کجا سفر برم؟معرفی شهر

معرفی چالوس | شهری در پناه البرز و دریا

در معرفی چالوس می‌توان گفت که بهترین و زیباترین جاده ایران به این شهر منتهی می‌شود. احتمالا با دیدن جاده چالوس حدس می‌زنید که هرچه بیشتر در این مسیر پیش بروید، شگفتی‌های طبیعت نیز بیشتر خود را نشان می‌دهند. اما طبیعت شهر چالوس بیش از جاده‌ آن شگفت‌زده‌تان خواهد کرد، چراکه این شهر در میان دریای خزر و رشته کوه‌های البرز قرار دارد و به همین خاطر از سواحل دریا گرفته تا چشمه، کوه و جنگل در آن پیدا می‌شود.

علاوه بر این، چالوس یکی از قدیمی‌ترین شهرهای استان مازندران محسوب می‌شود که همواره موردتوجه پادشاهان و درباریان قاجار و پهلوی بوده است. در آن دوره کاخ‌ها و بناهای تاریخی بسیاری در این شهر ساخته شدند که برخی از آن‌ها هنوز پا برجا هستند و در سفر به چالوس، می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. در ادامه به معرفی چالوس، این شهر کهن و سرسبز شمالی می‌پردازیم. با ما همراه باشید

چالوس کجاست؟

برای اینکه بدانیم چالوس کجاست؟ باید از جاده چالوس به سمت دریا برویم، در انتهای این جاده به مقصد خواهید رسید. شهرستان چالوس در غرب استان مازندران قرار دارد که از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته کوه‌های البرز می‌رسد. این شهر ساحلی از غرب به تنکابن و از شرق به نوشهر متصل می‌شود. چالوس به دلیل موقیعت جغرافیایی خود، همیشه مورد توجه گردشگران بسیاری بوده است که اغلب آنها با اجاره ویلا در چالوس، سفری جذاب برای خود رقم می‌زنند.

چالوس و دیدنی‌هایش

آب و هوای چالوس

آب و هوای چالوس معتدل و مرطوب است و نواحی نزدیک به دریا در فصل گرم سال، شرجی خواهد بود. در ارتفاعات البرز می‌توانید روستاهایی را پیدا کنید که حتی در تابستان نیز مرطوب نبوده و هوای مطبوعی دارند. اما پاییز و زمستان‌ چالوس به دلیل نزدیکی به کوهستان سرد و پر بارش است.

بهترین فصل سفر به چالوس

بهترین زمان سفر به چالوس ابتدای اردیبهشت و مهر است. در این موقع از سال هوا رو به خنکی می‌رود و از آب و هوای نمناک و شرجی حتی در کنار دریا هم خبری نیست. علاوه بر این، در این زمان ترافیک جاده چالوس به دلیل بازگشایی مدارس، سنگین نخواهد بود و سفری آسوده خواهید داشت
جاده چالوس

دیدنی‌های چالوس

هر چیزی را که از یک شهر شمالی کشور انتظار داشته باشید، در چالوس پیدا خواهید کرد. جنگل، کوهستان، آبشار، دریاچه، چشمه و حتی دریای خزر همه و همه در کنار هم به این شهر جان بخشیده‌اند. این جاذبه‌های طبیعی در کنار بناهای تاریخیِ شهر که قدمت منطقه را نشان می‌دهند، سبب شده که گردشگران بسیاری از نقاط مختلف کشور، این شهر توریستی را برای گشت و گذار انتخاب کنند. در ادامه این بخش چند مورد از دیدنی‌های چالوس را مرور خواهیم کرد.

آبشار اکاپل

آبشار اکاپل از زیباترین جاذبه‌های طبیعی چالوس که در جنوب غربی آن واقع شده است. این آبشار مابین کلاردشت و ارتفاعات البرز قرار دارد و به همین خاطر از هوایی خنک و مطبوع، حتی در میان تابستان، برخوردار است. در هنگام گشت و گذار در چالوس به طبیعت بی‌نظیر اطراف آبشار سر بزنید و از هوای پاک آن ریه‌های‌تان را پر کنید!

چالوس کجاست

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت در قسمت شمالی محله کلاردشت چالوس واقع شده است و در نزدیکی آبشار اکاپل قرار دارد. طبیعت اطراف این دریاچه از بکرترین مناطق شمالی کشور به حساب می‌آید و جای بی‌نظیری برای اتراق کردن است. در دریاچه ولشت آبزیان مختلفی زندگی می‌کنند که دیدن آن‌ها نیز خالی از لطف نخواهد بود.

دیدنی های چالوس

کاخ چایخوران

یکی از یادگاری‌های دوره پهلوی در چالوس، کاخ چایخوران است. این کاخ تاریخی در جنوب چالوس قرار دارد و برای رسیدن به آن باید به سمت میدان معلم رفته و از آن جا به خیابان بیشن بروید. این بنا همانطور که از نام آن پیدا است روزگاری برای خوردن چای و استراحت خانواده پهلوی کاربرد داشته اما امروزه به یک موزه مبدل شده است.

کاخ های چالوس

شهرک توریستی نمک آبرود

شهرک تفریحی نمک آبرود در فاصله ۱۵ کیلومتری چالوس قرار دارد و حیف است که در برنامه سفرتان قرار نگیرد. چراکه این شهرک پر از امکانات تفریحی مختلفی از جمله تله کابین، پل معلق، زیپ لاین، شهربازی و حتی سورتمه بازی در دلِ جنگل‌های مازندران است.

پارک جنگلی فین چالوس

در فاصله ۵ کیلومتری شهر چالوس، پارک جنگلی زیبایی با نام فین قرار دارد که از هر نظر زیبا و شگفت‌انگیز است. این پارک دارای درختان تنومند فراوانی است که خوردن یک عصرانه در میان آن‌ها می‌تواند بسیار خاطره انگیز باشد. همچنین کلبه‌های چوبی زیبایی نیز در این پارک جنگلی ساخته شده‌اند که به مسافران اجاره داده می‌شوند.

پارک جنگلی چالوس

مرداب کندوچال

مرداب کندوچال یکی از جاذبه‌های پارک جنگلی فین چالوس است. این مرداب بیش از ۴ متر عمق دارد و آب آن از باران و چشمه‌های اطراف تامین می‌شود. جالب است بدانید که این مرداب بزرگ و عمیق خانه‌ی موقتی برای پرندگان مهاجر محسوب می‌شود!

تالاب چالوس

ساحل رادیو دریا

اگر در سفر به چالوس دلتان هوای دریا کرد، در مرکز شهر وارد بلوار رادیو دریا شوید. این ساحل بسیار تمیز بوده و در هنگام تعطیلات مملو از گردشگران است. همچنین اگر پس از آب‌تنی احساس گرسنگی کردید، می‌توانید در رستوران‌های ساحلی یک غذای خوشمزه و درجه یک نوش جان کنید. در اطراف ساحل نیز آلاچیق‌های بسیاری برای راحتی بیشتر گردشگران تعبیه شده است.

ساحل چالوس

کاخ اجابیت

کاخ اجابیت یکی از دیدنی‌های چالوس است که در روستایی با همین نام در حوالی کلاردشت چالوس قرار دارد. این بنای تاریخی زیبا در سال ۱۳۱۸ و توسط حکومت پهلوی در این منطقه ساخته شده است. در سفر به چالوس بازدیداز این جاذبه تاریخی را از دست ندهید، چراکه گچ‌بری‌های زیبا و کاشی‌کاری‌های مجلل این کاخ چشم هر بیننده‌ای را خیره خواهد کرد. کاخ اجابیت در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.

سردآبرود

سرسبزی، زیبایی و هوای خوب شهرستان چالوس وابسته به وجود رودخانه‌های خروشان آن است. رودخانه‌هایی که از دل کو‌ه‌های سربه فلک کشیده سرازیر می‌شوند و به محیط و جانداران پیرامون خود زندگی می‌بخشند. سردآبرود نام یکی از روستاهای بهشتی چالوس است که رودخانه‌ی خروشانی با همین نام نیز از آن عبور می‌کند. اگر در سفر به چالوس دلتان هوای رودخانه کرد به این روستا بروید و در طبیعت اطراف آن که به واسطه نزدیکی به دریا، سرسبز و بی‌نظیر است، هوایی تازه کنید.

رودخانه چالوس

کاخ ملکه مادر

در مجاورت شهر چالوس، روستایی با نام مازو پشته قرار دارد که یکی دیگر از آثار تاریخی خاندان پهلوی را در خود جای داده است. کاخ ملکه مادر، برای اقامت موقت همسر دوم رضاشاه ساخته شده بود که هم اکنون نیز پا بر جا مانده است و گردشگران  می‌توانند از آن دیدن کنند.

کاخ مادرشاه

دریاچه سد دریوک

دریاچه سد دریوک یکی دیگر از دیدنی‌های چالوس است که روبه‌روی دره ولی‌آباد هزارچم در دامنه کوه دال کمر قرار دارد. این دریاچه در نیمه دوم سال میزبان پرندگان بومی و مهاجر نادری است که از آب شیرین آن استفاده می‌کنند. وسعت دریاچه سد دریوک به یک هکتار و عمق آن به بیش از 5 متر می‌رسد.

راه‌های دسترسی به چالوس

پیش از سفر اولین کاری که باید انجام دهیم، بررسی مسیرهای دسترسی به مقصد است. برای رسیدن به شهر چالوس روش‌های مختلفی وجود دارد. این روش‌ها را در ادامه این بخش از معرفی چالوس توضیح می‌دهیم.

سفر هوایی، راحت و سریع

اگر حوصله رانندگی چند ساعته را ندارید و ترجیح می‌دهید به سرعت به مقصد برسید، سفر هوایی بهترین گزینه است. اگر مبدا را تهران در نظر بگیریم، شما می‌توانید از طریق فرودگاه مهرآباد به فرودگاه نوشهر رفته و از آن‌جا با تاکسی یا اتوبوس به چالوس بروید.

سفر ریلی، طولانی و زیبا

مسیرهای ریلی مازندران به زیبایی و چشم‌اندازهای طبیعی شگفت‌انگیزشان زبانزد هستند. اما انتخاب این نوع وسیله نقلیه، برای شهرهای غربی مازندران مانند چالوس که ایستگاه قطار ندارد، شاید مناسب نباشد. چراکه شما باید ۷ ساعت در راه باشید تا به ایستگاه قطار قائم‌شهر برسید و از آن‌جا تاکسی سوار شوید و چند ساعت بعد به چالوس برسید.

سفر ریلی به چالوس

سفر جاده‌ای، راحت و مستقل

اگر امکان استفاده از خودروی شخصی را دارید، دل به جاده بزنید و از زیبایی‌های راه لذت ببرید. جاده چالوس را تا آخر بروید و گه‌گاهی هم توقف کنید و در کنار جاذبه‌های طبیعی جاده به استراحت و تفریح بپردازید.

جاده چالوس

سفر با اتوبوس، آسان و ارزان

برای رسیدن به چالوس با اتوبوس، به ترمینال بروید و سوار اتوبوس‌هایی شوید که مستقیم به ترمینال مسافربری چالوس واقع در بزرگراه چالوس-نوشهر می‌روند. اگر اهل رانندگی نیستید، سفر با اتوبوس انتخابی مقرون به صرفه و راحت برای شما خواهد بود.

صنایع دستی و سوغات چالوس

چالوس به عنوان شهری محبوب و زیبا، یکی از مقاصد اصلی گردشگران است. در سفر به این شهر می‌توانید از صنایع‌دستی چالوس بازدید کنید و دسترنج آن‌ها را به عنوان یک سوغات ارزشمند، به عزیزانتان هدیه دهید. از سوی دیگر چالوس مانند دیگر شهرهای شمالی کلی خوراکی دارد که یکی از یکی خوشمزه‌تر هستند. این خوراکی‌ها شامل ماهی تازه، برنج درجه یک ایرانی، سبزیجات محلی و دو شیرینی بسیار خوشمزه با نام‌های آغوزنون و قماق می‌شوند. در ادامه این بخش از معرفی چالوس، به صنایع‌دستی آن اشاره می‌کنیم.

صنایع دستی چالوس

اگر به این شهر سفر کرده باشید، حتما زنبیل‌ها و سبدهای حصیری زیبایی را در بازارها دیده‌اید. حصیربافی یکی از هنرهای اصیل مازندرانی‌ها و البته چالوسی‌ها است. در باتلاق‌ها و آب‌بندهای شمال، گیاهانی می‌رویند که اهالی روستاها از آن‌ها برای بافت حصیر استفاده می‌کنند و محصول زیبای‌شان را در بازارهای شهر به فروش می‌رسانند. موج بافی، جاجیم بافی، لاک تراشی و سفالگری نیز از دیگر صنایع‌دستی شهر چالوس به شمار می‌آیند.

صنایع دستی چالوس

مراکز خرید چالوس

سفر به شمال بدون رفتن به بازارهای سنتی آن تکمیل نمی‌شود. شهر کهن و توریستی چالوس در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، مراکز خرید مدرن و بازارهای هفتگی بسیاری را در خود جای داده است که در ادامه این بخش از معرفی چالوس به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

بازار سنتی چالوس

بازار سنتی چالوس پر از عطر و بوی سبزی محلی، میوه و ماهی‌های تر و تازه‌ای است که از دریا صید شده‌اند. در این بازار که قدیمی‌ترین بازار شهر چالوس است، قدم بزنید و با اهالی منطقه به معاشرت بپردازید.

بازارهای محلی چالوس

بازار بزرگ چین

در هچیرود چالوس، مرکز خریدی به نام بازار بزرگ چین وجود دارد که انواع و اقسام محصولات چین، ژاپن، سنگاپور و تایلند را عرضه می‌کند و در نوع خودش بازار جالبی است.

مرکز تجاری پانوراما

پانوراما، یکی از مراکز لوکس و مجلل چالوس به شمار می‌رود که در ساخت بنای آن از طراحی معماران مشهور ژاپنی الهام گرفته شده است. این مرکز خرید در میان جاده کوهستانی دو هزار و شهرک توریستی نمک آبرود قرار دارد و در رستوران‌های آن می‌توانید هنگام صرف غذا، از منظره دریا و جنگل‌های رشته کوه البرز لذت ببرید. از دیگر امکانات پانوراما می‌توان به شهربازی و سینما ۵ بُعدی آن اشاره کرد که لحظات شاد و مفرحی برای‌تان ایجاد خواهند کرد.

غذاهای محلی چالوس

یکی از جاذبه‌های اصلی شهر چالوس در کنار جاذبه‌های طبیعی و مناظر چشم‌نواز، چشیدن مزه‌ی بی‌نظیر غذاهای محلی آن است. این غذاها را می‌توانید در رستوران‌های محلی منطقه پیدا کنید. در ادامه چند مورد از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

غذاهای محلی چالوس

کئی پِلا

کئی پلا یا کدو پلو یکی از غذاهای خوشمزه و پرطرفدار در میان گردشگران و اهالی چالوس است. در این غذای اصیل برنج، کدو تنبل و گوشت چرخ‌کرده استفاده می‌شود. اگر تا به حال این غذا را امتحان نکرده‌اید، در سفر به چالوس فرصت را غنیمت بشمارید و طعم جدیدی را مزه کنید.

خورشت آلو

خورشت آلو همان مرغ و آلوی مازندرانی است که بسیار خوشمزه و معروف است. این غذا شما را با طعم جدیدی از خورشت مرغ روبه‌رو می‌کند. چراکه زعفران، انار و آلو مزه‌ی فوق‌العاده‌ای به گوشت مرغ می‌دهند. اگر در سفر به چالوس مزه‌ی این غذا را تجربه نکنید، سفرتان تکمیل نخواهد شد.

بیج بیج

بیج بیج یکی دیگر از غذاهای مشهور مازندران و چالوس است. در این غذای محلی از گوشت‌ چرخ‌کرده و گوجه و سیب‌زمینی استفاده می‌شود و آن را با برنج کته سرو می‌کنند.

غذاهای محلی چالوس

بشته واش

بشته واش نوعی آش است که در منطقه کندلوس چالوس پخته می‌شود. مواد اولیه این آش شامل عدس، اسفناج و سیر است که همراه با آب نارنج و زیره فراوان سرو می‌شود. از دیگر غذاهای چالوس می‌توان به آش کدو، آغوز مسما و نازخاتون اشاره کرد.

رستوران‌های چالوس

پس از گشت و گذار در جنگل و کوه و دریا به سراغ رستوران‌های شهر بروید. رستوران‌های چالوس مانند غذاخوری‌های کلان‌شهرها به یک چهار دیواری محدود نمی‌شوند و شما می‌توانید در این رستوران‌ها، لب ساحل، وسط جنگل یا در دلِ کوهستان غذای‌تان را نوش جان کنید. اما انتخاب یک جای خوب برای غذا خوردن با وجود هزاران رستورانی که در این شهر وجود دارند، کار راحتی نخواهد بود. در ادامه این بخش از معرفی چالوس، بهترین و معروف‌ترین رستوران‌های این منطقه را به شما معرفی می‌کنیم تا بدون تحمل طولانی گرسنگی، سریع به سمت رستوران موردنظرتان بروید.

رستوران میرداماد

رستوران ساحلی میرداماد به شما این امکان را می‌دهد که در هنگام خوردن غذای درجه یک ایرانی و محلی، دریای زیبای خزر را نیز تماشا کنید. این رستوران را می‌توانید قبل از پل هچیرود چالوس نزدیک دریا پیدا کنید.

رستوران برنو

اگر دنبال یک رستوران فرنگی آن هم از نوع ایتالیایی هستید، به رستوران برونو در ابتدای خیابان رادیو دریا بروید. این رستوران انواع غذاهای ایتالیایی را با کیفیتی مناسب در اختیارتان قرار می‌دهد.

رستوران حاج عظیم چالوس

رستوران حاج عظیم چالوس یکی دیگر از رستوران‌های با کیفیت این منطقه است که طراحی چوبی آن با بافت منطقه همخوانی دارد. در این رستوران یکی از غذاهای محلی مازندرانی را سفارش دهید و از موسیقی زنده لذت ببرید. رستوران حاج عظیم را در خیابان ۱۷ شهریور و در طبقه بالای پاساژ قائم پیدا کنید.

جاده چالوس

اقامت در چالوس

اگر می‌خواهید صبح را با صدای پرندگانِ خوش آوا شروع کنید و روز خود را با غرق شدن در دلِ طبیعت به پایان برسانید، سفری چند روزه به چالوس گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. در چالوس می‌توانید ویلا، سوئیت و انواع آپارتمان‌های مبله را اجاره کنید و برای چند روز هم که شده از زندگی شهری فاصله بگیرید. اقامتگاه‌های چالوس تنوع بالایی دارند و هر نوع سلیقه و بودجه‌ای را پوشش می‌دهند. پیش از سفر نیز می‌توانید از وبسایت‌های معتبر اجاره ویلا و سوئیت، قیمت‌ها را بررسی کرده و اقامتگاه موردنظرتان را رزرو کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا