جاهای دیدنی

آشنایی با جاهای دیدنی فیلبند | قدم گذاشتن در میان آسمان‌ها

فیلبند یکی از مناطق ایران است که جاذبه‌های دیدنی بسیاری دارد. روستای فیلبند، در شهرستان بابلِ استان مازندران قرار دارد و علاوه بر فضای زیبای خود روستا، جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد که جذابیت این روستا را چند برابر می‌کنند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با این روستا و جاهای دیدنی آن بیشتر آشنا شوید.

جاذبه‌های طبیعی فیلبند

همان‌طور که گفتیم وجود جاذبه‌های طبیعی در این روستا و اطراف آن، یکی از دلایل جذابیت آن برای گردشگران است. آب و هوای روستا در فصل‌های بهار و پاییز بسیار متنوع و غیر قابل پیش‌بینی است به طوری که ممکن است نصف روز را روی ابرها پیاده‌روی کنید و زیر باران قدم بزنید و ناگهان آسمان کاملاً آفتابی شود. در ادامه مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی فیلبند را معرفی می‌کنیم.

جاذبه های گردشگری فیلبند

اقیانوس ابر فیلبند

تصور کنید به دور از فضای شلوغ و آلوده‌ شهر، در ارتفاعی بکر در حال قدم زدن هستید، فقط صدای پرنده‌ها و نسیمی که از بین درختان می‌وزد را می‌شنوید. منظره روبه‌روی شما مملو از درختان سرسبز و کوه‌های سر به فلک کشیده است که پوشیده از ابر است و به شکل اقیانوسی از ابر در مقابل دیدگان شما قرار دارد. چیزی که بیشتر از همه گردشگران را به این منطقه جذب می‌کند، همین پدیده اقیانوس ابر است.

اقیانوس ابر فیلبند

طبیعت روستای فیلبند

طبیعت فیلبند به نوبه خود یکی از جاذبه‌های این روستا محسوب می‌شود. فیلبند به دلیل ارتفاعی زیادی که از سطح دریا دارد در بعضی روزها پوشیده از ابر است و قدم زدن در روستا و تماشای این صحنه هوش از سر هر نظاره‌گری می‌برد. یکی دیگر از زیباترین مناظر این روستا، طلوع و غروب آفتاب است. آرامش محضی که در این روستا وجود دارد گردشگران زیادی را که به دنبال فرار از محیط پر از استرس شهر هستند به خود جذب می‌کند. چه داخل جنگل و چه داخل روستا قدم بزنید، صدای زنگوله گوسفندان که از دوردست‌ها می‌آید، گوش‌هایتان را نوازش می‌کند و شما را به رؤیایی می‌برد که دوست ندارید از آن بیدار شوید.

کوهنوری در فیلبند

چشمه‌ی لار فیلبند

در این روستا رودخانه‌ای وجود ندارد؛ اما چشمه‌های فراوانی به چشم می‌خورد. از معروف‌ترین و زیباترین‌ آن‌ها چشمه‌ی لار است. آب این چشمه معدنی است و برای دردهای کلیوی خاصیت درمانی دارد. در آب چشمه لار ماده معدنی به نام فلومر وجود دارد که برای تقویت استخوان‌ها مفید است. بومیان روستا از همین آب به عنوان آب آشامیدنی استفاده می‌کنند که یکی از دلایل تنومندی و قوی بودن آن‌ها نیز هست.

چشمه لاز فیلبند

روستای سنگ چال و چلاو در فیلبند

روستاهای سنگ چال و چلاو یکی از زیباترین و سرسبزترین روستاهای آمل هستند که در نزدیکی فیلبند قرار دارند. جنگل سنگچال در 25 کیلومتری آمل قرار داشته و جزو پر جمعیت‌ترین روستاهای این منطقه محسوب می‌شود. این روستا در ارتفاع 1320 متری از سطح دریا قرار دارد و منطقه‌ای ییلاقی است. یکی از دلایلی که موجب می‌شود مسافران این روستا را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند، آب و هوای خنک آن بوده و جزو مناطق معدود مازندران است که آب و هوای شرجی ندارد. در فصل زمستان هیچ‌کس نمی‌تواند به روستای فیلبند برود و روستا کاملاً خالی از سکنه می‌شود و ساکنان آن، به مناطق دیگر می‌روند؛ اما روستای سنگ‌چال در زمستان هم قابل سکونت است. اگر قصد سفر به روستای سنگ‌چال و چلاو را دارید، بازدید از چشمه‌های خنک، باغ‌ها و جنگل‌های سرسبز این منطقه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سنگچال فیلبند

جاذبه‌های فرهنگی فیلبند

از جاذبه‌های طبیعی و زیبای روستای فیلبند که گذر کنیم، به جاذبه‌های فرهنگی این روستا می‌رسیم. در روستای فیلبند چندین امامزاده وجود دارد. همچنین فرهنگ و آیین‌ها و مراسم‌های این روستا نیز خود به تنهایی می‌تواند جاذبه روستایی فیلبند به حساب بیایید. سبک زندگی مردم روستای فیلبند به دلیل نوع آب و هوا و اقلیم کوهستانی برای بسیاری از گردشگران نیز جالب و دیدنی است. در ادامه برخی از جاذبه‌های فرهنگی روستای فیلبند را معرفی کرده‌ایم.

امامزاده یحیی فیلبند

امامزاده یحیی در ورودی روستا قرار دارد. مردم روستا به این امامزاده اعتقاد ویژه‌ای دارند. امامزاده معماری و نمای  خاصی ندارد. اما چشم‌انداز و منظره امامزاده بسیاری زیباست و همین‌طور مردم روستا بسیار به این امامزاده اعتقاد دارند و در بسیاری از مراسم‌ها و اعیاد به امامزاده می‌روند. در اطراف آن خانه‌هایی وجود دارند که به مسافران اجاره داده می‌شوند.

امامزاده یحی فیلبند

 امامزاده قاسم فیلبند

این امامزاده یکی از مرتفع‌ترین امامزاده‌های ایران و مازندران محسوب می‌شود. امامزاده قاسم در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا قرار دارد. این امامزاده در نزدیکی قله اندوار واقع شده و مسیر رفتن به آن پستی و بلندی زیادی وجود دارد و مستلزم کوه‌پیمایی است. بنای امامزاده سفید رنگ و از دور قابل مشاهده است. در اطراف امامزاده مکانی برای استراحت زائران دیده می‌شود. پس از زیارت امامزاده با ادامه مسیر به روستای رستم‌چال خواهید رسید. دو گودال بزرگ در اثر برخورد شهاب سنگ در آنجا به جا مانده و می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید.

امامزاده قاسم فیلبند

مغازه‌‌های محصولات محلی و صنایع دستی

در مسیر رفتن به روستای فیلبند و ابتدای روستای سنگ‌چال، فروشگاه‌هایوجود دارند که محصولات محلی، صنایع دستی و سوغاتی‌های این منطقه در آن‌ها به فروش می‌رسند و می‌توانید برای خود و عزیزانتان سوغاتی زیبایی از این منطقه با خود ببرید. فروشگاه‌ها این منطقه به دلیل سبک محلی که دارند، از نظر گردشگران به یک جاذبه تبدیل شده‌اند.

 در فیلبند چیکار کنیم؟

سفر به فیلبند می‌تواند جزو سفرهای ماجراجوانه یا سفرهای آرامبخش باشد. بستگی به فعالیت شما در سفرتان دارد و اینکه چه نوع سفری را در فیلبند برنامه‌ریزی کرده‌اید. در فیلبند می‌توانید برنامه‌های متنوعی داشته باشید از جمله فعالیت‌های زیر:

عکاسی در فیلبند

یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌های که می‌توانید در فیلبند انجام دهید، عکاسی است. فیلبند در برخی از روزها غرق از ابرهای سفید می‌شود و شما گویی در اقیانوسی از ابر غوطه‌ور می‌شوید و آن لحظه بهترین زمان برای عکاسی است.

عکاسی در فیلبند

پیاده‌روی در فیلبند

یکی دیگر از فعالیت‌های که می‌توانید رد فیلبند تجربه کنید، پیاده‌روی است. طبیعت فیلبند به دلیل ارتفاع آن بسیار پاک و عاری از هر گونه آلودگی است. همین باعث شده، پیاده‌روی در آن بسیار لذت‌بخش باشد.

جاذبه های فیلبند

کوه‌نوردی

اگر اهل کوه‌نوردی هستید، قله‌های اطراف فیلبند، جذابیت بسیاری برای شما خواهند داشت. البته حتما پیش از صعود تجهیزات کامل همراه داشته باشید. برخی از قله‌های اطراف فیلبند بالای سه‌هزار متر ارتفاع دارند و این برای کوه‌نوردان حرفه‌ای می‌تواند بسیار عدد جذابی باشد.

جاهای دیدنی فیلبند

جنگل‌نوردی در فیلبند

اگر کمی از روستای فیلبند خارج شوید و به سمت دامنه کوه سرایز گردید، وارد جنگل‌های شمال خواهید شد. البته مراقب باشید و احتیاط کنید. با توجه به اینکه، جنگل‌های این ناحیه بکر و دست‌نخورده هستند، حیوانات وحشی در حاشیه جنگل زندگی می‌کنند و ممکن است با ورود شما به جنگل ترسیده و به شما حمله کنند. بنابراین بهتر است، برای جنگل‌نوردی با راهنمای محلی همراه باشید.

دیدنیهای فیلبند

سخن نهایی

اگر قصد سفر به این روستای بکر و زیبا را دارید حتماً قبل از سفر شرایط آب و هوایی این منطقه را استعلام کنید و با خود لباس گرم به همراه داشته باشید. همان‌طور که گفتیم آب و هوای این منطقه غیر قابل پیش‌بینی است و لازم است که احتیاط پیشه کنید. به یاد داشته باشید در این روستا هتل و اقامتگاهی وجود ندارد و بهترین گزینه برای اقامت، خانه‌های روستایی هستند که البته در فصل‎‎‌های بهار و تابستان به دلیل حجم زیاد مسافران، قیمت کلبه‌های روستایی بالا می‌رود. امکان رزرو این خانه‌های روستایی به صورت اینترنتی و از طریق سایت اتاقک وجود دارد و شما می‌توانید محل اقامت خود را به راحتی رزرو کنید.

4.2/5 - (5 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا