معروف‌‌ترین سوغات و صنایع دستی ایران

آشنایی با سوغات و صنایع دستی ایران | سوغاتی ایران چیست؟

سوغات و صنایع دستی ایران

عکس از گوگل

سفر با گشت‌و‌گذار در طبیعت، بازدید از بناهای تاریخی، شکم‌گردی در رستوران‌های محلی و خرید سوغاتی تکمیل می شود. افراد زیادی هستند که از سفرهایشان یادگاری‌های زیادی دارند و از هر شهری که رفته‌اند یکی از صنایع دستی آنجا را به‌عنوان یادگار سفر خریده‌اند.

در تعریف صنایع دستی می‌توانیم بگوییم مجموعه‌ای از هنرها و صنعت‌هایی است که به وسیله دست و ابزارهای دستی ساخته می‌شوند و مواد اولیه آن‌ها را مواد بومی و محلی تشکیل می‌دهند. مهم‌ترین اصل در ساخته شدن صنایع دستی هنر، ذوق و خلاقیت هنرمندان و استادکاران رشته‌های مختلف است که باعث می‌شود نمونه‌های دست‌ساز ارزش بیشتری نسبت به نمونه‌های ماشینی و کارخانه‌ای داشته باشند.

هنر و ظرافت محصول تولید شده هنرمندان ایرانی باعث شده است که آوازه سوغات و صنایع دستی ایران در جهان بپیچد و افراد زیادی از کشورهای دیگر از صنایع دستی ایران برای تزیین خانه‌هایشان استفاده کنند. معروف‌ترین سوغات صنایع دستی ایران محصول دست هنرمندان کدام استان است؟ برای آشنایی بیشتر با سوغات و صنایع دستی استان‌های ایران خواندن این متن را از دست ندهید.

گیوه کلاش مریوان یکی از سوغاتی های ایران

گیوه کلاش، که باعث شهرت جهانی مریوان شده، یکی از صنایع دستی معروف استان کردستان است. گیوه‌ نوعی کفش دست‌دوز است که در بیشتر شهرهای ایران طرفدارهای زیادی دارد و استفاده از آن در روزهای گرم سال خیلی بیشتر است. کلاش کردستان از الیافی طبیعی بافته می‌شود و زیبایی لباس کردی را چند برابر می‌کند.

یک نکته جالب درباره گیوه این است که این کفش‌ها چپ‌و‌راست ندارند برای اینکه بتوانند تای آن را عوض کنند تا از خراب شدن آن جلوگیری کنند. با اجاره ویلا در سنندج به بازارهای تاریخی این شهر بروید و سوغاتی‌های مورد علاقه‌تان را بخرید.

سوغاتی ایران چیست؟ سوغات و صنایع دستی ایران

عکس از گوگل

قالی کاشان، یکی از معروف‌ترین سوغات و صنایع دستی ایران

در هنگام سفر به کاشان زیبا اولین سوغاتی که از این شهر به ذهنتان می‌رسد گلاب است؟ حق با شماست گلاب یکی از معروف‌ترین سوغاتی‌های این شهر است اما قدمت قالی‌بافی در این شهر به سال‌های خیلی طولانی برمی‌گردد. قالی کاشان یکی از صنایع دستی شناخته‌شده ایرانی در جهان است.

قالی شیخ صفی که امروزه از آن در موزه ویکتوریا آلبرت لندن نگهداری می‌شود کار هنرمند کاشانی به نام مقصود کاشانی است که در سال ۹۲۶ هجری‌قمری بافته است. همچنین قالی شکارگاه که یکی از بزرگ‌ترین قالی‌های جهان است در کاشان و به دست هنرمندان کاشی بافته شده است. با اقامت در یک اقامتگاه بوم گردی در کاشان به بازار سنتی این شهر بروید و با تعداد بیشتری از صنایع دستی این شهر آشنا شوید.

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران

عکس از گوگل

سوزن دوزی ایرانشهر

ایرانشهر یکی از شهرهای قدیمی استان سیستان‌و‌بلوچستان است که به شهر ملی سوزن‌دوزی شهرت پیدا کرده. سوزن‌دوزی هنری اصیل و ظریف است که به دست زنان هنرمند بلوچ دوخته می‌شود. طرح‌های این صنایع دستی از ذهن خلاق زنان سرچشمه می‌گیرد و روی پارچه‌های رنگارنگ نقش می‌بندد. هنرمندان ایرانشهری هیچ محدودیتی برای انتخاب پارچه ندارند و برای سوزن‌دوزی از پارچه‌های کتان، نخی، ابریشم و پنبه‌ای استفاده می‌کنند.

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران هنرمندهای ایرانی

عکس از گوگل

حصیربافی ساری

حس‌و‌حال خوب سفر به شهرهای ساحلی استان مازندران از پیچ‌و‌خم جاده‌ها و تماشای مغازه‌هایی که وسایل حصیری مثل کلاه، زیر‌انداز، سبد و سفر را از سقف آویزان کرده‌اند شروع می‌شود. حصیربافی یکی از اصلی‌ترین سوغات و صنایع دستی ایران و استان مازندران است که طرفداران زیادی دارد و محال است از بازارهای محلی این شهرها عبور کنید و دلتان نخواهد برای خودتان و عزیزانتان وسایل حصیری را به‌عنوان سوغات و یادگاری نخرید.

بوریا‌‌ بافی یا همان حصیر‌بافی در حدود هفت‌هزار سال قدمت دارد و امروزه بافت آن بیشتر در مرکز استان مازندران، ساری، رواج دارد.

سوغاتی های ایران

عکس از گوگل

ورشو سازی بروجرد

ورشو‌سازی یکی از صنایع دستی معروف استان لرستان و بروجرد است که شهرت جهانی دارد. اگر بازارهای سنتی بروجرد بروید صدای چکش و قلم استادکاران بروجردی به گوشتان می‌رسد که با ظرافت ورق‌های فلزی را به وسایلی مثل سینی، سماور، ظرف‌های غذاخوری،‌گلاب‌پاش و قندان تبدیل می‌کنند. ورشو‌ هنری ۲۰۰ ساله است و رازها و هنرهای زیادی را که نشان‌دهنده فرهنگ و هنر از گذشته تا به امروز است همراه خود دارد. 

شهرهای تاریخی سوغاتی های ایران

عکس از گوگل

منبت آباده

آباده شهری در شمال استان فارس است که مردمی مهربان و خونگرم دارد. این شهر در لغت به معنی جایی است که در آن رونق و آبادانی وجود دارد. به کنده‌کاری رو ریشه درختان و چوب منبت‌کاری می‌گویند. منبت یکی از زیباترین صنایع دستی آباده است که باعث شده این شهر به‌عنوان شهر منبت در جهان ثبت شود.

منبت‌کاری در ایران نزدیک به ۱۵۰۰ سال قدمت دارد و قدیمی‌ترین اثری که به دست آمده یک لنگه در متعلق به مسجد عتیق شیراز است که در زمان عمرو بن لیث صفاری ساخته شده. 

فروشگاه اینترنتی سوغات ایران

عکس از گوگل

سفالگری همدان

همدان پایتخت گردشگری ایران است و لالجین شهر جهانی سفال نام گرفته. کارشناسان می‌گویند قدمت سفالگری در لالجین به ۷۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد. محبوبیت بیش از حد سفال بین گردشگران باعث شده است که بیش از پنجاه‌هزار نفر در این شهر به تولید ظروف سفالی مشغول باشند. حتما شما هم تجربه دلنشینی از قدم زدن در بازار و کارگاه‌های سفالگری داشته‌اید . ساعت‌ها محو تماشای هنر دست هنرمندان همدانی شده‌اید.

فروشگاه اینترنتی سوغات ایران

عکس از گوگل

قلم زنی شیراز

قلم‌زنی یکی از هنرهای سنتی ایران است که سابقه‌ای طولانی دارد. این هنر از حجاری سنگ‌ها و کوه‌ها ریشه گرفته که بعدها به حکاکی و اکنون به قلم‌زنی تبدیل شده است. در قلم‌زنی هنرمندان با استفاده از قلم‌های فولادی روی ورق‌های فلزی طرح‌های مورد نظرشان را حک می‌کنند. در حال حاضر قلم‌زنی شیراز به سبک‌ اقوام سکاها، هخامنشیان و ساسانیان انجام می‌شود.

عکس از گوگل

ابریشم بافی تبریز

یکی از صنایع دستی تبریز که قدمتی طولانی دارد ابریشم‌بافی است. در این هنر ظریف از الیاف ابریشم استفاده می‌کنند. در گذشته تاجر‌های تبریزی پارچه‌های ابریشمی را از چینی‌ها به قیمتی ارزان می‌خریدند و با قیمت بالاتری به اروپایی‌ها می‌فروختند. تا اینکه اهالی تبریز این هنر ارزشمند را یاد گرفتند و ابریشم‌بافی به یکی از صنایع دستی مهم این شهر تبدیل شد.

عکس از گوگل

پته دوزی کرمان

هنر پته‌دوزی کرمان یکی از معروف‌ترین صنایع دستی این شهر است که بیشتر به دست زنان هنرمند کرمانی دوخته می‌شود. این هنر نوعی رودوزی است که روی پارچه‌ای ضخیم و پشمی با نقش‌های خلاقانه‌ای به ذهن هنرمندان می‌رسد بافته می‌شود.

فطه‌دوزی و سلسله‌دوزی نام‌های دیگر این صنایع دستی‌اند.

عکس از گوگل

حصیر بافی بوشهر

یکی از صنایع دستی شهر بوشهر حصیربافی است که با استفاده از چوب و الیاف درخت‌های نخل بافته می‌شود. هنرمندان بوشهری با استفاده از هنر حصیربافی و فروش این محصول چرخ اقتصاد خانواده‌ را می‌چرخانند. اگر به شهرهای استان بوشهر سفر کردید می‌توانید در بازارهای سنتی آن سبد‌‌، بادبزن، کلاه و زنبیل‌های حصیری را به‌عنوان سوغاتی از گرم‌ترین شهرهای ایران بخرید.

عکس از گوگل

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای اتاقک

من عکاسم و می‌نویسم چون همیشه دلم می‌خواست دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم. توی رویاهام به همه شهرها سفر می‌کردم و با مردم و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شدم و ازشون عکاسی می‌کردم. اما یک روز تصمیم گرفتم هم دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم و هم جور دیگه‌ای به بقیه نشون بدم. برای همین شروع کردم به عکاسی کردن که خیلی‌ چیزهای جالب رو از دریچه دوربینم به همه معرفی کنم و بعد از اون قلم به دست گرفتم و نوشتن رو شروع کردم. این طوری من و همه کسانی‌ که نوشته‌هام رو می‌خونند به همه شهرها سفر می‌کنیم و با دیدنی‌ها و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شیم.

یک نظر

 1. مهدی پاسخ

  سلام
  به محصولات صنایع دستی، ساخت ظروف میناکاری و خاتم استان اصفهان نیز اضافه نمایید. همچنین فیروزه کوبی نیز جزء صنایع دستی است که بسیار زیبا و چسم نواز است.

 2. علیرضا جعفری پاسخ

  درباره ما
  صنایع دستی ریشه در تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم دارند و هویت و اصالت ما را به خوبی نشان می دهند. احیای این صنایع و زنده نگه داشتن هنرهایی که بعضا به فراموشی سپرده شده اند، هدفی است که ما در شرکت سرزمین جاوید مارشنان دنبال می کنیم و با راه اندازی سایت ده بازار در سال ۱۳۸۵، گام های محکم واستوار تری برای تحقق آن برداشته ایم.
  ما در این شرکت در تلاش هستیم تا مراکز هنری و کارگاه های کوچک خانگی را مورد حمایت خود قرار داده و با پشتیبانی از آن ها در امر آموزش تامین مواد اولیه و فروش محصولات آنها ، زمینه اشتغال زایی و کسب درآمد برای افرادی که به هنرهای دستی ایرانی علاقه مند هستند را فراهم آوریم. با توجه به این موضوع، همواره چند اصل طلایی را به عنوان مهم ترین اصول کار خود در نظر گرفته ایم که مهمترین آنها شامل توجه به خواسته ها و نیازهای مشتریان و همچنین حمایت و پشتیبانی از هنرمندان در ارائه محصول و تولیدات آنها است.
  ما این اصول را در سه بخش کلی و به صورت جداگانه مورد توجه قرار داده ایم که عبارت اند از:
  بخش اول: آموزش
  رسالت ما در بخش آموزش، برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی برای همه افرادی هست که می خواهند از طریق صنایع دستی و هنر دست نیاکان خود، به درآمد زایی مناسبی برسند. این کارگاه ها به صورت حضوری، غیرحضوری و آنلاین برگزار می شود تا امکان آموزش به همه هموطنان در هر نقطه ای از جهان فراهم گردد.
  از این رو امکان شرکت افراد با هر مشغله زمانی ، و در هر موقعیت اقتصادی، به خصوص افراد تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی در این کارگاه ها ایجاد شده است. خوشبختانه ما با آموزش هنرهای دستی نظیر خاتم کاری، میناکاری، فیروزه، ملیله، ظروف مسی، محصولات چرم، قلم زنی، محصولات چوبی، بافتنی داری و غیرداری، سفال و زیورآلات به این افراد، زمینه کسب درآمد و استقلال مالی آن ها را فراهم نموده ایم.
  بخش دوم: تامین مواد اولیه
  ساخت هر نوع صنایع و هنر دستی نیاز به مواد اولیه و تجهیزات خاصی دارد. سایت ده بازار، راه را برای هنرآموزان خود هموار کرده است تا بتوانند بدون هیچ نگرانی و دغدغه ای در مورد این موضوع، با استفاده از بهترین مواد با کمترین هزینه به کار خود ادامه دهند.
  چرم، چوب، مس و ظروف مورد نیاز برای کارهای قلم زنی، میناکاری و خاتم کاری، نخ، پارچه، کاموا، چرخ سفالگری، ابزارها و هر نوع تجهیزات وموادی که برای تولید این صنایع مورد نیاز است در دسترس هنر دوستان قرار داده می شود تا بتوانند هر آن چه را که برای کار خود نیاز دارند، به صورت یک جا و عمده در اختیار داشته باشند.
  بخش سوم: فروش
  ما دوستان و هنر آموزان عزیز را تا آخرین مرحله یعنی شناخت بازار، نمایش و به فروش رسیدن تولیدات آن ها، همراهی می کنیم. آموزش تکنیک ها و روش های نوین بازاریابی، کمک به فروش تولیدات و عرضه انواع صنایع دستی و محصولات دست ساز ایرانی به هر نقطه ای از جهان، گام های دیگری هستند که در مسیر اهداف مان بر می داریم تا با این کار نقش مفید و قابل توجهی در کارآفرینی، عرضه تولیدات کاملا ایرانی و اقتصاد مقاومتی داشته باشیم.
  یکی از نکات مثبت فعالیت ما، ایجاد تنوع در محصولات و پاسخ گویی به تمام سلایق است که باعث شده تا به یاری خدا هر روز بر تعداد بازدیدکنندگان سایت افزوده شود. امید داریم تا با شکوفایی استعداد هنرآموزان، شاهد افزایش توان مالی و همچنین اعتماد به نفس و درآمد خانواده آن ها باشیم و با پیگیری این هدف به کار خود ادامه می دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.