کجا سفر برم؟معرفی شهر

بابلسر کجاست؟ | معروف ترین مقصد گردشگری در شمال ایران

بابلسر یکی از شهرهای زیبای استان مازندران است. این شهر به لحاظ تفریح و گردشگری قدمت بالای دارد و سال‌ها مقصد  گردشگران از شهرهای مختلف ایران بوده است. در این مطلب از اتاقک به معرفی بابلسر پرداخته‌ایم و تلاش داشتیم تا راهنمای کامل و جامع تهیه کنیم. با ما همراه باشید.

بابلسر کجاست؟

در پاسخ سوال بابلسر کجاست، باید به سراغ استان مازندران برویم. بابلسر مرکز شهرستان بابلسر است و در میان رشته کوه‌های البرز و در حاشیه دریای خزر قرار دارد. بابلرود از میان بابلسر عبور می‌کند و باعث تفکیک شهر به دو بخش غربی و شرقی شده است. پل‌های متعددی روی رود قرار دارد اما یکی از پل‌ها که در زمان پهلوی بنا شده، از اولین پل‌های ماشین‌رو در ایران محسوب می‌شود. بابلسر با فریدون‌کنار در شرق و با بابل در جنوب همسایه است. ساری و محمود‌آباد نیز از شهرهای نزدیک بابلسر به حساب می‌آیند. فاصله بابلسر تا تهران در حدود 228 کیلومتر است که با رانندگی در حدود 4ساعته به این شهر می‌رسید.

تصویر رودخانه ای در بابلسر که در کنار آن قایق های تفریحی وجود دارد و روی آن یک پل بزرگ هلای برای عبور خودرو قرار دارد

آب و هوای بابلسر

همانطور که گفته شد؛ بابلسر یک شهر ساحلی‌ است و مانند سایر شهرهای شمالی آب‌وهوایی معتدل و مرطوب دارد. هوای بابلسر در روزهای گرم تابستان، شرجی است. پاییز بابلسر دمای هوا کاهش می‌یابد و بارش‌ها نیز از اوایل آبان‌ماه شروع می‌شود. با این‌حال در این فصل رطوبت هوا به شدت کاهش می‌یابد. زمستان در بابلسر هوا بسیار سرد و همراه با بارش باران و برف است. اما بهار بابلسر دمای هوا و رطوبت رفته رفته افزایش می‌یابد.

در کنار رودخانه در بابلسر پارک ساحلی قرار دارد که قایق های تفریحی در کنار آن پارک شده اند و روی همه ی آنها پر از برف است

بهترین فصل سفر به بابلسر

همانطور که گفته شد، آب و هوای بابلسر معتدل و مرطوب است. در تابستان هوا شرجی و گرم و در زمستان هوا سرد و پر بارش است. به همین دلیل بهترین فصل سفر به بابلسر، فصل بهار و اوایل پاییز است. البته اگر از بارش باران لذت می‌برید و سرمای هوا نیز آزارتان نمی‌دهد، پاییز فصل بهتری برای سفر به بابلسر محسوب می‌شود. درختان در این فصل به رنگ‌های مختلف در می‌آیند و فضای بسیار زیبا در شهر ایجاد می‌گردد. یکی از بهترین انتخاب‌های برای سفر به بابلسر، سفر در پاییز و اجاره ویلا در بابلسر است تا بدون دغدغه این فصل زیبا را در بابلسر مشاهده کنید.

فضای پاییزی در بابلسر، یک ویلای دوبلکس سفید رنگ که درختان و جاده های دور آن پر از برگ زرد پاییزی است

راه‌های دسترسی به بابلسر

برای سفر به بابلسر راه‌های مختلفی وجود دارد. بابلسر از دیرباز مقصد مهمی برای گردشگران بوده است به همین منظور دسترسی به این شهر راحت‌تر می‌باشد.

سفر با خودروی شخصی

اگر با خودروی شخصی به بابلسر سفر می‌کنید، جاده هراز بهترین مسیر دسترسی به این شهر است. اما جاده فیروزکوه نیز دسترسی به بابلسر را آسان‌ کرده و اختلاف زیادی با جاده هراز ندارد. اما اگر از غرب تهران به بابلسر سفر می‌کنید می‌توانید از جاده چالوس خود را به بابلسر برسانید. سفر از شهرهای دیگر به بابلسر نیز به همین مسیرها ختم می‌شود. اگر از شرق به بابلسر سفر می‌کنید، باید ابتدا به ساری رفته و بعد خود را به بابلسر برسانید. اگر از غرب به شهر بابلسر سفر می‌کنید، باید ابتدا خود را به چالوس برسانید و در مسیر بابلسر حرکت کنید.

سفر با اتوبوس

یکی از کم‌هزینه‌ترین راه‌های دسترسی به بابلسر، اتوبوس است. از شهرهای بزرگ مانند تهران، البرز، قم، اصفهان، شیراز و مشهد به بابلسر اتوبوس وجود دارد. اما اگر از شهرها شما به بابلسر اتوبوسی نیست، می‌توانید خود را به ساری یا چالوس برسانید و از آنجا با اتوبوس‌های محلی به بابلسر بروید.

یک فضای بزرگ پوشیده شده از علف که تعدای گوسفند در حال چریدن هستن و پشت این زمین تعدادی خانه ولایی و آپارتمان بلند قرار دارد

سفر هوایی به بابلسر

یکی از راحت‌ترین و البته گران‌ترین راه‌های سفر به بابلسر، مسیر هوایی است. نزدیک‌ترین فرودگاه به بابلسر، فرودگاه شهر ساری است. می‌توانید با هواپیما تا ساری سفر کنید و از آنجا با تاکسی خود را به بابلسر برسانید.

سفر ریلی به بابلسر

بابلسر ایستگاه قطار ندارد. برای سفر ریلی می‌توانید با قطار به ساری بروید و از آنجا خود را به اتوبوس یا تاکسی به بابلسر برسانید. از ساری تا بابلسر حدود یک ساعت راه دارید.

معرفی دیدنی های بابلسر

بابلسر سال‌های پیش از انقلاب 57، مقصد مهم گردشگران خارجی بود. به همین منظور در این شهر مراکز تفریحی متعددی ساخته شده است. برخی از این مراکز تفریحی هنوز پابرجا هستند و گردشگران داخلی از آن‌ها استفاده می‌کنند. در ادامه به مهم‌ترین دیدنی‌های بابلسر اشاره خواهیم کرد.

منطقه ساحلی میرود

یکی از زیباترین و جذاب‌ترین دیدنی‌های بابلسر، منطقه ساحلی میرود است. این منطقه فضای جنگلی و بکری دارد و در کنار دریا یک پارک کودک نیز دیده می‌شود. علاوه بر این‌ها، منطقه ساحلی میرود دارای مجتمع‌های اقامتی متعددی است که همین موضوع، اقامت گردشگران را در این منطقه بسیار آسان‌تر می‌کند.

تصویر یک صندلی لب دریا در غروب آفتاب در شهر بابلسر، که موج های دریا به سمت صندلی حرکت میکنند

منطقه گردشگری کرفون

منطقه گردشگری کرفون در ۱۳ کیلومتری بابلسر در جاده ساحلی به سمت ساری قرار دارد. کرفون دارای ساحل زیبا و ماسه‌ای است که سالانه توانسته مسافران و گردشگران بسیاری به خود جذب کند. در این منطقه برای تفریح امکانات متعددی وجود دارد و اگر اهل تفریحات آبی هستید، در منطقه کرفون این تفریحات در دسترس است.

اسکله قایقرانی بابلسر، تعداد زیادی قایق های رنگی در اسکله پارک شده اند

پارک و اسکله قایقرانی

یکی از معروف‌ترین جاذبه گردشگری بابلسر، پارک و اسلکه قایقرانی بابلسر است. این اسکله بر روی رودخانه بابلرود قرار دارد و امکان قایق‌سواری برای گردشگران نیز فراهم است. در حاشیه اسکله قایقرانی بابلسر امکانات تفریحی بسیاری مانند رستوران، کافه و پارک وجود دارد. برخی رستوران‌ها یا کافه‌ها موقعیت بسیار زیبایی دارند و چشم‌انداز آنها رو به دریاست.

پارک و اسکله قایقرانی بابلسر بر روی بابلرود، یک قایق وسط رودخانه در حال حرکت است

رودخانه بابلرود

رودخانه بابلرود، یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های ایران است که از ارتفاعات البرز در جنوب شهر بابل سر‌چشمه می‌گیرد. بابلرود با گذر از شهرهای مختلف، نهایتا به شهرستان بابلسر می‌رسد و به دریای خزر می‌ریزد. این رودخانه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری بابلسر محسوب می‌شود و در حاشیه رودخانه مکان‌های تفریحی متعددی دیده می‌شود. بابلرود، شهر بابلسر را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند.

جاهای دیدنی بابلسر
بقعه ی امام زاده ابراهیم بابلسر، در خیابان منتهی به امام زاده بیش از 10 پرچم کشور قرار دارد، دیوار ورودی با پرچم سیاهی ک روی آن یا حسین نوشته شده، پ.شانده شده است، سقف و مناره ی امام زاده سبز رنگ است

بقعه امامزاده ابراهیم

دیدنی‌های بابلسر تنها شامل جاذبه‌های طبیعی نیست. در میان دیدنی‌های بسیار بابلسر، بقعه امامزاده ابراهیم نیز دیده می‌شود که گردشگران بسیاری به این امامزاده سر می‌زنند. بنای امامزاده ابراهیم متعلق به قرن نهم هجری است. در معماری بنا از سنگ، آجر، ملات ساروج استفاده شده و برای تزئینات نیز کاشی به کار رفته است. گنبد امامزاده جزو گنبدهای خاص ایران می‌باشد. این گنبد به شکل هرم است که باعث شده این بنا از لحاظ گنبد منحصربه‌فرد باشد.

پل معلق فلزی بابلسر

پل معلق فلزی، یکی از مشخصه‌های بابلسر محسوب می‌شود. این پل در سال 1313، پیش از جنگ جهانی دوم توسط مهندسین آلمانی و سوئدی روی بابلرود ساخته شد. طول این پل در حدود 80 متر و عرض آن هشت متر و ارتفاع آن 16 متر است. پل معلق فلزی بابلسر جزو اولین پل‌های ماشین‌روی ایران محسوب می‌شود و بخش غربی بابلسر به بخش شرقی پیوند می‌دهد.

پل معلق فلزی بابلسر دو طرف شهر را بهم متصل کرده و روی رودخانه بابلرود قرار دارد

مراکز خرید بابلسر

بابلسر علاوه بر جاذبه‌های گردشگری، مراکز خرید متعددی دارد. برخی از این مراکز به تازگی تاسیس شده‌اند و برخی نیز با شروع محبوبیت بابلسر در میان گردشگران بنا شدند. از میان مراکز خرید بابلسر، برخی از آنها معروف‌تر هستند. در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

مجتمع تجاری پرشیا

یکی از مراکز خرید نزدیک به ساحل بابلسر، مجتمع تجاری پرشیا است. این مجتمع تجاری شامل امکانات رفاهی متعددی از جمله شهر بازی آلپ، کافه‌های روباز و منطقه‌ای مشخص برای بازی کودکان دارد.

مرکز تجاری پرشیا در بابلسر که از نمای رو به رو که 7 خودرو جلوی در ورودی پارک کرده اند

بازار روز قدیم بابلسر

تمام شهرهای شمالی، بازار روز دارند که بسیار پرجنب و جوش است. برخی از شهرها نیز علاوه بر بازار روز، بازار هفتگی دارند. بابلسر یکی از آن شهرهای شمال ایران است که هم بازار روز و هم بازار هفتگی دارد. بازار روز بابلسر، جزو بازارهای قدیمی این شهر محسوب می‌شود. در این بازار میوه‌ها و سبزیجات تازه، برنج، چای و البته ماهی تازه صید شده به فروش می‌رسد.

بازار روز در بابلسر، بیک مکان پر از میوه و سیفی جات که تعدادی زن و مرد در حال بازدید و خرید هستن

مرکز خرید اکسین

از دیگر مراکز خرید بابلسر می‌توان به مرکز خرید اکسین اشاره کرد. این مرکز خرید در مسیر جاده بابلسر به فریدونکنار قرار دارد و به دلیل حراج‌های فصلش در میان گردشگران بسیار محبوب است.

فضای داخلی مرکز خرید اکسین در مسیر جاده بابلسر به فریدونکنار، از رو به رو بولینگ اکسین مشاهد میشود که در کنار آن پله برقی قرار دارد

مجتمع تجاری رویال مال

یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های تجاری بابلسر، مجتمع تجاری رویال مال است. مجتمع تجاری رویال مال  امکانات رفاهی متعددی مانند اینترنت وایرلس برای مشتریان و کاسبان، نمازخانه، اتاق مادر و کودک، سیستم صوتی پیشرفته، نیروگاه برقی 5 مگاواتی و … دارد. اجناسی و محصولات این مجتمع تجاری بسیار متنوع است و تقریبا کسی دست خالی از این مجتمع خارج نخواهد شد.

مرکز خرید اروپا

به زودی در بابلسر مرکز خرید زیبا و مدرنی افتتاح خواهد شد که یکی از زیباترین و مجهزترین مراکز خرید در بابلسر است. مرکز خرید اروپا براساس معماری اروپایی ساخته شده‌ است. مرکز خرید اروپا شش طبقه دارد و از امکاناتی مانند رستوران، کافه و شهربازی برای کودکان و همچنین هایپرمارکت برخودار است.

صنایع دستی و سوغات بابلسر

یکی از جذابیت‌های سفر، خرید سوغات و صنایع دستی آن شهر است. در برخی از شهرها صنایع دستی رونق بسیاری دارد و گردشگران از صنایع دستی به عنوان سوغات خریداری می‌کنند. در بابلسر هنوز برخی از صنایع دستی فعال است از جمله می‌توان به حصیربافی، جاجیم‌بافی، قالی‌بافی و لاک تراشی اشاره کرد. تمامی صنایع دستی و سوغات بابلسر ساخته شده توسط هنرمندان بابلسر است که همه روزه در بازار روز شهر فروخته می‌شود.

اما در میان سوغات بابلسر نباید از خوراکی‌های این شهر چشم‌پوشی کرد. اگر از میوه‌های تازه و بومی بابلسر عبور کنیم، برنج بابلسر نیز بسیار مرغوب و معطر است. می‌توانید از برنج بابلسر به عنوان سوغات و رهاورد برای سفرتان تهیه کنید. از دیگر خوراکی‌ها و خوشمزه‌های بابلسر می‌توان به کلوچه، سبزی‌های محلی، ماهی، انواع ترشی و مربا اشاره کرد. نیشکر و توت فرنگی یکی از اصلی‌ترین و محبوب‌ترین محصولات شهر بابلسر هستند که طرفداران زیادی در میان گردشگران دارد.

بازار قدیم بابلسر

غذاهای محلی بابلسر

زمانی که تصمیم می‌گیرید که به شمال سفر کنید، احتمالا بوی غذاهای شمالی اجازه نمی‌دهد به سراغ غذای دیگری بروید. برخی از غذاهای شمالی در تمام شهرهای شمال ایران طبخ می‌شود و برخی از غذاها مختص یک منطقه و شهر است. از غذاهای متداول در شهرهای شمال ایران می‌توان به مرغ ترش، فسنجان، انارپیچ، کته کباب و میرزاقاسمی اشاره کرد. در بابلسرها و رستوران‌های محلی این شهر می‌توانید این غذاهای را پیدا کنید. اما یکی از غذاهای محلی بابلسر که در این منطقه طبخ می‌شود،است. در تمام رستوران‌های منطقه این غذا را می‌توانید امتحان کنید.

شامی بابلی

اقامت در بابلسر

برای اقامت در بابلسر نگرانی نباید داشته باشید. در این شهر به دلیل گردشگر پذیر بودن، اقامتگاه‌های متعددی از ارزان‌قیمت‌ترین یا لوکس‌ترین وجود دارد. در این شهر ویلا، آپارتمان مبله و سوئیت نیز در دسترس گردشگران است. برخی از گردشگران در کنار استقلال خود در سفر، تمایل دارند امکانات متعددی در اقامتگاه خود داشته باشند تا هزینه سفر خود را کنترل کنند. برای مثال برخی از گردشگران دوست دارند در سفر آشپزی کنند یا در اقامتگاه خود امکاناتی مانند استخر، میز بیلیارد یا میز تنیس داشته باشند. اگر تمایل دارید که برای اقامت خود از اجاره ویلا در شمال و رزرو آپارتمان مبله یا سوئیت استفاده کنید، به راحتی می‌توانید به سراغت وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های رزرو اقامتگاه مراجعه کنید.

3.7/5 - (3 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا