معرفی شهر

جاذبه های گردشگری و تفریحی انزلی

معرفی شهر انزلی

شهر انزلی در استان گیلان قرار دارد. این شهر به لحاظ داشتن بندر یکی از شهرهای مهم تجاری و گردشگری است. بندر انزلی را به‌عنوان دروازه ایران و اروپا می‌شناسند. سفر به شهر انزلی از سفرهای به‌یاد‌ماندنی است. اگر قصد سفر به این شهر دیدنی را دارید می‌توانید با اجاره آپارتمان مبله در انزلی بار سفر را ببندید و راهی شوید. موج شکن‌ها، ساحل زیبای خزر و بازارهای محلی تعدادی از جاذبه‌های گردشگری شهر بندری انزلی‌اند که دیدنشان را نباید از دست بدهید.

معرفی شهر انزلی

جاذبه گردشگری تالاب انزلی

تالاب بین‌المللی انزلی نه تنها در ایران بلکه در دنیا شناخته شده است. طبیعت زیبا و چشم‌نواز تالاب انزلی مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است. نیلوفرهای آبی و نیزارها منظره‌ای چشم‌نواز خلق کرده‌اند که جزء کوچکی از زیبایی‌های تالاب است. وجود آب شیرین در تالاب باعث شده است پرندگان مهاجر و محلی این مکان را به‌عنوان زیستگاه خود انتخاب کنند. قایق‌سواری در تالاب امکان گردشگری در طول آن را ایجاد کرده است.

جاذبه گردشگری تالاب انزلی

جاذبه توریستی سرخانکل

تالاب سرخانکل جزئی از تالاب بزرگ انزلی و از مناطق حفاظت شده محیط زیست است. برای رسیدن به دشت لاله‌های دریایی باید از سرخانکل گذشت. حضور گیاهان دیگری مانند سه‌کوله و آزولا جلوه خاصی به منطقه بخشیده است. سرخانکل در زمستان میزبان پرندگان مهاجر است و به دلیل وجود نیلوفرهای آبی این تالاب محل مناسبی برای تخم‌گذاری پرستوهاست.

جاذبه توریستی سرخانکل

جاذبه توریستی و تفریحی بلوار ساحلی انزلی

تماشای موج‌شکن‌ها، بارگیری کشتی‌ها، ماهیگیری صیادان، پیاده‌روی در کرانه ساحل و صدها تجربه لذت‌بخش دیگر با رفتن به بلوار ساحلی انزلی امکان‌پذیر است. بلوار ساحلی قدمت بسیار زیادی دارد، طراحی و ساخت آن به سبک روسی و اروپایی است. گشت‌و‌گذار در بلوار ساحلی انزلی سفر به شهر انزلی را به خاطره‌ای خوش تبدیل خواهد کرد.

اگر به گردش در شهرهای اطراف انزلی علاقه دارید به مکان های گردشگری و جاذبه های توریستی و تفریحی رشت هم سری بزنید که حضور و وقت‌گذرانی در آن‌ها یک تجربه به‌یادماندنی است. 

جاذبه توریستی و تفریحی بلوار ساحلی انزلی

حافظیه در انزلی

در سال ۱۳۱۱ به سفارش شهرداری انزلی بنایی با عنوان ترنم موسیقی در مجاورت شهرداری این شهر ساخته شد. این بنا محل برگزاری کنسرت‌ها و جشن‌های شهر انزلی است. شباهت بنای ساختمان ترنم موسیقی به حافظیه شیراز باعث شده که این مکان به حافظیه انزلی معروف شود. ساختمانی با ظرافت‌های معماری در کنار ساختمان قدیمی شهرداری از جاذبه‌های دیدنی و آثار ملی شهر انزلی است.

حافظیه در انزلی

خانه های رنگی انزلی

یکی از جاهای دیدنی انزلی، خانه های رنگی انزلی است. خانه های رنگی انزلی به همت شورای شهر انزلی به منظور نوسازی فضای شهر ایجاد شدند. خانه های رنگی در واقع نمای پشت شنبه بازار انزلی است که هر کدام با یک رنگ و در کنار آب خودنمایی می‌کند. مغازه‌های شنبه بازار قدیمی انزلی همچنان فعال هستند و حالا با رنگ‌های قرمز، سبز، آبی و زرد جاذبه دیگری برای گردشگران ایجاد کرده است.

آکواریوم انزلی

آکواریوم انزلی یکی از بزرگ‌ترین و کامل‌ترین آکواریوم‌های ایران است. این آکواریوم که در سال 1397 افتتاح شد، امروزه به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی انزلی تبدیل شده است. در این آکواریوم بیش از 200 گونه مختلف آبزیان و بیش از 500 هزار خزنده، آبزی و پرنده وجود دارد که آن را به جامع‌ترین کلکسیون گونه‌های آبزیان ایران تبدیل کرده است. این مجموعه شامل آکواریوم‌های معمولی، آکواریوم‌های روباز، مینی آکواریوم و آکواریوم تونلی می‌باشد. قیمت بلیت آکواریوم انزلی برای افراد بالای 12 سال 86 هزار تومان و برای کودکان بین سه تا 12 سال 62 هزار تومان است. ورود برای کودکان زیر سه سال به آکواریوم انزلی رایگان است.

مناره انزلی، فانوس دریایی خزر

ساختمان قدیمی مناره انزلی که در میان شهر خودنمایی می کند از بناهای قدیمی شهر است که در دوران فتحعلی‌شاه ساخته شده. در گذشته از این ساختمان برای راهنمایی کشتی‌ها به‌عنوان فانوس دریایی استفاده می‌شده است. این مناره در حال حاضر با نام برج ساعت شناخته می‌شود و به نوعی نماد شهر انزلی است. برج ساعت از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی این شهر است که هنوز هم ساعت را دقیق نشان می‌دهد.

مناره انزلی، فانوس دریایی خزر

اولین‌ها در بندر انزلی

 1. تا به حال به این فکر کرده‌اید روشنایی برق برای اولین بار در کدام یک از شهرهای ایران دیده شده؟ بله بندر انزلی اولین شهر ایران است که از سال ۱۲۷۹ شمسی چراغ خانه‌هایش با نیروی برق روشن شد.
 2. قبل از نیروی برق این تلفن بود که برای اولین بار وارد بندر انزلی شد. حتی پست و تلگراف نیز اولین بار از طریق بندر انزلی به ایران قدم گذاشتند.
 3. سالهای سال پیش بندر انزلی به عنوان دروازه ایران و اروپا شناخته می شد. به خاطر موقعیت جغرافیایی این بندر، ویژگی های مثبت زیادی از فرهنگ غربی وارد این شهر و سپس تمام ایران شد.
 4. اولین اداره گمرک کشور در بندر انزلی فعالیتش را آغاز کرد. این اداره بیشتر از ۳۰۰ سال قدمت دارد!
 5. شهرداری یکی از اصلی ترین بنیاد های هر شهریست. اما اولین بار کدام شهر ایران شهرداری را افتتاح کرد؟ همانطور که توقع می رود بندر انزلی اولین شهرداری ایران را در سال ۱۲۷۶ شمسی افتتاح کرد. البته در آن دوران از نام بلدیه برای معرفی این سازمان استفاده می شد.
 6. به دنبال افتتاح بلدیه در بندر انزلی یکی یکی سازمان ها ی مفید دیگری هم به این شهر قدم گذاشتند. مثلاً حوالی سال ۱۲۷۶ شمسی اولین بهداری در بندر انزلی به راه افتاد.
 7. سال ۱۲۸۶ شمسی اولین شهربانی یا نظمیه ایران در این شهر ساخته شد.
 8. بعد از بهداری اولین سازمان جمعیت هلال احمر در سال ۱۳۰۴ شمسی در بندر انزلی آغاز به کار کرد. البته در آن دوران این سازمان را با نام شیر و خورشیدی سرخ می‌شناختند.
 9. متاسفانه همیشه تحصیل دختران در ایران با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است. جالب است بدانید بعد از تهران، اولین دبیرستان دخترانه ایران در سال ۱۲۹۰ شمسی در بندر انزلی تاسیس شد.
 10. چاپخانه هم از دیگر اولین هایی است که در بندر انزلی و در سال ۱۲۸۶ شمسی فعالیتش را آغاز کرد.
 11. اولین خطوط هوایی در زمینهای معروف به زمین طیاره در بندر انزلی به وجود آمدند. حتی اولین پرواز در ایران هم از بندر انزلی به مقصد تهران و سپس به مقصد اصفهان شکل گرفت.
 12. اولین راه آهن هم در یکی از روستاهای اطراف انزلی در سال ۱۲۶۹ شمسی افتتاح شد.
 13. حتی اولین اتومبیلی که در ایران دیده شده در سال ۱۲۷۹ شمسی در بندر انزلی حرکت می کرده است.
 14. به مرور فناوری جدیدی مثل پل متحرک از طریق بندر انزلی به ایران قدم گذاشتند. اولین پل متحرک ایران در سال ۱۳۱۴ در بندر انزلی ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت.
 15. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین کارخانه سوسیس سازی ایران هم در سال ۱۳۱۷ شمسی در بندر انزلی فعالیتش را آغاز کرد.
 16. اگر به حوزه فیلم و سینما علاقمندید باید بدانید اولین سالن نمایش و اولین استودیو فیلمسازی در بندر انزلی و به همت ابراهیم مرادی افتتاح شد. ابراهیم مرادی اولین کارگردان سینمای بلند ایران بود.
 17. احتمالاً تا به حال دفعات زیادی از پیش بینی‌های هواشناسی استفاده کرده اید؛ اما آیا تا به حال به این فکر کردید که اولین بار روانشناسی در کدام شهر ایران به راه افتاده است؟ همانطور که حدس میزنید بندر انزلی برای اولین بار در سال ۱۲۸۶ شمسی از سیستم هواشناسی استفاده کرده است.
 18. اولین سردخانه، کارخانه چوب بری، کارخانه لیموناد سازی، تصفیه خانه نفت و برنج کوبی هم در این شهر راه اندازی شدند.

بیشتر بخوانید: پاییز کجا برویم؟ | مقصدهای پاییزی

غذاهای سنتی بندر انزلی

به هر مقصدی در کشورمان سفر کنید، غذاهای محلی خوش عطر و طعمی برای پذیرایی از شما وجود دارد که پیشنهاد می کنیم امتحان کردن آن ها را از قلم نیندازید. تو گردی در هر سفری می تواند جذاب ترین بخش از سفر باشد. اگر راهی بندرانزلی شدید امتحان کردن غذاهای محلی را فراموش نکنید. از آنجایی که بندر انزلی یکی از شهرهای استان گیلان به شمار می رود، می توانیم تمام غذاهای محلی گیلان را به عنوان غذاهای محلی این شهر هم معرفی کنیم. مثلاً میرزا قاسمی، ترشی تره، باقلاقاتوق، اناربیج و … از جمله غذاهای محلی هستند که می‌توانید در شهرهای مختلف استان گیلان از جمله بندر انزلی نوش جان کنید.

باقلاقاتق

سوغات بندر انزلی

بعد از شکم گردی می توان رتبه دوم محبوب ترین بخش از هر سفر را به خرید کردن اختصاص داد. از آنجایی که در شهرهای شمالی ایران جنگل های انبوه زیادی وجود دارد، حضور چوب و محصولات چوبی در خانه اهالی شمال به خوبی احساس می شود. شاید یک فرد معمولی چوب را فقط برای سوختن و تولید گرما استفاده کند، اما از نظر یک هنرمند هر تکه چوب می‌تواند یک قطعه هنری زیبا باشد. خراطی روی چوب یکی از هنرهای اهالی بندر انزلی است، که می‌توانید آن را به عنوان سوغات بندر انزلی خریداری کنید.

سوغات بندر انزلی

مجسمه و ظروف چوبی زیبایی به کمک دستان هنرمند اهالی بندر انزلی ساخته شده و به عنوان سوغات به فروش می‌رسد. از دیگر سوغاتی های این شهر می‌توان به حصیر بافی، قلاب بافی و سبد بافی اشاره کرد که اغلب هم به دست زنان این شهر شکل می گیرد. ماهی هم از دیگر سوغاتی های این شهر است که می توانید خریداری کنید. اگر نگران سالم ماندن آن تا رسیدن به منزل تان هستید، بهتر است ماهی دودی بخرید. پنیر محلی بندر انزلی که به نام سیاهمزگی شناخته می شود از دیگر سوغات معروف این شهر است.

شنبه بازار، بهترین مکان برای خرید محصولات ارگانیک

نه فقط در بندر انزلی، بلکه در تمام شهرهای ایران بازار های فعال هستند که فقط در یک روز خاص از هفته فروش دارند. در بندر انزلی هم روز شنبه همان روزی که دست فروش ها برای فروش محصولات مختلفشان شنبه بازار را برپا می‌کند. شنبه بازار بندر انزلی یکی از قدیمی‌ترین بازارهای این این شهر است است که تاکنون بیشتر از ۷۰ سال پابرجا بوده است.

اگر دوست دارید بین اهالی انزلی سهم های آنها خرید کنید روز شنبه به خیابان میرزا کوچک خان بروید. اگر آشپزی کردن با محصولات ارگانیک برای شما اولویت دارند با یک سبد بزرگ وارد این بازار شوید! چرا که تمام اهالی روستاهای بندر انزلی، محصولات باغ های خود را در این بازار به فروش می رسانند. از میوه و سبزی تازه بگیرید تا حصیر و زنبیل و رب انار؛ حتی مرغ و خروس زنده یا جوجه های آنها هم در شنبه بازار به فروش میرسند.

شنبه بازار بندر انزلی

این بازار را می‌توان به عنوان نمایشگاهی از تولیدات روستایی بندر انزلی به گردشگران و توریست ها معرفی کرد. فروشنده‌های شنبه بازار همگی به لهجه محلی گیلکی صحبت می‌کنند؛ این مسئله برای خیلی از گردشگران تازگی دارد.

اسکله انزلی

بندر انزلی یکی از بزرگ‌ترین بندرهای دریای خزر است. این بندر در طی سال‌های پیش به عنوان بندر شماره یک کشور در خصوض صادرات و واردات کالا به کشورهای حاشیه دریای خزر شناخته می‌شد. به همین منظور اسکله انزلی همیشه پر از کشتی‌ها و قایق‌های باری است. هر گاه که به این اسکله نگاه کنید تعداد زیادی از کشتی‏‌های رنگارنگ را مشاهده می‌کنید که در کنار اسکله قرار گرفته‌‏اند و یا با فاصله از اسکله در حال نزدیک شدن یا دور شدن و کم کم محو شده هستند. اسکله انزلی تقریبا از سال ۱۳۰۰ شروع به کار کرد و اولین کشتی که در آن پهلو گرفت، کشتی آلمانی است که به ایران آمد.

بهترین فصل سفر به انزلی

جغرافیای بندر انزلی به گونه‌ای شکل گرفته که گویی از چند جزیره و شبه جزیره تشکیل شده است. این جزیره و شبه جزیره‌ها به کمک پل به هم ارتباط داده شده‌اند. بندرانزلی به طور کلی آب و هوایی مرطوب دارد. طبیعی است زمانی که شهرتان از هر سو با رود و دریا و دریاچه محاصره شده، هوای مرطوب را در شهر احساس کنید.

میزان بارندگی در این شهر آنقدر بالاست که به عنوان پرباران‌ترین شهر ایران شناخته می‌شود. در یکی از روزهای سال ۲۰۱۹ بندر انزلی توانست رکورد پرباران ترین شهر جهان را به خود اختصاص دهد. به طور کلی تابستان‌های این شهر گرم و مرطوب است و زمستان هایی ملایم دارد. اما بهترین فصل سفر به انزلی بهار و پاییز است که رطوبت هوا کاهش می‌یابد و هوا خنکی مناسبی برای گشت‌وگذار دارد.

وضعیت آب و هوایی بندر انزلی

اجاره ویلا در انزلی ارزان و راهنمای اجاره سوئیت،‌ آپارتمان مبله و خانه برای اقامت

برای شما پیشنهاد ویژه‌ای داریم.

برای اجاره ویلا در بندرانزلی ارزان و با قیمت مناسب و اجاره آپارتمان مبله، سوئیت و خانه می‌توانید از طریق سایت اتاقک اقدام کنید و با گذراندن چند مرحله ساده اتاقک مناسب را در تاریخ مورد نظرتان، با قیمتی مناسب، رزرو کنید.

اقامت دلچسبی برای شما آرزو می‌کنیم.

4.5/5 - (11 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا