در ادامه مهم‌ترین صنایع دستی سهیلیه را معرفی کرده‌ایم.

سوغاتی سهیلیه کرج

گلیم سهیلیه

یکی از صنایع دستی مهم منطقه سهیلیه استان البرز گلیم است. گلیم دست‌بافت ساده‌ای است که از تار و پود پشمی بافته می‌شد و هر منطقه طرح مختص خود را داشته است. گلیم‌ها توسط زنان بافته می‌شدند. این دست‌بافت‌ها به عنوان زیرانداز، روکرسی، جل‌اسب یا نمکدان مورد استفاده قرار می‌گرفت. گلیم‌ها در گذشته به دلیل بدون پرز بودن و ضخیم نبودن به نسبت قالی‌ها، زیرانداز محبوبی محسوب نمی‌شدند و اغلب در کنار در یا روی کرسی استفاده می‌شدند. اما امروزه گلیم‌ها در میان مردم محبوبیت بسیار پیدا کرده‌اند و گلیم‌ها به عنوان تابلو، کیف یا کفش به فروش می‌رسید و یک کالای ارزشمند محسوب می‌شود.

بافتنی های سهیلیه کرج

قالی سهیلیه

قالی یکی دیگر از صنایع دستی‌های زیبا و محبوب سهیلیه محسوب می‌شود. قالی‌های سهیلیه از پشم بافته می‌شوند و دار قالی روی دیوار قرار می‌گیرد. تارهای در میان پودها بافته می‌شوند. و در گذشته نخ‌های پشمی قالی‌های توسط زنان و مردان سهیلیه نخ‌ریسی و بعد رنگرزی می‌شدند. با توجه به اینکه سهیلیه مراتع خوبی داشت، پشم دام‌ها با کیفیت بود و در نتیجه، نخ‌ها و قالی‌های بافته‌شده با نخ‌های تولیدی نیز بسیار مرغوب و با کیفیت بودند. هنوز هم در بسیاری از خانه‌های سهیلیه دار قالی وجود دارد و قالی‌های دست‌بافت زیبایی در کف‌خانه‌ها دیده می‌شود.

جاجیم سهیلیه

جاجیم یکی دیگر از زیراندازهای دست‌بافت سهیلیه کرج است که توسط زنان بافته می‌شد. این زیرانداز نیز پرز نداشته است و بسیار نازک بوده است. نخ‌های جاجیم پشمی بوده و برای رویکرسی یا رویپرده استفاده می‌شده است و رواندازی مناسب برای روزهای سرد زمستان به حساب می‌آید. جاجیم از فرهنگ عشایر به فرهنگ یکجانشینان وارد شده و نقشه‌ها و طرح‌های آن نیز ساده هستند. طرح‌های جاجیم اغلب راه‌راه، اشکال هندسی مانند لوزی است.

جاجیم سوغات سهیلیه کرج

منبت‌کاری

از دیگر رشته‌های فعال در سهیلیه منبت‌کاری است. در سهیلیه چندین کارگاه منبت‌کاری چوب وجود دارد. در این کارگاه‌های کنده‌کاری‌های روی چوب انجام می‌دهنده و تابلوهای زیبایی تولید می‌شود. کنده‌کاری‌های روی چوب به کمک قلم‌ها و اسکنه‌های فلزی انجام می‌شود و نقش‌های نظیر اسلیمی، ختایی، گل و مرغ شکل می‌گیرد. قدمت این هنر زیبا در کشورمان به 1500 سال پیش باز می‌گردد و اولین بار برای ساخت و تزئین مساجد دوران اسلام از آن استفاده می‌کردند. در دوران اسلام برای تزئین درهای مساجد، منبرها، رحل‌های قرآن و پنجره‌ها استفاده می‌شد، در دوران صفویان به اوج شکوفایی خود رسید.

منبت کاری سهیلیه

معرق چوب

معرق چوب به کنار هم قرار دادن قطعات چوب یا سایر مصالح مانند فلز، عاج و صدف روی زمینه چوب گفته می‌شود. قدمت هنز معرق چوب به دوران سلجوقیان باز می‌گردد و در دوران صفویان به اوج شکوفایی خود رسید. این هنر زیبا در دوران قاجار رکود داشت و تقریبا به فراموشی سپرده شد اما؛ در دوران پهلوی و بعد از انقلاب بار دیگر هنرمندان به آن توجه ویژه‌ای کردند. معرق چوب به لحاظ فنی بسیار شبیه به معرق کاشی است و در هر دو حرفه از تلفیق و ترکیب تکه‌های رنگی به دست می‌آید.

معرق روی چوب سهیلیه

ظروف سفالی

یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌ها و صنایع‌دستی سهیلیه ظروف سفالی این شهر است. ظرف سفالی از قدیمی‌ترین ساخته‌های بشر محسوب می‌شود. این ظروف در بسیاری از نقاط تاریخی و باستانی کشف شده و نشان از کاربرد آن در زندگی بشر داشته است. امروزه نیز مردم به ظروف سفال دوباره علاقه‌مند شده‌اند و در کارگاه‌های سهیلیه نیز این ظروف تولید می‌شوند.

سفال سهیلیه

رودوزی

یکی از هنرهای سنتی رایج در بسیاری از نقاط ایران، رودوزی است. در سهیلیه کرج نیز بسیاری از زنان و دختران به رودوزی مشغول هستند. رودوزی به هنر دوخت روی پارچه اشاره دارد. امروزه زنان و دختران از این هنر برای تزئین پیراهن، کمربند، شلوار، دامن، پرده، جانماز، سجاده، رومیزی، روبالشتی و روتختی استفاده می‌کنند. بیش از 100 نوع سبک رودوزی وجود دارد که در سهیلیه کرج سرمه‌دوزی، گل‌دوزی، نقش‌دوزی و پولک‌دوزی رایج است.

رودوزی سهیلیه

سوغات خوراکی سهیلیه کرج

یکی از جالب‌ترین قسمت‌های سوغاتی‌های سهیلیه، سوغاتی‌های خوراکی است. در سهیلیه به دلیل وجود باغ‌های میوه، می‌توانید از میو‌ه‌های فصل به عنوان سوغاتی خریداری کنید. مهم‌ترین میوه‌های سهیلیه آلو، گیلاس، سیب، آلبالو، گلابی و انار است.

سوغاتی خوشمزه سهیلیه

علاوه بر میوه‌های سهیلیه می‌توان به فراورده‌های میوه‌های باغ‌ها نیز اشاره کرد. مردم سهیلیه کرج با میوه‌های باغ‌ها مربا یا ترشی درست کرده و می‌فروشند. در بازارهای محلی می‌توانید گردشگران با اجاره و رزرو ویلا در سهیله، بسیاری از این سوغاتی‌ها را به عنوان یادگاری از سفر برای خود تهیه می‌کند.این محصولات را به عنوان سوغات سهیلیه تهیه کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا