جاهای دیدنی

کویرهای نزدیک اصفهان | کویرنوردی در اصفهان

کویرهای نزدیک اصفهان مناسب کویرنوردی

کویرنوردی در اصفهان
عکس از گوگل

شهر تاریخی اصفهان همان طور که بناهای باشکوهی دارد طبیعت بکر و کم‌نظیری هم دارد که هر روزه گردشگران زیادی از سراسر ایران برای دیدن آن‌ها به این شهر سفر می‌کنند. یکی از انواع طبیعت‌گردی که در روزهای سرد سال تب‌و‌تاب زیادی دارد کویرنوردی است و کویرهای نزدیک اصفهان در بین کویرهای شهرهای دیگر محبوبیت زیادی دارند.

تماشای منظره بکر کویرها، سکوت آرامش، رصد ستاره‌های آسمان و چشم‌اندازی به پهنه بی‌انتهای کویرها باعث می‌شود هر روز افراد بیشتری به سمت آن‌ها سفر کنند. اهل کویرنوردی هستید؟ در خانه‌های کویری اقامت کرده‌اید؟ برای کویرنوردی در اصفهان آماده‌اید؟

کویرهای نزدیک اصفهان
عکس از گوگل

۱. کویر مرنجاب

کویر مرنجاب که در شمال شهر آران و بیدگل قرار دارد یکی از معروف‌ترین کویرهای استان اصفهان است که گردشگران زیادی برای کویرنوردی آن را انتخاب می‌کنند. به دلیل وجود آب کافی و پوشش گیاهی در این کویر حیوان‌های زیادی مثل روباه شنی، گرگ، شغال، بزمجه، آفتاب پرست، مارمولک و عقرب زندگی می‌کنند.

دلیل نام‌گذاری این کویر به گذشته‌های دور برمی‌گردد و چون در بیابان‌های اصفهان کندن چاه و پیدا کردن آب کار خیلی سختی بود به همین دلیل به این منطقه «مرد رنج آب» می‌گفتند که کم‌کم به مرنجاب تبدیل شد. البته این روایت دهان به دهان چرخیده و هیچ سندی برای آن وجود ندارد. 

کویر مرنجاب
عکس از گوگل

۲. کویر مصر

روستای مصر که در ۴۵ کیلومتری جندق در استان اصفهان قرار دارد یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت ایران یعنی کویر مصر را در کنارش دارد. تپه‌های ماسه‌‌های طلایی، تماشای طلوع و غروب خورشید، رمل‌ها و راه رفتن روی شن‌های نرم و روان از جاذبه‌های دلنشین این کویرند. آبشار جندق، دریاچه نمک سلکنون و چال سلکنون و نیزارها از دیدنی‌های نزدیک کویر مصر است که می‌توانید در سفرتان به این منطقه از آن‌ها بازدید کنید. 

کویر مصر
عکس از گوگل

۳. کویر خور و بیابانک

کویر خور و بیابانک در شرق استان اصفهان قرار دارد و وجود چاهی عمیق باعث شده درخت‌های نخل زیادی در حاشیه روستاهای این کویر رشد کنند. در نزدیکی این کویر که یکی از دیدنی‌ترین کویرهای ایران است ۱۲۶ آبادی وجود دارد که خانه‌هایشان با خشت و گل ساخته شده. قلعه بیاضه، قلعه جندق، مسجد جامع جندق، نارین قلعه و دریاچه نمک خور و بیابانک از دیدنی‌های نزدیک این منطقه است.

کویر خور و بیابانک
عکس از گوگل

۴. کویر خارا

کویر خارا در شرق اصفهان قرار گرفته است و در حدود ۱۰۰ کیلومتر با این شهر فاصله دارد. این کویر زیبا تپه‌های شنی متعددی دارد که ارتفاع بلندترین آن‌ها ۱۰۰ متر است. تاغ زارها، آسمان پر از ستاره شب، تپه‌های شنی و سکوت آرامش‌بخش این کویر از دلایلی است که باعث می‌شود گردشگران زیادی برای کویرنوردی این منطقه را انتخاب کنند. 

کویر خارا
عکس از گوگل

۵. کویر ورزنه

کویر ورزنه در نزدیکی کویر خارا و در ۱۰۰ کیلومتری اصفهان قرار دارد. این کویر تپه‌های زیبا و منحصر‌به‌فردی دارد که شبیه آن‌ها کمتر در کویرهای ایران دیده می‌شود. تپه‌های طولی، هلالی و هرمی که ماسه‌های روان و طلایی‌رنگ آن‌ها تشکیل داده‌اند. تالاب گاوخونی به ورزنه نزدیک است و همین موضوع باعث شده بر اثر رطوبت مناسب هوا پوشش گیاهی منطقه متفاوت باشد و گیاهان متنوعی در آن رشد کنند.

یکی از این گیاه‌ها درختچه‌هایی به نام تاغ و اسکنیبل است. اگر به آفرود، شتر سواری و موتور سواری علاقه دارید می‌توانید در این کویر لحظه‌های شاد و پرهیجانی داشته باشید و از این تفریح‌ها لذت ببرید.

کویر ورزنه
عکس از گوگل

سخن آخر

کویر با همه زیبایی‌هایش خطرهایی هم دارد. هیچ‌وقت بدون حضور راهنما یا تنهایی به منطقه‌های کویری سفر نکنید. درست است که این منطقه‌ها روزهای گرمی دارد اما شب‌هایش سرد است پس لباس گرم همراهتان داشته باشید. یکی دیگر از مواردی که در زمان سفر به کویر باید رعایت کنید این است که آب کافی همراهتان داشته باشید.

فراموش نکنید طبیعت امانت ارزشمندی در دست‌های ماست و نگهداری از آن از اصلی‌ترین وظایفمان است.

آبشار جندق
عکس از گوگل

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای اتاقک

اجاره ویلا و اجاره سوئیت از اتاقک

3/5 - (9 امتیاز)
اتاقک

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا