کجا سفر برم؟جاذبه

سوغات و صنایع دستی بابلسر

بابلسر یکی از آن مقاصد گردشگری در شمال ایران محسوب می‌شود که علاوه بر آب وهوای مطبوع، صنایع دستی و سوغاتی‌های متنوعی نیز دارد. در این مطلب به معرفی مهم‌ترین سوغاتی‌های بابلسر پرداخته‌ایم تا در سفر خود به این شهر بتوانید به راحتی انتخاب و خرید کنید.

صنایع دستی بابلسر

سوغات بابلسر

تمام ایران دارای مردمانی هنرمند است که سبب شده هر شهر و استانی صنایع دستی مخصوص به خود را داشته باشد و در زمان برگشت سوغات و توشه راه مسافران شود. بابلسر مردمانی هنرمند دارد که صنایع دستی‌های متنوعی را می‌سازند که همین امر سبب شده تا صنایع دستی این شهر بسیار مشهور و معروف شود. در ادامه برخی از صنایع دستی بابلسر را معرفی کرده‌ایم.

خراطی

خراطی صنایع دستی بابلسر

یکی از صنایع دستی‌های بابلسر خراطی محسوب می‌شود که مطرح‌ترین صنایع دستی شهر بابلسر به حساب می‌آید. خراطی هنری است که به واسطه آن اشیا و وسایل چوبی مختلف ساخته می‌شود. در بابلسر استاد حسن زاهدی یکی از نام آشناترین هنرمندان در این زمینه است.

این هنر قدمت بالایی دارد و در کنار استفاده از وسایل و تجهیزات، این هنر دست و سلیقه هنرمندان است که منجر به ساخت صنایع دستی مختلف می‌شود. با رفتن به بازار بابلسر حتما صنایع دستی خراطی مانند جاکلیدی، قاب، انواع نوشته‌ها و… نظر شما را جلب خواهد کرد و از آن‌ها برای دوستان و آشنایان خود به عنوان یادگاری خریداری خواهید کرد.

قالی بافی

قالی صنایع دستی بابلسر

قالی یکی از صنایع دستی مهم در ایران به حساب می‌آید. در بابلسر نیز این هنر رواج دارد. تنها تفاوت قالی‌های نقاط مختلف ایران در طرح و نقشه و نوع نخ مورد استفاده است. نقش و نگارهای قالی‌های ایرانی اغلب از فرهنگ و طبیعت منطقه الهام گرفته شده است . قالی‌های بابلسر نیز طبیعت و فرهنگ این منطقه را نشان می‌دهند.

سفالگری و سرامیک

سفال صنایع دستی بابلسر

یکی از صنایع دستی‌های معروف بابلسر، سفالگری است. سفال از مهم‌ترین صنایع دستی برجای مانده از تاریخ ایران به حساب می‌آید و تقریبا در اکثر شهرهای تاریخی و مهم ایران این صنعت رونق دارد. امروزه علاوه بر سفال، ظروف سرامیکی نیز به سوغات بابلسر اضافه شده است.

حصیر بافی

حصیربافی سوغات بابل

یکی دیگر از صنایع دستی مهم بابلسر که از گذشته این شهر باقی مانده، حصیر بافی است. در گذشته مردم از محیط اطراف استفاده می‌کردند و وسایل مورد نیاز خود را می‌ساختند. حصیر از رشته‌های گیاهانی بافته می‌شود که در محیط شمال ایران رشد می‌کند و مردم بابلسر با کمک آن بسیاری از وسایل خود را می‌ساختند. از مهم‌ترین محصول حصیربافی می‌توان به سبد، زنبیل، زیرانداز و سفره اشاره کرد. در بابلسر محصولات حصیر تنوع نقش و رنگ در آن‌ها زیاد است که می‌توانند کاربرد تزیینی نیز داشته باشند.

منبت‌کاری

منبت سوغات بابلسر

در بابلسر و دیگر شهرهای شمالی به دلیل وجود چوب درختان مختلف، هنر منبت کاری به عنوان صنایع دستی این شهر معرفی شده است. این هنر سبب ایجاد طرح و نقش‌های زیبا بر روی چوب می‌شود. ظرافت کار در این هنر بسیار زیاد است و تنها دست‌های هنرمند و خلاق می‌تواند اثر زیبایی را خلق کند. برجسته شدن نقش و نگار‌ها در منبت‌کاری بر روی چوب درختان مختلفی چون گردو، شمشاد و… انجام می‌گیرد که این هنر در بابلسر به وفور دیده می‌شود و در بین مردمان آن رواج دارد.

فرآورده‌های پوست و چرم

چرم سوغات بابلسر

یکی دیگر از صنایع دستی که این روزها در بابلسر طرفداران بسیار پیدا کرده، محصولات چرم تولیدی در این شهر است. این محصولات در تنوع و طرح‌های مختلف درست می‌شوند و کیفیت بالایی دارند. همچنین تابلوهای تزئینی مختلفی از پوست ساخته می‌شود و بر روی آن‌ها طرح‌های مختلفی ایجاد می‌کنند.

دیگر صنایع دستی بابلسر

بابلسر یکی از شهرهای با تنوع بالای صنایع دستی است و موارد گفته شده تنها بخشی از صنایع دستی این شهر به حساب می‌آید و شما می‌توانید با رفتن به این شهر گردشگری صنایع دستی دیگری چون عروسک سازی، معرق کاری، گلیم بافی، زیلو و… را مشاهده کنید.

سوغات بابلسر

سوغاتی های بابلسر

حال نوبت به معرفی سوغاتی خوشمزه بابلسر می‌رسد که اغلب آن‌ها جزو خوشمزه‌ترین محصولات این شهر محسوب می‌شود. از مهم‌ترین سوغات بابلسر می‌توان به ماهی‌های دریای خزر اشاره کرد. صیادان ماهی‌های تازه صید شده را هر روز در بازار ماهی بابلسر می‌فروشند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین سوغاتی‌های این شهر اشاره می‌کنیم.

انواع ترشیجات محلی

ترشیجات محلی بابلسر

یکی از خوشمزه‌ترین سوغاتی‌های بابلسر، انواع ترشی‌های محلی است توسط زنان بابلسر درست می‌شود. این ترشی‌ها اغلب با محصولات محلی و همچینی به کم گیاهان بومی درست می‌شوند و همین باعث می‌شود، طعم ترشی‌های شمال با دیگر ترشی‌ها متفاوت باشد.

زیتون و فراوده‌های آن

زیتون سوغات بابلسر

زیتون را نمی‌توان در سفر شمال فراموش کنید. در بازارهای محلی بابلسر نیز زیتون و فراوده‌های آن یعنی زیتون پروده را می‌توانید به عنوان سوغات این شهر پیدا و خریداری کنید.

سبزی‌های محلی

سبزی محلی سوغات بابلسر

یکی از سوغاتی‌های که گردشگران در سفر  به شمال ایران می‌پسندند، سبزی‌های بومی آن منطقه است. این سبزی‌ها توسط زنان و مردان از محیط‌های اطراف جمع‌آوری می‌شود و بعد از تمیز کردن و گاهی خشک کردن به فروش می‌رسانند. بسیاری از این سبزی‌های محلی در همان شهر فقط فروخته می‌شود در شهرهای دیگر یافت نمی‌شود، زیرا آن سبزی تنها در محیط آن منطقه رشد می‌کند.

کلام پایانی

بابلسر یکی از شهرهای شمالی در استان مازندران است که به عنوان یک قطب گردشگری از آن یاد می‌شود. این شهر زیبا و سر سبز دارای صنایع دستی مختلفی است که سبب شده بابلسر از این لحاظ نیز برای گردشگران جذاب باشد. در سفرتان به بابلسر برای خرید صنایع دستی و سوغات این شهر می‌توانید به بازار محلی بابلسر سر بزنید. اما اگر به دنبال محصولات محلی مانند سبزی‌های بومی، ترشی‌های محلی، محصولات ارگانیک کشاورزی و مرباهای خانگی هستید، به بازار روز بابلسر سر بزنید. نگران اقامت خود در این شهر نباشید. برای اجاره سوئیت یا آپارتمان در بابلسر می‌توانید به سراغ اتاقک بروید و با پیشنهادات متنوع رو‌به‌رو شوید.

اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا