جاهای دیدنی

آشنایی با جاهای دیدنی و گردشگری کرمانشاه

معرفی جاهای دیدنی کرمانشاه

کرمانشاه شهری تاریخی با آب‌و‌هوایی معتدل و کوهستانی است که در استان کرمانشاه قرار دارد و به‌عنوان مرکز آن شناخته  شده است. قدمت این شهر متعلق به قرن چهارم میلادی است اما اوج شکوفایی و آبادانی آن در دوران ساسانیان اتفاق افتاد و در آن زمان به‌عنوان دومین پایتخت این سلسله انتخاب شد. در حال حاضر این شهر یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کردنشین در غرب ایران است و به دلیل داشتن جاذبه‌های متنوع تاریخی و طبیعی مورد توجه بسیاری از گردشگران و توریست‌های داخلی و خارجی قرار گرفته. در ادامه از جاذبه های گردشگری کرمانشاه و جاهای دیدنی کرمانشاه برایتان بیشتر می‌گوییم.

دیدنی های کرمانشاه

بیستون | کوه تاریخی کرمانشاه

در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه و جنوب غربی شهر بیستون، کوهی به همین نام در مسیر همدان به کرمانشاه  قرار دارد. این همان بیستون مقدس است که «نظامی» در «خسرو و شیرین» به آن اشاره کرده است. این کوه در مسیر جاده ابریشم  قرار داشته و پادشاهان و فرمان‌روایان به آن توجه زیادی داشتند. این مجموعه ۲۸ اثر ملی ثبت شده دارد که در اطراف آن ۱۵۰ اثر تاریخی دیگر نیز شناسایی شده است. کتیبه و نقش برجسته‌ی داریوش نیز در بیستون قرار دارد که متعلق به دوره‌ی هخامنشیان است که داستان بردیای دروغین یا همان گئومات مغ را به تصویر کشیده است. این کتیبه در سال ۱۳۸۵ در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید.

بیستون | کوه تاریخی کرمانشاه

معبد آناهیتا | آرامگاه ایران باستان کرمانشاه

یکی از بزرگترین بناهای سنگی در ایران که در شهر کنگاور کرمانشاه قرار گرفته، معبد آناهیتا می‌باشد. معبد آناهیتا دومین اثر سنگی ایران بعد از تخت جمشید است که قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.  این معبد به‌منظور محلی برای عبادت و آتشکده‌ای برای احترام به مقام الهه نگهبان آب ساخته شده بود که بعد از ورود اسلام به ایران در شکل ظاهری آن تغییرات عمده‌ای ایجاد شد. معبد آناهیتا به دوره اشکانی یا ساسانی مربوط است و مانند دیگر آرامگاه‌های آن زمان بر بلندی ساخته شده است. معبد آناهیتا در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

معبد آناهیتا | آرامگاه ایران باستان کرمانشاه

طاق بستان | معروف‌ترین بنای گردشگری کرمانشاه

طاق بستان مجموعه‌ای تاریخی از سنگ‌نوشته‌ها و سنگ‌نگاره‌هایی است که در بخش شمال غربی کرمانشاه قرار گرفته‌اند و به دوران ساسانیان تعلق دارند. پس از حکومت اردشیر دوم پادشاهان ساسانی، به دلیل وجود کوه‌های مرتفع، طاق بستان را برای حکاکی تصویر رخدادهای تاریخی انتخاب کردند. در این مجموعه ارزشمند تصاویری از تاج‌گذاری خسروپرویز، اردشیر دوم و اردشیر سوم حکاکی شده است. همچنین در این مکان سنگ‌نگاره‌‌ای وجود دارد که در آن‌ مراسم شکار گراز به تصویر کشیده شده است. این اثر در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

شما می‌توانید برای رزرو ویلا و سوئیت در کرمانشاه و نزدیک به طاق بستان در صفحه اصلی سایت ما نام این شهر را جستجو کنید و اقامتگاه‌های منطقه را ببینید.

طاق بستان | معروف‌ترین بنای گردشگری کرمانشاه

گوردخمه صحنه | آرامگاه اسطوره‌های کرمانشاه

گوردخمه صحنه که در شهر صحنه قرار دارد به گوردخمه دربند نیز شهرت دارد و سمت راست آن رود دربند جاری است. این گوردخمه‌ها در میان محلی‌های آن منطقه به قبر کیکاوس، فرهاد کوه‌کن و گور شیرین و فرهاد معروف است. موقعیت گوردخمه‌ها در میان درختان وحشی و باغ‌های میوه زیبایی چشم‌نوازی ایجاد کرده است.

گوردخمه صحنه

گوردخمه اسحاق وند | قدیمی ترین گوردخمه کرمانشاه

قدیمی‌ترین قبرهای صخره‌ای ایران مربوط به دوران مادها است. سه گوردخمه متفاوت که به گوردخمه‌های اسحاق وند شهرت پیدا کرده اند در ۲۵ کیلومتری شهرستان هرسین و نزدیکی روستای اسحاق وند قرار دارد.

گوردخمه اسحاق وند

تکیه بیگلربیگی | زیباترین تکیه کرمانشاه

یکی از زیباترین تکیه‌های شهر کرمانشاه تکیه بیگلربیگی است. تکیه بیگلربیگی آینه‌کاری فوق‌العاده‌ای دارد و چشم‌انداز بی‌نظیری در میان تکیه‌های کرمانشاه دارد. این تکیه در محله قدیمی فیض‌آباد قرار دارد که قدمت آن به زمان قاجار برمی‌گردد. در سمت غربی حیات تالار آینه‌کاری بزرگی قرار دارد که به حسینیه معروف است. این تکیه به عنوان موزه خط و کتابت و موزه پارینه سنگی کرمانشاه نیز پذیرای بازدیدکنندگان است.

تکیه بیگلربیگی

تکیه معاون الملک | قدیمی‌ترین تکیه کرمانشاه

قدیمی‌ترین تکیه‌ی کرمانشاه تکیه‌ی معاون الملک است. ۱۱۴ سال پیش حسین خان معین الرعایا این تکیه را بنا کرد و بعدها به دست حسن خان معین الملک تکمیل شد. تکیه معاون الملک کاشی‌کاری‌های بسیار زیبایی دارد. رنگ‌های به کار رفته در کاشی‌های این بنا طبیعی است. این تکیه از سه بخش اصلی حسینیه، زینبیه و عباسیه تشکیل شده است و در قدیم میزبان عزاداری‌های مردم بوده است. در قسمت جنوبی عباسیه نیز تالاری به عنوان «موزه مردم‌شناسی کرمانشاه» قرار دارد که بازدید از آن برای عموم آزاد است.

تکیه معاون الملک

غار قوری قلعه | پدیده سنگی کرمانشاه

غار قوری قلعه که زیباترین پدیده‌های سنگی را در دل خود جای داده ، یکی از جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه است.این غار در دامنه‌ی رشته‌کوه شاهو، در فاصله ۸۷ کیلومتری شهر کرمانشاه و ۲۵ کیلومتری پاوه، در میان کانی‌های آهکی قرار دارد. ارتفاع دهانه غار از سطح دریا حدود ۱۲۰۰ متر است. این غار از ۲ بخش تشکیل شده است؛ بخش اول که ۵۰۰ متر طول دارد و بخش گردش‌گری آن است. بخش دوم،‌ که طول آن چند برابر بخش اول است، از بافت سخت کوهستانی تشکیل شده که فقط کوه‌نوردان حرفه‌ای می‌توانند به این بخش دسترسی داشته باشند.

غار قوری قلعه

تالاب هشیلان | خانه ماران کرمانشاه

تالاب هشیلان که در گویش کردی به معنای خانه ماران است، از دو بخش «هشی» به معنای مار و «لان» به معنی خانه تشکیل شده است. در این تالاب ۱۱۰ جزیره کوچک و بزرگ قرار دارد. این جزیره‌ها در روزهای زمستانی و پر باران با افزایش یافتن سطح آب تالاب زیر آب پنهان می‌شوند. تالاب هشیلان در ۳۰ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد.

تالاب هشیلان

غار پراو | دومین اثر طبیعی کرمانشاه

غار پراو در زبان کردی به معنای غار پرآب است. این غار ۴۰ سال پیش کشف شد و به دلیل عمودی بودن غار، به آن لقب اورست غارهای جهان را داده‌اند. این غار دومین اثر طبیعی کرمانشاه است که در سال ۱۳۸۸ در لیست آثار سازمان حفظ محیط زیست ثبت شده است. این غار در ۱۲ کیلومتری شمال شرق کرمانشاه، بین کوه‌های طاق‌بستان و کوه بیستون، قرار دارد.

غار پراو

گوردخمه کل داوود | آرامگاهی در ارتفاع

شهرستان سر پل ذهاب یکی از اصلی ترین مناطق کرمانشاه است که جاذبه های دیدنی زیادی را هم در دلش جا داده. گوردخمه دکان داوود هم یکی دیگر از جاذبه های دیدنی کرمانشاه است که در فاصله ۳ کیلومتری از جنوب شرقی سرپل ذهاب و در ابتدای جاده انزل قرار گرفته.

بومی های این منطقه گوردخمه دکان داوود را به نام که‌ل داوود یا که‌ل داو هم می شناسند.این اثر تاریخی از سال ۱۳۱۰ تاکنون به عنوان آثار ملی ایران به ثبت سیده است. قدمت مقبره های سنگی که در این گوردخمه دیده می شود، به دوران مادها و هخامنشیان بر می گردد.

دسترسی به داخل دخمه در واقع امکان پذیر نیست؛ چون از سطح زمین ارتفاع دارد. بر اساس تصاویری که روی دیوار ایوان های این گوردخمه حجاری شده، گفته می شود که این مقبره متعلق به ایشتوویگو (آخرین پادشاه مادها) باشد.

گوردخمه کل داوود | آرامگاهی در ارتفاع

سرآب نیلوفر | دریایی از نیلوفرهای آبی

سرآب نیلوفر که معمولاً به صورت اشتباه سراب نیلوفر نوشته می شود، یکی از باارزش ترین میراث طبیعی کشورمان است که در کرمانشاه قرار دارد. دریاچه سر‌آب نیلوفر یکی از پدیده‌های طبیعی شهر کرمانشاه است که در دامنه کوه کماجار قرار گرفته است. این دریاچه به دلیل وجود نیلوفر‌های آبی به سر‌آب نیلوفر معروف است و بهترین زمان برای بازدید از آن فصل‌های بهار و تابستان‌اند. در فصل‌های پاییز و زمستان نیز محیط اطراف دریاچه جلوه‌ای زیبا و طبیعت ‌بی‌نظیری دارد. آب سر‌آب نیلوفر از چشمه‌های زیرزمینی تأمین می‌شود و مکان مناسبی برای قایق‌سواری است.

این دریاچه کوچک که در فاصله ۲۰ کیلومتری از شمال غربی شهر کرمانشاه جا خوش کرده، به عنوان ۵۵امین میراث طبیعی ایران از سال ۱۳۸۷ به ثبت رسیده است.

البته سرآب نیلوفر امروزی با چیزی که آن سال ها دیده می شد تفاوت زیادی دارد! متاسفانه به دلیل خشکسالی هایی که در چند سال اخیر دامنگیر طبیعت کشورمان شد، تعداد زیادی از گل های نیلوفر آبی این دریاچه از بین رفتند. البته برداشت بی رویه آب های زیرزمینی هم اثر بسزایی در خشک شدن دریاچه سرآب و از بین رفتن نیلوفرهایش داشته.

خوشبختانه در سال ۱۳۹۵ با تلاش عوامل دانشگاه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی کرمانشاه، تعدادی بوته نیلوفر آبی در این دریاچه کاشته شد. این کار از نابودی کامل دریاچه سرآب نیلوفر جلوگیری کرد و این جاذبه گردشگری کرمانشاه را برای ایران حفظ کرد.

دریاچه سرآب در فصل های گرم سال حسابی دیدنی می شود. یعنی زمانی که شکوفه های نیلوفر باز شده و گل می دهند. تصور کنید با قایقی روی آب، آرام آرام از میان گل های صورتی رنگ نیلوفر عبور می کنید.

سر‌آب نیلوفر

سرآب صحنه | منبع سرسبزی و تازگی در کرمانشاه

شهرستان صحنه یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کرمانشاه را در دل خودش دارد. اگر اهل طبیعت گردی باشید، بعد از سرآب نیلوفر، سرآب صحنه بهترین جاذبه دیدنی کرمانشاه برای شما خواهد بود. اگر در سفرتان به کرمانشاه، به شهرستان صحنه هم سر زدید، برای گردش یک راست سراغ محدوده دربند بروید.

حتی اگر دوست دارید یک روز هم در  این محدوده بمانید، نگران محل اقامتتان نباشید. می توانید با اجاره روزانه خانه در کرمانشاه، حتی از چند روز قبل برای سفرتان برنامه ریزی کنید و خیالتان را از بابت اقامتگاهتان راحت کنید.

در دربند صحنه هر چیزی که یک جاذبه دیدنی طبیعی باید داشته باشد را به چشم می بینید. از انواع و اقسام درخت های وحشی و درخت های میوه بگیرید تا صخره و دره و آبشار! در فصل های پاییز و بهار جلوه ای از بهشت را در دربند صحنه خواهید دید. سکوت آرامش بخشی که در این محدوده حاکم است، می تواند خستگی تمام روزهای شلوغ و پرسروصدایی که پشت سر گذاشته اید را از یادتان ببرد.

سرچشمه آب هایی که به سرآب صحنه وارد می شوند، خود یک جاذبه دیدنی جداگانه محسوب می شود! سرچشمه های آب دربند به نام چهار چشمه (چوار کینی) نام دارد که در مسیر رسیدن به سرآب، آبشاری زیبا را هم می سازد. گفته می شود که این آبشار و محوطه اطرافش در گذشته محل تفریح شاهان و بزرگان زیادی بوده است.

سرآب صحنه | منبع سرسبزی و تازگی در کرمانشاه

طاق گرا یا طاق شیرین

طاق گرا هم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری کرمانشاه است که در نزدیکی سرپل ذهاب قرار دارد.باستان شناسان این طاق را مانند یک ایستگاه مرزی تشخیص داده اند. طاق گرا در مسیری قرار دارد که فلات ایران را به بین النهرین ارتباط می دهند؛ به همین دلیل هم به عنوان مرز بین این پل ارتباطی دیده می شود.

طاق گرا از نظر معماری بنایی است که به طور کامل از سنگ ساخته شده است. سالم باقی ماندن آن بعد از چندین سال هم به خاطر سنگی بودنش است. شاید در تصاویر موجود از این بنا آن را خیلی بزرگ و بلند نبینید، اما باید بدانید که ارتفاع این بنای تاریخی از سطح زمین حدود ۷.۱۱ متر است. امروزه جاده اصلی از کنار این طاق عبور نمیکند و برای بازدید از آن باید وارد مسیر فرعی شوید. برای رسیدن به طاق گرا باید ۲۰۰ متر بعد از ایست بازرسی پاتاق، جاده فرعی که در سمت چپ قرار دارد را ادامه دهید تا به طاق گرا برسید.

طاق گرا یا طاق شیرین

باغ گل های کرمانشاه | دومین باغ گل معروف ایران

هر کسی از دیدن انبوه گل های خوش عطر و بو به وجد می آید. باغ گل کرمانشاه یکی از جاذبه های جدید شهر کرمانشاه است که از سال ۱۳۹۳ تا به حال متولد شده است. زمینی به بزرگی ۵ هکتار، روبروی بیمارستان سینا کرمانشاه احداث شده است. بیشتر از  ۴ هزار نوع گل و گیاه در این باغ کاشته و نگهداری می شود. این گیاهان در ۴ باغ مختلف دسته بندی شده اند: باغ گل های ایرانی، ژاپنی، فرانسوی و ایتالیایی.

باغ گل های کرمانشاه بعد از باغ گل اصفهان رتبه دوم بهترین باغ گل در کشورمان را دارد. این باغ فضایی بسیار عالی برای یک گردش خانوادگی به شمار می رود. نزدیک بودن باغ گل کرمانشاه به باغ پرندگان خود می تواند دلیلی باشد که با یک تیر دو نشان بزنید و از هر دو جاذبه دیدنی بازدید کنید. برای ورود به این باغ نیازی به پرداخت هزینه نیست.

باغ گل های کرمانشاه | دومین باغ گل معروف ایران

پارک کوهستان | ایستاده بر فراز کرمانشاه

پارک کوهستان یکی از زیباترین و بزرگترین پارک های کوهستانی ایران است که در کرمانشاه قرار دارد. زیباترین و بهترین منظره های شهر کرمانشاه را از محوطه این پارک کوهستانی می توانید ببینید. اکثر مسافران کرمانشاه از مجموعه تاریخی طاق بستان بازدید می کنند، سری هم به این پارک کوهستانی می زنند.

پارک کوهستان به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات و چشم انداز زیبایی که از شهر به نمایش می گذارد، به نام بام کرمانشاه هم معروف است. این پارک به خاطر نورپردازی زیبایی که دارد، در طول شب هم جای خوبی برای تفریح است.

در این پارک امکانات تفریحی مثل دوچرخه سواری در دسترس قرار دارد. اگر به بادبادک بازی هم علاقه مند باشید، می توانید در محوطه این پارک بادبادکتان را به آسمان برسانید. فصل بهار و تابستان، یعنی زمانی که هوا سرد نیست، بهترین زمان برای وقت گذرانی در این محدوده از شهر است.

غار دو اَشکَفت | قدیمی ترین سکونتگاه انسان ها

کوه میوله یا فرخشاد همان کوهی‌ست که پارک کوهستان و طاق بستان در دامنه های آن قرار گرفته اند. غار دو اشکفت هم از دیگر جاذبه های این شهر است که در دامنه این کوه قرار دارد. اشکفت کلمه ای به معنای غار است؛ از آنجایی که این غار دو ورودی بزرگ دارد نامش را دو اشکفت گذاشته اند.

گفته می شود که حدود ۴۰ تا ۱۲۰ هزار سال پیش داخل این غار محل شکونت انسان بوده؛ با توجه به ایت که غار دو اشکفت در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد، سکونت داشتن در آن برای ما عجیب به نظر می رسد. البته دلیل اصلی زندگی در این ارتفاع دسترسی راحتتر برای شکار کردن بوده؛ بز کوهی، گورخر، میش، آهو و گراز از اصلی ترین حیواناتی بودند که خوراک انسان ها می شدند.

اشیا تاریخی با ارزشی از آن دوران در غار دو اشکفت پیدا شده که امروزه در موزه پارینه سنگی کرمانشاه نگهداری می شوند.

غار دو اَشکَفت | قدیمی ترین سکونتگاه انسان ها

آبشار پیران | آبشاری سه طبقه

آبشار پیران که به نام آبشار ریجاب هم شناخته می شود، یکی از عجیب ترین آبشارهای کشورمان است. نام دیگر آبشار پیران یعنی ریجاب ریشه ای در زبان کردی کرمانشاهی دارد. واژه «ریژآوو» بر می گردد همان کلمه ای است که به مرور به ریجاب تبدیل شده است. کردها در زبان خود آب را «آوو» صدا می زنند و بخش دوم واژه یعنی «ریژ» نیز به معنی ریختن است.

حالا چرا این آبشار عجیب و غریب است؟ صخره هایی که موجب به وجود آمدن این آبشار شده اند، طوری کنار هم قرار گرفته اند که آبشار پیران سه طبقه به نظر می رسد! ارتفاع آبشار پیران از سطح زمین  حدوداً ۱۵۰ متر است. اگر از علاقه مندان به ورزش صخره نوردی هستید، با دیدن سنگ ها و صخره های اطراف این آبشار حتماً به وجود خواهید آمد. این سنگ ها از بهترین گزینه ها برای صخره نوردی هستند. برای رسیدن به این آبشار زیبا باید به روستایی به نام پیران در سرپل ذهاب بروید.

آبشار پیران | آبشاری سه طبقه

نقش برجسته هرکول | خفته در دل کوه ها

از نحوه پیدا شدن این اثر باستانی اگر باخبر شوید حتما حسابی تعجب می کنید! احتمالاً بیستون کرمانشاه را به عنوان معروف ترین جاذبه های گردشگری این شهر می شناسید؛ حالا در اطراف این جاذبه تاریخی به صورت کاملا اتفاقی نقش برجسته هرکول پیدا شده است. اما چطور؟

در سال ۱۳۳۵ زمانی که کارگران شرکت جاده سازی، در حال ساخت جاده کرمانشاه – همدان بودند، متوجه سنگی غیرعادی روی کوه می شوند. کارگران پروژه ساخت و ساز را چند روزی تعطیل می کنند تا این مجسمه را صحیح و سالم از دل کوه و از زیر سنگ های کوچکی که اطرافش را پر کرده بودند، نجات دهند.

به این ترتیب یک جاذبه تاریخی ارزشمند در اثر یک اتفاق، از زیر سنگ ها سر بیرون می آورد و بعد از سال ها خودنمایی می کند. گفته می شوند که مجشمه هرکول تنها اثر تاریخی به جا مانده از دوران سلوکیان در ایران است.

مجسمه هرکول ۱۴۷ متر طول دارد و از جنس سنگ های خود کوه است. نوشته های یونانی در کتیبه ای که پشت این مجسمه قرار دارد، قدمت آن را تا ۱۵۳ سال قبل از میلاد تخمین می زند.

نقش برجسته هرکول | خفته در دل کوه ها

آشنایی با صنایع دستی استان کرمانشاه

کرمانشاه از قدیمی‌ترین استان‌های غربی ایران است که آب و هوایی معتدل کوهستانی دارد. اگر به کرمانشاه رفته‌ باشید می‌دانید این استان با طبیعتی دیدنی، هوایی دلچسب، غذاهای محلی‌ و صنایع دستی‌‌‌ فوق‌العاده‌اش یکی از جذاب‌ترین مقصد‌ها برای سفر است. دام‌پروری در شهرهای کرمانشاه به‌دلیل داشتن شرایط آب‌و‌هوایی مناسب یک شغل پر‌ رونق است و به همین دلیل مواد اولیه باکیفیت برای هنرنمایی استاد‌های صنایع دستی همیشه در دسترس است. در ادامه این مطلب به سراغ صنایع دستی استان کرمانشاه می‌رویم و از آن‌ها بیشتر برایتان می‌گوییم. اگر قصد سفر به این استان را دارید برای اجاره روزانه خانه در کرمانشاه برای مسافران پیشنهادهای ویژه اتاقک را از دست ندهید. 

سوغاتی
عکس از گوگل

چرم سازی

تولید و ساخت چرم یکی از صنایع دستی پرطرفدار و با ارزش کرمانشاه است که از گذشته‌های دور در این منطقه رونق داشته است. چرم‌سازی چندین مرحله دارد و اگر بخواهید درباره آن بیشتر بدانید باید بگوییم هنرمندان کرمانشاهی مراحلی مثل آب زدن پوست، آهک زدن و عورام‌کاری، متورم کردن، نمک پاشیدن، مازوکاری، کاشی‌کاری، رنگ ریختن و صیقل‌زنی را انجام می‌دهند تا یک چرم باکیفیت و مرغوب آماده کنند.

این نکته را هم بدانید که چرم کرمانشاه از بهترین چرم‌های تولید شده در ایران است. در هنگام سفر به شهرهای این استان فرصت گردش و خرید از بازار سراجی‌ها را از دست ندهید. اگر قصد خرید محصولات چرمی را دارید با اجاره ویلا در کرمانشاه می‌توانید بعد از بازارگردی بهترین نوع آن را انتخاب کنید.

چرم کرمانشاه
عکس از گوگل

چیغ بافی

عشایر کوچ‌نشین کرمانشاه یکی دیگر از وسایل مورد نیازشان را با استفاده از پشم و حصیر می‌بافند که به چیغ یا چیخ معروف است. این هنر دستی طرح و نقش‌های مختلف و رنگارنگی دارد که نگاه هر کسی را جلب می‌کند. این حصیر معمولا با عرض یک متر و نیم بافته می‌شود و عشایر از آن برای تزئین، پوشاندن، حفاظت و تقسیم فضای داخل چادرها استفاده می‌کنند.

صنایع دستی استان کرمانشاه
عکس از گوگل

گلیم بافی

می‌توانیم بگوییم گلیم‌بافی در بیشتر خانه‌های عشایر و روستایی کرمانشاه انجام می‌شود و یک صنایع دستی اصیل است. هنرمندان منطقه‌های هرسین، گیلان غرب، جوانرود و ریجاب سهم بیشتری در تولید این صنایع دستی دارند. برای بافت گلیم از نقش‌هایی مثل لانه گنجشک و درخت، عروسک، مار، چشمه نظامی، مرغابی، پنجه گربه، قرقره را‌ه‌راه، گل مشرفی، سوزنی، خطوط افقی‌و‌عمودی و گل ترمه استفاده می‌کنند.

گلیم
عکس از گوگل

نمد مالی

نمد مالی یکی از صنایع دستی قدیمی عشایر و روستایی‌های استان کرمانشاه است. نمد هم مثل بیشتر صنایع دستی این منطقه از پشم تهیه شده و برای تولید فرجی، جلیقه و کلاه نمدی به کار می‌رود. نمدهای کرمانشاه قدمتی طولانی در کنار دست‌بافته‌های دیگر دارند. بیشتر عشایر کرمانشاهی طرفدار این محصول کاربردی و جذاب‌اند و هنوز هم نمونه‌های قدیمی آن را می‌توانید در کف سیاه‌چادرها و یا به‌عنوان پوشش بر تن چوپان‌ها ببینید.

نقش‌هایی که در نمد به‌ کار می‌رود طرح‌های رنگین کمان، نیلوفر، گل، شمشیر و تپانچه، بز کوهی، جقه شاهی، درخت و گنجشک، پله، کله قوچی، تبرزین و گل ترنج است.

نمدمالی
عکس از گوگل

موج بافی

در بین صنایع دستی ارزشمند استان کرمانشاه محصولی به نام موج دیده می‌شود که از پشم خالص بافته و از آن برای پیچیدن رختخواب و یا به‌عنوان زیرانداز، فرش، رویه کرسی، پرده و بقچه استفاده می‌کنند. هنرمندان موج را بیشتر برای استفاده شخصی یا برای دوستان و اطرافیان می‌بافند. اگر به منطقه اورامانات و جوانرود سفر کنید کارگاه‌های موج‌بافی را می‌بینید که محصولات متنوعی را تولید می‌کنند و به فروش می‌رسانند. سیاه‌و‌سفید، کشکولی، تخت قرمز، چهارخانه، شطرنجی و برمالی بعضی از نقش‌های موج‌بافی‌اند.

موج بافی سوغات کرمانشاه
عکس از گوگل

گیوه کشی سوغات کرمانشاه

گیوه‌کشی از دیگر صنایع دستی استان کرمانشاه است. همان طور که می‌دانید گیوه نوعی پاپوش و کفش دست‌دوز قدیمی است. در گذشته رویه گیوه‌ را از نخ یا ابریشم می‌بافتند و زیره آن را از پوست گاومیش تهیه می‌کردند اما امروزه برای زیره آن از پلاستیک استفاده می‌کنند. گیوه بین محلی‌ها به کلاش معروف است و انواع مختلفی مثل دم‌پایی، گیوه عاج‌دار، پشت بسته، کفشی، جاوی، پاشنه بلند، قیصری، توری، منجوقی، حوله‌ای و ملکی دارد.

سوغات کرمانشاه
عکس از گوگل

جاجیم بافی

جاجیم، یک دست‌بافته پشمی و بدون پرز،  یکی از صنایع دستی استان کرمانشاه است. اگر به بافت آن دقت کنید شباهت زیادی به گلیم دارد اما با این تفاوت که به صورت چهار تخته بافته و در آخر این قطعه‌ها به هم دوخته می‌شود. اگر به میان عشایر و روستایی‌های کرمانشاه بروید می‌بینید که جاجیم را با ذوق و علاقه می‌بافند و به‌عنوان چشم روشنی به یکدیگر هدیه می‌دهند. در گذشته از این هنر دستی برای جهیزیه نو‌عروس‌ها هم استفاده می‌شد. امروزه از جاجیم برای روانداز، بالاپوشی گرم یا زیراندازی دو رو استفاده می‌کنند.

جاذبه های گردشگری کرمانشاه را چقدر می‌شناسید؟ در سفر به کرمانشاه و گردش در این منطقه جذاب شناخت این جذابیت‌ها حسابی به کارتان می‌آید.

عکس از گوگل

قلم زنی

به احتمال زیاد اگر از موزه‌هایی که آثار تاریخی را در آن نگهداری می‌کنند بازدید کرده باشید وسایلی از جنس فلز را دیده‌اید که با ظرافت روی سطح آن‌ها نقش‌های خیره‌کننده‌ای را حکاکی کرده‌اند. این هنر قلم‌زنی نام دارد و یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی کرمانشاه است. در حال حاضر استاد‌های قلم‌زن کرمانشاهی در کنار تولید این آثار با ارزش شاگردانی را هم تربیت می‌کنند تا این هنر را زنده نگه دارند. 

فلزهایی که معمولا برای قلم‌زنی استفاده می‌شود از جنس طلا، نقره، مس، برنج، ورشو و مفرغ است و با ابزارهایی مثل چکش و قلم روی این ورق‌های فلزی حکاکی می‌کنند.

عکس از گوگل

پرده بافی

پرده‌بافی هنری دست‌بافت  شبیه به نساجی امروزی است که در گذشته با دستگاه موج بافی و با استفاده از نخ بافته می‌شد. روستایی‌ها و عشایر پرده‌هایی از نخ را با طرح‌های متنوع و زیبا برای تزیین خانه‌هایشان تولید می‌کردند. در حال حاضر هم اگر سری به بازارهای کرمانشاه بزنید چند کارگاه فعال پرده‌بافی سنتی را می‌توانید از نزدیک ببینید.

عکس از گوگل

قالی بافی

روستایی‌های کرمانشاهی یکی دیگر از وسایل مورد نیازشان را از پشم می‌بافند که از زیباترین صنایع دستی این استان است. هنر قالی‌بافی بیشتر در روستاهای کرمانشاه مثل سنقر، صحنه، بیستون، کنگاور و دینور رواج دارد و با نقش‌هایی مثل حسین‌آباد، اکبرآباد و کیونانی، که به نام محله‌ها است، بافته می‌شود. جالب است بدانید کلمه گل بین قالی‌باف‌های کرمانشاهی به‌عنوان نقش شناخته می‌شود. اگر بخواهیم از طرح‌های پر کاربرد در این قالی برایتان نام ببریم می‌توانیم به عبداللهی، دارگل و بازوبندی اشاره کنیم که هر کدام خرده نقش‌های زیادی دارند. با اجاره خانه در کرمانشاه برای مسافران یل اجاره روانه آپارتمان در کرمانشاه به دیدن کارگاه‌های قالی‌بافی بروید و از هنر دست هنرمندان این شهر لذت ببرید.

عکس از گوگل

راهنمای اجاره ویلا، سوئیت و اتاق برای اقامت در شهر کرمانشاه

برای شما پیشنهاد ویژه‌ای داریم. برای اجاره ویلا در کرمانشاه و یا اقامتگاه، سوئیت و اتاق می‌توانید از طریق سایت اتاقک اقدام کنید و با گذراندن چند مرحله ساده اتاقک مناسب را در تاریخ مورد نظرتان، با قیمتی مناسب، رزرو کنید.

اقامت دلچسبی برای شما آرزو می‌کنیم.

3.5/5 - (4 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا