کجا سفر برم؟معرفی شهر

اصفهان کجاست؟ | معرفی پایتخت فرهنگی و هنری ایران

همه چیز درباره شهرستان اصفهان

اصفهان در مرکز کشور قرار دارد. از دیرباز اصطلاح اصفهان، نصف جهان در بین مردم سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است، اما باید بگوییم که جمله تنها تا حدودی توانسته زیبایی شهر اصفهان تصویر بکشد. اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر ایران زمین و البته شاهکارهای بدیع معماری مقصدی جذاب برای گردشگران محسوب می‌شود. این شهر زیبا با جاذبه‌های تاریخی بسیار می‌تواند هر مسافری را عاشق خود می‌کند. ما در این بخش سعی داریم تا راهنمایی مناسب برای معرفی اصفهان به شما ارائه کنیم، پس با ما همراه باشید.

معرفی اصفهان
عکس از Dolphinphoto5d

شهر اصفهان کجاست؟

اگر بخواهیم به این سوال جواب بدهیم که شهر اصفهان کجاست، باید گفت اصفهان به طور تقریبی در مرکز کشور قرار دارد. این شهر با وسعت ۲۲۰کیلومتر مربع دارای حدود ۳ میلیون نفر جمعیت است و به عنوان سومین شهر پرجمعیت ایران شناخته می‌شود. شهر اصفهان چهاردهمین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه نیز به شمار می‌رود. اصفهان در ارتفاع ۱۵۷۰ متری از سطح دریا و بر روی دشتی هموار قرار گرفته و به دلیل عبور رودخانه زاینده‌رود ایجاد شده است.

این شهر که جز پنج شهر برتر گردشگری ایران به شمار می‌رود، در سال ۲۰۰۶ توانست عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را کسب کند. نزدیکترین مرکز استان به این شهر، شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری است و مسافران می‌توانند با ماشین شخصی خود با ۲ ساعت و نیم رانندگی بین این دو شهر به مقصد برسند. مسافران از تهران نیز با رانندگی در فاصله ۴۳۵ کیلومتری و البته حداقل ۵ ساعت زمان می‌توانند خود را به شهر اصفهان برسانند.

آب‌وهوای اصفهان

آب‌و‌هوای اصفهان

برای معرفی اصفهان باید با آب‌و‌هوای این شهر نیز آشنا شویم. این شهر از آب‌و‌هوایی معتدل و نیمه‌خشک و فصل‌های نسبتاً منظمی برخوردار است. برخی از افراد سفر به اصفهان را در ماه اردیبهشت توصیه می‌کنند و این ماه را بهشت اصفهان می‌دانند. شما می‌توانید در شهر اصفهان زمستان‌های سرد و تابستان‌های بسیار گرم را تجربه کنید. در مناطق شمالی و شرقی این شهر می‌توان انتظار آب‌و‌هوای کویری داشته باشید و هر چه در راستای جنوبی این شهر حرکت می‌کنیم، آب‌و‌هوای شهر خنک‌تر می‌شود. می‌توان در تابستان انتظار دمای 40 درجه را نیز در اصفهان داشت.

معرفی شهر اصفهان
عکس از Amirpashaei

بهترین فصل سفر به اصفهان

نمی‌توانیم تاثیر فصل‌های مختلف را در معرفی اصفهان برای سفر به این شهر نادیده بگیریم. باید بگوییم که هیچ زمانی برای سفر به شهر اصفهان نامناسب نیست و در هر فصلی که به این شهر زیبا سفر کنید، یک ماجراجویی متفاوت و زیبا را تجربه خواهید کرد. اگر به دنبال کم کردن مخارج سفر خود به شهر اصفهان هستید، ما سفر در فصل زمستان را به شما توصیه می‌کنیم. سفر به این شهر در فصل زمستان می‌تواند هم برای مسافران از شهرهای سردسیری و هم برای مسافرانی از جنوب کشور دلپذیر باشد. همچنین اگر از آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید در زمان سفر به اصفهان این شهر را در خلوت‌ترین حالت ممکن ببینید، سفر در فصل زمستان را به شما توصیه می‌کنیم.

سفر در فصل برگ‌ریزان نیز چهره‌ایی متفاوت از اصفهان را به شما نشان می‌دهد. باور کنید که قدم زدن در گذرگاه‌های پوشیده از برگ‌های زرد پاییزی کنار زاینده‌رود تجربه‌ای به‌یادماندنی برای شما خواهد بود. علاوه براین می‌توانید از خنکی هوا در این فصل نیز لذت ببرید.

برای بسیاری از افراد برنامه‌ریزی سفر به اصفهان در فصل تعطیلات جذاب‌تر است. این سفر احتمالا یک سفر در گرمای دلچسب نصف جهان محسوب می‌شود. البته پیش از سفر باید بگوییم که در فصل تابستان اصفهان هوای بسیار گرم و البته خشک دارد. با این‌حال سفر در تابستان برای برخی از افرادی که آفتاب و گرما را دوست دارند، می‌تواند لذت‌بخش باشد.

بهترین فصل سفر به اصفهان

اگر می‌خواهید شلوغ‌ترین چهره شهر اصفهان را ببینید، سفر در تعطیلات نوروز را به شما توصیه می‌کنیم و البته اگر قصد اقامت در این شهر تاریخی را دارین حتما قبل از شروع سفر به فکر اجاره سوئیت در اصفهان و یا آپارتمان مبله در اصفهان باشید. در این فصل طبیعت زیبای اصفهان جادوی خود را برای مدهوش کردن مسافران به نمایش می‌گذارند. سفر به اصفهان در فصل بهار نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و از پیش تعیین شده دارد و هزینه‌های سفر در این فصل بسیار بالاتر است.

راه‌های دسترسی به اصفهان

هرچند که معرفی راه‌های دسترسی نیز جز از معرفی شهر اصفهان محسوب می‌شود. اما در حال حاضر راه‌های بسیار متنوعی برای سفر وجود دارد، بنابراین شاید این سوال کمی پیش پا افتاده باشد. برای سفر به این شهر باید ابتدا به سوال جواب بدهیم که اصفهان کجاست و از چه امکاناتی برخوردار است. اصفهان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای ایران امکانات مناسبی برای حمل نقل مسافران دارد.

اگر خواهان سفر هوایی به این شهر باشید، فرودگاه بین‌المللی شهید‌بهشتی اصفهان میزبان شما خواهد بود. این فرودگاه که در بیرون از شهر اصفهان قرار گرفته، با ماشین حدودا نیم ساعت فاصله دارد. اگر از آن دسته از افرادی هستید که طرفدار سفر با اتوبوس می‌باشید، یکی از ۴ ترمینال اتوبوسرانی شهر اصفهان منتظر شما خواهد بود. البته نمی‌توان از لذت سفر با قطار چشم‌پوشی کرد. با استفاده از قطار، یکی از راحت‌ترین و بی‌دغدغه‌ترین انواع سفر را تجربه خواهید کرد. ایستگاه راه‌آهن اصفهان در نزدیکی میدان آزادی اصفهان میزبان شما خواهد بود. در نهایت اگر می‌خواهید با استفاده از ماشین خودتان به شهر اصفهان سفر کنید، بزرگراه‌ها به استقبال شما خواهند آمد.

راه‌های دسترسی به اصفهان

 دیدنی‌های اصفهان

ا‌گر بخواهیم تمام جاهای دیدنی اصفهان را معرفی کنیم، باید نوشتن کتابی چند جلدی را شروع کنیم. بنابراین ما در این مقاله به معرفی چند مکان معروف از دیدنی‌های شهر اصفهان اکتفا می‌کنیم.

عمارت عالی قاپو

می‌توان دوران صفویان را دوران طلایی برای هنر معماری ایرانی دانست و عمارت عالی قاپو اصلی‌ترین مدرک به‌جا‌مانده برای این ادعا است. این مکان مقابل مسجد شیخ‌لطف‌الله و در ضلع غربی میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد. در زمان ساخت این بنا سعی شده تا سردر ورودی عمارت عالی قاپو به عنوان دروازه ورود به تمام بناهای سلطنتی در میدان نقش جهان باشد. البته ورود به این عمارت برای همگان ممکن نبود و مختص عبور و مرور شاه و اطرافیان وی بود. می‌توان ذوق و مهارت معماران دوره صفویه را در تالار موسیقی این عمارت دید.

اصفهان کجاست
عکس از ویکی‌پدیای انگلیسی

زیباترین قسمت این عمارت، تالار موسیقی است. تالار موسیقی با تصاویر زیبایی از جام و ساز در دیوارهای تزئین شده و علاوه‌بر زیبایی مدهوش‌کننده، وظیفه انعکاس موسیقی در ساختمان را نیز برعهده داشتند. بنابراین صدا موسیقی در این تالار در فضای کاخ به زیبایی شنیده می‌شود. اما استفاده از تکنیک‌های مهندسی برجسته تنها محدود به تالار موسیقی نیست، حوض مسی ایوان کاخ که وطیفه آب‌رسانی به طبقه‌های بالا را بر عهده داشته، حتی در عصر حاضر نیز نمونه چشم‌گیری از مهندسی به حساب می‌آید. این حوض با استفاده از دم‌و‌بازدم هوا کار می‌کرد. البته طی سال‌های گذشته این حوض غیر قابل استفاده شده است.

میدان نقش جهان یا میدان امام خمینی (ره)

از دیرباز مسافران زیادی تنها برای درشکه‌سواری و بازدید از این میدان باشکوه به شهر اصفهان سفر می‌کردند. این میدان به دلیل تجمع بسیاری از بناهای به یکی از زیباترین مکان‌ها در سراسر جهان تبدیل شده است. میدان نقش جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و مسافران را به بازدید از تاریخی و طبیعت زیبای ایران زمین دعوت می‌کند. دور تا دور این میدان با حجره‌های تاریخی احاطه شده که امروزه به عنوان غرفه‌های برای فروش صنایع دستی شناخته می‌شوند. از یادگاری‌های تاریخی مهم این مکان می‌توان به دروازه قدیمی چوگان، مسجد جامع عباسی (مسجد امام)، عمارت عالی قاپو و سر در قیصریه اشاره کرد.

معرفی اصفهان
عکس از Arad Mojtahedi

مسجد امام خمینی (ره) یا مسجد جامع عباسی

می‌توان گفت معماری مسجد امام اصفهان یکی از نمونه‌های بارز معماری در تاریخ اسلام است. این مکان که در فهرست آثار ملی و فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته، نشان‌دهنده فرهنگ و هنر مردم ایران زمین می‌باشد. مسجد جامع امام به عنوان‌های دیگری نظیر مسجد جامع عباسی، مسجد سلطانی و مسجد شاه نیز شناخته می‌شود. این مسجد دارای چندین ورودی است و ورودی اصلی آن در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد. گنبدهای بزرگ این مسجد یکی از نشانه‌های شهری اصفهان به شمار می‌رود. کاشی‌کاری‌های زیبا و قابل‌توجه در تمام بنای این مسجد از جمله ویژگی‌هایی است که بازدیدکنندگان را مدهوش خود می‌کند. در طراحی و ساخت این مسجد به عناصر زیادی از جمله قرارگیری مسجد در سمت قبله و انعکاس صوت در مرکز گنبد بزرگ جنوبی دقت شده است.

مسجد شاه اصفهان

پل‌های تاریخی اصفهان

از میان اصفهان زاینده‌رود رد می‌شود و همین امر باعث شده تا پل‌های متعددی بر روی زاینده‌رود احداث شود. در دوره‌های مختلف حکومت برای تردد و عبور و مرور مردم پل‌های متعددی بر روی زاینده‌رود ساخته شده است. برخی از این پل‌ها بر روی پل‌های تاریخی احداث شده‌اند و برخی بازمانده دوران گذشته اصفهان هستند. از مهم‌ترین پل‌های تاریخی اصفهان می‌توان به پل خواجو، پل سی‌وسه‌پل، پل جویی، پل شهرستان و پل مارنان اشاره کرد.

پل خواجو اصفهان
عکس از Alireza-Obohat

کلیساهای تاریخی اصفهان

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های شهر اصفهان، کلیساهای آن است. سالیان پیش در گوشه‌ای از شهر اصفهان به دستور شاه صفوی مردم ارامنه ساکن شدند. آن‌ها برای عبادت کلیساهای برای خود ساختند که این کلیساها امروز علاوه بر محل عبادت، جزو دیدنی‌های اصفهان نیز به حساب می‌آید. یکی از مهم‌ترین کلیساهای تاریخی اصفهان، کلیسا وانک است که در خیابان جلفا قرار دارد.

کلیسا وانک اصفهان
عکس از Robert Wielgórski

پارک‌های موضوعی

یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های اصفهان پارک‌های موضوعی آن است. در اصفهان تعداد پارک‌های موضوعی به نسبت دیگر شهرهای ایران بیشتر می‌باشد و همین امر باعث شده تا اصفهان برای گردشگران تفریحی نیز جذاب گردد. در میان پارک‌های موضوعی اصفهان می‌توان به باغ گل‌ها، باغ پرندگان، آکواریوم اصفهان و پارک ناژوان اشاره کرد.

باغ گل‌های اصفهان
عکس از ویکی‌پدیا انگلیسی

سوغات خوشمزه اصفهان

در زمان معرفی شهر اصفهان بررسی مهم‌ترین سوغات این شهر خالی از لطف نیست. از خوشمزه‌ترین سوغات شهر اصفهان می‌توانیم به گز، پولکی، سوهان، سوهان عسلی، شیرینی کرکی، برشتوک، نبات اصفهان، دوغ و گوش‌فیل، بریانی و خورش ماست اشاره کنیم. البته گز و پولکی در بین سایر سوغاتی‌های خوردنی اصفهان از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. جالب است که در زمان خرید این سوغات خوشمزه، حتی بسته‌بندی آن‌ها نیز خود یک سوغات ارزشمند محسوب می‌شود. همچنین جوز قندی به عنوان گران‌ترین سوغات خوشمزه اصفهان و البته منحصربه فرد سوغات شهر به شمار می‌رود. جوز قندی از میوه محلی به نام الگ و مخلوطی از پودر قند، هل، شکر و بادام تهیه می‌شود.

صنایع دستی اصفهان
عکس از ویکی‌پدیا انگلیسی

صنایع دستی اصفهان

قلم‌زنی، خاتم‌کاری، مسگری، میناکاری، فیروزه‌کوبی، قالی بافی و قلمکاری نیز جز مهم‌ترین صنایع دستی این شهر زیبا به حساب می‌آیند. البته در این شهر می‌توان ردپای دیگر هنرهای دستی ایران نظیر عبا‌بافی، هنر مشبک، سوزن‌دوزی، صحافی، خوشنویسی، قلمدان‌‌سازی، گیوه‌‌بافی و گیوه‌‌دوزی، نگارگری، نقره و ملیله‌‌کاری، منبت‌‌کاری، زرباف و قلمکار‌سازی را دید.

همچنین این شهر مرکز هنرهایی نظیر کاشی‌کاری، گچ‌بری، گره‌چینی، معرق‌‌کاری و نقاشی مینیاتور است که دیدن و ثبت تصاویر آنها می‌تواند سوغاتی ارزشمند برای هنر دوستان سراسر جهان باشند. هر یک از این هنرها در برهه‌ای از زمان از اهمیت خاصی برخوردار بوده‌اند. بنابراین شکوه و جلال به‌یادگار مانده از شکوفایی و شکوه گذشته هنوز هم در آنها دیده می‌شود.

صنایع دستی اصفهان
عکس از ویکی‌پدیا انگلیسی

مراکز خرید اصفهان

برای بسیاری از افراد معرفی اصفهان بدون معرفی مراکز خرید مهم آن ممکن نیست. شما می‌توانید سوغات‌های شهر اصفهان یا محصولاتی از معتبرترین برندهای جهانی را در این مراکز خرید بیابید. از جمله مهم‌ترین مراکز خرید اصفهان می‌توان به سیتی‌سنتر اصفهان، مجتمع تجاری اوسان اصفهان، غرفه‌های میدان نقش جهان، مجتمع پارک اصفهان، مجتمع تجاری اداری ارکیده اصفهان، مرکز خرید ارگ عظیم جهان‌نما، مرکز خرید جلفا اصفهان، مجتمع تجاری مارتین، مجتمع تجاری کوثر، مجتمع تجاری اداری آزادی، مجتمع تجاری مریم، بازار بزرگ اصفهان یا بازار قیصریه، بازار هنر، مجتمع تجاری نوژان اشاره کرد.

 

غذاهای محلی اصفهان

به طور قطع تجربه چشیدن غذاهای محلی اصفهان یکی از دلپذیرترین تجربه‌های گردشگران اصفهان محسوب می‌شود. خیلی از افراد قبل از ورود به اصفهان از خوردن بریانی‌های خوشمزه اصفهان لذت برده‌اند. از دیگر غذاهای معروف و خوشمزه اصفهان می‌توان به حلیم بادمجان، کباب مشتی یا کباب زردک، خورش ماست اصفهان، اشکنه، شله بریان با زیره، یخمه ترش، آش شله قلمکار، آش اوج، کله جوش اصفهانی، یخنی لوبیا یا گوشت و لوبیا، کوفه شوید با باقالی، تاس کباب، کوفته کشک، کباب حسینی و البته دلمه برگ مو اصفهانی اشاره کرد.

غذاهای محلی اصفهان

برخی از این غذاها در سایر شهرهای ایران نیز تهیه می‌شوند، اما با بررسی اصالت می‌فهمیم که متعلق به شهر اصفهان هستند. علاوه بر این خوردن یک غذا لذیذ در اصفهان حال و هوایی تکرار نشدنی دارد.

 

راهنمای اجاره ویلا، سوئیت و اتاق برای اقامت در اصفهان

برای شما پیشنهاد ویژه‌ای داریم.

برای اجاره روزانه خانه و سوئیت در اصفهان و یا آپارتمان و مسافرخانه می‌توانید از طریق سایت اتاقک اقدام کنید و با گذراندن چند مرحله ساده اتاقک مناسب را در تاریخ مورد نظرتان، با قیمتی مناسب، رزرو کنید.

اقامت دلچسبی برای شما آرزو می‌کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا