جاهای دیدنی

جاهای دیدنی ماسوله | بهشت پلکانی گیلان

ماسوله روستایی گردشگری در قلب گیلان است که خانه‌های پلکانی آن بر فراز کوهی سرتاسر سبز و خرّم، جلوه‌گری می‌کنند. این معماری پلکانی در کنار پارک جنگلی ماسوله قابی زیبا از سرزمین‌های شمالی ساخته است و گردشگران بسیاری را به این نقطه از گیلان جذب می‌کند. برای کشف پله به پله این سرزمین همیشه سبز همراه ما باشید تا به جاهای دیدنی ماسوله سر بزنیم و به گشت‌وگذار در طبیعت بهشتی آن بپردازیم.

برای آشنایی بیشتر مقاله ماسوله کجاست؟ را مطالعه کنید.

معماری ماسوله؛ عجیب و چشم‌نواز!

روستای پلکامی که در بین کوهستان پر از جنگل با شده است.

معماری عجیب و کم‌نظیر خانه‌های ماسوله در پناه کوهستانی مه‌گرفته بسیار زیبا و تماشایی است. در این روستا حیاط هر خانه، پشت‌بام خانه‌ای دیگر محسوب می‌شود و به واسطه این نوع معماری، رابطه اهالی روستا بسیار صمیمی و گرم است. از سوی دیگر به لطف طبیعت این منطقه، فضایی شاعرانه و رمانتیک در کوچه و پس کوچه‌های روستا جریان دارد. به طوری که اغلب خانه‌ها پنجره‌های‌شان را با یک گلدان شمعدانی سرخ و سبز مزین کرده‌اند و این گلدان‌ها از دور همانند گردنبندی زیبا رخ کوهستان را رنگ بخشیده‌اند. در میان این خانه‌ها و خیابان‌های پلکانی اقامتگاه‌هایی نیز برای گردشگران وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای بودن در سرزمینی رویایی استفاده کنید. ماسوله جز شهرهای خنک برای مسافرت در تابستان محسوب می‌شود.

موزه مردم شناسی ماسوله؛ فرهنگ و تاریخ روستا!

موزه مردم شناسی که سنگ ها با نقشای قدیمی و چراغ روشنایی نفتی قدیمی

حتما برایتان جالب خواهد بود که بدانید این معماری پلکانی و شیوه تفکر اهالی ماسوله برای زندگی در چنین بافتی چگونه شکل گرفته است. در موزه مردم شناسی ماسوله می‌توانید با تاریخ زندگی روستایی در ماسوله آشنا شوید. در این موزه اشیای کاربردی برای زندگی و زراعت روستاییان از قرن‌ها پیش تا به حال جمع‌آوری و نگهداری می‌شوند. برای افرادی که طرفدار فرهنگ و تاریخ هستند، سه بخش از این موزه بسیار جذاب خواهد بود. در بخش اول با لوازم مربوط به کار و زندگی مردم روستا آشنا خواهید شد. در بخش دوم اسناد و اشیای قدیمی مربوط به دو قرن گذشته نمایش داده می‌شوند و در بخش آخر می‌توانید با تاریخ و فرهنگ روستاییان در چهار قرن گذشته آشنا شوید. این وسایل و اشیای قدیمی هر کدامشان حکایت از شیوه زندگی مردم در یک بازه زمانی خاص دارند. کتیبه‌ها، اسناد قدیمی، سکه‌های کهنه، گهواره‌های چوبی، کفش‌های سنتی، کوزه و داس و کلی اشیای قدیمی دیگر که زندگی ماسوله‌ای را تعریف می‌کنند و پرده از تاریخ چند قرن گذشته‌ی این روستا بر می‌دارند.

بازار سنتی ماسوله؛ شور و شوق زندگی!

بازار سنتی و پلکانی

نبض زندگی در بازار ماسوله می‌زند! بازار خوش رنگ و لعاب ماسوله جایی است که شور و شوق زندگی را به اوج می‌رساند. همه چیز در این بازار سنتی رنگارنگ و خواستنی است، از خوراکی‌های خوشمزه گیلانی و ماسوله‌ای گرفته تا صنایع‌دستی رنگی آن همه و همه شما را محو تماشا می‌کنند. بافت مغازه‌ها نیز از دیگر جاذبه‌های آن است، همه چیز از چوب است و گلدان‌ها در هر گوشه و کنار دیده می‌شوند. از این مغازه‌ها ترشی، نان محلی، مربا و رب انار بخرید و کیف‌های سنتی و گلیم و جاجیم رنگی رنگی را برای عزیزان‌تان هدیه ببرید. در این بازار ساکتان را پر از خوراکی و دست‌سازه‌های اهالی روستا کنید تا در هنگام بازگشت به خانه، بهانه‌ای برای خوشحال بودن داشته باشید!

اجاره انواع اقامتگاه در ماسوله

کلیک کنید

 

امامزاده عون‌بن‌علی ماسوله؛ تلفیق طبیعت و عرفان!

امامزاده ماسوله

امامزاده عون‌بن‌علی، طبیعت سرسبز ماسوله را به فضایی عرفانی و مذهبی گره می‌زند. بنای این امامزاده که رنگ و بویی ویژه به روستا بخشیده، به صورت هشت ضلعی ساخته شده است و درست در وسط روستا قرار دارد. این مکان عرفانی با گنبدی سبز رنگ و کنده‌کاری‌های زیبا از جاهای دیدنی ماسوله محسوب می‌شود. سادگی و اتمسفر آرامش‌بخش این مکان مذهبی، دو ویژگی بارز آن است که گردشگران را مجذوب خود می‌کند. جالب است بدانید که قدمت آثار هنری و تزئینات این امامزاده به سال ۹۶۹ هجری قمری باز می‌گردد.

قله شاه معلم؛ دومین کوه بلند گیلان!

قله شاه معلم

قله شاه معلم از مرتفع‌ترین مناطق ماسوله و حتی استان گیلان است. این قله کوهستانی حدود ۳ هزار متر ارتفاع دارد و برای عاشقان کوه و کوهنوردی بسیار مناسب است. از آن بالا می‌توانید بخش بزرگی از گیلان سرسبز و طبیعت حیرت‌انگیز آن را تماشا کنید. بسیاری از کوهنوردان به قصد فتح قله شاه معلم راهی ماسوله زیبا می‌شوند و از طبیعت بکر این کوهستان جانی دوباره می‌گیرند. این قله با نام “ماسوله داغ” نیز شناخته می‌شود و دومین کوه مرتفع استان گیلان است.

پارک جنگلی ماسوله؛ سرسبز و زیبا!

راه پله طویل وسط پارک جنگلی

سفر به ماسوله بدون گشت و گذار در پارک جنگلی سرسبز و بی‌نظیر آن تکمیل نمی‌شود. این پارک یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های ماسوله است که تنوع گیاهی و آب و هوای کوهستانی و خنک آن روح‌تان را جلا می‌دهد. درختان راش، توسکا، فندق و گیاهان دارویی در کنار موسیقی گوش‌نواز پرندگان پارک جنگلی ماسوله را به قطعه‌ای جا مانده از بهشت بر روی زمین تبدیل می‌کند‌. در سفر به ماسوله فرصت گشت‌وگذار در این پارک جنگلی سرسبز و پر از اکسیژن را مغتنم بشمارید و دل به دلِ جنگلی انبوه و پر انرژی بدهید!

ییلاق کوربار ماسوله؛ بر فراز روستا!

کوهستان سرسبز ییلاق کوربار

پس از پارک جنگلی ماسوله نوبت به معرفی ییلاقات سرسبز آن می‌رسد. ییلاق کوربار قسمتی از کوهستان این روستا است که در اغلب اوقات مه‌آلود می‌شود و حالتی رویاگونه به خود می‌گیرد. این ییلاق بهشتی همان جایی است که شما را به آرامشی ژرف دعوت می‌کند تا به دور از شلوغی‌ها، با طبیعت کوهستان خلوت کنید. کوربار برای مشتاقان کوهنوردی نیز انتخاب ایده‌آلی است، چراکه با گردش در آن هم کوهنوردی می‌کنید و هم خاطراتی خوش از گردش در سبزترین نقطه گیلان به ثبت خواهید رساند.

ییلاق للندیز و آندره؛ جایی دنج برای اقامت در طبیعت بکر!

خانه چ.بی و جنگل ابر تشکیل شده در ییلاق زیبای للندیز

ییلاق زیبای للندیز از بهترین جاذبه‌های گردشگری ماسوله است که در ۴۰۰ متری ییلاقات این روستا قرار دارد. برای رسیدن به این ییلاق رویایی که شما را به یاد کارتون‌های دهه شصتی می‌اندازد، حدود ۲ ساعت باید پیاده‌روی کنید. در این ییلاق سرسبز چشمه‌ای با آب زلال، دشتی وسیع و جنگلی پر دار و درخت را خواهید دید. از سوی دیگر در للندیز کلبه‌هایی چوبی ساخته شده‌اند که می‌توانید در آن‌ها اقامت کنید. به این ترتیب صبح را با موسیقی و آوای پرندگان شروع خواهید کرد و در طول روز نیز می‌توانید به تابلوی نقاشی خالق چشم بدوزید.

چوپانان و گله‌های گوسفند و بز نیز حال و هوای زندگی ساده و روستایی در ییلاق للندیز را تکمیل می‌کنند. علاوه بر این ییلاق دیگری با نام آندره در ۵ کیلومتری ماسوله قرار دارد که در مسیر ماسوله به خلخال است. در این ییلاق نیز گوشه‌ای دنج برای خلوت کردن با طبیعت بکر خواهید یافت، به طوری که مناظر شگفت‌انگیز آن فکر بازگشت به خانه را از ذهن‌تان پاک می‌کنند!

آبشار و رودخانه ماسوله رودخان؛ جریان زندگی در روستا!

آبشار و رودخانه ماسوله رودخان که از کنار منازل مسکونی میگذرد.

مگر می‌شود این همه سرسبزی و تازگی در ماسوله بدون حضور رودخانه‌ای پرآب و خروشان باشد؟! در سفر به ماسوله در حاشیه رودخانه ماسوله رودخان اتراق کنید و از خنکای آن لذت ببرید. در میانه‌ی این رود آبشار زیبایی به همین نام و ارتفاع ۲۰ متری وجود دارد که گردشگران بسیاری را برای آب‌تنی و خوشگذرانی به خود جذب می‌کند. در یکی از روزهای تابستانی دل به جاده بزنید و از گرمای سوزان آفتاب به کنار رودخانه ماسوله پناهنده شوید تا از طراوت آن جانی دوباره بگیرید!

موزه حیات وحش ماسوله؛ تاکسیدرمی حیوانات گیلانی!

موزه حیات وحش و تاریخ طبیعی روستا

موزه حیات وحش در یکی از همان خانه‌های پلکانی ماسوله قرار دارد. همه حیوانات نمایش داده شده در این موزه در اثر سانحه‌ای طبیعی مثل سرمای زمستان جان خود را از دست داده‌اند. فکرش را بکنید! در ورودی موزه خرسی بزرگ قرار دارد که با دهان باز به شما خوش‌آمد می‌گوید. در این موزه حیوانات تاکسیدرمی شده در محفظه‌های شیشه‌ای قرار دارند و در کنار آن‌ها در مورد زیستگاه، نوع غذا و زندگی آن‌ها نوشته‌ای مختصر وجود دارد. تمام حیوانات این موزه مختص به گیلان و ماسوله هستند که شامل غاز، عقاب، حواصیل، مرغابی، بوتیمار، شغال، قوی سفید، لاکپشت، مار و جوجه تیغی و.. می‌شوند.

آبشار کوشم ماسوله؛ آبشاری پنهان در دل جنگل انبوه!

آبشار کوشم در کوهستان که از بین دو صخره به زمین میریزد

آبشار کوشم ماسوله از دل صخره‌های سنگی پدید آمده است. این آبشار در انتهای دره جنگلی ماسوله قرار دارد و ارتفاع آن به ۳۰ متر می‌رسد. در زمستان که بارش برف‌ شروع به سفید کردن کوهستان می‌کند، آب کافی برای سرازیر شدن آبشار خروشان کوشم فراهم می‌شود. برای رسیدن به این جاذبه گردشگری ماسوله باید در جهت مخالف جریان رودخانه رودخان پیاده‌‌روی کنید تا با عبور از چند آبشار کوچک و بزرگ به انتهای تنگه و آبشار کوشم برسید.

خانه تاریخی درزی؛ موزه فرهنگی ماسوله!

خانه درزی یک بنای تاریخی و کهن در  شهر ماسوله است که قدمت آن به دوره پهلوی می‌رسد. در این خانه آثار تاریخی مربوط به دوره قاجار و اسناد متعلق به نهضت جنگل نگهداری می‌شوند و قابل بازدید هستند. خانه درزی در حقیقت موزه فرهنگی ماسوله محسوب می‌شود که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.

آبشار خره بو؛ خرم و خروشان!

آبشار خره بو یا خرم بو با ارتفاع بالای 30 متر از میان دو صخره بزرگ به زمین میریزد

آبشار خره بو یا خرم بو یکی دیگر از آبشارهای زیبای ماسوله است که ۲۰ متر ارتفاع دارد. برای دیدن این آبشار پرآب و شگفت‌انگیز باید کوهپیمایی کنید و در ییلاقات ماسوله آن را بیابید. پس از رسیدن به مقصد، از آب گوارای این آبشار بنوشید و از طبیعت بکر اطراف که دست‌نخورده باقی مانده‌ است، لذت ببرید.

چشمه آب معدنی زمزمه؛ چشمه‌‌‌‌‌‌ای جوشان با خواص درمانی!

چشمه آب معدنی زمزمه یا علی زاخونی یکی از پدیده‌های طبیعی استان گیلان است. آب این چشمه به واسطه نزدیکی به معدن آهن نارنجی رنگ است و خواص درمانی فوق‌العاده‌ای نیز دارد. اما به دلیل وجود مقدار زیاد موادمعدنی، آب آن طعم خوبی ندارد. به همین علت مردم محلی آن را با شکر مخلوط کرده و آن را قابل خوردن می‌کنند. این چشمه با نام زمزمه فومن نیز شناخته می‌شود اما به ماسوله نزدیکتر است و در مسیر ماجولان به ماسوله قرار دارد.

آبشار لارچشمه؛ جایی برای اتراق کردن در ماسوله!

ابشار لار چشمه

آبشار لارچشمه یکی دیگر از دیدنی‌های ماسوله است که ارتفاع آن به ۶ متر می‌رسد. این آبشار زیبا و تماشایی در جاده فومن به ماسوله قرار دارد و در میان دار و درختان جنگلی انبوه متولد شده است. در اطراف این آبشار رستوران و اقامتگاه نیز وجود دارد که اسباب راحتی و آسایش گردشگران را به وجود می‌آورند.

سخن آخر

ماسوله یکی از 10 مورد از زیباترین جاهای دیدنی ایران بشمار می‌آید. بنابراین باید گفت که در سفر به ماسوله باید مراقب باشید که محو معماری پلکانی سحرانگیز خانه‌ها نشوید تا بتوانید از جاهای دیدنی جذاب دیگری مثل پارک جنگلی ماسوله، ییلاقات، آبشارها و موزه‌های آن نیز بازدید کنید. ماسوله یکی از بهترین روستاهای سرزمین شمالی است که هنر و طبیعت و تاریخ را در هم آمیخته تا سفری خاطره‌انگیز را برای شما بسازد!

5/5 - (2 امتیاز)
اتاقک

نازنین زارع

صنایع خوندم، چون قرار بود مهندس بشم. اما غرق شدن تو دنیای ادبیات باعث شد از کارخونه و خط تولید دل بِکنم و سر از نوشتن دربیارم. نوشتن از تجربیات سفر، گردش و اقامت از جذاب‌ترین کارهاییه که آدم می‌تونه انجام بده. مارگریت دوراس راست گفته که نوشتن هم‌ردیف آواز خوندنه. همونقدر موزونه و آدم رو غرق در رویای بی‌انتها می‌کنه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا