جنگل های ایران

زیباترین جنگل های ایران که دیدنشان را نباید از دست داد

با دیدنی‌ترین جنگل‌ های ایران آشنا شویم

جنگل های هیرکانی

عکس از گوگل

«ایران کشوری گرم، خشک و نیمه بیابانی است.»، این جمله برای همه ما آشناست و در رسانه‌های مختلف بارها آن را خوانده‌ و شنیده‌ایم. با این حال نمی‌توانیم این موضوع را که به دلیل وجود کوهستان‌ها، بارش برف و باران و اقلیم‌های متنوع جغرافیایی مساحت زیادی هم از این کشور را جنگل‌ها دربر گرفته‌اند نادیده بگیریم.

در حدود سه میلیون و چهارصد هزار هکتار از مساحت ایران را جنگل‌ها به خودشان اختصاص داده‌اند. بعضی از جنگل‌های ایران میلیون‌ها سال عمر دارند و گونه‌های نادر و کمیابی‌اند. جنگل‌های ایران را می‌توانیم با توجه به پراکندگی آن‌ها به پنج ناحیه هیرکانی،‌ مرکزی،‌ زاگرس، خلیج فارس و ارسبارانی تقسیم کنیم. جنگل‌های هیرکانی یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های ایران‌اند که از دوره سوم زمین‌شناسی به‌جا مانده‌اند و همانطور که می‌دانید در تیرماه ۱۳۹۸، با نام میراث طبیعی ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

سفر رفتن یکی از دوست‌داشتنی‌ترین بخش‌های زندگی است، خصوصا‌ اگر به طبیعت‌گردی علاقه‌مند باشید می‌توانید به راحتی با برپا کردن کمپ و یا اجاره سوئیت در نزدیکی‌ جنگل‌ها از طبیعت زیبای اطراف آن‌ها استفاده کنید و از تنفس در هوای پاک لذت ببرید.

به نظرتان زیباترین جنگل‌های ایران کدامند؟ با اینکه تعداد جنگل‌ها خیلی زیاد است ما در این مطلب درباره بعضی از آن‌ها صحبت می‌کنیم و انتخاب دیدنی‌ترین آن‌ها را به شما می‌سپاریم.

جنگل های هیرکانی ایران

عکس از گوگل

ابر، جنگلی همسایه ابرها

سمنان یکی از استان‌های گرم‌و‌کویری است و اگر کسی با طبیعت آن آشنایی نداشته باشد محال است بتواند تصور کند یکی از زیباترین جنگل‌های ایران، به نام ابر، در این منطقه قرار دارد. جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود، در نزدیکی روستایی به نام ابر، قرار گرفته است. درختان این جنگل از درختان هیرکانی‌اند و نزدیک به ۴۰ میلیون سال از عمر آن‌ها می‌گذرد. مساحت آن در حدود ۳۵ هزار هکتار است و درختانی مانند اورس، راش، بلوط، شیردار، توسکا و ممرز افرا در آن دیده می‌شوند.

اگر به این جنگل بروید بوی خوش آویشن به مشامتان می‌رسد و در کنار بوته‌های آویشن، شبدر، چوبک، دم روباهی و نارون دیده می‌شود که از معروف‌ترین گونه‌های گیاهی این منطقه به شمار می‌روند و همچنین بیش از ۴۰ نوع گیاه دارویی هم در این جنگل شناخته شده‌ است.

جنگل های ایران

عکس از گوگل

جنگل دالخانی کجاست؟

با اجاره ویلا در رامسر، عروس شهرهای ایران، به دیدن جنگل‌های دالخانی بروید. این جنگل در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی رامسر قرار دارد. دالخانی که از جنگل‌های نیمه کوهستانی است در ارتفاع ۸۰۰ متری از سطح دریا و در ارتفاعات کوه البرز و جاده ییلاق جنت‌آباد قرار گرفته.

طبیعت بکر، هوایی مه آلود، جاده‌ای پیچ‌در‌پیچ و درختان درهم تنیده‌ای که شبیه به دالان شده‌اند شما را به تماشای بهشتی دیدنی روی زمین دعوت می‌کنند. جنگل‌های دالخانی برای پیک‌نیک، کوهنوردی، جنگل‌نوردی و عکاسی یکی از بهترین انتخاب‌ها است. فراموش نکنید در زمان جنگل‌نوردی حتما وسایل ضروری داشته باشید و از حضور یک راهنمای مجرب در طول سفرتان استفاده کنید. قسمت وسیعی از جنگل‌های ایران در استان مازندران و لرستان قرار دارد.

جنگل دالخانی

عکس از گوگل

سیسنگان، آبی دریا و سبزی جنگل 

پارک جنگلی سیسنگان یکی از جلوه‌های زیبای طبیعت است که می‌توانید خیلی راحت آن را به تابلویی تماشایی تشبیه کنید. تصور کنید جایی قرار دارید که یک طرفتان دریای خزر است و طرف دیگر جنگلی سرسبز. پارک جنگلی سیسنگان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تفریحی شمال ایران است که در ۲۷ کیلومتری نوشهر قرار گرفته و در حدود ۶۰۲ هکتار مساحت دارد. گیاهان این جنگل را به سه دسته درختی، درختچه‌ای و علفی تقسیم می‌کنند و شمشاد یکی از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی است که در این منطقه رشد می‌کند.

با توجه به امکانات رفاهی این پارک مثل فروشگاه، زمین‌های بازی، محوطه پیک‌نیک، پیست اسب‌سواری، کلوپ‌های قایق‌سواری، زمین‌های بازی‌های ساحلی، رستوران و سرویس‌های بهداشتی می‌توانید ساعت‌ها در این جنگل به تفریح و استراحت بپردازید.

جنگل سیسنگان

عکس از گوگل

جنگل گیسوم، نگین سبز گیلان

می‌توانیم به راحتی تالش را به‌عنوان یکی از بهترین‌ شهرهای شمال ایران برای طبیعت‌گردی معرفی کنیم. دشت‌های سرسبز و ییلاق‌های خوش‌ آب‌و‌هوا هرکسی را وسوسه می‌کند تا با رزرو و اجاره آپارتمان در تالش به دیدن این جاذبه‌ های طبیعی برود.

جنگل گیسوم یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی تالش است که به قطب گردشگری استان گیلان تبدیل شده و در بیشتر روزهای سال گردشگران زیادی از سراسر ایران برای تفریح و طبیعت‌گردی به آن سفر می‌کنند. فاصله کم جنگل با ساحل نقره‌ای‌رنگ دریای خزر باعث محبوبیت این منطقه شده است.

جنگل گیسوم در فاصله ۲۰ کیلومتری تالش قرار دارد و مساحت آن برابر ۸۰ هکتار است. اگر به گیسوم رفتید برای چند دقیقه‌ای چشمانتان را ببندید و به موسیقی طبیعت گوش دهید و روحتان را با صدای بال‌های پرندگان صیقل دهید.

جنگلهای گیسوم

عکس از گوگل

حرا، عجیب‌ترین درخت‌های دنیا در آب

قرار نیست همه جنگل‌های ایران در شمال کشور باشند و آب‌و‌هوایی خنک داشته باشند. شاید تصورش برایتان سخت باشد که یکی از معروف‌ترین جنگل‌های جهان در جنوب ایران و در نوار ساحلی خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته باشد. جنگل‌های حرا را درخت‌هایی تشکیل می‌دهند که ریشه آن‌ها در آب است و توانسته‌اند سازگاری خوبی با آب‌ شور برقرار کنند.

این درخت‌ها آب شور را با ریشه‌هایشان جذب و با دفع نمک آن را به آب شیرین تبدیل می‌کنند. بخش زیادی از این جنگل‌ها در جزیره قشم قرار دارند و به‌عنوان یکی از عجایب هفتگانه این جزیره شناخته می‌شوند. جنگل‌های حرا تحت عنوان ذخیره‌ گاه زیست کره در یونسکو ثبت شده است.

جنگل حرا

عکس از گوگل

جنگل‌ های دوهزار و سه هزار یعنی مه، طبیعت بکر و درختان

اگر دوست دارید تصور کنید اولین نفری هستید که پا به یک جنگل می‌گذارد و آن را کشف می‌کند به شما پیشنهاد می‌کنیم به جنگل‌های دوهزار و سه هزار تنکابن بروید. فضایی مه آلود و بکر که با صدای بال پرندگان یکی شده محبوبیت این جنگل‌ها را چند برابر کرده است. ورودی اصلی این جنگل‌ها در پنج کیلومتری تنکابن و روستای خرم آباد قرار دارد.

بهترین زمان برای سفر به این منطقه از اواسط شهریور تا اواخر آذر است چون هوا رطوبت کمتری دارد و می‌توانید به راحتی از فضای جنگل استفاده کنید.

جاده دوهزار و سه هزار

عکس از گوگل

سخن آخر

جنگل‌ها سرمایه ملی‌اند، شاید این جمله کمی کلیشه‌ای باشد اما از اهمیت آن کم نمی شود. تک تک ما که در سفرهایمان از طبیعت، جنگل و دریا استفاده می‌کنیم وظیفه داریم از آن‌ها به بهترین شکل محافظت کنیم.

همانطور که در این مطلب خواندیم جنگل‌های ایران از نظر تاثیر در طبیعت و زندگی همه موجودات زنده اهمیت زیادی دارند و از بین آن‌ها برابر با از بین رفتن ما و موجودات زنده دیگر است.

نیاز نیست کار خیلی سختی انجام دهیم فقط وقتی تفریح و سفرمان به پایان رسید کافیست رد پایی از خودمان در طبیعت باقی نگذاریم، مثلا زباله‌هایمان در طبیعت جا نماند ، آتش را خاموش کنیم، شاخه‌های درختان را نشکنیم، گیاهان را نچینیم، روی تنه درختان یادداشت نکنیم و به حیوانات داخل جنگل آسیب نرسانیم.

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای اتاقک

من عکاسم و می‌نویسم چون همیشه دلم می‌خواست دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم. توی رویاهام به همه شهرها سفر می‌کردم و با مردم و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شدم و ازشون عکاسی می‌کردم. اما یک روز تصمیم گرفتم هم دنیا رو جور دیگه‌ای ببینم و هم جور دیگه‌ای به بقیه نشون بدم. برای همین شروع کردم به عکاسی کردن که خیلی‌ چیزهای جالب رو از دریچه دوربینم به همه معرفی کنم و بعد از اون قلم به دست گرفتم و نوشتن رو شروع کردم. این طوری من و همه کسانی‌ که نوشته‌هام رو می‌خونند به همه شهرها سفر می‌کنیم و با دیدنی‌ها و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شیم.

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.